Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Grafičke i video karte, monitori, ...
Pad cena grafickih karti , kada ?
STRANA 1 OD 8  
solaja777 Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 11:56 T68443

status: user
broj poruka: 3277

Kada se ocekuje ozbiljniji pad cena za graficke kartice ?

Moze li poskupljenje struje , energenata koje se najavljuje od 2022 da ucini majning neisplativim ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Compy Re: 26.10.2021. 12:31 #673056

status: user
broj poruka: 243
Vreme jeftinih grafickih je proslo na zalost.
Sad kada su videli da bez problema mogu da prodaju graficke po mnogo vecim cenama, tesko da ce ih spustiti na nekadasnje nivoe.
Cak i Intel koji ce tek da izbaci svoje modele ide ka tim vecim cenama.
Sto se tice majninga, bez nekog drasticnog pada vrednosti uz drasticno povecanje cena struje, jos dugo ce da funkcionise.
Kada su poceli da banuju mining u Kini svi su se ponadali brdu grafickih kartica i nizim cenama ali cvrc, samo su preselili poslovanje u druge zemlje, sada je SAD vodeci. Tamo su drzave pocele da se takmice ko ce dati povoljnije uslove za majnere.

Ryzen 9 3950X/ASUS Crosshair VI HERO/HyperX Fury 64GB/NZXT Kraken X52/TUF RTX3080/EVGA G2 750W/PHANTEKS Enthoo ProM/LG BDRW/SAMSUNG 960Evo 250GB/850Evo 500GB/WD Blue 6TB/Toshiba P300 3TB/2xLenovo L27i/Samsung 40KU6000/R.A.T.ProX/Microsoft Sculpt/Z906

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 12:42 #673057

status: user
broj poruka: 188
Akording tu d komentar on B92.net (rado bih kacio screenshot, ako zelis mogu ti ga dati na mail) - January 2022 kada u.rani eterijum ide u peMziju. A ovi graficari iz grafickog odseka - rudar majner - idu na fotografisanje jer vise nema leba bez motike ej kej ej nek kopaju BITKOJIN a to se kopa malcice teze od smrdljivog eterejuma.

A onda kad se castim nekom 4080 Ti ima da mi sviraju frulu svi ovde, jer cu je platiti 1000 eur. A ne 4000000000 ko polovnog Mercedesa E320 CDI.

::
:: Kada se ocekuje ozbiljniji pad cena za graficke kartice
::
:: Moze li poskupljenje struje , energenata koje se najavljuje od 2022 da ucini majning neisplativim ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Re: Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 16:36 #673060

status: user
broj poruka: 4661
Izlazi ETH 2.0, a Etherum kao valuta nema limit, nego se do sada povecavao limit svake godine. Mozda bude neka korekcija cena, ali drastican pad ne verujem.




Ryzen7 2700x 4,2Ghz
Msi b450m Pro M2 Max
Aegis 2x8gb 3200mhz
WD20PURZ 2TB
WD1003FZEX 1TB
Biostar SSD 480gb
Zotac 1080 8gb
OCZ MXS-PRO 600W
Windows 10 Pro 64-bit


:: Akording tu d komentar on B92.net (rado bih kacio screenshot, ako zelis mogu ti ga dati na mail) - January 2022 kada u.rani eterijum ide u peMziju. A ovi graficari iz grafickog odseka - rudar majner - idu na fotografisanje jer vise nema leba bez motike ej kej ej nek kopaju BITKOJIN a to se kopa malcice teze od smrdljivog eterejuma
::
:: A onda kad se castim nekom 4080 Ti ima da mi sviraju frulu svi ovde, jer cu je platiti 1000 eur. A ne 4000000000 ko polovnog Mercedesa E320 CDI
::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Re: Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 16:46 #673061

status: user
broj poruka: 188
Samo nek se nesto desi jer ovo danasnje stanje je neodrzivo!
Toliki bezobrazluk sto proizvodjaca sto trgovaca sto svih zivih, aman...
Pa lepo je rekao @imarkovic : Bolje kupite neku HiFi opremu nego da bacate pare na gluposti...
Eto ja kupio dva fina kvalitetna zvucnika ali za grafiku da dam 1500-2000 eur - e pa ne moze, to su lepe pare, neko po toj ceni prodaje lepa kola, i to je to, nema sanse...

:: Izlazi ETH 2.0, a Etherum kao valuta nema limit, nego se do sada povecavao limit svake godine. Mozda bude neka korekcija cena, ali drastican pad ne verujem
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Re: Re: Re: Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 17:01 #673062

status: user
broj poruka: 4661
Slazem se, pojedini mid-spec modeli imaju cene koje su bolesne, na primer prodaju rx 580 za 70 i nesto hiljada, cak i scalping cene za koje se prodaju se preterana, a kamo li pa ovi bolesnici u Srbiji za preko 70 hiljada sto prodaju.




:: Samo nek se nesto desi jer ovo danasnje stanje je neodrzivo
:: Toliki bezobrazluk sto proizvodjaca sto trgovaca sto svih zivih, aman..
:: Pa lepo je rekao @imarkovic : Bolje kupite neku HiFi opremu nego da bacate pare na gluposti..
:: Eto ja kupio dva fina kvalitetna zvucnika ali za grafiku da dam 1500-2000 eur - e pa ne moze, to su lepe pare, neko po toj ceni prodaje lepa kola, i to je to, nema sanse..
::
:: :: Izlazi ETH 2.0, a Etherum kao valuta nema limit, nego se do sada povecavao limit svake godine. Mozda bude neka korekcija cena, ali drastican pad ne verujem
:: ::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Re: Re: Re: Re: Pad cena grafickih karti , kada ? 26.10.2021. 17:14 #673063

status: user
broj poruka: 188
Ma hajde to sto nju koja jos nesto i radi prodaju ludacki skupo nego ne mozes bre naci kartu ono sto se kaze da baci sliku, lupetam neki 7770 otkud znam, a ovo sta se radi sa RX6700/6800 i NVIDIA kartama novim, pa to je van pameti, ja sam se ostrio da kao rudarim sa 6800, jos je i ok cena bila ali rekoh - ej 1000 eur, ne moze bre, mnogo, ali ja mislim na zalost jer kako @Illest kaze meni mama i tata kupuju suknjice, sandalice i slicno, problem je povreda desne ruke i nervusa Ulnarisa pa ne mogu ja bas mnogo te igrice da preterano igram, ali opet fali mi recimo neka mid-range karta po nekoj normalnoj ceni do nekih 50.000,00 plafon 60.000,00 plafon, to je zdrava cena a ne ovo krvnicko ponasanje ISPOD 1000 EUR NISTA, tj. ispod 1200, 1300... Ja kad vidim te cenovnike i to kod normalnih firmi, dakle ne Megatron, Lose-Lose, Enni(o) Moricone i sl., ja se prenerazim...

:: Slazem se, pojedini mid-spec modeli imaju cene koje su bolesne, na primer prodaju rx 580 za 70 i nesto hiljada, cak i scalping cene za koje se prodaju se preterana, a kamo li pa ovi bolesnici u Srbiji za preko 70 hiljada sto prodaju.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Hmmmm 26.10.2021. 17:59 #673065

status: user
broj poruka: 1261
Ne znam ni sam šta bih rekao. Sve nade polažem u Intel i Alchemist da će u februaru ili martu bar neku promenu na tržištu da naprave. Čuo sam neke najave da žele da iskoriste istorijsku situaciju i ulete u bitku sa grafikama boljim cenama, a nikada nisu imali bolju priliku za to. Top model će imati performanse 3070-ke što je i više nego pristojno. Ako cena bude pristojna bez razmišljanja ću ići na Intel grafiku. Što se tiče NV i AMD bojim se da ovo sad više nema toliko veze ni sa majnerima. Bukvalno je prošlo dovoljno vremena da može da se kaže `e sad smo vas navikli na ove cene i zaboravite za staro` tako da ne miriše na skorije popravljanje situacije. U prilog tome govori i činjenica da su grafičke kojih je bilo i više nego dovoljno na tržištu, i koje majnerima nisu apsolutno bitne, sada koštaju kao suvo zlato. Što je najgore grafičkih karti sada ima. Nije situacija kao do pre par meseci kada je bilo fazon i da hoćeš da pukneš 2k€ ne vredi jer nema. Sada ih ima ali su cene bezobrazluk najgori. Mislim da nećemo u narednih 2-3 godine videti ni približne MSRP cene iako se stanje jeste za nijansu popravilo ali to je nedovoljno. Većina ljudi (ja ne) se jako brzo navikne na ono što im se servira. Moj ortak pazario nedavno 3060ti za 100k+ dinara, a do tada najviše što je ikad dao na kartu je bilo 30k i to je oplakao. Sada se sa prvim minimalnim pojeftinjenjem otvorio za 100k lagano. Toliko o psihologiji. Ja prosto ne dam i ćao! Kupiću sve drugo što mi treba samo ne grafičku. Obnovio sam neki zvučni sistem, pazario električni bubanj i miksetu, obnovio akustični bubanj i mikrofone. Što se kompa tiče, za cenu jedne grafike pazariću kompletnu Intel 12-gen platformu i još će da mi ostane. Srećom sve što mi trenutno treba ova 1070-ka završava pun gas, a taman će malo i prodisati na novoj platformi. Dovoljno da preguram još par meseci dok Alchemist ne ugleda svetlost dana pa da se nadamo nekoj promeni.

Intel i7 3770K @4.6GHz, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB 2400MHz, Gigabyte GTX1070 8GB, AOC 24 1080p 144Hz, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung NVMe SSD 970 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 9TB

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
solaja777 ... 26.10.2021. 20:18 #673068

status: user
broj poruka: 3277

Ulje, mast, brasno, secer , pilici nabavljeno, za desetak dana bice i cocika. Naravno da smo zabrinuti zbog poskupljenja svega i svacega.
Posao je posao naravno da ce nabaviti graficku po bilo kojoj ceni jbg to im je alat.

Eto cekam da posle nove godine roknu poskupljenje struje da vidim hoce li riknuti majning ( tu ne racunam mafiju koja neplaca struju i majnuje za dzabaka tj na teret gradjana - oni nikad nece propasti).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: ... 26.10.2021. 23:50 #673070

status: user
broj poruka: 188
Brate moj nije za zezanje a ni podhebavanje, tako da nemoj misliti da to radim
a ovi mentoli sa mejnstrima sto lazu ko umobolni nek nastave, imamo mi hvala Bogu i koliko toliko objektivnog Zlatanovica

https://youtu.be/NBNYx5fFFdk

Ovaj intervju mi ne mirise na najbolje, sta vise ako je istina sta Dragas kaze onda smo ga drugovi i drugarice pioniri - svi komplet cao

A tada ce biti i gpuova i cpuova ali nece biti leba i masti, tako da ne bih ja mnogo oklevao nego puni podrum cime stignes od hrane koja moze da stoji


::
:: Ulje, mast, brasno, secer , pilici nabavljeno, za desetak dana bice i cocika. Naravno da smo zabrinuti zbog poskupljenja svega i svacega
:: Posao je posao naravno da ce nabaviti graficku po bilo kojoj ceni jbg to im je alat
::
:: Eto cekam da posle nove godine roknu poskupljenje struje da vidim hoce li riknuti majning ( tu ne racunam mafiju koja neplaca struju i majnuje za dzabaka tj na teret gradjana - oni nikad nece propasti).
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 27.10.2021. 00:06 #673071

status: user
broj poruka: 4745

Da, mazaćemo crni imalin na leba i pićemo urin prečišćen filterom sa Arakisa. Stavljaćemo mast iz ušiju u nos i čitati Krepansko proročanstvo uz lelujavi treptaj sveće.

Izvinjavam se na futuru, neki ovo sve već rade.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 27.10.2021. 00:30 #673073

status: user
broj poruka: 2998
I really wouldn`t hold my breath.


Informaciona pismenost

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 27.10.2021. 00:48 #673075

status: user
broj poruka: 4745

Jedan od problema koji imam sa novom Dinom je što nema te scene sa kruženjem tečnosti koja opisuje surovost ambijenta. Ovo ko da je za decu pravljeno. Koliko je Linč bio suštastveniji.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 27.10.2021. 10:56 #673078

status: user
broj poruka: 4227
Alrade na trenutak pomislim da si normalan, ali samo na trenutak. Nekada su ti komentari iznad onoga što napišeš u 99% postova kao da je pisao tvoj alter ego ili neko drugi.
Meni odgovara da ovoliko koštaju grafičke kartice. Nikada više budala koje ih kupuju. Nevjerovatno da se ljudima kuća ruši, a oni kupuju grafičku od 2900 eura. Da li je to ona seljoberska zaostalost ispliva na površinu ili samo žice u glavi u kratkom spoju, to ne znam, ali znam da je jebeno dobra zarada sada na grafičkim i neka potraje narednih 10 godina. Ko nema, ubijaće se da zaradi za parče hardvera i sa ekonomske strane mi odgovara, ali sa ljudske gledam koliko promašenih i neostvarenih ljudi ima komplekse i želje. I neka. Ne bi bilo dobro da smo svi isti.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Razlog za visoke cene je Ethereum 27.10.2021. 12:45 #673081

status: user
broj poruka: 7695
najpopularniji za rudarenje ,oni prestaju navodno u decembru .Od decembra treba ocekivati pad cena ,ali i povecanu prodaju grafickih na oglasima koje su rudarile.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito .. 27.10.2021. 13:05 #673082

status: user
broj poruka: 69
Bice karti kada ETH predje u PoS, ali se ne bih nesto puno nadao. Cene nece mnogo pasti, nove karte ce kostati isto ili vise i to je to. Mineri imaju mnooogo drugih novcica da kopaju i sada, bilo sa AMD bilo sa NVIDIA kartama. Skoro pa svi ce nastaviti sa kopanjem, ovog ili onog novcica. Pricam iz licnog iskustva, a cene k`o cene. Sipao gorivo pre 15min, 177.5 din/litar.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 27.10.2021. 14:28 #673084

status: user
broj poruka: 4745

Žao mi je što i na trenutak pomisli da sam normalan. Ali u pravu je, cena će biti dok se plaćaju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor @alrad @operator 27.10.2021. 16:04 #673085

status: user
broj poruka: 188
Alrade, ti jesi interesantan zaista ali ono, sa tobom bolje da ne ulazim u diskusiju - te stoga obustavljam.

Operatore, ti si se prijatelju pohvalio time kako maltene uzivas u tudjoj nesreci... Ja nikad ne bih dao prokletu kartu nekom muceniku koji kao sto si naveo - je u teskoj zivotnoj situaciji nego bih ga prvo posavetovao da se bavi vise sobom a ne nekakvim PC igrama i tupljenjem i otupljivanjem mozga kroz ULTRA HIGH SETTINGS @milion Hz... No dobro...

To je isto kao taxi, neko ti za jednu relaciju na pravdi Boga uzme 350 RSD a neko 650... Ti kralju uzimaj sto vise mozes, moj drugarski savet, ne odstupaj ni milimetra od svoje ``postene`` poslovne politike...

A onda kad te zadesi neko zlo - pa pobogu platices ti Crkvi i milion evra da te isceli i popovima da se mole za tebe a i doktorima rekonstrukciju lica, itd.

Pozdrav druze.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni .... 27.10.2021. 16:31 #673087

status: user
broj poruka: 4506
Cene karti ce pasti i moraju pasti kada market rokne dole. Desilo se svaki put i desice se svaki put jer je tad neisplativo kopanje za 90% njih.


Ryzen 3700x | NZXT Kraken x62 | Asrock Taichi x470 | 32gb G.Skill Trident Z 3200mhz | Gigabyte 5700 XT Aorus | LG UW 34UC79G | Creative Blaster ZxR | Samsung M.2 970 evo PLUS 500gb | Samsung 840 pro 256gb | 2 TB WD black | Evga SuperNOVA 850w...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad Čuj 27.10.2021. 17:08 #673089

status: user
broj poruka: 4745

Ti na osnovu nedokazanog škrabanja pretpostavljaš da je on stvarno neki uspešan nakupac. Ali za to nema dokaza, kao i nizašta što kenjkari oĐe. U stvarnosti, kapiram da je neki wannabe pijačni tezgararoš, malo babura, malo kuruz šećerac. Ne sumnjam da bi bio takav da može, ali što bi takav bogatun bacao vreme na neki jadni forumčić. Ja bih recimo bio na Havaja-ja-ja-jajima.

Još je u tajnoj senci drevne piramide izdvojen napis koi u prevodu modernog sveta najpribližnije glasi Ovde-Leži-Onaj-Koji-Verovaše-Operatoru. To je Ramzes IV beše uzeo Vudu 2 sa biosom za 3080, ako me sećanje ne vara.

Baš nam je dosadno.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Re: Čuj 27.10.2021. 17:34 #673090

status: user
broj poruka: 188
Hiljadu puta ponovljena laz postaje istina...

Otkud znam Alrade da li jeste i da li nije, moje je da kazem da takvi pametnjakovici ne prolaze lepo...

Pocev od bande koja je svercovala devize, naftu i sl. (komsija iz zgrade u ono krvavo vreme - 1993. - upucan ko pseto na kucnom pragu a na parkingu grmele dve nove Toyote)...

Kontas sad?

I naravno da ce ovde da privlaci paznju i da skuplja budale da mu aminuju/dis-aminuju na postove jerbo tako radi sistem. A neki mentol ce i da ga priupita gde ima 3060 Ti za 350 evra, rudario samo 4 nanosekunde puta 10^60.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 27.10.2021. 18:19 #673093

status: user
broj poruka: 2998
Dune serijal knjiga mi je bas dobro legao, iako su mozda pri kraju malo preterali, ali odgovorili su na neka pitanja i worldbuilding je genaralno zanimljiv, mozda se i posvetim prequel-ima ukoliko nadjem dovoljno vremena.

A sto se filma tice, ovog novog, video sam trailer-e, par slika, i nekako nije slika koju sam stvario u glavi, pa ni ne jurim da ga pogledam.

Ali Dune kao pojam mi se bas dopada.

Informaciona pismenost

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 28.10.2021. 04:55 #673106

status: user
broj poruka: 4227
Original maestralan. Remake je potvrdio koliko jebeno je original Dejvida Linča odradio dobro posao sad već pradavne 1984 godine.
Novi je neuvjerljiva, loš izbor glumaca, kamera možda najgora u zadnjih 10 godina za A+ produkciju. Da traje kraće za pola sata, postigao bi bolji efekat.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Daum Re: Re 28.10.2021. 19:26 #673109

status: user
broj poruka: 12785
Pfffffffffffffffffffftttt hahahahahaahah!


:: Original maestralan. Remake je potvrdio koliko jebeno je original Dejvida Linča odradio dobro posao sad već pradavne 1984 godine
:: Novi je neuvjerljiva, loš izbor glumaca, kamera možda najgora u zadnjih 10 godina za A+ produkciju. Da traje kraće za pola sata, postigao bi bolji efekat
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Xecutor Bahahahahahahahha 29.10.2021. 15:23 #673110

status: user
broj poruka: 188
Ja se salim s mojim drugarima danas nesto pa se zaebavamo malo i ja pitao za 6900 XT kad ono ni 5 ni 6 nego 300000, dobro za mene je manje ali ja sam ipak samo JA, a ja ne mogu nista ni da igram ni da gledam duze od 2 minuta, samo mi treba da pokrenem nesto glomazno da podgrejem novopeceni nvme (moram reci - revolucionaran izum) inace ... Zabole me Stojadin Stojadinovic i za 6900 XT i za 3090 Ti, hvala ti majko sto me rodi glupog za te igrice...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
H-nitro re 30.10.2021. 21:35 #673130

status: user
broj poruka: 1959
koja grafika meni treba da ide rame uz rame uz ryzen 3900x i 32gb rama na 3200

Ovca ne sme da se brani, vuk se njenim strahom hrani



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 8  
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646116.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs