Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Laptop i Tablet PC
Acer Aspire ES1-533-P8ML - OS
STRANA 1 OD 1
peterpan Acer Aspire ES1-533-P8ML - OS 22.12.2021. 17:59 T68540

status: user
broj poruka: 776

Ljudi imam pitanje koji OS da koristim na ovom starom Lap Topu. Njegova vrednost je priblizno 20 EUR tako da od prodaje istog necu nista dobiti.

Koliko vidim jedino Windows 10 moze da mi pokrije sve drajvere (narocito ethernet i WiFI).
Medjutim Winows 10 ima gomilu aplikacija i procesa u sistemu da mu pojede sav ram, cak i onaj od 32bit.

Linux derivati (ubuntu i Mint) rade super brzo sa USB flasha, ali se ne moze zavrsiti instalacija, ima neki problem sa MBR i GPT upisom i sama instalacija se zavrsava bez boot fajla.

Probao sam i Win 7, ali nema drajvera za mrezu.

Imate li preporuku koji tacno OS postaviti tako da sve osnovno radi koliko-toliko fluidno?
Da li zna neko kako Linux da ubacim, sa obzirom na gore opisan problem.
I da li ima smisla ubacivati neki jeftiniji SSD umesto postojeceg HDDa?

Generalno LT koristim za google aplikacije (drive, gmail, spreadsheets etc), excel, otvaranje vecih PDF fajlova, pregled jpeg slika, muzika, Youtube, poneki film/serija itd.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Ssd je 22.12.2021. 18:17 #673940

status: user
broj poruka: 1043

Uvek dobrodosao

A to nema drajver mislis nema ga u instalaciji ili ne postoji uopste? Poskidas drajvere ovako rucno i ubacis nakon instalacije

Ja sam u neki office lenovo sa 4gb ubacivao 10ku i 11icu i ssd ali 4gb rama jednostavno nije dovoljno ni za osnovne stvari - google workspace i excell tabela kao imenik sa mejlovima.

Mbr i gpt konvertujes iz jednog u drugo samo neki alati moraju da formatiraju ceo disk da bi to uspelo a neki to urade bez formatiranja, boot alata sa usb i ima convert

Cini mi se auslogics onaj da sam sa njim to radio. Bas zbog 11ice

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Re 22.12.2021. 18:38 #673942

status: user
broj poruka: 776

Na acerovom sajtu su driveri samo za W10
Windows 7 ne moze da povuce update posto nema mrezu

A kako to da odradim sa linuxom?
Imas li neki tutorijal?
Svasta sam probao, sa raznih sajtova, ali nista nije uspelo da ga pokrene


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Re: Re 22.12.2021. 19:25 #673943

status: user
broj poruka: 1043
Isti su drajveri za 7 8 10

Instaliras koji god windows hoces a sa telefonom ili drugim računarom skijes drajver ručno i instaliras u racunar u sistem koji nema mrezu i pojavi se mreza

Sa cime pravis instalaciju za linux uopste?

Easeus partition master - windows program, ima gore levo bootable USB, napravi ti butabilan USB pokrenes i konvertujes mbr u gpt ili obrnuto

Pobrkao auslogics sa easeus jbg

Ja na desetku instaliram usb mreznu kartu staru prastaru sa cd om jos iz doba sedmice i xp zato ti kazem, to sto vidis za 10 radi na 7 i sto vidis za 7 radi i na 10


Skini, instaliraj



https://www72.zippyshare.com/v/6un1RPh1/file.html



::
:: Na acerovom sajtu su driveri samo za W1
:: Windows 7 ne moze da povuce update posto nema mrez
::
:: A kako to da odradim sa linuxom
:: Imas li neki tutorijal
:: Svasta sam probao, sa raznih sajtova, ali nista nije uspelo da ga pokren
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzonihsv re 22.12.2021. 19:43 #673944

status: user
broj poruka: 330



Jeftin ssd i LTSC Win 10 i miran si. Bez ssd-a nema `leba, a ako nije LTSC (bivši LTSB), neće ni Win 10 raditi kako treba kad je nešto slabo u pitanju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Seerauber re 23.12.2021. 14:12 #673948

status: user
broj poruka: 946
svi drajveri za Win 8.1 za Acer Aspire ES1-311 i Acer Aspire ES1-531, verovatno su isti i za tvoj
https://acer.co/3eh6APd
https://acer.co/3poNFbO

na padajućem meniju kod operativnog sistema izaberi win 8.1





:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Re: re 24.12.2021. 18:31 #673952

status: user
broj poruka: 776
Izvini na mom neznanju, ali sta je tacno LTSC i LTSB?
Odakle mogu preuzeti osnovnu verziju, sa minimalno aplikacija koje Windows stablja u OS?


::
::
::
:: Jeftin ssd i LTSC Win 10 i miran si. Bez ssd-a nema `leba, a ako nije LTSC (bivši LTSB), neće ni Win 10 raditi kako treba kad je nešto slabo u pitanju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzonihsv Re: Re: re 25.12.2021. 00:08 #673957

status: user
broj poruka: 330
To je upravo to što si opisao - minimalno aplikacija i servisa.

Najstabilnija verzija Win 10-ke što postoji. Ima doduše mana, ne dobija redovno update-e, već to ide u intervalima po par godina. Ali stabilnost na kraju krajeva...

down link - https://tinyurl.com/2p9dj9et


:: Izvini na mom neznanju, ali sta je tacno LTSC i LTSB
:: Odakle mogu preuzeti osnovnu verziju, sa minimalno aplikacija koje Windows stablja u OS
::
::
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: Jeftin ssd i LTSC Win 10 i miran si. Bez ssd-a nema `leba, a ako nije LTSC (bivši LTSB), neće ni Win 10 raditi kako treba kad je nešto slabo u pitanju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs