Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Laptop i Tablet PC
Instalacija linuxa
STRANA 2 OD 3  
vlajkic ree 20.04.2021. 10:34 #669973

status: user
broj poruka: 609

nbkom
nesto ne radis kako treba
ja sam instalirao taj lap top pre 2 nedelje
windows usb napravi preko microsoft sajta
https://support.microsoft.com/en-us/windows/create-installation-media-for-windows-99a58364-8c02-206f-aa6f-40c3b507420d


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Fleš 20.04.2021. 12:08 #669974

status: user
broj poruka: 1234
Sa Win10 može da napravi i iz Rufusa 3.5 ili novija verzija.

Samo treba da bira UEFI/GPT, a ne BIOS/MBR.

Međutim, autor teme je totalno konfuzan.

Prvo piše da 10-ka radi, a posle toga da ne radi.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Mislim da je najbolje 20.04.2021. 13:43 #669977

status: user
broj poruka: 3466

Da iscima neko dete iz kraja da mu instalira sistem. Samo neka odabere od Fedore do Pandore ili windows nekog ultimate professional

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom Re: Instalacija linuxa 20.04.2021. 18:57 #669988

status: user
broj poruka: 321

Evo da pojasnim: sam naziv teme je da odmah stavim linux kao osnovni sistem bez wina.Iz nekog razloga linuxi ne vide taj ssd iako podr uefi bios.Bios ima samo opciju secure enab/disab i to ne ide za linux.Win me nije interesovao ali sam probao-instal dvd laptop javi da nije but a taj isti je norm but na desktopu bez problema.Probano na strelecu i on ga vidi kao i sve u laptopu i daje da se radi sa njim(strelec je fantastcna alatka ako nije mozda neki malware).Probano sa 8 -dvd i norm butuje radi probe al nemam onaj poc kljuc na pocetku.Probacu to sa flesom i ver ce ici al kako nazin teme glasi hteo sam odmah na linux i tu ver ima problema-recimo na nekom forumu pominju problem kernela-podrske za neke komp laptopa-isti lap a raz komponente-elek delovi ploce.....

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: Instalacija linuxa 20.04.2021. 19:22 #669989

status: user
broj poruka: 3466

da, smecarski je brend i model ima na ploci takav k*rtonski sata kontroler i da mozes da zaboravis linux
Zato ti kazem ako treba bas linux (ne mozes bez njega) dosta ljudi svasta nesto tera u virtual okruzenju, od androida do svasta necega, onda uradi tako, digni tu osmicu, stavi vmvare i odaberi linux koji zelis :)

Strelec malware, da i to onaj najgori, prepuni ti hdd chopper d1ck gifovima i nakon par meseci koriscenja ti se aktivira ransomware :)

Obican programcic za to cemu je namenjen, nema sta da se sekiras. Dobio si sugestiju za njega a imas pored njega tonu alata za razne stvari.

Nadam se da ces osposobiti taj laptop kako tako da radi :)

Ajde nam bas javi krajnji ishod i proceduru. Ja sam se bas zainteresovao :)


::
:: Evo da pojasnim: sam naziv teme je da odmah stavim linux kao osnovni sistem bez wina.Iz nekog razloga linuxi ne vide taj ssd iako podr uefi bios.Bios ima samo opciju secure enab/disab i to ne ide za linux.Win me nije interesovao ali sam probao-instal dvd laptop javi da nije but a taj isti je norm but na desktopu bez problema.Probano na strelecu i on ga vidi kao i sve u laptopu i daje da se radi sa njim(strelec je fantastcna alatka ako nije mozda neki malware).Probano sa 8 -dvd i norm butuje radi probe al nemam onaj poc kljuc na pocetku.Probacu to sa flesom i ver ce ici al kako nazin teme glasi hteo sam odmah na linux i tu ver ima problema-recimo na nekom forumu pominju problem kernela-podrske za neke komp laptopa-isti lap a raz komponente-elek delovi ploce....
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 20.04.2021. 19:32 #669991

status: user
broj poruka: 18940
@nbkom, nista nisi opisao u ovom postu, al` ajde :)

Elem:
https://community.acer.com/en/discussion/571008/linux-on-the-aspire-3-a315-41-r3dq

Procitaj leba ti, pa javi da li radi. Konkretno ova opcija u grub meniju: `pci=noacpi`

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 20.04.2021. 20:11 #669992

status: user
broj poruka: 3466

@imarkovic
a sta je grub gde stoji to i jel ima neznija neka varijanta? :)


:: @nbkom, nista nisi opisao u ovom postu, al` ajde :
::
:: Elem
:: https://community.acer.com/en/discussion/571008/linux-on-the-aspire-3-a315-41-r3d
::
:: Procitaj leba ti, pa javi da li radi. Konkretno ova opcija u grub meniju: `pci=noacpi
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 20.04.2021. 21:11 #669994

status: user
broj poruka: 18940
Evo ovde imas opis: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_GRUB

Ukratko, bootloader, nalazi se na /boot lokaciji unutar particije, a edituje se obicno pri boot procesu pritiskom tipke `E` na tastaturi.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 20.04.2021. 21:17 #669998

status: user
broj poruka: 3466

e odlicno super, taman da te ne pita pokretac teme da uprostimo proceduru :)

:: Evo ovde imas opis: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_GRU
::
:: Ukratko, bootloader, nalazi se na /boot lokaciji unutar particije, a edituje se obicno pri boot procesu pritiskom tipke `E` na tastaturi
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom >> 21.04.2021. 07:10 #670025

status: user
broj poruka: 321
Probacu za oba pa javljam.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom >.> 21.04.2021. 20:41 #670054

status: user
broj poruka: 321

Stawljen win i radi sve bez problema a za linux cu da vidim malo vise ponetu savete.Znaci masina je ispravna.Opcija pci=noacpi probana i nema uticaja nesto posebno-videcu sta moze iz wina.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom Re: Instalacija linuxa 22.04.2021. 19:12 #670083

status: user
broj poruka: 321

Probao sam neke varijante dual bta ali i to ne radi isto je kao na pocetku.Unutra su stavili m2 plocicu mozda je tu problem ne znam kako se ponasaju m2 i klasicni ssd jer u biosu pise da je hdd0 i hdd1 prazno a plocica je na hdd2 pa linux je ne vidi ili nema podrske-mozda.Probacu i strelca na kraju vise opcija.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: Instalacija linuxa 22.04.2021. 19:33 #670084

status: user
broj poruka: 3466

primary/logical

itd

i sam format particije.

Dual boot radi, izadje grub i odaberes koji sistem da se digne, win/linux/hackintosh

ali nekako je bzvz dual boot drzati win/linux na 1 hdd

Uzmi neki 64gb usb 3.0 napravi live persistent linux i boot kad ti volja i kad ti treba, ako ti nije linux primarna stvar a windows moze da ti odradjuje vecinu posla.

Ja sve linuxe drzim na usb. Probao malo parrot na drugi hdd i smorilo me, samo puko format.

::
:: Probao sam neke varijante dual bta ali i to ne radi isto je kao na pocetku.Unutra su stavili m2 plocicu mozda je tu problem ne znam kako se ponasaju m2 i klasicni ssd jer u biosu pise da je hdd0 i hdd1 prazno a plocica je na hdd2 pa linux je ne vidi ili nema podrske-mozda.Probacu i strelca na kraju vise opcija
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 22.04.2021. 21:02 #670086

status: user
broj poruka: 18940
Postedi sebe muka, instaliraj windows, pa onda Linux kao virtuelnu masinu. Ne bi se snasao ako nemas iskustva.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 23.04.2021. 07:00 #670092

status: user
broj poruka: 3466

Ajde pisi jos sta se dogadja, kako napreduje situacija. Iskopacemo neko resenje :)

Ovo je bar konstruktivna tema, samo nemoj da dodjemo do terminala i nekog kamena spoticanja oko apt-get situacija pa da ti se smuci laptop skroz i da predjes na playstation ili xbox u nekom momentu :)

:: Postedi sebe muka, instaliraj windows, pa onda Linux kao virtuelnu masinu. Ne bi se snasao ako nemas iskustva
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re: >> 23.04.2021. 09:02 #670095

status: user
broj poruka: 18940
apt-get ti je kljucna stvar ako hoces da instaliras nesto. Nemoj imati strah od nepoznatog :)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
:: Ajde pisi jos sta se dogadja, kako napreduje situacija. Iskopacemo neko resenje :
::
:: Ovo je bar konstruktivna tema, samo nemoj da dodjemo do terminala i nekog kamena spoticanja oko apt-get situacija pa da ti se smuci laptop skroz i da predjes na playstation ili xbox u nekom momentu :
::
:: :: Postedi sebe muka, instaliraj windows, pa onda Linux kao virtuelnu masinu. Ne bi se snasao ako nemas iskustva
:: ::
:: :: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: :: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: :: Gordon Allport
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: Re: >> 23.04.2021. 09:10 #670097

status: user
broj poruka: 3466

cek da ukucam da vidim sta radi ta komanda :D
Jel dize voltazu i frekvenciju i za koliko %? :D

Jao prija smeh od ranog jutra ovde na berzi :)

:: apt-get ti je kljucna stvar ako hoces da instaliras nesto. Nemoj imati strah od nepoznatog :
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
:: ::
:: :: Ajde pisi jos sta se dogadja, kako napreduje situacija. Iskopacemo neko resenje :
:: ::
:: :: Ovo je bar konstruktivna tema, samo nemoj da dodjemo do terminala i nekog kamena spoticanja oko apt-get situacija pa da ti se smuci laptop skroz i da predjes na playstation ili xbox u nekom momentu :
:: ::
:: :: :: Postedi sebe muka, instaliraj windows, pa onda Linux kao virtuelnu masinu. Ne bi se snasao ako nemas iskustva
:: :: ::
:: :: :: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: :: :: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: :: :: Gordon Allport
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nbkom Re: Instalacija linuxa 24.04.2021. 08:34 #670121

status: user
broj poruka: 321

Najbolje sto se kaze win da moze net i neke osnovne stvari a za linux fles jer i dual bot ne ide plus cackanje na mrezi za resenje problema.Izgleda da lin se slabije snalazi kod m2 plocica-ima tu svasta.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: Instalacija linuxa 24.04.2021. 08:46 #670122

status: user
broj poruka: 3466
Snalazi se Linux na svemu, od hdd, cd, usb, ssd ne sekiraj se ti za njega :)

Kad budes pravio usb, da znas ako bude live samo, sve ce da nestaje kad restartujes, izvadis fles, napravi ga persistent. Da to bude stalna instalacija i da ti sve cuva.

::
:: Najbolje sto se kaze win da moze net i neke osnovne stvari a za linux fles jer i dual bot ne ide plus cackanje na mrezi za resenje problema.Izgleda da lin se slabije snalazi kod m2 plocica-ima tu svasta
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Instalacija linuxa 24.04.2021. 08:54 #670123

status: user
broj poruka: 18940
Nije problem u lin-u, odlicno se on snalazi, samo nije sve automatski kao kod Windows-a, treba praksa i istrazivanja malo, da bi dosao do onog sto ti je potrebno, ne kazem da je lako. Cackanje na mrezi?

Pogledaj tutorijale, postupke instalacija, vec su ti rekli ljudi, ako te nervira i mrzi, batali i to je to.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
:: Najbolje sto se kaze win da moze net i neke osnovne stvari a za linux fles jer i dual bot ne ide plus cackanje na mrezi za resenje problema.Izgleda da lin se slabije snalazi kod m2 plocica-ima tu svasta
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: Re: Instalacija linuxa 24.04.2021. 08:58 #670124

status: user
broj poruka: 3466

instaliraj ti win lepo i upali easy mode i rokaj snimaj ne lupaj glavu ako nije potrebno.

Ajde da pitam ovako, zasto ti treba linux koja je potreba? Cisto eto radi onako ili posao, neka ideja, sta znam :) ?

radoznalost je ubila macku

@imarkovic opet sam zaboravio kako se zove onaj linux sto izgleda kao windows, kao neka preslikana 7ica?

mada ima i kali onaj special mode kad se pojavi sve da izgleda kao windows, cak i ikona dole od edge-a bleji a firefox otvara :D

::
:: Najbolje sto se kaze win da moze net i neke osnovne stvari a za linux fles jer i dual bot ne ide plus cackanje na mrezi za resenje problema.Izgleda da lin se slabije snalazi kod m2 plocica-ima tu svasta
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 24.04.2021. 09:17 #670126

status: user
broj poruka: 18940
Ima ih nekoliko, a verovatno mislis na ZorinOS.

Postoji i LinuxOS koji izgleda identicno kao 10-ka:
https://www.youtube.com/watch?v=UEVM9W2H3ow

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 24.04.2021. 09:24 #670127

status: user
broj poruka: 3466

da da zorin :) uvek zaboravim

fina ova desetka. Valja probati nekad.

Sta ti koristis u poslednje vreme jel si menjao nesto

:: Ima ih nekoliko, a verovatno mislis na ZorinOS
::
:: Postoji i LinuxOS koji izgleda identicno kao 10-ka
:: https://www.youtube.com/watch?v=UEVM9W2H3o
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 24.04.2021. 09:45 #670128

status: user
broj poruka: 18940
Ja ne koristim GUI, jedini GUI koji sam stvarno instalirao na serverskoj infrastrukturi na proslom poslu je bio Slackware sa OpenBox okruzenjem sa dock-om plank i tint2 bar-om, to je izgledalo ovako:
http://www.slackware-srbija.org/forum/download/file.php?id=4375&mode=view

Po mojoj zelji, sve rucno instalirano i podeseno.

Mala je rezolucija jer je instalirano kao virtuelna masina, a namena je bila za pristupanje raznim serverima i konzolama kao java-based.

Jos uvek imam samba/dhcp/dns server baziran na Slackware 14.2 CLI sa UFW firewall-om koji cu imati verovatno godinama (baci pogled na konzumiranje memorije:):
https://i.postimg.cc/jjbCRhcd/slack-super.png


Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 24.04.2021. 10:58 #670129

status: user
broj poruka: 3466

:)
Top. Tebi je ovih 2gb overkill haha. Mogu lepo da se koriste ovi matori c2d inteli, nista im ne fali. Lepo ti je ovo bas

Instaliraj termux na Androidu pa kuckaj tamo, vežbaj daktilografiju haha

:: Ja ne koristim GUI, jedini GUI koji sam stvarno instalirao na serverskoj infrastrukturi na proslom poslu je bio Slackware sa OpenBox okruzenjem sa dock-om plank i tint2 bar-om, to je izgledalo ovako:
:: http://www.slackware-srbija.org/forum/download/file.php?id=4375&mode=vie
::
:: Po mojoj zelji, sve rucno instalirano i podeseno
::
:: Mala je rezolucija jer je instalirano kao virtuelna masina, a namena je bila za pristupanje raznim serverima i konzolama kao java-based
::
:: Jos uvek imam samba/dhcp/dns server baziran na Slackware 14.2 CLI sa UFW firewall-om koji cu imati verovatno godinama (baci pogled na konzumiranje memorije:):
:: https://i.postimg.cc/jjbCRhcd/slack-super.pn
::
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 2 OD 3  
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646109.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs