Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Kućna tehnika
Hu
STRANA 1 OD 1
Ilija212 Hu 27.10.2022. 22:43 T68817

status: user
broj poruka: 339
Da li je neko kupovao preko sajta ipon komponente?
Vidim da ima dostava za Sr
ako je neko kupovao da li isto dostava ide na kucnu adresu, mora li u eu da se placa ili moze i dinar?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Karticom 27.10.2022. 23:16 #677163

status: user
broj poruka: 1043


Placas a ne pouzećem kao kad pošalju ovde iz drugog grada pa ti poštaru a oni nose pošiljaocu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ilija212 re 28.10.2022. 08:48 #677164

status: user
broj poruka: 339
Nemam karticu, moze li nekako pouzecem kao kod nas kad rade dostavu?
I jos jedno pitanje, ima li troskovs carine ili nesto skriveno da racun sa sajta bude uvecan za jos neku sumu?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Hu 28.10.2022. 09:12 #677165

status: user
broj poruka: 1620
Kao što je već rečeno, nema u EU plaćanja dinarom, niti postoji mogućnost plaćanja pouzećem.
Mora kartica za onlajn plaćanje, pa ti najčešće banke/procesing centri rade konverziju iz dinara (ili valute koju imaš na računu sa kojim je ta kartica povezana) u Forintu, EUR ili šta već.

Ono zbog čega niko to ne kupuje online je naša carina.
Ako lično odeš u HU i tamo kupiš neki proizvod, kao strani državljanin imaš pravo na povrat njihovog PDV-a, plus pri prenošenju tog proizvoda preko naše granice ne prijavljuješ ništa (gde je jasno je da preuzimaš dozu rizika, jer si u carinskom prekršaju), pa onda ne plaćaš carinu i porez u RS - to je prava prednost kupovine u HU, na koju srbende obično misle.

S druge strane, ako kupiš nešto vrednosti od 100-300-1000€ onlajn, budi skoro siguran da će ti na osnovnu cenu (sa dostavom!) zalepiti +10% carinu, pa sve to zajedno ide još +20% PDV.

Dakle, u primeru proizvoda koji košta 90€, a gde bi dostava bila još 10€, isti bi platio ukupno 132€ = https://is.gd/IAwNNV


:: Da li je neko kupovao preko sajta ipon komponente
:: Vidim da ima dostava za S
:: ako je neko kupovao da li isto dostava ide na kucnu adresu, mora li u eu da se placa ili moze i dinar
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Pogledaj koliko te stvari koštaju 28.10.2022. 09:39 #677167

status: user
broj poruka: 1043

Na KP kod ovih iz Subotice koji uzimaju u Mađarskoj i vidi sta je sa garancijom i da li ti je tako skuplje. Jedino tako placas pouzećem - pošta kuriri vrate novac za Suboticu.

A ako baš hoćeš sam, ima oko tebe neko karticu za online plaćanje, dogovoris se das pare, uplatis na racun, uradite kupovinu ili kako vec.

Mnogo ljudi deceniju unazad kupuje odatle na bilo koji nacin i izadje ili jeftinije nego kod nas ovde ili bar isto uz sve troškove dodatne.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 28.10.2022. 10:18 #677168

status: user
broj poruka: 1986
ta racunica mi nesto ne stima, verovatno je koriscena ova logika:

https://info.carina.co.me/carinski-kalkulator

https://youtu.be/PnckTqtwuBQ

parazit, parazit, parazita, banda najobicnija

______________________
https://tinyurl.com/3fkehft7


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 28.10.2022. 11:03 #677169

status: user
broj poruka: 4222
Jeftinije otići u Ipon.ro i kupiti šta ti treba. Imaju polasci 10, 15 novembra za 3000 din povratna iz Temišvara.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 28.10.2022. 11:25 #677170

status: user
broj poruka: 1620
Štima il` ne štima, tako je, s tim što naša carina proizvoljno određuje vrednosti pošiljki, pa može da se desi da naplate manje ili više, u zavisnosti od te njihove procene, ali računica je na mestu.

Treba samo imati u vidu da Carina nikada neće odrediti vrednost manju od naznačene na paketu - ista može da bude samo veća.
Npr. ako je kutija sa RTX3070 označena sa `gift` i za `value` stoji 0,1€, budi siguran da će je otvoriti i `proceniti` vrednost na neku od prvih srednjih cena koju na našem tržištu vide u maloprodajama, pa na to primeniti sve ono što sam gore već naveo.

Ako ti se to ne svidi, a recimo stigne preko Pošte, podnosiš u Pošti molbu/zahtev za preračunavanje (osnovice, pa samim tim i carine/poreza), koji košta nepovratnih 2000 RSD, a može i da se desi da taj zahtev ne bude usvojen, pa svejedno platiš punu cenu + tih 2000 RSD.
Da bi podneo zahtev, trebalo bi da podigneš paket i platiš traženu sumu, jer će Pošta u suprotnom svejedno vratiti paket pošiljaocu nakon ~5 radnih dana, a odgovor od carine skoro sigurno neće stići tako brzo (pitaj me kako znam ).
S druge strane, uvek postoji opcija da paket u startu ne preuzmeš, i da ga vrate pošiljaocu (s kojim se već dogovaraš ko snosi troškove transporta do tebe i nazad, ako nije već naznačeno pre plaćanja).

Naravno, u celoj priči mogu da se kriju i dodatni troškovi, koji zavise od dostavnih službi...

Npr. ako nešto ide preko DHL-a, a treba da se carini, onda će i sam DHL u Srbiji da ti uzme fiksnih 5-6000 RSD za svoje usluge carinjenja umesto tebe (a ne možeš da biraš da bude drugačije).

UPS je imao to pravilo samo za pravna lica, ali skoro sam od nekog čuo da mu je naplaćeno i kao fizičkom licu - uzmite ovo s rezervom, ne sećam se više ni ko, a rečeno mi je pre nekoliko meseci (lično, poslednji put sam pre oko 3 godine preko UPS-a primio paket koji je bio za carinjenje i tada mi nisu ništa naplatili, dok za drugo nisam siguran).
I da, kod tih `jačih` kompanija sve ide prema fakturi, nema muljanja.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 28.10.2022. 11:47 #677171

status: user
broj poruka: 1986
jeftinije je onda sa KP-a od nekog sa dvojnim drzavljanstvom i skromnijom provizijom (+- kapra), jedino otpisi garanciju, koja uglavnom i nije potrebna za premium proizvode

edit:

verovatno se zato i popularizuje `bulk` kupovina:

https://ibb.co/30NkZvd
https://ibb.co/7JtvbgN

1 je mozda falican, sva 3 malo teze (ali nije nemoguce)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ilija212 re 28.10.2022. 18:58 #677176

status: user
broj poruka: 339
Uuuuh bre ljudi sta procitah, meni se uopste ne isplati onda da shopingujem iz hu
hvala vam na info o kupovini van granica nasih


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: re 28.10.2022. 20:46 #677179

status: user
broj poruka: 1620
Ja sam ti samo napisao šta su neka formalna pravila - ako poneko može da se zaobiđe, onda se isplati. Ako hoćeš da sve bude 100% legalno, cenovna razlika uglavnom ne opravdava maltretiranje...

:: Uuuuh bre ljudi sta procitah, meni se uopste ne isplati onda da shopingujem iz h
:: hvala vam na info o kupovini van granica nasi
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Daum ... 28.10.2022. 22:08 #677180

status: user
broj poruka: 12785
Sa koje si planete kada misliš da možeš da naručiš nešto u forintama, da ti se pošalje pouzećem i da se naplati u dinarima...

2022. godina je, karticu izvadiš za par dana i platiš online, ali opet: kako zamišljaš iz EU da naručiš nešto a da ti se ne naplati carina?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 29.10.2022. 02:41 #677181

status: user
broj poruka: 4739

Pa dobro, polako, možda čovek ima 13 godina, ne znamo.
Uzdržao sam se da ne prasnem odmah šta misli za šta služi carina nego da opelješi.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs