Na jednoj LAN mrezi su konfigurisane razdvojene mreze sa IP adresama 192.168.1.x (kabl) i 192.168.0.y (WiFi). Da li je ikako moguce share-ovati stampac i foldere iz jedne mreze u drugu?
Hvala na pomoci.
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: Da bi radio share, mora prvo da radi mreza, odnosno da se vide :: :: Na Linuxu recimo moras na toj masini da imas uljucen ip_forward :: Da li je maxina def. gw za mrezu :: :: :: :: :: :: :: ::
Re: Re: 192.168.1.x i 192.168.0.y, a zajednicki stampac?
02.07.2012. 11:36
#428684
status: user broj poruka: 1590
Ovakva je konfiguracija mreze: - preko switcha su povezani racunari u LAN (kablovima) - u switch je uboden ADSL modem - u switch je uboden WiFi ruter
Zbog nekih dodatnih uredjaja, konfigurisani su odvojeno kabl i WiFi. Kako ih ponovo povezati da vide jedni druge i da mogu da koriste share-ovani printer na jednom racunaru, share-ovane foldere,...
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: :: :: :: :: Na jednoj LAN mrezi su konfigurisane razdvojene mreze sa IP adresama 192.168.1.x (kabl) i 192.168.0.y (WiFi). :: : :: :: Bicu precizniji, imas 2 LAN mreze, ne jednu. Te 2 LAN mreze ne mogu da se vide bez rutera, u bilo kom obliku :: :: :: Dakle, bolje definisi pitanje, ako je moguce?
ako sam ja dobro shvatio, imas 2 odvojene mreze, LAN i wifi. LAN si podesio staticke IP adrese dok wifi ruter dodeljuje dinamicke, tako da su razliciti subneti ali su fizicki spojeni u switch. Ovako, jedna od mogucnosti koju imas je da i u jednoj i u drugoj mrezi stavis u po jedan racunar dodatnu mreznu kartu na kojoj ces definisati def gateway ka onoj drugoj mrezi, tako da ce se onda mreze videti. Naravno te kompove ces ubosti u switch.
Ma nema potrebe da dodajes dodatne mrezne karte i da samo komplikujes bespotrebno, potrebno je samo da rekonfigurises malo tu mrezu. Rekao si dakle da imas jedan switch, jedan wifi router i adsl modem. Ovako, adsl modem povezi sa routerom, u WAN, a iz router-a ubaci jedan lan kabl u switch, tako ce sada svi kompovi dobijati ip adrese u istom opsegu, bez obzira da li bili nakaceni preko wi fi ili switch-a. Jedino ako je bas potrebno da imas odvojene opsege, e onda ce ti trebati dodatne karte.
pa covek rece da mora da ima odvojene opsege zato sam mu i predlozio 2 karte
:: Ma nema potrebe da dodajes dodatne mrezne karte i da samo komplikujes bespotrebno, potrebno je samo da rekonfigurises malo tu mrezu :: Rekao si dakle da imas jedan switch, jedan wifi router i adsl modem. Ovako, adsl modem povezi sa routerom, u WAN, a iz router-a ubaci jedan lan kabl u switch, tako ce sada svi kompovi dobijati ip adrese u istom opsegu, bez obzira da li bili nakaceni preko wi fi ili switch-a. Jedino ako je bas potrebno da imas odvojene opsege, e onda ce ti trebati dodatne karte :: :: :: https://sites.google.com/site/qualitymo :: ::
Narabvno da je moguće, a evo i kako. Pre svega, bilo bi lepo da svi računari iz oba subneta mogu međusobno da se vide. Dakle, gasi firewall i probaj ping svakog prema svakome. Ak ping ne radi, a verovatno neće raditi, potrebno je na računarima postaviti:
a. Fiksne ip adrese (jednima 192.168.0.# a drugima 192.168.1.#), odgovarajuće default gateway-e (jednima 192.168.0.1 a drugima 192.168.1.1) i SUBNET MASK 255.255.0.0 (što znači da im je stavljeno do znanja da postoje i dtrugi subneti osim onih na kojima se oni sami nalaze).
b. Ako računari uzimaju IP od DHCP servera, tj rutera, u tom ruteru podesiti u DHCP opcijama SUBNET MASK 255.255.0.0 (što znači da im je stavljeno do znanja da postoje i dtrugi sabneti osim onih na kojima se oni sami nalaze).
Probati ping svaki prema svakome, ako ne odgovara, onda ADSL ruteru (i svim klijentima n anjegovom sviču) treba staviti do znanja da se do adresa koje se nalaze na wifi ruteru dolazi preko wifi rutera. To se zove statička ruta i definiše se ovako:
do adresa 192.168.0.0 (što znači sve iz sabneta 192.168.0.) se dolazi preko gateway-a 192.168.0.1 sa subnet maskom 255.255.255.0.
u trenutku kada rade pingovi sa svakog na svaki računar, radiće i Window$ network šerovi i šerovanje štampača.
PREDLOG SVIM NORMALNIM LJUDIMA: Ne koristiti windows printer sharing jer: otvara poddirektorijum u system32 da bude vidljiv na mreži, lakše se prenose virusi, postoji problem sa međukompatibilnošću sistema (naročito ako neki od njih nisu Window$). Potrebno je konfigurisati deljeni štampač svakom korisniku svakog sistema.
Lakši način je Print server. Postoji kao zaseban uređaj, dosta boljih rutera koji imaju USB port mogu vršiti tu funkciju, a tu funkciju može vršiti i bilo koji računar. Na windowsu treba da bude instaliran i aktivan servis `printing service for unix`. Na taj način Mac, linux, Xp i 7 mogu da štampaju na istom štampaču.
Da ne ulazim u detajle, ima tutorijala na netu, a mehanizam funkcioniše po principu da se svim računarima instalira drajver za tahj sistem i kaže štampač ti je na 192.168.1.# na USB001 portu. To je sva mudrost.
Inače, ovo sve (projektovanje i izvođenje računarskih mreža i sistema) radim i profesionalno, tako da, ako negde zapne, možemo da se dogovorimo i putem email-a itd...
Brate, u pravu si, samo ovo oko subneta ne stoji :-)
192.168.0.1 255.255.0.0. i 192.168.1.1 255.255.0.0 su u istom subnetu, odnosno istoj mrezi, odnosno istom broadcast domenu. To znaci da mu ne treba ruter da bi imao mreznu vezu izmedju tih adresa.
Kad treba da se kontaktira racunar koji nije u istom subnetu, a ne postoji ruta ka toj mrezi, sve se salje preko def rute (def gw). Ruter je racunar koji ima vise mreznih interfejsa i koji radi prosledjivanje paketa izmedju njih. To cak moze biti i masina sa jednom mreznom kartom koja ce imati ip 2 adrese. U toj konfiguraciji jednu uzima eth0, a jednu virtualni interfejs eth0:0
Uspeo sam da pingujem sa laptopa desktop, ali ne znam zasto stampac nece da radi. Kad mu kazem network printer, ne nalazi ga. Niti u network locations vidi desktop racunare...
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: Narabvno da je moguće, a evo i kako. Pre svega, bilo bi lepo da svi računari iz oba subneta mogu međusobno da se vide. Dakle, gasi firewall i probaj ping svakog prema svakome. Ak ping ne radi, a verovatno neće raditi, potrebno je na računarima postaviti :: :: a. Fiksne ip adrese (jednima 192.168.0.# a drugima 192.168.1.#), odgovarajuće default gateway-e (jednima 192.168.0.1 a drugima 192.168.1.1) i SUBNET MASK 255.255.0.0 (što znači da im je stavljeno do znanja da postoje i dtrugi subneti osim onih na kojima se oni sami nalaze) :: :: b. Ako računari uzimaju IP od DHCP servera, tj rutera, u tom ruteru podesiti u DHCP opcijama SUBNET MASK 255.255.0.0 (što znači da im je stavljeno do znanja da postoje i dtrugi sabneti osim onih na kojima se oni sami nalaze) :: :: Probati ping svaki prema svakome, ako ne odgovara, onda ADSL ruteru (i svim klijentima n anjegovom sviču) treba staviti do znanja da se do adresa koje se nalaze na wifi ruteru dolazi preko wifi rutera. To se zove statička ruta i definiše se ovako :: :: do adresa 192.168.0.0 (što znači sve iz sabneta 192.168.0.) se dolazi preko gateway-a 192.168.0.1 sa subnet maskom 255.255.255.0 :: :: u trenutku kada rade pingovi sa svakog na svaki računar, radiće i Window$ network šerovi i šerovanje štampača :: :: PREDLOG SVIM NORMALNIM LJUDIMA :: Ne koristiti windows printer sharing jer: otvara poddirektorijum u system32 da bude vidljiv na mreži, lakše se prenose virusi, postoji problem sa međukompatibilnošću sistema (naročito ako neki od njih nisu Window$). Potrebno je konfigurisati deljeni štampač svakom korisniku svakog sistema :: :: Lakši način je Print server. Postoji kao zaseban uređaj, dosta boljih rutera koji imaju USB port mogu vršiti tu funkciju, a tu funkciju može vršiti i bilo koji računar. Na windowsu treba da bude instaliran i aktivan servis `printing service for unix`. Na taj način Mac, linux, Xp i 7 mogu da štampaju na istom štampaču :: :: Da ne ulazim u detajle, ima tutorijala na netu, a mehanizam funkcioniše po principu da se svim računarima instalira drajver za tahj sistem i kaže štampač ti je na 192.168.1.# na USB001 portu. To je sva mudrost :: :: Inače, ovo sve (projektovanje i izvođenje računarskih mreža i sistema) radim i profesionalno, tako da, ako negde zapne, možemo da se dogovorimo i putem email-a itd.. :: :: Pozdrav
Ako uspevas da pingujes i ujedno pristupis kompu na kome je stampac, onda, ako si serovao stampac na njemu, videces ga odmah po pristupanju, samo ga obelezis, desni klik i `connect`, i to je to, ne moras da ides klasicnu instalaciju kao sto si ti probao.
:: Uspeo sam da pingujem sa laptopa desktop, ali ne znam zasto stampac nece da radi. Kad mu kazem network printer, ne nalazi ga. Niti u network locations vidi desktop racunare.. :: :: Pozdrav ::
Pingujem sa laptopa desktop, ali ne mogu obrnuto. Valjda zato i ne vidi stampac i ostale racunare. Posto su laptopovi na DHCPu, moracu da odradim staticku rutu. Medjutim kod ovog tipa modema, ne vidim uopste ged bih mogao da je ubacim. Modem je Zyxel P-660R-T1 v2. Ima li neko ideju kako korak po korak da zadam rutu?
EDIT2: Na WiFi ruteru sam nasao podesavanje za staticke rute i ubacio jednu za 192.168.1 i jednu za 192.168.0 . Medjutim nista nisam dobio. I dalje laptop pinguje PC sa stampacem, a PC ne pinguje laptop. Ima li ideja sta da mu uradim?
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: Ako uspevas da pingujes i ujedno pristupis kompu na kome je stampac, onda, ako si serovao stampac na njemu, videces ga odmah po pristupanju, samo ga obelezis, desni klik i `connect`, i to je to, ne moras da ides klasicnu instalaciju kao sto si ti probao :: :: :: https://sites.google.com/site/qualitymo :: :: :: Uspeo sam da pingujem sa laptopa desktop, ali ne znam zasto stampac nece da radi. Kad mu kazem network printer, ne nalazi ga. Niti u network locations vidi desktop racunare.. :: :: :: :: Pozdrav :: :: ::
Ako laptopu stavim rucno parametre (uz subnet mask 255.255.0.0), ne vidi vise ni laptopove oko sebe, a tek desktop racunare nikako. Ima li spasa?
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
neznam nesto mnogo oko rutera ali: - na slici 1 ti stoji Internet settings podesen staticki...zar ne bi to podesavanje trebalo da bude dinamicko jer svakako moras dobiti adresu od ISP-a ? A internet IP adresa ti stoji 192.168.x.x koja nemoze da bude spoljna. - na network setup ti i dalje stoji DHCP enabled i 24bit subnet...zar ne bi TAJ subnet mask trebalo da bude 16bit i da iskljucis DHCP i podesis staticke IP u okviru intraneta a ne internet podesavanja?
jel mozes da uradis ipconfig /all sa LAN i takodje sa WAN mreze pa da postujes sta kaze ?
- Od provajdera interneta imamo staticku IP adresu (bitno zbog uredjaja koji zahtevaju istu). - DHCP ne mogu da ukinem, jer mnogo racunara prilazi preko DHCPa, pa bi napravio problem u radu. Tako da sam isao na varijantu da idem sa DHCPom, ali da ubacim staticke rute (po opisu Ushera).
Ono sto bih naglasio jeste, da kad rucno podesim WAN, laptop ne vidi ostale u WAN mrezi (tacnije u tom trenutku je video samo jednog korisnika (sa Win7 op. sistemom) od njih nekoliko - ostali sa WinXP op. sistemima)
Unapred hvala na pomoci (ako pomazu ovi podaci).
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: neznam nesto mnogo oko rutera ali :: - na slici 1 ti stoji Internet settings podesen staticki...zar ne bi to podesavanje trebalo da bude dinamicko jer svakako moras dobiti adresu od ISP-a ? A internet IP adresa ti stoji 192.168.x.x koja nemoze da bude spoljna :: - na network setup ti i dalje stoji DHCP enabled i 24bit subnet...zar ne bi TAJ subnet mask trebalo da bude 16bit i da iskljucis DHCP i podesis staticke IP u okviru intraneta a ne internet podesavanja? :: :: jel mozes da uradis ipconfig /all sa LAN i takodje sa WAN mreze pa da postujes sta kaze ?
@markopvict >u pravu si, samo ovo oko subneta ne stoji :-) >192.168.0.1 255.255.0.0. i 192.168.1.1 255.255.0.0 su u istom subnetu, odnosno istoj mrezi
Pardon, tvoja izjava je tačnija, maskom se određuje šta je zapravo subnet, ali za neko `poluamatersko` razmatranje sam pretpostavio da je zgodnije reći da su 192.168.0.1 i 192.168.1.1 na dva različita subneta, a da se maskom određuje `vidljivost` a ne pripadnost sabnetu.
@strela75 >Pingujem sa laptopa desktop, ali ne mogu obrnuto. Valjda zato i ne vidi stampac i ostale racunare
Mora da radi ping sa svakog na svaki, u suprotnom, mreža neće raditi kako si hteo.
>Ovo su podesavanja rutera. Vidite li gresku?
Vidim.
Da rezimiramo:
- Zyxel modem/ruter je na adresi 192.168.1.1 - Desktop računari su vezani na svič koji je vezan na modem/ruter - Desktop računari dobijaju (ili sami sebi daju) adrese 192.168.1.x, subnet 255.255.0.0, gateway 192.168.1.1 - Zyxel ruter treba da zna da postoji mreža iza Lynksisa, te mu je potrebno navesti statičku rutu u kojoj se kaže da se do grane 192.168.1.0 sa sabnetom 255.255.255.0 dolazi preko 192.168.1.20 (Linksysova adresa sa Zyxelove strane)
- Linksys ruter ima wan IP 192.168.1.20 i lan ip 192.168.0.1 - Na njega se računari vezuju Wifiem, putem DHCPa - Laptopovi od njega dobijaju adrese 192.168.0.y, subnet 255.255.0.0, gateway 192.168.0.1 - Linksys ruter treba da zna da ispred njega ima jedna podmreža iz koje se na interenet izlazi preko Zyxela, dakle, osnovno podešavanje mu je 192.168.1.20 sabnet 255.255.0.0 i gateway 192.168.1.1. - Pošto mu je u osnovnom podešavanju rečeno da je subnet 255.255.0.0, a gateway 192.168.1.1, a ruteri imaju `integrisanu`default ip rutu koja kaže da se do svega ide preko gateway-a, i Lynksis i laptopovi na njemu će se videti među sobom, videće desktop računare u Zyxelovoj mreži i videće internet iza Zyxela.
Zaključak: Zyxelu i njegovim desktopovima treba staviti do znanja da iza 192.168.1.20 (Lynksis) postoji ceo jedan mikrokosmos sa adresama 192.168.0.y. Pošto on to ne zna, desktopi ne vide laptopove, ali se vide među sobom i vide internet iza Zyxela. Pošto je taj modem govance, kupi na limundu neki Lynksis ADSL modem/ruter, pa pošto ima maltene isti (dovoljno napredan) interfejs (koji ima više od jedne stavke u meniju, za razliku od Zyxela) kao ovaj tvoj wifi ruter, ti lepo tamo namesti statičku rutu kako ti je rečeno, i ako ti radi ping svega prema svemu, radiće ti deljeni direktorijumi, deljeni štampači, pa čak i prin serveri. Kada dođeš do toga, častiš pivo.
Do zamene modema ima jos puno... Na kraju sam prebacio ponovo sve na 192.168.1.x, ali me zeza sto Linksys Wi ruter dodeljuje gateway 192.168.1.254 (sto je njegova adresa), iako mu je zadato da `izlaz` bude 192.168.1.1. Da ovo funkcionise, sve bi bilo ok i DHCP bi radio posao kako treba.
Ima li neko ideju zasto se ovo desava?
Pozdrav. - Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: @strela7 :: >Pingujem sa laptopa desktop, ali ne mogu obrnuto. Valjda zato i ne vidi stampac i ostale racunar :: :: Mora da radi ping sa svakog na svaki, u suprotnom, mreža neće raditi kako si hteo :: :: >Ovo su podesavanja rutera. Vidite li gresku :: :: Vidim :: :: :: Da rezimiramo :: :: - Zyxel modem/ruter je na adresi 192.168.1. :: - Desktop računari su vezani na svič koji je vezan na modem/rute :: - Desktop računari dobijaju (ili sami sebi daju) adrese 192.168.1.x, subnet 255.255.0.0, gateway 192.168.1. :: - Zyxel ruter treba da zna da postoji mreža iza Lynksisa, te mu je potrebno navesti statičku rutu u kojoj se kaže da se do grane 192.168.1.0 sa sabnetom 255.255.255.0 dolazi preko 192.168.1.20 (Linksysova adresa sa Zyxelove strane :: :: - Linksys ruter ima wan IP 192.168.1.20 i lan ip 192.168.0. :: - Na njega se računari vezuju Wifiem, putem DHCP :: - Laptopovi od njega dobijaju adrese 192.168.0.y, subnet 255.255.0.0, gateway 192.168.0. :: - Linksys ruter treba da zna da ispred njega ima jedna podmreža iz koje se na interenet izlazi preko Zyxela, dakle, osnovno podešavanje mu je 192.168.1.20 sabnet 255.255.0.0 i gateway 192.168.1.1 :: - Pošto mu je u osnovnom podešavanju rečeno da je subnet 255.255.0.0, a gateway 192.168.1.1, a ruteri imaju `integrisanu`default ip rutu koja kaže da se do svega ide preko gateway-a, i Lynksis i laptopovi na njemu će se videti među sobom, videće desktop računare u Zyxelovoj mreži i videće internet iza Zyxela :: :: Zaključak :: Zyxelu i njegovim desktopovima treba staviti do znanja da iza 192.168.1.20 (Lynksis) postoji ceo jedan mikrokosmos sa adresama 192.168.0.y. Pošto on to ne zna, desktopi ne vide laptopove, ali se vide među sobom i vide internet iza Zyxela. Pošto je taj modem govance, kupi na limundu neki Lynksis ADSL modem/ruter, pa pošto ima maltene isti (dovoljno napredan) interfejs (koji ima više od jedne stavke u meniju, za razliku od Zyxela) kao ovaj tvoj wifi ruter, ti lepo tamo namesti statičku rutu kako ti je rečeno, i ako ti radi ping svega prema svemu, radiće ti deljeni direktorijumi, deljeni štampači, pa čak i prin serveri. Kada dođeš do toga, častiš pivo.
Dakle, u osnovnim podešavanjima za linskys nameti 192.168.1.20, 192.168.1.1, 255.255.0.0, u dhcp podešavanjima namesti 192.168.0.2 - 192.168.0.doklehoćeš, 192.168.0.1, 255.255.0.0. I onda opet neće sve raditi nego desktopi neće videti laptopove, jer u zyxelu nemaš podešavanje statičke rute. Ne vidim zašto bi bio problem kupiti ADSL modem sa boljim softverom, kada košta manje od 15€, a završava posao. Ja sam tako bio uporan sa Veratovim tp linkom dok mi nije pukao film pa sam kupio svoj modem i podesio sve kako sam hteo.
Broj postavljenih tema: 60424. Broj poslatih odgovora: 647777. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.