Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Koji hdd
STRANA 1 OD 1
srdjanl Koji hdd 17.05.2021. 23:41 T68236

status: user
broj poruka: 1491
Pozz svima,mislim da je vreme da se kupi novi interni hdd koji sluzi kao magacin,do sad je bio 1tb segarate koji je kod mene sigurno 5 ili 6 godina.Koji hdd uzeti istog kapaciteta,budzet oko 5000 din. ?
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Koji hdd 18.05.2021. 08:51 #670614

status: user
broj poruka: 18940
Samo nemoj Toshibu.

https://www.monitor.rs/hard-diskovi/1-TB-Seagate-ST1000VX008-3.5%22
Ili WD koji nadjes.

Svakako, bolja kupovina ti je ovaj disk:
https://www.monitor.rs/hard-diskovi/2-TB-Seagate-ST2000DM008-3.5%22

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: Pozz svima,mislim da je vreme da se kupi novi interni hdd koji sluzi kao magacin,do sad je bio 1tb segarate koji je kod mene sigurno 5 ili 6 godina.Koji hdd uzeti istog kapaciteta,budzet oko 5000 din.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Šta fali Tošibi? 18.05.2021. 09:15 #670615

status: user
broj poruka: 4228
Neko vreme je bila najpopularniji disk, pretpostavljam zbog cene?

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzonihsv re 18.05.2021. 11:07 #670621

status: user
broj poruka: 330


Nema diskova na stanju sada zbog Chie (coin-a). Jedva se nalaze 1TB diskovi, i njih je sve manje. Svaki uvoz 30% veća cena.

Čisto info da cene sa web strana nisu ažurne jer se situacija menja iz dana u dan.

Tenk ju majneri.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp da nije zbog majninga 18.05.2021. 11:28 #670622

status: user
broj poruka: 3466

cene bi ludele zbog neceg drugog. Jbg nestasica svega.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 18.05.2021. 11:35 #670624

status: user
broj poruka: 18940
Ima jos uvek diskova po normalnim cenama, nema potrebe za panikom, potrazis malo i nadjes.

@vladarko, danas od Toshiba diskova retkost je da ubodes dobar disk, iz mog iskustva dosta su losi diskovi, ne preporucujem nikako, a verovatno uskoro necemo imati izbora. Pricam za novije diskove, stari su bili dobri, kao i sve ostalo dok je Toshiba bila stvarno Toshiba, ali vise ih nema.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
::
:: Nema diskova na stanju sada zbog Chie (coin-a). Jedva se nalaze 1TB diskovi, i njih je sve manje. Svaki uvoz 30% veća cena
::
:: Čisto info da cene sa web strana nisu ažurne jer se situacija menja iz dana u dan
::
:: Tenk ju majneri.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
777 Re: re 18.05.2021. 18:31 #670634

status: user
broj poruka: 85
Opet strucnjaci svoje price plasiraju a ne proveravaju sta govore.

Cene lete u nebo - je tacno ali su interesantni hardovi od lupam 12-14 TB a ne mali od 1-2TB.

Ali zato valja reci da su SSD-ovi od 500GB-1TB i te kako interesantni ovoj novoj posasti, tako da tu moze doci do nenormalno visokih cena.

Jbg, kinezi su cudo, prvo covid, pa onda i ovo... Treba ih olupati ko kantu... E moj trampe, em izgubis izbore em ne testiras jedno 15-20 nuklearki nad kosookim gmizavcima...

Upravo proverio kod mojih dorcolaca, diskovi su regularne cene samo su mi nesto za ove od 4TB i vise poludele cene, mrzi me da ih smaram i zivkam zasto je to tako kad je na zalost svima jasno...
::
::
:: Nema diskova na stanju sada zbog Chie (coin-a). Jedva se nalaze 1TB diskovi, i njih je sve manje. Svaki uvoz 30% veća cena
::
:: Čisto info da cene sa web strana nisu ažurne jer se situacija menja iz dana u dan
::
:: Tenk ju majneri.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Skoro sam bas kupovao kuler u jednoj prodavnici 18.05.2021. 19:21 #670635

status: user
broj poruka: 7695
da ne navodim ime zbog reklame,ujedno sam pitao i za hardove ,kriticno je za ove preko 4 TB njih nema ,tu bih se slozio sa 777.
Meni WD nikad nije riknuo(mozda sticaj okolnostii ,ali je tako) ,pa cak ni oni ATA ,tako da moja preporuka za WD.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
777 Re: Skoro sam bas kupovao kuler u jednoj prodavnici 18.05.2021. 19:23 #670636

status: user
broj poruka: 85
Tu se i ja slazem sa vama kolega, ni meni nikad WD nije riknuo al zato Seagate i Maxtor (ranije), tuga... Samo WD i kupujem unazad preko 10 godina pa i vise.

A o Toshibi koja me je prodala cim sam je raspakovao su reci stvarno suvisne.

:: da ne navodim ime zbog reklame,ujedno sam pitao i za hardove ,kriticno je za ove preko 4 TB njih nema ,tu bih se slozio sa 777
:: Meni WD nikad nije riknuo(mozda sticaj okolnostii ,ali je tako) ,pa cak ni oni ATA ,tako da moja preporuka za WD
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Situacija je slična kao sa grafičkim kartama: 18.05.2021. 21:00 #670638

status: user
broj poruka: 4228
kad nestane jakih i novih, slabijim i polovnim skače cena.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
777 Re: Situacija je slična kao sa grafičkim kartama: 18.05.2021. 21:14 #670639

status: user
broj poruka: 85
Sad ce da ispadne da sam ja zagovornik ``kopanja`` ovog kineskog smeca, no nije tako kao sto kazes. Prvo, ne mozemo hard diskove da delimo na jake i nove i slabe i polovne vec po kapacitetu, broju obrtaja u minutu i cache memoriji. U ovoj prici vezanoj za ovo kinesko djubre se vrte vrtoglave cifre za TB-ove u rigovima koje idu od 400 TB do 5000 TB da bi se zaradilo, dakle neki minimum je 400 TB. E sad, sigurno neces ici na varijantu ne znam ni ja koliko desetina i stotina polovnih diskova od po 500 GB npr. jer plating (znaju ovi sto kopaju sta znaci) 100 GB prostora i te kako traje na starim krsevima u odnosu na novije diskove na sada vec standardnih 7200 RPM i puno cache memorije.

Slicno jeste ali nije isto. Malo sam gledao i citao o tome, tako da bas mi je nekako krivo sto ce ceo svet da radi za jednu usranu kinu time sto ce joj svoje skladiste, vreme, resurse u vidu struje i novca u krajnjoj liniji, poklanjati u velikoj kockarskoj prici zvanoj chia. Chia seme jeste zdravo ali chia kao kriptovaluta nikako nije na zalost, sto se mene tice samo dusmanin je mogao da izmisli ovo sranje i ukanali ceo svet, kao da nam nije dosta sto entry level grafike placamo kao da su u pitanju high end graficke.

Neko je tamo prokomentarisao da je mozda monero isplativiji ali mnogo budala se nalozilo na ovu glupost.

Samo ne znam ko ce im kupovati rabljene diskove koji su se pregrevali u toku rada kada i ovo konacno pukne, tako da sve u svemu - nicija nije gorela do zore pa nece ni kineska.

Eto toliko na ovu temu, a za diskove da ponovim samo WD i nista drugo. WD blue zavrsava svaki posao. Od 1 TB ili od 2, nije bitno, makar njima cena nije jos uvek otisla u tri lepe.


:: kad nestane jakih i novih, slabijim i polovnim skače cena
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ne bavim se rudarenjem i verovatno je tako 18.05.2021. 21:19 #670640

status: user
broj poruka: 4228
kao što pišeš.

Pokušavao sam da napravim analogiju sa nestajanjem sa tržišta jakih grafičkih karti kao i velikih diskova. Onaj ko je sada u situaciji da mora da kupi novu grafičku kartu, odnosno veliki disk moraće da se zadovolji manjim, slabijim i polovnim. Ili da čeka neka bolja vremena koja nisu najavljena.


Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
777 Re: Ne bavim se rudarenjem i verovatno je tako 18.05.2021. 21:28 #670641

status: user
broj poruka: 85
Tako nekako... Samo sto kod grafika pomak ide dosta brze, dok kod diskova razvoj nema gde da raste, ne mozes ti na jednoj metalnoj ploci da ``ugraviras`` drasticno vise memorije kao sto mozes za recimo jednu generaciju grafickih karti da zbudzis vise RAM memorije, ubrzas i napucas graficki chip, itd. itd., ovo je tipican kanal dakle za sve one koji imaju potrebu za velikim skladistenjem podataka/cuvanjem mnogo podataka.

Hocu reci, ti mozes da se i te kako naigras igrica na entry level grafickoj i da uzivas u igrama, ne na high i ultra detaljima ali jbg, to je cena toga da high end graficku ne platis kod trgovaca ~1500 eur danas, a gde ces 10 TB potaka da metnes, kod podataka nema smanjivanja detalja i sl., i utoliko je kanal veci. Samo toliko =)


:: kao što pišeš.
::
:: Pokušavao sam da napravim analogiju sa nestajanjem sa tržišta jakih grafičkih karti kao i velikih diskova. Onaj ko je sada u situaciji da mora da kupi novu grafičku kartu, odnosno veliki disk moraće da se zadovolji manjim, slabijim i polovnim. Ili da čeka neka bolja vremena koja nisu najavljena.
::
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 WD Purple 18.05.2021. 21:38 #670644

status: user
broj poruka: 4659
ti je dobar disk za storage, citao sam kazu kom treba pouzdan disk Purple, takodje i Black je dobar disk, godinama mi vec radi savrseno, Green izbegavati. Purple ima sporije citanje ali upis mu je dobar i ima garanciju vecu od ostalih tipova Grren, Red i Blue mislim.




Ryzen7 2700x 4,2Ghz
Msi b450m Pro M2 Max
Aegis 2x8gb 3200mhz
WD20PURZ 2TB
WD1003FZEX 1TB
Biostar SSD 480gb
Zotac 1080 8gb
OCZ MXS-PRO 600W
Windows 10 Pro 64-bit


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
savatije WD black 18.05.2021. 21:53 #670645

status: user
broj poruka: 1119
izuzetno pouzdan, brz, vekiki bafer, 5 godina fabričke garancije,
ako ti ne smeta što je bučniji i malo se više greje...

https://bit.ly/2S0lbXs






:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
subzero88 Toshiba 18.05.2021. 21:55 #670646

status: user
broj poruka: 178
Uzeo Toshiba 4tb pre pola godine, toliko je bio bucan i pucketao svakih 10-15 sekundi da sam morao uzeti NAS da bih mogao da ga izbacim iz dnevne sobe, jako me nervirao.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
AMD FX-6300/Asus M5A97 LE R2.0/16GB DDR3-1600/MSI Geforce 1650 4GB OC/Samsung U28E570

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Toshiba 18.05.2021. 22:31 #670648

status: user
broj poruka: 3466

Wd purple i red su super jedan od ta dva je za video nadzori bas su pouzdani. Black je super samo ima te neke mane ali se rese ohladi se izoluje itd

:: Uzeo Toshiba 4tb pre pola godine, toliko je bio bucan i pucketao svakih 10-15 sekundi da sam morao uzeti NAS da bih mogao da ga izbacim iz dnevne sobe, jako me nervirao
:: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
:: AMD FX-6300/Asus M5A97 LE R2.0/16GB DDR3-1600/MSI Geforce 1650 4GB OC/Samsung U28E57
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 18.05.2021. 22:41 #670649

status: user
broj poruka: 18940
Purple je za video nadzor, Red je za NAS.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re: Koji hdd 18.05.2021. 23:06 #670651

status: user
broj poruka: 1620
Svi Seagate SkyHawk diskovi su CMR, tako da prvi od ova dva koje si naveo nije loš izbor, dok od je od BarraCuda diskova validan isključivo model od 1TB.

Danas je postalo manje važno koji proizvođač, jer je mnogo bitnija stvar da nije u pitanju SMR disk.
Ko ne zna o čemu se radi, tu je Gugl (ukratko, podaci se preklapaju kao crepovi pri snimanju, umesto da upisan bit bude čist i ima mesto koje je samo njegovo), a u poslednje vreme su i sami proizvođači počeli da navode koji diskovi su im CMR, a koji SMR:
-kod Seagate-a je to na jednom mestu:
https://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/cmr-smr-list/
-dok kod npr. kod WD-a piše kada se proširi `full specifications` na stranicama posvećene svakom disku pojedinačno (obavezno odabrati konkretnu veličinu diska koja vas zanima, pošto i od toga može da zavisi da li je CMR ili SMR).
Za ostale proizvođače ne znam da li se i gde nalaze pomenute informacije jer mi nikada nije trebalo.
CMR diskovi su, po pravilu skuplji, ali isto tako bi trebalo da budu i pouzdaniji. Da vas ne zbuni, CMR diskovi su negde označeni i kao PMR (igra reči, samo su `perpendicular` sada nazvali `conventional` zbog lakšeg raspoznavanja u odnosu na nove `shingled` diskove).

Ja bih se za SMR odlučio isključivo kada bi mi bila potrebna enormna količina prostora, i to samo u slučaju kada bih diskove stavljao i neki od RAID nizova (bilo šta osim RAID 0 iz razumnih objašnjenja).

Lično sam se opredelio za WD Red Plus (WD40EFRX) još pre dugo godina i nisam se nimalo prevario. Power on time je sada na 1228 dana, 100% performance i 100% health, a već par meseci kuburim sa prostorom pa baš ovih dana planiram još jedan identičan (jer vidim da ih povremeno i dalje ima u prodaji). Po pitanju cena, nije tačno da prodavci nisu već počeli da mrse m*** (ne zalazim u to da li zbog `rudarenjа` ili nečeg drugog), jer vidim da je cena konkretnog primerka skočila sa 101€, na dobrih 130€ samo u proteklih mesec do mesec i po dana, kada sam poslednji put gledao (pričam o cenama na KP, a danas ga nije bilo po prodavnicama).
Pored tog diska stoje i još matoriji WD Green 2TB (WD20EARX) i WD Blue 640GB (WD6400AAKS) sa po 3378 i 3785 dana rada, takođe 100% `health` i `performance`, a izrabljivani su, nije da nisu (naročito napaćeni WD Blue, koji sam svojevremeno koristio i kao sistemski drajv).

https://ibb.co/Yb8HYDY

:: Samo nemoj Toshibu
::
:: https://www.monitor.rs/hard-diskovi/1-TB-Seagate-ST1000VX008-3.5%2
:: Ili WD koji nadjes
::
:: Svakako, bolja kupovina ti je ovaj disk
:: https://www.monitor.rs/hard-diskovi/2-TB-Seagate-ST2000DM008-3.5%2
::
::
:: :: Pozz svima,mislim da je vreme da se kupi novi interni hdd koji sluzi kao magacin,do sad je bio 1tb segarate koji je kod mene sigurno 5 ili 6 godina.Koji hdd uzeti istog kapaciteta,budzet oko 5000 din.
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdjanl .. 18.05.2021. 23:07 #670652

status: user
broj poruka: 1491

U je...komentara ,za to kopanje diskovima ili sta je vec sam nacuo od drugara,cime je sledece da kopaju ram memorijom.
Ssd sam skor kupio nov,sa tim sam miran,e sad valjda nece hdd od 1 tb tako jako da poskupe.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
777 Re: Re: Re: Koji hdd 19.05.2021. 00:56 #670654

status: user
broj poruka: 85
Jes vala zeznuta ta prica a i od skoro je krenula doduse kod jakih i skupih WD diskova je i nema toliko... ali je frapantno da je ima kod WD Blue od 2 TB u 2.5`` izvedbi...

Kul je sa tvoje strane sto si nam precizirao o cemu se radi i nasuprot tome napisao gomilu slavodobitnog bezveznog teksta no u svakom slucaju ti hvala. Mnogi pojma nemaju i nece imati o cemu se radi.

Za narod evo linkova pa nek uce i citaju:

https://pcpress.rs/diskovi-i-njihove-oznake-wd-i-smr-problematika/

https://blog.westerndigital.com/wd-red-nas-drives/

https://hddscan.com/blog/2020/hdd-wd-smr.html

Dakle bezite od SMRdljivih diskova, iskljucivo idite na CMRdljive, raspadaju se RAID-ovi, jedva se oporave, itd., itd.

Ne morate da mi kazete hvala


:: Svi Seagate SkyHawk diskovi su CMR, tako da prvi od ova dva koje si naveo nije loš izbor, dok od je od BarraCuda diskova validan isključivo model od 1TB.
::
:: Danas je postalo manje važno koji proizvođač, jer je mnogo bitnija stvar da nije u pitanju SMR disk.
:: Ko ne zna o čemu se radi, tu je Gugl (ukratko, podaci se preklapaju kao crepovi pri snimanju, umesto da upisan bit bude čist i ima mesto koje je samo njegovo), a u poslednje vreme su i sami proizvođači počeli da navode koji diskovi su im CMR, a koji SMR
:: -kod Seagate-a je to na jednom mestu:
:: https://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/cmr-smr-list/
:: -dok kod npr. kod WD-a piše kada se proširi `full specifications` na stranicama posvećene svakom disku pojedinačno (obavezno odabrati konkretnu veličinu diska koja vas zanima, pošto i od toga može da zavisi da li je CMR ili SMR).
:: Za ostale proizvođače ne znam da li se i gde nalaze pomenute informacije jer mi nikada nije trebalo.
:: CMR diskovi su, po pravilu skuplji, ali isto tako bi trebalo da budu i pouzdaniji. Da vas ne zbuni, CMR diskovi su negde označeni i kao PMR (igra reči, samo su `perpendicular` sada nazvali `conventional` zbog lakšeg raspoznavanja u odnosu na nove `shingled` diskove).
::
:: Ja bih se za SMR odlučio isključivo kada bi mi bila potrebna enormna količina prostora, i to samo u slučaju kada bih diskove stavljao i neki od RAID nizova (bilo šta osim RAID 0 iz razumnih objašnjenja).
::
:: Lično sam se opredelio za WD Red Plus (WD40EFRX) još pre dugo godina i nisam se nimalo prevario. Power on time je sada na 1228 dana, 100% performance i 100% health, a već par meseci kuburim sa prostorom pa baš ovih dana planiram još jedan identičan (jer vidim da ih povremeno i dalje ima u prodaji). Po pitanju cena, nije tačno da prodavci nisu već počeli da mrse m*** (ne zalazim u to da li zbog `rudarenjа` ili nečeg drugog), jer vidim da je cena konkretnog primerka skočila sa 101€, na dobrih 130€ samo u proteklih mesec do mesec i po dana, kada sam poslednji put gledao (pričam o cenama na KP, a danas ga nije bilo po prodavnicama).
:: Pored tog diska stoje i još matoriji WD Green 2TB (WD20EARX) i WD Blue 640GB (WD6400AAKS) sa po 3378 i 3785 dana rada, takođe 100% `health` i `performance`, a izrabljivani su, nije da nisu (naročito napaćeni WD Blue, koji sam svojevremeno koristio i kao sistemski drajv).
::
:: https://ibb.co/Yb8HYD
::
:: :: Samo nemoj Toshibu
:: ::
:: :: https://www.monitor.rs/hard-diskovi/1-TB-Seagate-ST1000VX008-3.5%2
:: :: Ili WD koji nadjes
:: ::
:: :: Svakako, bolja kupovina ti je ovaj disk
:: :: https://www.monitor.rs/hard-diskovi/2-TB-Seagate-ST2000DM008-3.5%2
:: ::
:: ::
:: :: :: Pozz svima,mislim da je vreme da se kupi novi interni hdd koji sluzi kao magacin,do sad je bio 1tb segarate koji je kod mene sigurno 5 ili 6 godina.Koji hdd uzeti istog kapaciteta,budzet oko 5000 din.
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 19.05.2021. 07:12 #670657

status: user
broj poruka: 18940
@luja, hvala ti sto si napisao neke vrlo korisne stvari za ove diskove i razjasnio. Bas sam citao komentare za ovaj disk od 2TB koji sam postavio, na Amazonu svaki drugi komentar je zalba na SNR i lose brzine diska..

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs