Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
punjive baterije
STRANA 1 OD 1
JOSILENKO punjive baterije 12.01.2013. 13:50 T51248

status: user
broj poruka: 1013
Jedno pitanje za elektronce - kupio sam punjac sa baterijama, Varta 4 x AA 2400 mAh, i sad mi nije jasno koliko dugo treba da se pune baterije. U uputstvu postoje 3 razlicite informacije + na bateriji pise nesto sasvim trece. Evo sve lepo na slici.

http://postimage.org/image/mqr2hu0rf/full/
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi evo odgovor gradjevinca 12.01.2013. 14:01 #467790

status: user
broj poruka: 844
Nism elektronac al mogu da probam

vreme punjenja zavisi od punjaca i struje punjenja

http://www.svebaterije.net/proizvod-info/punjaci-za-baterije/punjac-baterija-ni-mh-1283
http://www.svebaterije.net/proizvod-info/punjaci-za-baterije/punjac-baterija-ni-mh-ni-cd-NI-MH6178

ova dva punjaca nece da napune iste baterije za isto vreme


Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Ako sam dobro pronasao na netu... 12.01.2013. 14:05 #467791

status: user
broj poruka: 1394
te baterije koje imas su 2500mAh...
slika kaze 11h punjenja... Ne vidi se kolikom strujom puni baterije. Na bateriji ti stoji 15h sa strujom od 240mA... Elem, mislim da nije strasno ako se nadjete izmedju na 13h :)

Ja kupio sa diodom koja kaze kad je kraj (a ima i neki procesor za punjenje - mada mislim da sad svi punjaci imaju isti). Sumnjam da ces ih upropastiti duzim punjenjem.

Asus P8H67-M, i5 3570
4x4GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO ... 12.01.2013. 14:10 #467792

status: user
broj poruka: 1013
baterije koje imam su 2400 mAh

na uputstvu pise
- 2 baterije se pune oko 4h, 4 baterije oko 12h
- punjenje 7h
- punjenje 10,5h

na bateriji pise 15 h


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi uphhhhhh 12.01.2013. 14:11 #467793

status: user
broj poruka: 844
Koja je struja punjenja punjaca

broj baterija*kapacite baterija/struja punjenja ~ vreme punjenja
Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasha44 Re: punjive baterije 12.01.2013. 14:33 #467796

status: user
broj poruka: 1492
Na ovom linku imas sve o svim vrstama baterija. Ako te ne mrzi, pročitaj ono što te zanima. Ja sam saznao mnoge stvari o kojima nisam imao pojma. Što se tiče punjača, gotovo svi noviji punjači imaju lampicu koja se gasi ili promeni boju kad se baterije napune.
http://batteryuniversity.com/learn/

Nightbird
ISKUSTVO - Proporcionalno količini uništene opreme.
HOBI - Način umaranja tokom slobodnog vremena.


:: Jedno pitanje za elektronce - kupio sam punjac sa baterijama, Varta 4 x AA 2400 mAh, i sad mi nije jasno koliko dugo treba da se pune baterije. U uputstvu postoje 3 razlicite informacije + na bateriji pise nesto sasvim trece. Evo sve lepo na slici
::
:: http://postimage.org/image/mqr2hu0rf/full/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
chip ... 12.01.2013. 14:52 #467801

status: user
broj poruka: 113



uvek ti je merodavno ono što piše na bateriji, a opciono ono što piše na punjaču. Međutim uvek je bitno kojom strujom puniš baterije. Da bi bio siguran da si je napunio treba ti tester za baterije.
Uglavnom bitno je da ne preteraš sa punjenjem, da ne držiš predugo bateriju na punjenju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO Re: ... 12.01.2013. 15:22 #467804

status: user
broj poruka: 1013
na bateriji pise 15h, a na punjacu pise da se gasi posle 13h. Aj sad. Nego razmisljam se da pozovem vartin call centar i da ih lepo pitam, umesto sto vas maltretiram.




::
::
::
:: uvek ti je merodavno ono što piše na bateriji, a opciono ono što piše na punjaču. Međutim uvek je bitno kojom strujom puniš baterije. Da bi bio siguran da si je napunio treba ti tester za baterije
:: Uglavnom bitno je da ne preteraš sa punjenjem, da ne držiš predugo bateriju na punjenju.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi aj sad ti meni reci 12.01.2013. 15:29 #467806

status: user
broj poruka: 844
Aj sad ti meni reci kako onaj ko je pravio bateriju moze da zna koji struju punjenja ce imati punjac sa kojim ces da punis bateriju ili onaj ko je pravio punjac koji ce kapacitet da ima baterija koju ces da punis?????????? NIKAKO
Nije isto vreme punjenja baterije o 2800mAh ili 800mAh kao sto se ni 2 iste baterije ne pune istom brzinom sa 2 razlicita punjaca koji imaju razlicite struje punjenja.


Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO Re: aj sad ti meni reci 12.01.2013. 16:15 #467812

status: user
broj poruka: 1013
baterije su dosle u kompletu sa punjacem. Dakle kupio sam proizvod varta koji se sastoji od jednog vartinog punjaca i 4 varta baterije. I na njemu, kao sto mozes videti na onoj slici, pise - puni se 7h, 4h, 12h, 10,5h a na bateriji pise 15h

:: Aj sad ti meni reci kako onaj ko je pravio bateriju moze da zna koji struju punjenja ce imati punjac sa kojim ces da punis bateriju ili onaj ko je pravio punjac koji ce kapacitet da ima baterija koju ces da punis?????????? NIKAK
:: Nije isto vreme punjenja baterije o 2800mAh ili 800mAh kao sto se ni 2 iste baterije ne pune istom brzinom sa 2 razlicita punjaca koji imaju razlicite struje punjenja
::
::
:: Devize devize bonda elem
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladats @JOSILENKO 12.01.2013. 16:21 #467813

status: user
broj poruka: 4537
Uradi kako pise na bateriji.
Punjac je univerzalan i za druge tipove i jacine baterija.




________________
CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5ct

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Stručnjaci moj do mojega 12.01.2013. 16:25 #467815

status: user
broj poruka: 6643
Punjač VARTA, koji si kupio sve sa baterijama, ima više mozga od svih vas koji ste se do sada javili, naravno, samo po pitanju punjenja baterija.
Da bi ih napunio (baterije) treba da staviš punjač u utičnicu, baterije u punjač i da onda, KADA SE UGASI dioda koja označava da proces punjenja traje, iste uzmeš. Toliko. Kada se napune, punjač se sam isključuje. Cela ostala mudrolija sa ovog foruma pada u vodu.

P.S. Varta više ne postoji. Radi se o otkupljenoj robnoj marki pod kojom se ovo prodaje. Kao i automobilski akumulatori. Nema veze sa Nemačkom, a firma koja ih je otkupila pravi Enegrizer i još par brandova.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JOSILENKO Re: @JOSILENKO 12.01.2013. 16:27 #467816

status: user
broj poruka: 1013
na bateriji pise 15h, a u uputstvu pise da se punjac gasi posle 13h. nisam pametan... ma bole me, stavim uvece, ujutru iskljucim, i tolko. Kolko se napune napune, kolko traju neka traju.


:: Uradi kako pise na bateriji
:: Punjac je univerzalan i za druge tipove i jacine baterija
::
::
::
::
:: ________________
:: CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5c
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus Re: Re: @JOSILENKO 12.01.2013. 16:56 #467822

status: user
broj poruka: 4054

jao .. do sada si mogao da ih napunis :)

svi ti punjaci imaju elektroniku u sebi i zasebne chipove koji kontrolisu proces punjenja .. najvererovatnije imas negde i led diodu koja svetli odredjene boje kad je batt puna ..

mozes drzati baterju u punjacu 30dana .. punice se sve dok kontroler ne odluci da je dosta i prekine struju ..

a i sama duzina punjenja zavisi od trenutnog kapaciteta baterje ..

za 10h koliko kaze punjac su batt napunjene 90% ... tada toliko padne struja punjnja da ti treba jos 5h punjenja do 100% napunjenosti batterje ...

eto otkud ta razlika u `h` punjenja sto pise na punjacu i sto pise na baterji

:: na bateriji pise 15h, a u uputstvu pise da se punjac gasi posle 13h. nisam pametan... ma bole me, stavim uvece, ujutru iskljucim, i tolko. Kolko se napune napune, kolko traju neka traju.
::
::
:: :: Uradi kako pise na bateriji
:: :: Punjac je univerzalan i za druge tipove i jacine baterija
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: ________________
:: :: CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5c
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
savatije nema tu npuno filozofije, jednostavno> 12.01.2013. 17:15 #467824

status: user
broj poruka: 1121
na bateriji pise koji je tip, i koliko je mAh
za punjac imas tabelu> toliki kapacitet baterije > toliko vreme punjenja...cemu debeela filozofija



****************
DELL INSPIRON 17R N7110



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: nema tu npuno filozofije, jednostavno> 12.01.2013. 18:40 #467835

status: user
broj poruka: 6643
Blesavosti nikad kraja. Nije ovo punjač kakav se nekada sklapao u vreme stare Jugoslavije na časovina tehničkog, iliti elektrotehničkog, od štampanih ploča i elemenata koje se moglo kupiti pouzećem... dakle NEMA konstantnu struju punjenja. Neko je to već naveo, ali ispočetka je najveća, i veća od optimalne prosečne o kojoj svi palamudite ovde za 14 časova, a kako se baterija puni, struja pada, pa se ipak dođe skoro do tih `idealnih` broja časova punjenja. Logika punjača ispituje stanje baterije, nove se - kada se iskondiciraju par puta, pune brže i traju duže, dok stare obratno sve do trenutka kada nikada ne mogu da se zadovoljavajuće napune.
Utakni i ne misli, vadi kad pokaže da je napunjeno i tačka.

Budale računaju na sreću.

:: na bateriji pise koji je tip, i koliko je mA
:: za punjac imas tabelu> toliki kapacitet baterije > toliko vreme punjenja...cemu debeela filozofij
::
::
::
:: ***************
:: DELL INSPIRON 17R N711
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
maxima re...... 12.01.2013. 19:04 #467836

status: user
broj poruka: 346

Ovo sto je rekao Pisko je ok.Uradi tako ,a za ostalo ce se pobrinuti punjac.Vartin punjac koristim 12 g.upravo kako je Pisko rekao.
Pozdrav

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
savatije Re: Re: nema tu npuno filozofije, jednostavno> 12.01.2013. 20:18 #467844

status: user
broj poruka: 1121
e pisko izmislio si novi omov zakon ( ili ti piskov zakon ) pa normalno je i za nas metuzaleme da razumemo da je na pocetku punjenja struja veca, ali struju punjenja ne diktira punjac, nego je moze samo limitovati. Fizika se nije toliko promenila za poslednjih 30 godina da se korelacije napona , struje i otpora ( barem sto se tice jednosmernih struja i naizmenicnih ( niskih frekvencija)) mogu svojevoljno menjati ko pravne nauke. Kompleksnost josilenkovog punjaca, barem po slikama je vredna nekih 1600RSD i sa sobom zasigurno ne nosi merne i senzorske komparatore upravljane procesorom. Ipak ne sporim da takvi punjaci postoje ali ne za ovaj doticni slucaj

I drugo, da si bar posteno procitao uvodni post, i pogledao sliku koju je josilenko okacio, moyda bi shvatio da punjac nema indikaciju napunjenosti, nego samo vremensko iskljucenje ( fixno, kao deo zastite) a da se proces punjenja radi prema prilozenoj tabeli .RUCNO....toliko o tvojim pametnim punjacima, i praznoglavim postovima


****************
DELL INSPIRON 17R N7110



:: Blesavosti nikad kraja. Nije ovo punjač kakav se nekada sklapao u vreme stare Jugoslavije na časovina tehničkog, iliti elektrotehničkog, od štampanih ploča i elemenata koje se moglo kupiti pouzećem... dakle NEMA konstantnu struju punjenja. Neko je to već naveo, ali ispočetka je najveća, i veća od optimalne prosečne o kojoj svi palamudite ovde za 14 časova, a kako se baterija puni, struja pada, pa se ipak dođe skoro do tih `idealnih` broja časova punjenja. Logika punjača ispituje stanje baterije, nove se - kada se iskondiciraju par puta, pune brže i traju duže, dok stare obratno sve do trenutka kada nikada ne mogu da se zadovoljavajuće napune
:: Utakni i ne misli, vadi kad pokaže da je napunjeno i tačka
::
:: Budale računaju na sreću.
::
:: :: na bateriji pise koji je tip, i koliko je mA
:: :: za punjac imas tabelu> toliki kapacitet baterije > toliko vreme punjenja...cemu debeela filozofij
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: ***************
:: :: DELL INSPIRON 17R N711
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladats A lepo nacrtan i sat.... 12.01.2013. 22:24 #467861

status: user
broj poruka: 4537
Ako je nesto automatsko cemu casovnik ?



________________
CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5ct

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
goshe savatije +1 12.01.2013. 22:30 #467863

status: user
broj poruka: 68



Ovo je `glupi`punjac i izbegavao bih ga za punjenje Ni-Mh baterija.Stare NiklKadmijum su dobro podnosile duze vreme punjenja,ali memori efekat i ostalo im je losa strana.E sad sta je tu je,po meni puniti baterije i gledati na sat je zesce smaranje...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: Re: Re: nema tu npuno filozofije, jednostavno> 13.01.2013. 08:31 #467924

status: user
broj poruka: 6643
U pravu si, a ja u krivu, to nije vartin punjač-idiot za koji sam bio uveren da Jošilenko pita, i sam imam takav i druge nisam nigde ni video u prodaji(žuti sa po dve diode) godinama i godinama. Pogotovo mi nije palo na pamet da sada može da kupi prethistorijski model punjača koji služi - samo za što brže uništavanje baterije jer nikada ne može tačno znati stanje - tj. da bi znao, morao bi da pred kraj punjenja vadi i meri napon baterija pa vraća - a to kod NiMh nije zdravo, punjenje mora da je u jednom ciklusu.
U ovom slučaju, vrede računanja po kapacitetu i struju, pa dok potraju baterije, ali, najbolji savet je ovaj pre mog posta - izbegavaj taj punjač, i kupi pravi vartin ili drugi koji ima diode i prilagodljivo punjenje.
Ni sad mi nije jasno zašto ne naprave Litijum polimerske baterije standardnih oblika AA, AAA, baterija i to bi bio zakon. Seronje.

Budale računaju na sreću.

:: e pisko izmislio si novi omov zakon ( ili ti piskov zakon ) pa normalno je i za nas metuzaleme da razumemo da je na pocetku punjenja struja veca, ali struju punjenja ne diktira punjac, nego je moze samo limitovati. Fizika se nije toliko promenila za poslednjih 30 godina da se korelacije napona , struje i otpora ( barem sto se tice jednosmernih struja i naizmenicnih ( niskih frekvencija)) mogu svojevoljno menjati ko pravne nauke. Kompleksnost josilenkovog punjaca, barem po slikama je vredna nekih 1600RSD i sa sobom zasigurno ne nosi merne i senzorske komparatore upravljane procesorom. Ipak ne sporim da takvi punjaci postoje ali ne za ovaj doticni sluca
::
:: I drugo, da si bar posteno procitao uvodni post, i pogledao sliku koju je josilenko okacio, moyda bi shvatio da punjac nema indikaciju napunjenosti, nego samo vremensko iskljucenje ( fixno, kao deo zastite) a da se proces punjenja radi prema prilozenoj tabeli .RUCNO....toliko o tvojim pametnim punjacima, i praznoglavim postovim
::
::
:: ***************
:: DELL INSPIRON 17R N711
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60289. Broj poslatih odgovora: 646280.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs