Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
M.2 adapter
STRANA 1 OD 1
Ilija212 M.2 adapter 19.11.2019. 06:52 T67193

status: user
broj poruka: 339
Da li bi M.2 ssd ubačen u M.2 adapter pa to sve stavljeno u pci express slot radilo na ploči
asus P8Z77 V LE
Ploča je iz 2012 godine pa da pitam ovde za konsultacije
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: M.2 adapter 19.11.2019. 09:31 #659713

status: user
broj poruka: 1330
Radilo bi ali ne za butovanje.


:: Da li bi M.2 ssd ubačen u M.2 adapter pa to sve stavljeno u pci express slot radilo na ploči
:: asus P8Z77 V L
:: Ploča je iz 2012 godine pa da pitam ovde za konsultacij
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 19.11.2019. 11:12 #659714

status: user
broj poruka: 819
vidi jel imas poslednji bios

na nekim plocama koje nemaju slot su dobile podrsku kroz bios tako da kad stavis karticu onda moze boot

kao moja Asus SABERTOOTH 990FX R2.0



NISTA BEZ KABLA
https://pastebin.com/SpqMpJkY
^ MY PC SW-HW SPECIFICATION ^

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: M.2 adapter 19.11.2019. 22:16 #659721

status: user
broj poruka: 1261
Naravno da bi radilo i za boot ali potrebno je modifikovati BIOS ukoliko za tu ploču već ne postoji ugrađena podrška za NVMe. Pre ravno dve godine kreirao sam temu sa tom problematikom i napravio detaljan tutorijal koji ti može dati smernice kako to da izvedeš pa baci oko ovde:
https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=65354&forid=11&katid=2

Kao što vidiš u mom slučaju radi savršeno.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 9TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ilija212 Re: Re: M.2 adapter 20.11.2019. 03:28 #659722

status: user
broj poruka: 339

:: Naravno da bi radilo i za boot ali potrebno je modifikovati BIOS ukoliko za tu ploču već ne postoji ugrađena podrška za NVMe. Pre ravno dve godine kreirao sam temu sa tom problematikom i napravio detaljan tutorijal koji ti može dati smernice kako to da izvedeš pa baci oko ovde
:: https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=65354&forid=11&katid=
::
:: Kao što vidiš u mom slučaju radi savršeno

Vidim da je kod tebe ubačen nvme u m.2 adapter
Ja bi ubacio m.2 ssd jer koristim win7
taj adapter se samo ubaci u pci express slot, ne treba dodatni sata kablić da se poveže?
Jer vidim da neki m2 adapteri imaju i sata kabel koji ide u pakovanju
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: Re: M.2 adapter 20.11.2019. 07:57 #659723

status: user
broj poruka: 1330
Mešaš NVMe i M.2. Samo zato što je M.2 ne znači da je i NVMe. M.2 je samo tip konekcije, može da radi i u SATA modu.


::
:: :: Naravno da bi radilo i za boot ali potrebno je modifikovati BIOS ukoliko za tu ploču već ne postoji ugrađena podrška za NVMe. Pre ravno dve godine kreirao sam temu sa tom problematikom i napravio detaljan tutorijal koji ti može dati smernice kako to da izvedeš pa baci oko ovde
:: :: https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=65354&forid=11&katid=
:: ::
:: :: Kao što vidiš u mom slučaju radi savršeno
::
:: Vidim da je kod tebe ubačen nvme u m.2 adapte
:: Ja bi ubacio m.2 ssd jer koristim win
:: taj adapter se samo ubaci u pci express slot, ne treba dodatni sata kablić da se poveže
:: Jer vidim da neki m2 adapteri imaju i sata kabel koji ide u pakovanju
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: Re: M.2 adapter 20.11.2019. 13:40 #659726

status: user
broj poruka: 1261
::
:: Vidim da je kod tebe ubačen nvme u m.2 adapte

Kolega count ti je dobro objasnio. Očigledno da mešaš pojmove. NVMe nije ništa drugo nego M.2 SSD samo izveden po bržem (PCIe) standardu nego SATA. Naravno da sam pri davanju saveta mislio na M.2 NVMe drajv jer koja je poenta ubacivati M.2 SATA drajv na dodatni adapter? U tom slučaju ti adapter ni ne treba, kupiš klasičan SATA SSD i ćao. U temi sam lepo objasnio razliku između SSD uređaja koji se kače na M.2 slot.

Evo i citat:
Primetićete da sve vreme pominjem NVMe SSD uređaj a nigde ga ne nazivam M.2 SSD jer želim da izbegnem konfuziju. Primetio sam da mnogi ljudi ne prave razliku između M.2 uređaja pa je bitno napomenuti da za M.2 slot postoje obe vrste SSD uređaja, i po SATA3 standardu i po NVMe standardu. Logično svi SSD-ovi po SATA3 standardu iako su na M.2 slotu ne mogu da ostvare brzine veće od 600MB/s. Zato je NVMe (Non-Volatile Memory Express) jedina oznaka koja razlikuje ove dve vrste SSD-ova za M.2 slot.

Nadam se da ti je sada jasnije.


:: Ja bi ubacio m.2 ssd jer koristim win

Hajde ti najbolje navedi koji to M.2 SSD želiš da ubaciš pa ćemo da vidimo da li je NVMe ili SATA uređaj u pitanju. Ovako na osnovu tvojih izlaganja ja uopšte ne shvatam zašto bi ubacio M.2 SSD ako nije u pitanju isključivo NVMe? Ubacivanjem SATA M.2 SSD-a ne dobijaš apsolutno ništa osim što si uštedeo jedan SATA port na ploči i jedan naponski SATA konektor sa napajanja.


:: taj adapter se samo ubaci u pci express slot, ne treba dodatni sata kablić da se poveže
:: Jer vidim da neki m2 adapteri imaju i sata kabel koji ide u pakovanj

Ne treba ti nikakav SATA kablić. Adapter ide u PCIe slot i to je sve. Taj SATA kabl služi da adapter može da se iskoristi i kao dodatni SATA port, u situaciji kada na ploči fali SATA konektora, ništa više.

Ako imaš nekih dodatnih pitanja ili ti treba neko pojašnjenje slobodno pitaj. Pozdrav!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
muff Samo vodi racuna o sledecem... 20.11.2019. 14:30 #659729

status: user
broj poruka: 440
...ti adapteri su uglavnom x4 PCIex ne x1, tako da ako nemas x4 ili x16 slobodan mrka kapa.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Samo vodi racuna o sledecem... 20.11.2019. 17:05 #659733

status: user
broj poruka: 1261
:: ...ti adapteri su uglavnom x4 PCIex ne x1, tako da ako nemas x4 ili x16 slobodan mrka kapa
::
Ima njegova ploča dva komada x16. Pretpostavljam da mu je jedan slobodan. U svakom slučaju dobro je da si pomenuo, koristan info svakako.

Ja bih još dodao jednu informaciju koja nije toliko ni značajna ali eto da je pomenem. Ubacivanjem adaptera u bilo koji od dva PCIe x16 slota oba prelaze u x8 mod.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ilija212 re 21.11.2019. 06:35 #659737

status: user
broj poruka: 339
ok, znači kupim ssd ubacim ga u adapter i sve to u pcie slot i treba da radi.
da li znate gde ima da se kupi taj adapter u NS?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: re 21.11.2019. 17:00 #659742

status: user
broj poruka: 1261
:: ok, znači kupim ssd ubacim ga u adapter i sve to u pcie slot i treba da radi
:: da li znate gde ima da se kupi taj adapter u NS
::

Da, kupiš SSD i ubaciš ga u adapter i sve to u PCIe slot i radiće ali neće biti butabilan ukoliko BIOS nije spreman da ga vidi. Ovo sam objasnio šta je potrebno da bi funkcionisalo.

Vidi druže, da me ne shvatiš pogrešno, ali mislim da ništa nisi skapirao kako treba. Pitaš gde ima da se kupi adapter a preskačeš krucijalna pitanja i pritom ne daješ odgovore na pitanja koja su od suštinske važnosti za tvoju odluku u ovoj situaciji. Hajde da probam da uprostim i da ti pomognem koliko god mogu.

Pre svega, moraš da odgovoriš sebi a onda i nama na jedno pitanje da bi uopšte mogli da ti damo adekvatne odgovore, a ono glasi: Da li želiš da kupiš NVMe M.2 SSD ili SATA3 M.2 SSD?

Od ovog zavisi svaki dalji savet šta i kako da uradiš. Pretpostavljam da se podrazumeva da uzimaš NVMe M.2 SSD jer ako ne uzimaš njega onda ne vidim uopšte poentu maltretiranja sa adapterom. Nadam se da si sada shvatio. Ako ipak nisi razumeo zašto te to pitam pokušaću da preformulišem. Šta ti zapravo želiš da postigneš? Napiši slobodno i pomoći ću ti u potpunosti da napraviš najbolje rešenje. Tu sam za šta god zatreba. Pozdrav!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646143.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs