Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
Kako napraviti BACKUP iliti GHOST?
STRANA 1 OD 2  
Zmajko Kako napraviti BACKUP iliti GHOST? 12.02.2008. 19:59 T8140

status: user
broj poruka: 1228
Da li je neko voljan da napise uputstvo za koriscenje nekog od ovih programa?
Trazio sam ovu temu ovde i nisam uspeo da pronadjem i izvinjavam se formasima ako vec negde postoji.

Elem, koji program i kako?

Ja se snalazim sa engleskim jezikom i nemam problema sa ovom tematikom ali verujem da ima dosta ljudi kojima ovo predstavlja problem. Malo sam lenj danas, a iskreno imam i dosta posla tako da cu da zabodem do jutra po ko zna koji put.

Ako bas niko ne bude hteo da se `otvori` za znanje onda cu ja da posetim ovu temu i da napisem ono sto znam cim budem uhvatio malo vise vremena. Cisto da ne napisem nesto nejasno na brzaka.

Koji program, kako napraviti image i narezati na CD da bi isti bio butabilan, na sta treba obratiti paznju da se ne izbrljavi nesto...


Pozdrav svima!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Symantec 12.02.2008. 20:52 #43719

status: user
broj poruka: 5696
Norton Ghost je najpoznatiji ali ima ih gro. U okviru Hiren`s BootCDa imas Backup i podignes ga. E sada, u zavisnosti od toga da li zelis da cuvas citav disk, particiju sa bool loaderom imas opcije koje ovo predefinisu. Mozes kopirati disk na disk (ako je velicina novog veca od starog) ili da sve to odradi u okviru fajla (image) sto ti stoji u glavnom meniju. Postoji i program koji sve to deli na medije ili na DVD pa bootojes sa gotovog medija koji ima low-level loader i uanpred pripremljen image (opticki medij) a on ce ti odraditi sve ostalo kako je bilo (particionisanje,formatiranje,boot sektor...). Acronis TrueImage...


- R a v e n L o r d -

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
psyman Re: Kako napraviti BACKUP iliti GHOST? 12.02.2008. 21:02 #43721

status: user
broj poruka: 1046
instaliras win sa svim programima koji su ti potrebni i sve to lepo podesis kako ti najvise volis da izgleda i funkcionise.skines sa web-a norton ghost 12 i instaliras ga.posle restarta ga pokrenes i ides na backup drive c,znaci tamo gde ti se nalazi win.backup mozes da sacuvas na nekoj drugoj particiji ili direktno da ga narezaes na dvd,izbor je tvoj.posle odredjenog vremena kada vise ne budes zadovoljan sistemom,pocne da se tegli,prijavljuje bezvezne erore i ostale gluposti ti lepo uzmes i ubacis disk na kome se nalazi norton ghost koji je bootabilan i u biosu podesis boot sa rom-a u kome se nalazi.posle startovanja programa nadjes u njemu restore drive i nadjes taj backup file koji si u ovom slucaju recimo sacuvao na hdd-u.on ce te pitati dali zelis overwhrite drive c i ti mu potvrdis sa yes.proces traje nekih 3 minuta nakon cega sledi restart.pri startovanju racunara ulazis u bios i obelezis mu tamo da zelis da bootoojes sa hdd-a.to ti je to prijatelju.poz


:: Da li je neko voljan da napise uputstvo za koriscenje nekog od ovih programa
:: Trazio sam ovu temu ovde i nisam uspeo da pronadjem i izvinjavam se formasima ako vec negde postoji
::
:: Elem, koji program i kako
::
:: Ja se snalazim sa engleskim jezikom i nemam problema sa ovom tematikom ali verujem da ima dosta ljudi kojima ovo predstavlja problem. Malo sam lenj danas, a iskreno imam i dosta posla tako da cu da zabodem do jutra po ko zna koji put
::
:: Ako bas niko ne bude hteo da se `otvori` za znanje onda cu ja da posetim ovu temu i da napisem ono sto znam cim budem uhvatio malo vise vremena. Cisto da ne napisem nesto nejasno na brzaka
::
:: Koji program, kako napraviti image i narezati na CD da bi isti bio butabilan, na sta treba obratiti paznju da se ne izbrljavi nesto..
::
::
:: Pozdrav svima!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard Acronis TrueImage 12.02.2008. 21:37 #43729

status: user
broj poruka: 267
Kao sto MACHINE rece (napisa) najpoznatiji je Ghost, ali je moje misljenje da je Acronis TrueImage nekako laksi za upotrebu pocetnicima, naravno i svima ostalima.

Sto se same procedure tice ja sam za pravljenje bar dve particije (sistemska i part. za podatke), gde bi na prvu (sistemsku) naravno isao windows sp2 i samo on (kompletna instalacija), zajedno sa jos nekim osnovnim podesavanjima (temp dir, page file, system recoveri, windows update, firewall, regional setings, regedit (neka podesavanja), sam izgled task bar-a i windows-a...) koja zavise od samog korisnika, naravno zatim defragmentacija. Sve ovo bez drajvera, programa i bilo kakvih instalacija. Ovako formiran windows (particiju) ghost-ovati sa Acronis-om, najlakse na drugu particiju (koja je prethodno formatirana) i cuvati za kasnije, a onda naknadno dodavati drajvere i programe koji su potrebni (svaki sledeci put vecina drajvera i programa ima vec neku novu `bolju` verziju). Ovo je samo moje licno misljenje (iskustvo)...

Sto se same procedure ghost-ovanja u Acronis-u mislim da je sve jasno, a svi alati su na Hiren`s bootcd-u...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sawitch ... 12.02.2008. 23:04 #43747

status: user
broj poruka: 667
Moze li samo jedan covek da krene postupno po koracima sta treba raditi... Kako sam ja shvatio:

Step 1: Skinuti sa neta Norton Ghost 12
Step 2: Formatirati C particiju, instalirati windows...

E sad mi za dalje nije nesto jasno, da li treba instalirati drivere ili ne??? Da li treba instalirati programe sa podesavanjima??? Da li ce zapamtiti registracije neke sto su bile na netu??? Kad ga treba defragmentirati...??? Help??? Jako dobar topic Zmajko!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasha44 BACKUP 13.02.2008. 00:04 #43755

status: user
broj poruka: 1492
Prvo i najosnovnije za sigurno cuvanje sistema je pravljenje vise particija, a najmanje dve. To se radi pri instalaciji Windowsa, gde dobijate opciju da disk podelite na onoliko particija koliko zelite. Prva C: je aktivna, dok su ostale `extended` particije.

Instalirate Windows, sve drajvere, Office, Antivirus, Firewall i mozda jos neki Anti-Spyware na sistemsku particiju, a sve ostale programe na D: particiju. Uradite sva potrebna podesavanja sistema, kako vama odgovara i proverite da li sve radi.

Skine se sa Neta Ghost 12 ili Acronis True Image Home 11 i instalira se. Podrobno procitajte Help file. Oba programa nude opciju da se napravi bootable Recovery CD.
To obavezno uraditi. Oba programa rade nekoliko vrsta backupa. Mozete napraviti `image` kompletne sistemske particije, ili `incremental backup`, sto znaci da program prati sve promene u fajlovima i na vec postojeci image samo dodaje fajlove koju su promenjeni od poslednjeg backupa.

Oba programa, takodje, prave backup dok Windows radi i tvrde da je to siguran metod.
Ja u to ne verujem, pa zato sve radim sa Recovery CD.

Napravite na particiji D:, E: ili F:, zavisi koliko imate particija (obavezno na najvecoj) folder Backup ili ga nazovite kako hocete. Moj savet je da se bar jednom nedeljno pravi full backup - image sistemske particije. Posto ste pazljivo procitali Help file (Read The Fucking Manual), znate da ima i Wizard koji vas vodi kroz proces pravljenja backupa i objasnjava koje sve opcije imate. Pre nego sto krenete u backup, defragmentujte sustemsku particiju.

Ako u BIOS - u imate opciju da pritisnete Fx (obicno F2, F8, F10, F11) i dobijete Boot selection Menu, odaberite da se butuje sa optickog uredjaja u koji ste stavili Recovery CD. Ako nemate, udjite u Setup i podesite da se butuje sa optickog uredjaja koji imate.
Kad se program podigne u glavnom prozoru odaberite Full Backup particije C:
Odaberite Backup Path - D:Backup i dajte mu naziv tako da tacno znate sta predstavlja.
Primer: C-12-02-2008 ili C_12_02_08. Mozete da upisete i komentar u za to predvidjeno polje, sa naznakama sta ste sve instalirali itd.

Zbog ustede prostora za narezivanje backupa na DVD, odabetite Highest Compression.
Kad program zavrsi svoj posao, vratite se u Windows. Kod Acronisa se automatski sa CD-DVD-a vraca u Windows, pod uslovom da vam radi opcija Fx - Boot selection menu. Ako ne, vratite se u BIOS Setup i podesite Boot sa harda na kome vam je Sistem.

Vracanje backupa ide obrnutim redom. Uvek dobro pazite da ne odabetere pogresnu particiju na koju ce ici Backup Image, posto on potpuno brise particiju i upisuje njen sacuvani Image.

Savet. Kod Acronisa nemojte dozvoliti da pravi skrivenu particiju za backupe, jer cete posle `roditi mecku` da je izbrisete.

Ako vam je rad sa bootable Recovery CD suvise komplikovan, radite sve iz Windowsa.
Ja sam suvise dugo radio (i dalje radim) sa Ghost-om i to sa Bootable CD, pa ne zelim da menjam navike. Sem toga, kao sto sam vec rekao, ne verujem u backup dok sistem radi. Uvek su neki servisi, net konekcija, AV program itd. aktivni, pa moze da se desi da ih program ne iskljuci (iako tvrde da to radi).

I Ghost i Acronis imate na Hiren`s Boot CD. Oba rade iz DOS-a.

Do sada sam nebrojeno puta `presvlacio` backup image preko sistemske particije i nikad nisam imao problema. Kad hocu da probam nekoliko programa, napravim backup, instaliram i probam programe, pa onda vratim backup i instaliram ono sto mi odgovara.
Ali, ja sam fanatik:))))
Mnogi nemaju strpljenja za to. Zato ja nijednom nisam `zapatio` virus i vec dve godine nisam reinstalirao Windows.

Toliko za sada. Ako nesto jos nije jasno, pitajte.
Take care.

Nightbird

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: 13.02.2008. 00:15 #43756

status: user
broj poruka: 12057

Do sada se najbolje pokazao Acronis True Image. Pošto ja imam RAID 0, jedino mi je Acronis lepo prepoznavao RAID u pravio i vraćao backup kako treba. Norton mi je izuvao neki error in error.

Poenta cele backup windows operacije je da sačuvate kompletnu particiju (uglavnom C:) na kojoj se Windows nalazi u trenutku kada vam se čini da ste ga dobro instalirali i podesili. Ovo može da se radi bezbroj puta. Na primer:

1. Instalirate windows i podesite ga (temp, restore, desktop, bla bla.) - napravite Image.
- za slučaj da eksperimentišete sa nekim hardware-om ili drajverima i treba vam čist win.
- ovaj Image fajl C: particije bi mogao da se zove npr. cist_win.tib (od true image backup)


2. Kad taj Windows doterate (drajveri, poneki alat, WinRar, TotalComd..) - napravite Image.
- za slučaj da eksperimetišete sa nekim programima i treba vam dobro podešen Win sa drajverima i pratećim alatima
- ovaj Image fajl C: particije bi mogao da se zove npr. sredjen_win.tib

3. Konačno, kada ste potpuno zadovoljni funkcionisanjem windows-a i instalirali ste sve što vam treba: drajveri, programi, igre (naravno ne na toj particiji da ne bi image bio 5 eksabajta), alati, burgije, podešavanja itd. - napravite Image.
- ovaj Image fajl C: particije bi mogao da se zove npr. kompletan_win.tib

Od vas zavisi koliko ćete česti i posle koliko koraka praviti image, koliko ste sigurni u ono što radite i u programe koje instalirate i naravno koliko eksperimentišete, a i naravno da li imate vremena i da li vas mrzi.

4. Možete i odmah da napravite Image , i da se malo igrate, pa ako nešto prsne, imate vrlo brzo i bez muke, isti windows.

Ako neko ima pitanja.....

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe @ rasha44 13.02.2008. 00:20 #43757

status: user
broj poruka: 12057

Kad sam ja počeo da kucam ti si zvekno prosledi.

Inače User interfejs Acronis True Image-a je toliko lagan da jednostavno morate da se snađete u njemu. Osnovne stvari vas pita: koju particiju ili foder backup-ujete, gde smeštate backup, koji je stepen kompresije backup-a, da li hoćete da postavite šifru na backup, da li hoćete da splitujete backup-a (700MB, 4.5 GB, ili koliko hoćete), ime backup-a. Samo polako i no problemo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kn0b A settings? 13.02.2008. 00:31 #43761

status: user
broj poruka: 108
OK, otprilike kontam, sve sto je instalirano i podeseno na C:, moze da se sacuva kao takvo. Posto ja instaliram vecinu programa na D:, da li i oni mogu da se zapamte? Mislim, mene prilikom instalacije sistema najvise nerviraju mnogobrojna sitna podesavanja poput malog `i` u Wordu.

I da li je moguce napraviti neku varijantu koja se moze koristiti na drugim racunarima?

Ili da otvorim drugu temu za pravljenje unattended Windows diska?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: 13.02.2008. 00:37 #43762

status: user
broj poruka: 12057

Stavljanje image-a na drugi komp je tema za diskusiju. To može da bude problem ako je na kompjuterima različita matična ploča (amd/intel/sis/nvidia). Ono što može da vam pravi najveći problem je HDD kotroler na ploči. Verujem da bi bez problema radilo vraćanje backu-a sa nForce2 na nforce3 ploču ili sa nekog iP35 na iP35. Ostaje vam da probate ili googlate.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: A settings? 13.02.2008. 00:40 #43763

status: user
broj poruka: 12057

Ako napraviš backup tog tvog windows-a, samo ne diraj te programe koje si instalirao da D i sva podešavanja će se vratiti kad vratiš Image. Za svaki slučaj ako su ti samo programi na D, možeš i njega backup-ovati. Ako ti to nije jedino na D (i imaš tu recimo filmove, muziku bla bla), samo te foldere gde si instlirao programe i podesio ne diraj, a onaj Image C: particije će uraditi svoje.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kn0b Znaci ovako... 13.02.2008. 00:42 #43764

status: user
broj poruka: 108
Znaci treba instalirati Windows, drivere, Antivirus, Firewall, i sve ostalo sto se stavlja na C: i napraviti image. Posle ostaje da se peske instalira ono sto ide na D: :(

Jesam li potrefio?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: 13.02.2008. 01:19 #43766

status: user
broj poruka: 12057

Možeš tako da uradiš. Ali slobodno možeš instalirati i to što hoćeš i na D. Te programe što si pomenuo gore. Bez problema. Kada napraviš Image sa njima, u njemu je zapamćeno (u stvari u Windows-u koji se u Image-u nalazi) da si instalirao programe na D. Ostaće tvoje ikonice, start meni shortcut-ovi, i sva podešavanja vezana za te programe koji su u registry-ju. Kažem ti instaliraj ih slobodno na D u tom Windows-u koji hoćeš da backup-uješ, samo ne diraj te foldera na D gde us ti programi (znači ne menjaj im ime, ne sklanjaj ih u podfoldere itd.)

Kad nešto pođe naopako i vrati Image, sa tvojim programima da D će sve biti u redu, jer windows zna da si ih tamo instalirao.

E sad ako planiraš da se igraš sa proframima na D, (nešto budžiš, stavljaš plug-inove, bla bla), onda prvo napravi Image pa ih posle instaliraj.

Umori se od kucanja.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasha44 Re: Znaci ovako... 13.02.2008. 01:24 #43767

status: user
broj poruka: 1492
:: Znaci treba instalirati Windows, drivere, Antivirus, Firewall, i sve ostalo sto se stavlja na C: i napraviti image. Posle ostaje da se peske instalira ono sto ide na D: :
::
:: Jesam li potrefio

Ne potpuno. Moras da instaliras i sve sto ti treba na D: particiji, posto se svi podaci o tim programima cuvaju u Registry-ju, koji je na C:
Sem toga, mnogi od tih programa, iako instalirani na D:, ostavljau deo svojih pokretackih a posebno Settings fajlova na dva, tri, cetiri ili pet mesta:
C:Documents and SettingsAll UsersApplication Data
C:Documents and SettngsTvoje imeApplications Data
C:Program FilesShared Files
C:WindowsSystem32
C:WindowsSystem32Drivers

Poneki ostavljaju i u C:Program FileIme programa
Primer: Iako si neki Codec Pack instalirao na D:, svi codec fajlovi (.ax, .dll itd.) idu u
C:WindowsSystem32

Ako sve programe instaliras na D: , ja ih imam i na D: i na E: particiji, onda ti je najbolje da imas bar tri particije i da na D: ostavis samo programe, a muziku, filmove i ostalo drzis na preostaloj (ili vise) particija. Onda mozes da napravis i backup D: particija, a da ne bude, sto rece bax2003 `5 eksabajta`.

Nightbird


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasha44 Sta se desava? 13.02.2008. 01:32 #43768

status: user
broj poruka: 1492
Sad sam ja kucao tekst dok je bax2003 postavljao svoj.

Sta se desava sa Backslash??? Zasto ga ne ucitava? To je vrlo vazno kad se ukucavaju putanje za programe ili upisi u Registry-ju, posebno za nove clanove foruma, koji tek uce neke stvari!!!

Nightbird

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sawitch ... 13.02.2008. 01:51 #43771

status: user
broj poruka: 667
Ja do sada na netu imam samo probleme sa free downloadom stvari koje trazim... Ako i nesto nadjem, to je bar 93 sata aktivnog search-a... Molim vas da postavite linkove za jedan i drugi program... ALI MOLIM VAS ! ! ! Poceo je XP da mi stuca pa cu sad da se zabavljam oko toga... Trebace mi jos saveta jer cu prvi put da instaliram windows na laptopu... Ali otom potom, linkovi za programcice su bitni...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: Sta se desava? 13.02.2008. 02:00 #43772

status: user
broj poruka: 1228
Ja se nikad ne igram sa instalacijom programa na D: posto sam ubedjen da tako sistem sporije radi.
Po mom misljenju, backup particije radis uvek na particiju D:
Za pocetak ne morate bas da sacuvate sistem u full opremi (Photoshop, MSN Messenger i tako neke stvarice). Nikad ne uzimajte za backup na hardu za ozbiljno zato sto on moze da crkne.
Backup sa najdosadnijim podesavanjima tipa windows (najdosadniji deo), drajveri i sistemska podesavanja na pr. za pocetak, a posle cete vec uci u stos pa cete verovatno da dodajete program po program (Office, Nero...). Samo ne preterujte pa da radite full backup sa vecim programima i naravno ovim sadasnjim igricama.


Pozdrav!



:: Sad sam ja kucao tekst dok je bax2003 postavljao svoj
::
:: Sta se desava sa Backslash??? Zasto ga ne ucitava? To je vrlo vazno kad se ukucavaju putanje za programe ili upisi u Registry-ju, posebno za nove clanove foruma, koji tek uce neke stvari!!
::
:: Nightbird
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasha44 @Zmajko 13.02.2008. 02:26 #43773

status: user
broj poruka: 1492
Gresis. Ni slucajno ne usporava, upravo iz razloga koje sam naveo ranije. Sta mislis, zasto ti gotovo svi programi daju opciju da ih instaliras gde hoces. Ono sto im treba na sistemskoj particiji postavljaju po defaultu na ona mesta koja sam naveo.

Ja sam pre dosta godina procitao mnoge diskusije na tu temu (jos u doba Win 98) i zakljucak i savet vecine stucnjaka je da to olaksava posao oko backupa (mnogo su manji) i smanjuje mogucnost upadanja virusa i trojana, izmedju ostalog. Probao sam sve kombinacije i nijedan program mi nije radio sporije zato sto je instaliran na drugoj particiji.

Ja na particiji C: imam WinXP, Office 2003 (custom instalacija), NOD32, sve drajvere, Total Commander i jos nekoliko programcica. Posto sam XP `skresao` sa XP Lite, C: particija ima 1.20GB (page file mi je na E:). Backup sa Acronisom je oko 600MB. To znaci da mi jedan DVD stane 7 backupa.

@sawitch
Acronis
http://www.phazeddl.com/search.php?q=acronis+true+image
Ghost
http://www.phazeddl.com/search.php?q=Norton+Ghost
Preporucujem ti Acronis. Mnogo je laksi i jasniji za pocetnike.

Nightbird

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: @Zmajko 13.02.2008. 02:54 #43777

status: user
broj poruka: 1228
Moguce da gresim posto sam samo jednom koristio D: za instalaciju programa.
Zvuci super onda.


:: Gresis. Ni slucajno ne usporava, upravo iz razloga koje sam naveo ranije. Sta mislis, zasto ti gotovo svi programi daju opciju da ih instaliras gde hoces. Ono sto im treba na sistemskoj particiji postavljaju po defaultu na ona mesta koja sam naveo
::
:: Ja sam pre dosta godina procitao mnoge diskusije na tu temu (jos u doba Win 98) i zakljucak i savet vecine stucnjaka je da to olaksava posao oko backupa (mnogo su manji) i smanjuje mogucnost upadanja virusa i trojana, izmedju ostalog. Probao sam sve kombinacije i nijedan program mi nije radio sporije zato sto je instaliran na drugoj particiji
::
:: Ja na particiji C: imam WinXP, Office 2003 (custom instalacija), NOD32, sve drajvere, Total Commander i jos nekoliko programcica. Posto sam XP `skresao` sa XP Lite, C: particija ima 1.20GB (page file mi je na E:). Backup sa Acronisom je oko 600MB. To znaci da mi jedan DVD stane 7 backupa.
::
:: @sawitc
:: Acroni
:: http://www.phazeddl.com/search.php?q=acronis+true+imag
:: Ghos
:: http://www.phazeddl.com/search.php?q=Norton+Ghos
:: Preporucujem ti Acronis. Mnogo je laksi i jasniji za pocetnike
::
:: Nightbird
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard Re: ... 13.02.2008. 08:17 #43782

status: user
broj poruka: 267
Probaj ovde da nadjes sta ti je potrebno https://www.soft-best.net


:: Ja do sada na netu imam samo probleme sa free downloadom stvari koje trazim... Ako i nesto nadjem, to je bar 93 sata aktivnog search-a... Molim vas da postavite linkove za jedan i drugi program... ALI MOLIM VAS ! ! ! Poceo je XP da mi stuca pa cu sad da se zabavljam oko toga... Trebace mi jos saveta jer cu prvi put da instaliram windows na laptopu... Ali otom potom, linkovi za programcice su bitni...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
psyman Ne verujem koliko komplikacija 13.02.2008. 11:37 #43792

status: user
broj poruka: 1046



stvarno neznam dali ima sta prostije od backup/restore sa norton ghost-om.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard Evo jos jednog uputstva sa site-a valhallatorrent.org 13.02.2008. 16:50 #43826

status: user
broj poruka: 267
Prenosim sa foruma navedenog site-a, sa odobrenjem coveka koji je pisao, zato nisam ranije, naravno u pitanju je korisnik sa username-om Hrast.


Hrast Posted at 2007-05-10 17:53:25 GMT (39 weeks ago)
14th Warrior


14th

Uploaded: - -
Downloaded: - -
Posts: 135

Ratio: - -
Location: Serbia



Popularni `duh` spada u najkorisnije proizvode u cyber-svemiru. Stiti od gubitka podataka ma koji podaci bili u pitanju, mnogostruko skracuje vreme reinstalacije sistema i njegovo podesavanje da sve bude bas onako kako ste navikli, i sve u svemu pruza opstu sigurnost. Razlog zasto se zove Ghost tj. duh jeste to sto radi u pozadini, po sistemu `set and forget` - `podesi i zaboravi`.

Njegova je funkcija, dakle, back-up i to komprimovani (verzija 10 nudila je od 30 do 50% kompresije sto znaci da ako vas C drive trenutno ima zauzeto 10GB on ce napraviti sliku od samo 5GB ako je podesen na high compression. verzija 12 prepoznaje slike napravljene ranijim verzijama Ghosta, a moguce da ima i bolju kompresiju mada nisam proveravao). Posle instalacije programa korisnik moze podesiti da se neki hard disk i/ili particija u odredjenim vremenskim razmacima `slika`, tj. snima se presek stanja tog hard diska/particije, i ta slika sadrzi apsolutno sve podatke i podesavanja sa tog hard diska/particije. osim sto se moze podesiti po vremenskom rasporedu aktiviranja, korisnik moze ukljuciti opciju `event triggers` koja podrazumeva automatsko aktiviranje ghosta, i pravljenje slike hard diska ili particije u slucajevima nekih dogadjaja koje korisnik moze sam vrlo jednostavno da precizira stiklirajuci check box koji zeli. ti dogadjaji mogu biti instalacija novog softvera na racunar, logon ili logoff korisnika na racunar (korisno ako imate decu koja vrsljaju po sistemu i obaraju ga) ili ako kolicina pridodatih informacija na hard disku premasi precizirani broj megabajta.
Sto se tice pravljenja vremenskog rasporeda aktiviranja ghosta, moguce je zadati mu da se slika tj. `recovery point` pravi vise od jednom dnevno, sto je opet korisno ako u toku dana pravite ceste promene na sistemu, instalirate ili isprobavate programe, ili mozda ako radite nesto vazno pa zelite dodatno da se osigurate da ono sto ste do sada uradili ne nestane u nekom od misterioznih padova windowsa.

Ghost generise `recovery set` sto je skup `recovery points-a` za odredjeni period, na primer svaki mesec ima jedan recovery set unutar koga su recovery points odnosno preseci stanja hard diska/particije (da ne bude zabune: `recovery point` = `presek stanja` = `slika`, a sve sto vazi za hard disk vazi i za particiju i obratno).

Elem, na pocetku smo rekli da radi u pozadini, sto znaci da ne mora da se radi u DOSu preko diskete, diska ili sta vec. Medjutim, ako vam sistem padne i ne mozete nikako da izvedete da se windows normalno startuje, trebace vam bootable CD sa norton ghostom ili rescue disk koji je takodje bootabilan. sa njih se pokrene norton ghost bez potrebe da se pristupi hard disku, precizira se lokacija gde je recovery point na koji zelite da se sistem vrati, i pustite da ghost obavi svoje. isto tako, ako ste ranije narezali neki presek stanja na CD/DVD, kada vas ghost pita za lokaciju recovery pointa vi precizirajte removable media i sledite uputstva, ubacite doticni CD/DVD i ponovo - pustite ghosta da odradi svoje.

Vazna stvar: da bi se uspesno napravila slika neke particije, kao destinaciju na koju ce ghost sacuvati tu sliku mora se odrediti lokacija VAN particije cija se slika pravi. Zvuci komplikovano, ali je prosto - ako se pravi slika particije C, onda ghost ne sme sliku tog diska cuvati na tom istoj toj particiji vec na, recimo, particiji D. u suprotnom ghost ce praviti sliku particije C i zapisivace je na C, pa ce tako promeniti sadrzaj te particije, pa ce ponovo praviti sliku sa novim podacima, i tako sve dok sasvim ne ispuni sav slobodan prostor na particiji C (pod uslovom da sam Ghost pre toga ne javi gresku).

Ghostu se moze zadati da stiti tj. na opisani nacin backup-uje svaku od particija vaseg racunara.

Pravljenje tog preseka stanja particije tj. slike moze se vrsiti na dva nacina:
1. stand alone (nezavisna) i
2. incremental (stepenasto)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard ... nastavak ... 13.02.2008. 16:51 #43828

status: user
broj poruka: 267
Tip 1 podrazumeva pravljenje uvek potpune slike, od pocetka do kraja, sto ima prednost u tome sto je nezavisna celina.

Tip 2 podrazumeva pravljenje osnovne slike koja je baza za kasnije nadogradnje. dakle ghost na pocetku napravi sliku koja je najveca po gigabajtima i cije pravljenje zahteva najvise vremena, ali zato svaka sledeca nadogradnja u sebi sadrzi samo izmene na particiji koje su se desile izmedju zadnjeg pravljenja slike i trenutnog stanja. to znaci da je svaka sledeca nadogradnja slike mnogo manja po zauzimanju prostora na hard disku (reda velicine par desetina megabajta, mada to zavisi od toga kolike su promene nastale u medjuvremenu - ako ste instalirali neku enciklopediju ili veliku igru naravno da ce i sama nadogradnja morati da sadrzi sve te nove podatke pa ce biti za toliko veca), a i vreme potrebno za pravljenje nadogradnje bice daleko krace (ponovo uskovno, zavisi od kolicine promena nastalih izmedju 2 snimka).

Osim backupovanja celokupnih particija ili hard diskova, Ghost omogucava to isto ali sa pojedinacnim folderima i fajlovima, njihovu kompresiju i/ili enkripciju za slucaj da su poverljivi podaci u pitanju.

Inace, kada se uradi neki backup, bilo da je u pitanju jedan fajl ili celokupna particija, ghost nudi opciju da se pogleda direktno u takav recovery point tj. da se `mountuje` kao da je u pitanju virtuelni cd/dvd ili hdd. to znaci da ako vam treba samo neki fajl ili folder iz slike koja sadrzi celu particiju u sebi, nije neophodno uraditi vracanje cele particije u neko prethodno stanje vec je moguce iz te slike izvuci samo potreban fajl.

Norton Ghost nudi i mogucnost arhiviranja i ciscenja sacuvanih recovery pointsa, bilo automatski bilo rucno. dakle mozete iz njega neku stariju sliku podeliti na vise delova i narezati je na vise od 1 DVDa, ili brisati cele slike ili u slucaju incremental backupa samo neke od `incrementsa` tj. nadogradnji.

elem, ovo je neko opsti informator za totalne pocetnike koji ipak dovoljno znaju engleski da se snadju u samom programu, a ako ima pitanja valjda ce biti nekoga ko ce da odgovori.

elem, ovo je neki opsti informator za totalne pocetnike koji ipak dovoljno znaju engleski da se snadju u samom programu, a ako ima pitanja valjda ce biti nekoga ko ce da odgovori.


Last edited by Hrast on 2007-05-10 18:27:09
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko ... 13.02.2008. 17:26 #43833

status: user
broj poruka: 1228

Svaka cast gepard!
Trazio sam nesto tog tipa da prebacim ovde ali bez uspeha.

Pozdrav!

P.S. Nadam se da je ovo i vise nego dovoljno informacija za ovu rabotu pa pamet u glavu i na vreme bekapujte podake!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kn0b HVALA 13.02.2008. 21:07 #43871

status: user
broj poruka: 108
Obavezno cu ovo probati kad sledeci put budem instalirao OS i sve ostalo. Ako bude problema, bice revive ove teme :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko ... 05.03.2009. 22:10 #100924

status: user
broj poruka: 1228
Evo uputstva korak po korak za kreiranje ghost-a (hard disk, cd) pomocu Acronis True Image

http://www.whatsabyte.com/P1/Acronis_image.htm

http://www.whatsabyte.com/P1/Acronis_restore.htm

http://www.whatsabyte.com/P1/create_cd.htm

Pozdrav!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs