Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Grafičke i video karte, monitori, ...
Koje hladjenje uzeti?
STRANA 1 OD 1
MyXico Koje hladjenje uzeti? 04.02.2021. 15:48 T68041

status: user
broj poruka: 4
Posedujem Ryzen 5 3600, i uz njega koristim AMD hladjenje. Tokom igranja igrica procesor ide do 97 stepeni, pa nekad i vise dok na Googlu o YouTubu ide na 60 stepeni. Pa da li mozete da mi preporucite neko hladjenje za procesor. Ja sam gledao Arctic Freezer i CoolerMaster hladjenje za procesor. Koje hladjenje bi vi uzeli na mom mestu?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DmasteRNo1 Ovako 04.02.2021. 16:20 #668129

status: user
broj poruka: 6086
https://www.itsvet.com/hladnjak_deepcool_gammaxx400_v2-pdaa1-24.i?id=2428
https://www.itsvet.com/hladnjak_lc_power_lc_cc_120_rgb-pdaa1-24.i?id=2183
https://www.itsvet.com/hladnjak_arctic_freezer_34_acfre00052a-pdaa1-24.i?id=2320
https://www.itsvet.com/hladnjak_arctic_freezer_34_esports_acfre00056a/acfre00057a/acfre00058a/acfre00059a/acfre00072a/acfre00073a-pdaa1-24.i?id=2302

E, sad, tih 97 stepeni je previše i ukazuje na to da je kuler nepravilno namešten i/ili da imaš neku furunu od kućišta. Takođe i suluda ambijentalna temperatura može da dovede do ovakvih temperatura, ali je verovatno u pitanju nešto od prva dva (ili oboje).



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MyXico . 04.02.2021. 17:25 #668132

status: user
broj poruka: 4
Ovako, sto se tiče kućišta imam MS Indstrial Winston. A u sobi je nikad nije bilo vruće i sl. Kuler je sklapao stručnjak.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DmasteRNo1 Možda i senzor zeza 04.02.2021. 17:35 #668133

status: user
broj poruka: 6086
tj. pogrešno očitava temparaturu, a možda koristiš i pogrešan program za iščitavanje temperatura.
Uglavnom, šta se dešava kada procesor nagura tih 97 stepeni? Da li komp uspori, zabode, isključi se? Jer nema šanse da s pravilno namontiranim boks kulerom dogura do skoro 100 stepeni.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MyXico . 04.02.2021. 19:51 #668140

status: user
broj poruka: 4
Koristim softver od X570 Asrock ploče da vidim kolika je temperatura. Sve je dobro namešteno. Ja na računaru igram PUBG, LoL i Minecraft, i koju god da pokrenem temperatura skoči, dok surfujem netom temperatura je normalna.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: . 04.02.2021. 19:59 #668141

status: user
broj poruka: 7695
Nemoguce je da CPU dostize tu temperaturu iz prostog razloga ,gornja granicna temperatura Ryzen -a je 95 C i posle toga CPU ide u shutdown,da bi se zastitio .
Pogresno softversko ocitavanje.Ali u svakom slucaju kupi vertikalni heatpipe kuler
taj fabricki je ono za prvu pomoc samo .
Mozes i ovaj :
LC POWER Cosmo Cool LC-CC-100, 4 heatpipe

https://www.novicomp.rs/kupi/cpu-hladnjak-lc-power-cosmo-cool-lc-cc-100-4-heatpipe-170w-tdp-911

:: Koristim softver od X570 Asrock ploče da vidim kolika je temperatura. Sve je dobro namešteno. Ja na računaru igram PUBG, LoL i Minecraft, i koju god da pokrenem temperatura skoči, dok surfujem netom temperatura je normalna.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
leruman Re 05.02.2021. 13:04 #668187

status: user
broj poruka: 145
Ja sam imao isti problem. orginalni haldnjak realno ne moze da ohladi kako treba , prosto je prelsab. Bio je skidan i postavljen ponovo al nije radilo kako treba.

Na kraju sam uze taj artic frezzer esport duo i nema vise problema sa pregrevanjem.

Jedna stvar je bitna, da koristis program koji moze pravilno da meri temeprature na ryzenu, cesto prave neki programi problem.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re 05.02.2021. 13:28 #668188

status: user
broj poruka: 7695
Do 4 jezgra Ryzen fabricki je ok ,medjutim za 6 jezgara nije dovojan ako radis nesto ozbiljnije.


:: Ja sam imao isti problem. orginalni haldnjak realno ne moze da ohladi kako treba , prosto je prelsab. Bio je skidan i postavljen ponovo al nije radilo kako treba
::
:: Na kraju sam uze taj artic frezzer esport duo i nema vise problema sa pregrevanjem
::
:: Jedna stvar je bitna, da koristis program koji moze pravilno da meri temeprature na ryzenu, cesto prave neki programi problem
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 05.02.2021. 14:48 #668191

status: user
broj poruka: 2998
3600 je relativno hladan, samo 65w ako se ne varam. Meni tu temparaturu nije dostigao ni kada sam radio neke stvari koje su procesor zakucale do gotovo 100% zauzeca.

Ja bih proverio da je kuciste prvo dobro provetreno. I jos jednom proverio da li je kuler montiran dobro. Mozda ti ploca iz nekog razloga podize voltazu, probaj da rucno podesis/undervoltujes.


Informaciona pismenost

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: Re 05.02.2021. 15:08 #668192

status: user
broj poruka: 6643
Verzija BIOSa sa bugom. Taj vent je APSOLUTNO dovoljan za disipaciju 65W procesora. Kad je ok uvezan bios, kad je cooler nalegao. NE, niste pametniji od AMD laba a ni od INTELA... Ni iskusniji. Ploča pumpa napon ili nemilice loše overklokuje. Ako nije sam čačkao mečku.
Savet: igraj do pola sata uz otvoreno kućište, pa meri - prstom na telo kulera. Na 60° ti postaje neugodno toplo, ali možeš da dirneš, na 90° se pečeš. Ako nije tako, nije toliko toplo tj. ne valja očitavanje a ako jeste, vidi napon ili opet proveri pastu i nameštanje kulera.
Budale računaju na sreću.

:: 3600 je relativno hladan, samo 65w ako se ne varam. Meni tu temparaturu nije dostigao ni kada sam radio neke stvari koje su procesor zakucale do gotovo 100% zauzeca
::
:: Ja bih proverio da je kuciste prvo dobro provetreno. I jos jednom proverio da li je kuler montiran dobro. Mozda ti ploca iz nekog razloga podize voltazu, probaj da rucno podesis/undervoltujes
::
::
:: Informaciona pismenost
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Mislim da je kod njega problem Asrock softver 05.02.2021. 17:49 #668194

status: user
broj poruka: 7695
za ocitavanje,zato je Asus najjaci po tom pitanju bilo za AMD ili Intel. Sa tom temperaturom bi kod Asusa komp otisao u shutdown.MSI je recimo dobar proizvodjac ploca ,ali ocitavanje kerov.q.Tu im Asus bezi 2 generacije.
Hwmonitor nije los za ocitavanje ,mada i on omane kod ocitavanja napona
neki put.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Jedni su dobri za ovo a drugi za ono 05.02.2021. 17:54 #668195

status: user
broj poruka: 3466

Mozda je planski tako, da bi se udovoljavalo svima, da neko ima visok broj stepeni na merenju, da neko greje prste, da neko pece prste, da neko lakse montira i tako
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: Re 05.02.2021. 17:55 #668196

status: user
broj poruka: 1327
Ako je kuler toliko vruć, koliko je tek jezgro processora ? Sam kuler bo morao da bude užasno mali i neadkvtan da bude upola topao kao sam processsor.
TDP rating i nije baš puna mera zato što je to samo u leru i na malim opterećenjima. Za 65W TDP ti treba bar duplo bolji kuler.


:: Verzija BIOSa sa bugom. Taj vent je APSOLUTNO dovoljan za disipaciju 65W procesora. Kad je ok uvezan bios, kad je cooler nalegao. NE, niste pametniji od AMD laba a ni od INTELA... Ni iskusniji. Ploča pumpa napon ili nemilice loše overklokuje. Ako nije sam čačkao mečku
:: Savet: igraj do pola sata uz otvoreno kućište, pa meri - prstom na telo kulera. Na 60° ti postaje neugodno toplo, ali možeš da dirneš, na 90° se pečeš. Ako nije tako, nije toliko toplo tj. ne valja očitavanje a ako jeste, vidi napon ili opet proveri pastu i nameštanje kulera
:: Budale računaju na sreću.
::
:: :: 3600 je relativno hladan, samo 65w ako se ne varam. Meni tu temparaturu nije dostigao ni kada sam radio neke stvari koje su procesor zakucale do gotovo 100% zauzeca
:: ::
:: :: Ja bih proverio da je kuciste prvo dobro provetreno. I jos jednom proverio da li je kuler montiran dobro. Mozda ti ploca iz nekog razloga podize voltazu, probaj da rucno podesis/undervoltujes
:: ::
:: ::
:: :: Informaciona pismenost
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Niko bre godinama unazad 05.02.2021. 18:07 #668197

status: user
broj poruka: 3466

Ne ostaje na stock kuleru, kakva nauka oko toga. Oduvek su isporucivali prcmoljke tek toliko dovoljne da sluze za ukras a ne da sluze tome cemu bi trebalo. Zar nije

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gray .. 05.02.2021. 18:11 #668198

status: user
broj poruka: 170
Vrati BIOS na default podesavanja, izaberi profil XMP (AMP) za RAM na 3200 i nista vise pa probaj. Bio mi u servisu Ryzen 5 3600, koji sam sklapao, sa tim problemom. Ispostavilo se da su se klinci igrali sa overklokovanjem pa se preterano grejao.
I jos koliko je kuciste odaljeno od zida tj. zadnji kraj? I kolika je prostorija u kojoj je komp? Drugu se desavalo, do duse pre vise od 15 godina, da mu se komp pregreva jer mu je soba bila 2x3m2 i to samo kada su vrata zatvorena i vise od jedne osobe u sobi.


Dovie`andi se tovya sagain.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bobi4ever ... 06.02.2021. 00:30 #668208

status: user
broj poruka: 4866

Ljudi cuju za tamo neki overclock pa onda sami drndaju i prejebu sve i svasta.
Pocev od nasih ljudi sa Balkana pa sve do Amera.
Juce mi je bas jedan ortak, Amer, pisao kako je OC GTX 1050 Ti i rece da je dobio 80 fps-a, na sta sam mu ja objasnio da kada bi se moglo dobiti 80 fps-a od OC-a, niko ne bi ni kupovao nove serije grafickih.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Ryzen je specifičan 06.02.2021. 08:43 #668211

status: user
broj poruka: 1327
što se overclocka tiče. Underclock + undervolt mogu da postignu bolje rezultate ako nije baš, baš bobro hlađen. Na autoboost-u temperatura je najvažnij detalj. Zen3 (5000) je izuzetak, na svim ostalim temperatura mora da ostane ispod 70c, najbolje 62-65c i onda nikakav OC (frekvencija iznad najviše boost freqvencije) nije ni potreban niti poželjan. U stvari, najveći problem je BIOS koji uglavnom gura mnogo veće napone nego što treba. U većini slučajevas mali undervolt od -0.05-0.1 rešava situaciju bez gubitka performansi.
Sa 3600 (bez X-a) ručno podešen na 4-1-4.2GHz ako može stabilan napon do/oko 1.2v uglavnom sa malo sreće sa ".silicone lottery". bo itrebalo da bude dovoljno i sa OEM kulerom ili nešto jačim kao taj Lc-120


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs