Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Laptop i Tablet PC
Instalacija linuxa
STRANA 1 OD 3  
nbkom Instalacija linuxa 19.04.2021. 00:42 T68177

status: user
broj poruka: 321

Pre 2 meseca sam nabavio acer 3-a315.Laptop je bez os sa 128 gb ssd i 4gb rama.Ne mogu ni jedan linux da insraliram na njemu-zapravo njegov ssd je nedostupan za bilo sta.Gde gresim sa ssd-om ili je masina namestena za samo 10 i nista drugo da li se moze uopste pristupiti ssd-u ili se mora nab 10 pa iz nje raditi sa diskom po volji.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Instalacija linuxa 19.04.2021. 08:18 #669894

status: user
broj poruka: 3466

Ubuntu i svaki linux moze na ssd :)
Nema tu puno problema, formatiras particiju i puknes install. Ne moras da ides u win10 pa odatle, mislim glupo je ako zelis samo linux i odlucio si se njega.

Ne znam da li si imao kontakta ikada pre sa linux-om, i zasto ti zapinje tu bas na 0 sto bi se reklo

::
:: Pre 2 meseca sam nabavio acer 3-a315.Laptop je bez os sa 128 gb ssd i 4gb rama.Ne mogu ni jedan linux da insraliram na njemu-zapravo njegov ssd je nedostupan za bilo sta.Gde gresim sa ssd-om ili je masina namestena za samo 10 i nista drugo da li se moze uopste pristupiti ssd-u ili se mora nab 10 pa iz nje raditi sa diskom po volji.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 19.04.2021. 08:30 #669895

status: user
broj poruka: 18930
To je standard kod Acer-a, moras u biosu da podesis adekvatno da bi butovao kako treba u instalaciju. Google it.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 UEFI 19.04.2021. 09:08 #669898

status: user
broj poruka: 1234
Je problem.

https://www.tecmint.com/ubuntu-19-04-installation-on-uefi-firmware/




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom instalacija linuxa 19.04.2021. 09:18 #669900

status: user
broj poruka: 321

Probao sa vecinu stvari i nijedan sistem ne vidi ssd u toku instacije -ssd je vidljiv u biosu i vodi se kao hdd2 dok su hdd0 i hdd1 prazni.ahci je zakovan,uefi opcija takodje jedino je secure otkljucan.Nijedan alat ne detektuje disk da uopste postoji(mozda ga nema)al pisse u biosu tacan tip diska.Znaci vidi se sve delovi osim diska.Gde gresim,nijedan trik ne radi-jedino nisam probao sa pravom 10 iz prodavnice mozda je to.Ideja neka,


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: instalacija linuxa 19.04.2021. 09:30 #669901

status: user
broj poruka: 18930
https://help.ubuntu.com/community/UEFI

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
:: Probao sa vecinu stvari i nijedan sistem ne vidi ssd u toku instacije -ssd je vidljiv u biosu i vodi se kao hdd2 dok su hdd0 i hdd1 prazni.ahci je zakovan,uefi opcija takodje jedino je secure otkljucan.Nijedan alat ne detektuje disk da uopste postoji(mozda ga nema)al pisse u biosu tacan tip diska.Znaci vidi se sve delovi osim diska.Gde gresim,nijedan trik ne radi-jedino nisam probao sa pravom 10 iz prodavnice mozda je to.Ideja neka
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Sergei Strelec 19.04.2021. 09:52 #669903

status: user
broj poruka: 1234
Skini sergeja i napravi iz Rufusa boot flešku, ali obavzno za GPT a ne MBR.

Videće hard disk 100%.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp ... 19.04.2021. 10:26 #669904

status: user
broj poruka: 3466

Ne moras bas u windows ici da bi particionisao hdd tj napravio `vidljiv` format za instalaciju. Nije nista tesko to, malo logike, gugl-a i radi.
Ako prvi put imas situaciju takvu razumljivo je.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 19.04.2021. 11:09 #669906

status: user
broj poruka: 18930
Licno imam losa iskustva kod Acer laptopova i zakljucavanja diskova od strane drugih, toliko bacenih ispravnih diskova...

Moras da izguglas sta tacno da uradis u biosu, ima fora sa CSM opcijom i secure boot, lakse ce biti tebi da pogledas po modelu nego meni da pisem ovde napamet.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom Instalacija linuxa 19.04.2021. 11:41 #669907

status: user
broj poruka: 321


Probao sam nekoliko stvari ali ne ide-pozabavicu se jos-video sam ranije na nekom forumu ne mogu da setim da su diskovi ispravni ali da nema podataka o kntroleru i da proiz ne daje to pa nema odgov podrske u kernelima.Ima li to neke logike jer svsta trpaju unutra da se ne baci a uvali-proda.U krajnjoj nuzdi ima li svrhe promeniti disk ili je prob same ploce.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re 19.04.2021. 12:27 #669909

status: user
broj poruka: 609


ne citas kako treba....
ima fora kod acera

The BIOS had a `hidden` SATA option, which could only be seen when CTRL+S is pressed while in the BIOS, and changing the option to AHCI instead of whatever it was. After this, Windows detected the SSD and the install process is going strong from now on

Znaci na prvoj strani biosa pritisni ctrl + s i pojavice se jos jedna opcija

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: re 19.04.2021. 12:55 #669910

status: user
broj poruka: 3466

ili bez ta dva dugmeta probaj sa windows instalacijom pa ako prodje zadrzi se na njemu

a hdd mozes uvek promeniti naravno, staviti veci manji, boot raditi sa usb neki persistent linux live
kali ili parrot svejedno je :D

btw, 2 racunara 20h2 ili koja god ku*c verzija windowsa, sve ugaseno sve ubijeno i pocne da smara neka poruka windows is trying to install updates, please restart to finish instalation i nakon toga su se pretvorili u pentiume I sa win 10, sporo neupotrebljivo.

Kakva tuga bozija.

::
::
:: ne citas kako treba...
:: ima fora kod acer
::
:: The BIOS had a `hidden` SATA option, which could only be seen when CTRL+S is pressed while in the BIOS, and changing the option to AHCI instead of whatever it was. After this, Windows detected the SSD and the install process is going strong from now o
::
:: Znaci na prvoj strani biosa pritisni ctrl + s i pojavice se jos jedna opcij
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic Re: re 19.04.2021. 13:25 #669912

status: user
broj poruka: 609

I ti ne citas :-) ne radi ni win instalacija

Kod Acera su tu nesto namerno napravili (nemam pojma sto ,nisam istrazivao)



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: re 19.04.2021. 13:36 #669913

status: user
broj poruka: 3466

ma sta da citam detaljno, samo mi zapalo za oko ona ideja da ce proraditi ako prvo pukne windows pa kroz njega linux :)
Nebulozno

Eh taj acer, mrtvacki brend nekako, jedan prijatelj samo njihove laptopove uzima ali za citanje novina i yt ponekad

neke bas treba izbegavati u sirokom luku :)

::
:: I ti ne citas :-) ne radi ni win instalacij
::
:: Kod Acera su tu nesto namerno napravili (nemam pojma sto ,nisam istrazivao
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: 19.04.2021. 13:44 #669914

status: user
broj poruka: 18930
Moze da bude spejs shuttle, ako nema SSD, onda ce se vuci sve u 16... Ali sa SSD-om radi sasvim korektno. Nekoliko masina sam instalirao, nisam primetio ista cudno, naravno update je ok kada treba, sve dok radi sve.

Retko ko ovde cita sve, nema vremena :)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
:: ili bez ta dva dugmeta probaj sa windows instalacijom pa ako prodje zadrzi se na njem
::
:: a hdd mozes uvek promeniti naravno, staviti veci manji, boot raditi sa usb neki persistent linux liv
:: kali ili parrot svejedno je :
::
:: btw, 2 racunara 20h2 ili koja god ku*c verzija windowsa, sve ugaseno sve ubijeno i pocne da smara neka poruka windows is trying to install updates, please restart to finish instalation i nakon toga su se pretvorili u pentiume I sa win 10, sporo neupotrebljivo
::
:: Kakva tuga bozija
::
:: ::
:: ::
:: :: ne citas kako treba...
:: :: ima fora kod acer
:: ::
:: :: The BIOS had a `hidden` SATA option, which could only be seen when CTRL+S is pressed while in the BIOS, and changing the option to AHCI instead of whatever it was. After this, Windows detected the SSD and the install process is going strong from now o
:: ::
:: :: Znaci na prvoj strani biosa pritisni ctrl + s i pojavice se jos jedna opcij
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: 19.04.2021. 14:05 #669915

status: user
broj poruka: 3466

ma dzabe, bukvalno dodje kao lutrija i kako ciji sistem i konfiguracija odreaguje na koji update.
Jedan momak kuci za povremeni gaming i surf ima windows i svakih 10 dana psuje gejtsa i prozore i sve jer jednostavno nekako nije to to, na poslu se drzi striktno ubuntu-a i cela firma samo u terminal blene i povremeno browser i point and click :)

odabere se neka stable verzija, na eci peci pec i ni pod tackom razno ne raditi update i nece biti problema. Pa ja sam 2 god drzao neku instalaciju nikad stucnulo nije, i ostanem bez nje zamenom cele masine i diska :D cak sam i zaboravio koja beses i sta bese tacno :)

:: Moze da bude spejs shuttle, ako nema SSD, onda ce se vuci sve u 16... Ali sa SSD-om radi sasvim korektno. Nekoliko masina sam instalirao, nisam primetio ista cudno, naravno update je ok kada treba, sve dok radi sve
::
:: Retko ko ovde cita sve, nema vremena :
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
:: ::
:: :: ili bez ta dva dugmeta probaj sa windows instalacijom pa ako prodje zadrzi se na njem
:: ::
:: :: a hdd mozes uvek promeniti naravno, staviti veci manji, boot raditi sa usb neki persistent linux liv
:: :: kali ili parrot svejedno je :
:: ::
:: :: btw, 2 racunara 20h2 ili koja god ku*c verzija windowsa, sve ugaseno sve ubijeno i pocne da smara neka poruka windows is trying to install updates, please restart to finish instalation i nakon toga su se pretvorili u pentiume I sa win 10, sporo neupotrebljivo
:: ::
:: :: Kakva tuga bozija
:: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: ne citas kako treba...
:: :: :: ima fora kod acer
:: :: ::
:: :: :: The BIOS had a `hidden` SATA option, which could only be seen when CTRL+S is pressed while in the BIOS, and changing the option to AHCI instead of whatever it was. After this, Windows detected the SSD and the install process is going strong from now o
:: :: ::
:: :: :: Znaci na prvoj strani biosa pritisni ctrl + s i pojavice se jos jedna opcij
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 19.04.2021. 14:17 #669916

status: user
broj poruka: 18930
Ne znam kakve problem, mozes li da opises?
Nikad nisam imao nikakvih problema, imam i ja pored Win7 i Win10 na Ryzen-u, stvarno ne mogu da kazem da problemi postoje.

Postoje ljudi koji traljavo koriste sistem, pa im je stalno isti kriv. Da li je Linux ili Windows, kod takvih ljudi ne bi radio ni tetris.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp ... 19.04.2021. 14:30 #669917

status: user
broj poruka: 3466

pa sta znam, iskoci update notifikacija, odradi update, restartuje masinu, i krece da brljavi, od misa da se vuce, do toga da yt ili bilo koji online video pusti ima sliku iz dva dela kao mirror mode, zvuk pucketa, pa npr everything search koji godinama svi koristimo bez problema, startuje sa windowsom i kako se upali iskoci windows naleteo na neocekivanu gresku mora da se restartuje jer ne moze da funkcionise.
Ugasi u auto start everything, ne vidi gresku danima, pokrene rucno everything i dobije istu gresku. Pukne reinstall i radi mu i everything i sve :)

Upaljen win defender, normalan korisnik nista traljavost ali jednostavno neki apdejti, bar u mojoj polupanoj glavi naprave problem i komplikaciju tako bzvz.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 19.04.2021. 15:31 #669919

status: user
broj poruka: 1986
https://youtu.be/lAl7coMa4LA?t=388

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re Micika 19.04.2021. 16:02 #669922

status: user
broj poruka: 609
ne bih rekao da je to..to je secure boot
njemu treba samo da otvori na main stranici jos jedno polje i tu da promeni

https://www.youtube.com/watch?v=xuj4e2BhVmY




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: re Micika 19.04.2021. 16:06 #669924

status: user
broj poruka: 3466

napisao je covek gore da je `secure otkljucan` ali nedovoljno je to, bukvalno su napravili nepotrebnu peripetiju ocekivajuci da ce svi da trce kod renomiranih acer saradnika da im formatiraju particije :D


:: ne bih rekao da je to..to je secure boo
:: njemu treba samo da otvori na main stranici jos jedno polje i tu da promen
::
:: https://www.youtube.com/watch?v=xuj4e2BhVm
::
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 19.04.2021. 16:08 #669925

status: user
broj poruka: 1986
nznm, meni thinkpad nije hteo da omirise CSM bez disable-ovanja secureboot-a

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: ... 19.04.2021. 16:11 #669927

status: user
broj poruka: 3466

ja sam na dosta masina isto resavao problem samo sa gasenjem secure boot-a
ali ponekad ima i neka dodatna stavka da se cacne :)

:: nznm, meni thinkpad nije hteo da omirise CSM bez disable-ovanja secureboot-
::
:: `The aim of public education is not to spread enlightement at all. It i
:: simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level
:: to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom Instalacija linuxa 20.04.2021. 07:33 #669966

status: user
broj poruka: 321

Ovako stoje stvari-na 1 strani biosa je sve sivo,ctrl+s nista ne menja, na 2 strani postoji ahci aktivan ali samo on,na 4 strani postoji deo sa siframa i one se mogu menjati, na 5 strani-tabu ima opcija uefi koja je zakucana i opcija secure boot koja se moze menjati-enable-disable.Postoji na njihovom sajtu update
biosa ali je u obliku exe fajla i trazi 10 da bi se raspakovao.Probane instalacije 7/10 iz nep izvora i ne konstatuje ih uopste.Probana je 8 zvanicna i pokrece je normalno ali nisam isao dalje zgog nemanja kljuca za nju.Probane instalacije ubuntua,minta i fedore ali one ne vide njegov disk i hoce instalaciju na usb sa koje su pokrenute.Ejedino su ostavile trag u meju-f12- pod 1 ubuntu,pod 2 fedora i obicno j 3 medij sa koga je pokrenut linux.Negde rekose da se iskljuci fast boot ali toga nema u biosu.Izgleda da je zakljucan za za kupovni win i nista drugo.u biosu pise hdd0,hdd1 i hdd2.Prva dva su prazna a na hdd2 je sssd.I postoji op hdd1 i hdd2 koji se mogu menjati-uk/iskljuc.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Instalacija linuxa 20.04.2021. 08:13 #669967

status: user
broj poruka: 3466

Nece da ti pomognu .exe fajlovi jer time neces nista da uradis, nije u biosu problem, dzabe ces da se cimatas sa apdejtovanjem.

Ako nece da prodje 7ica, 10ka, nece sigurno ni 8ica

a to nemanje kljuca, pa skip skip i kad dodjes do desktopa grunes KMS ili neki od tonu aktivatora i to je to ali sta ces da radis sa sakatom 8icom, bzvz :)

Ajde opet da pricamo o particionisanju, uefi/legacy i tako to, da li si namestio lepo sve sto treba?

Ides na linux zasto? Neces win10 ili isto `nemas kljuc` ?
ja sam se pogubio sad ali ta sakagija kakva god da je, win10 mora da moze i hoce a ako ti treba linux, mozes da ga pokrenes u nekom vm vare ili gde ti odgovara

Javice se neko da ti ispise korak po korak, samo ljudi nemaju taj laptop pri ruci i ne moze bas napamet sve da se `nacrta` a ocigledno zapinje negde.

Resice se :)

::
:: Ovako stoje stvari-na 1 strani biosa je sve sivo,ctrl+s nista ne menja, na 2 strani postoji ahci aktivan ali samo on,na 4 strani postoji deo sa siframa i one se mogu menjati, na 5 strani-tabu ima opcija uefi koja je zakucana i opcija secure boot koja se moze menjati-enable-disable.Postoji na njihovom sajtu update
:: biosa ali je u obliku exe fajla i trazi 10 da bi se raspakovao.Probane instalacije 7/10 iz nep izvora i ne konstatuje ih uopste.Probana je 8 zvanicna i pokrece je normalno ali nisam isao dalje zgog nemanja kljuca za nju.Probane instalacije ubuntua,minta i fedore ali one ne vide njegov disk i hoce instalaciju na usb sa koje su pokrenute.Ejedino su ostavile trag u meju-f12- pod 1 ubuntu,pod 2 fedora i obicno j 3 medij sa koga je pokrenut linux.Negde rekose da se iskljuci fast boot ali toga nema u biosu.Izgleda da je zakljucan za za kupovni win i nista drugo.u biosu pise hdd0,hdd1 i hdd2.Prva dva su prazna a na hdd2 je sssd.I postoji op hdd1 i hdd2 koji se mogu menjati-uk/iskljuc
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Još jednom SERGEI STRELEC 20.04.2021. 08:24 #669971

status: user
broj poruka: 1234
Skini sergeja i napravi iz Rufusa boot flešku, ali obavzno za UEFI/GPT a ne za BIOS/MBR.

Videće hard disk 99,99%.

Odradi LowLevelFormat harda.

Ako tako neće odradi update BIOS-a ili menjaj hard disk.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 3  
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs