Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Programiranje
pomoc oko ispita!!!
STRANA 1 OD 1
macaBg pomoc oko ispita!!! 27.09.2007. 19:13 T5789

status: user
broj poruka: 9
Pozdrav sivima!!
Spremajuci ispit naletela sam na neka pitanja na koja nisam mogla da nadjem odgovor u samoj knjizi a bogami ni na netu.Elem, pitanja su sledeca:
1) Klasifikacija prekida u racunarskom sistemu
2) Da li bi neki nacin adresiranja mogao da se iskljuci tj. da li su svi nacini adresiranja neophodni zapisanje programa? ( za ovo predpostavljam da je odgovor da ali ne znam kako to da objasnim )
3) Na koji nacin se obavlja poziv potprograma na C/C++? Kako se vrsiprenos parametara i cuvanje adrese?
Pa recimo da bi to bilo to...
Hvala unapred!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE okvirno 27.09.2007. 20:13 #28786

status: user
broj poruka: 5699
1. Prekidi mogu biti unutrasnji i spoljasnji, softverski i hardverski (nemaskirajuci prekid). Unutrasnji prekidi su prekidi izazvani instrukcijama: TRAP je unutrasnji prekid posle svake instrukcije gde se skace na posebnu obradnu rutinu, prekid usled nelegalnog nacina adresiranja i prekid usled greske u kodu operacije. Korisnicki prekid je instrukcija INT (gde se navodi adresa prekidne rutine preko IVTPa Interrupt Vector Table Pointer). Spoljasnji maskirajuci prekidi su prekidi koji dolaze od periferija (npr. uredjaji tipa medijumskih jedinica memorije, I/O uredjaji...)

2. mozes iskljuciti spoljasnje maskirajuce prekide maskiranjem IMRi razreda registra maske IMR, time se sakriva dozvola datom prekidu od I/O uredjaja. Za pisanje programa ti ne trebaju sva adresiranja: neposredno, PC relativno sa pomerajem, bazno indexno adresiranje, registarsko direktno i indirektno, memorijsko direktno i indirektno...
svaka RISC masina se moze realizovati sa svim ili pojedinacnim instrukcijama, nacinima adresiranja, redukovanim operacijama. Reduced Instruction Set Computer je i namenjen zajedno sa protocnom obradom, da ogranicenim hardverom omoguci brze izvrsavanje pojedinih poslova. CISC (Complex) je drugaciji i podrzava sve i svasta ali je glomazan za optimizaciju i nije open-source arhitekture...

3. Kada se desi skok u potprogram u asembleru ili jezicima poput C/C+ se vrsi cuvanje konteksta masine i to: na stek memoriju se stavlja PC (standardni programski brojac reci) i PSW (programska statusna rec koja nosi polja N, Z, C, V, Li...za ALU operacije), time se pamti odakle se nakon obrade potprograma posle vraca i nastavlja (RTS je assemblerska oznaka povratka Return From Subroutine) i tada se ovi podaci PC, PSW...restauriraju sa steka i CPU nastavlja sa tim kontekstom. Softverski ovako: parametri potrogramu se prenose ili po vrednosti ili po referenci/adresi (znak ampersenda &). U prvom slucaju se podatak kopira i obrada potrpograma nad njim ne utice na original. U slucaju prenosa po mem.lok. tj. ref/adr menja se original tj. sve operacije se vrse ne nad likom kopijom vec nad samom promeljivom ili objektom...

ako ti nesto nije jasno vici



- R a v e n L o r d -

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
macaBg Hvala 28.09.2007. 09:52 #28813

status: user
broj poruka: 9



Hvala na odgovoru!!!
Samo ja sada imam nove probleme :)
Trebao bi mi graficki prikaz JK flip-flopa sa sinhronizovanim casovnikom prikazan preko NI elementa.Na netu sam uspela da nadjem prikaze samo preko NILI elementa.
I pomoc oko istinitosnih tabela. Znam kako se rade tabele u logici ali sa tim znanjem nisam uspela da resim zadatke :)
Mozda gusim sa pitanjima .... ali sta cu kad ne znam :))
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Hvala 29.09.2007. 01:34 #28872

status: user
broj poruka: 5699
http://www.play-hookey.com/digital/jk_nand_flip-flop.html

ovde imas sa NI (NAND je NotAnd, NeI) i NE kolom
CLK je sinhronizovani casovnik na takt proceosora/magistrale (CPU-ALU/MI), kapije su viseulazne NI logike, jedina je negacija NE u tzv. invertovanju CLKa (zbog obaranja setovanja ili obaranja signala na 1 tj. 0). Formulu preko J, K elemenata imas, Q(t) ti je trenutno stanje, Q(t+1) je naredno stanje. Kasnjenje signala u duzini 1 periode signala takta se podrazumeva

Tabele istinitosti su prosta logicka matematika, pratis formulu i ubacujes u nju sva moguca stanja (1 i 0). moras paziti na to sta je prethodno upamceno stanje (Q(t) default) i na osnoovu njega i trenutne vrednosti J, K, R, S, D, T nadjes novo stanje Q(t+1). Postoje gotova pravila i tabele za ovo.


P.S. E, da, i nema vise pomoci dok ne dobijemo one palacinke, prosli put smo ti shkomi i ja rekli kako da se logujes aatomatksi prilikom startovanja OSa (radi ono sto si trazila) a ti nas nisi zvala na palacinke. Protestujem zbog toga i cekam poziv

- R a v e n L o r d -

::
::
::
:: Hvala na odgovoru!!!
:: Samo ja sada imam nove probleme :)
:: Trebao bi mi graficki prikaz JK flip-flopa sa sinhronizovanim casovnikom prikazan preko NI elementa.Na netu sam uspela da nadjem prikaze samo preko NILI elementa
:: I pomoc oko istinitosnih tabela. Znam kako se rade tabele u logici ali sa tim znanjem nisam uspela da resim zadatke :)
:: Mozda gusim sa pitanjima .... ali sta cu kad ne znam :)
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
macaBg Re: Re: Hvala 29.09.2007. 14:43 #28912

status: user
broj poruka: 9
Hvala i na ovim odgovorima ... cini mi se da tabele o kojima si ti pricao nisu one na koje ja mislim ( ove tabele nemaju veze sa tabelama za flip-flop ) ... dobro valjda cu nesto smisliti do ponedeljka :) posto vidim da ti je devojka moja koleginica sa PMF-a mozda ona zna .)

hahahaha Sto se tice odgovora na ova pitanja mozes da dobijes palacinke iz Pinokia koliko god mozes da ih pojedes, a sto se onog odgovora tice nije bilo adekvatan za ono sto sam zelela


P.S. E, da, i nema vise pomoci dok ne dobijemo one palacinke, prosli put smo ti shkomi i ja rekli kako da se logujes aatomatksi prilikom startovanja OSa (radi ono sto si trazila) a ti nas nisi zvala na palacinke. Protestujem zbog toga i cekam poziv

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Re: Hvala 29.09.2007. 18:14 #28919

status: user
broj poruka: 5699
Ako ja sa ETFa nesto ne znam ali ne mogu da saznam ili uradim, mrka kapa, mi smo najvisa moguca instanca. Naravno, uvek se nadju likovi koji su samouci, ali meni je veliki problem kada nesto ne mogu da odradim i obicno ostane na meni i na mom mucenju. Sto se tice PMFa on je dobar i tezak fax, ali se prosto ne da porediti sa ETFom, to ti je isto poredjenje kao i ekonomski fax naspram poljopriverednog odsek agroekonoimije. Konkurentnost elektro-tehnickog fakulteta na bilo kom trzistu je izuzetna i to sa razlogom: RTI i ETA smerovi su najtezi i najbolji a to ima svoju cenu! Nego da ne duljim, sta upisujes???


- R a v e n L o r d -

:: Hvala i na ovim odgovorima ... cini mi se da tabele o kojima si ti pricao nisu one na koje ja mislim ( ove tabele nemaju veze sa tabelama za flip-flop ) ... dobro valjda cu nesto smisliti do ponedeljka :) posto vidim da ti je devojka moja koleginica sa PMF-a mozda ona zna .)
::
:: hahahaha Sto se tice odgovora na ova pitanja mozes da dobijes palacinke iz Pinokia koliko god mozes da ih pojedes, a sto se onog odgovora tice nije bilo adekvatan za ono sto sam zelela
::
::
:: P.S. E, da, i nema vise pomoci dok ne dobijemo one palacinke, prosli put smo ti shkomi i ja rekli kako da se logujes aatomatksi prilikom startovanja OSa (radi ono sto si trazila) a ti nas nisi zvala na palacinke. Protestujem zbog toga i cekam poziv
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
macaBg Re: Re: Re: Re: Hvala 29.09.2007. 19:18 #28930

status: user
broj poruka: 9

Mozda naginjem na plavusu pa nisam razumela bas najbolje pitanje :pPp
Ne upisujem nista nego zavrsavam posle x godina :)) Ovo su bila pitanja iz osnova racunarskih sistema ili ti ORS-a ako ti je devojka na matematici zna kako je.
A sto se samog faksa tice jeste tezak ali da se ponovo upisujem na faks mislim da ga ne bih nikada upisala.
Inace mi je drugarica zavrsila ETF pa znam kako je kod vas na faksu. Cak sam dolazila kod Labana da joj pravim drustvo
Pozz

:: Nego da ne duljim, sta upisujes??
::
::
:: - R a v e n L o r d -
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Re: Re: Re: Hvala 29.09.2007. 19:30 #28931

status: user
broj poruka: 5699
Ma i ja sam ne ETFu od 2001, godinu dana radio pa izgubio 2 na osnovu nerada....Ti mene zekis??? ORS tj C++, realni brojevi, istorija racunarstva, Turing i fon Nojman masina, tranzistori, arhitektura procesora...kod prof. Nenada Mitica??? To je prosto ki pasulj, moja devojka je to dala sada u oktobru, C++ je kao i kod nas a drugi deo ispita je za mene smesan (gradivo casopisa Digital, Svet Kompjutera, PC...), bez frke bih ubio 10, ona je dobila 7, 8 na pismenom i 7 na usmenom, iz 3 puta, ali je ona `84. Kazu da vam je to najtezi ispit, a sta je onda kod nas Fizika 1 i 2, OET, elektronika 1 i 2 (kod Caje), arhitektura i organizacija racunara i procesora 1 i 2 (Djordjevic), VLSI sistemi, telekomunikacije (Dukic) kod nas??? Stvarno, smatram da je ORS smesan ispit, bar kod ovog profesora ne znam za druge, presao sam celo to gradivo i kod mene je taj nivo otrpilike srednje laki ispit...dok vam je analiza 2 teza nego nasa analiza i bas teska. Laban je poslednji put predavao `99 i on nije drzao `tesku` matematiku (ima ih 5 a kod vas 10-ak) dok je meni analiza bila kod Merklea i Radosavljevica koji ubija. Ako ti trebaju odgovori pisi, posto sam u toku sa gradivom iz ORSa. Koji si smer i godiste? Zelim ti srecu da to zavrsis sto pre!!!


- R a v e n L o r d -

::
:: Mozda naginjem na plavusu pa nisam razumela bas najbolje pitanje :pP
:: Ne upisujem nista nego zavrsavam posle x godina :)) Ovo su bila pitanja iz osnova racunarskih sistema ili ti ORS-a ako ti je devojka na matematici zna kako je.
:: A sto se samog faksa tice jeste tezak ali da se ponovo upisujem na faks mislim da ga ne bih nikada upisala
:: Inace mi je drugarica zavrsila ETF pa znam kako je kod vas na faksu. Cak sam dolazila kod Labana da joj pravim drustvo
:: Poz
::
:: :: Nego da ne duljim, sta upisujes??
:: ::
:: ::
:: :: - R a v e n L o r d -
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
macaBg :) 29.09.2007. 19:58 #28933

status: user
broj poruka: 9
hahaha e pa kao sto znas to je ispit iz drge godine ( ja sam inace upisala `99 ) a sa njim cu skoro da zavrsim faks ( iza njega mi ostaje jos pedagogija ). Tvoja devojka je na R smeru kod Mitica a ja sam kod drugog profesora i on ima malo drugacija pitanja. Ja sam na L smeru (najlaksem profesorskom smeru :) ). Meni matematicki nisu bili toliko teski koliko dva programerska koja sam imala. Mozda to vucem jos od srednje skole jer su nas bukvalno mucili sa pascal-om koji nisu znali da nam objasne...Traume iz detinjstva :P
Iskreno glava me boli od sistema prekida, sekvencijalnih mreza, preklapanja ...
Za Caju sam cula od te drugarice, ona je bila laseras i zavrsila je u roku.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60289. Broj poslatih odgovora: 646280.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs