Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Windows 11 Pro x64 22000.120 ByPass TPM
STRANA 2 OD 2
operator Re 28.08.2021. 14:27 #672117

status: user
broj poruka: 4228
Najavljeno je da finalna verzija će biti ograničena u pogledu hardvera, ali da pravilo za kamere ostaje, pa je ispala nebuloza da npr instalirao sistem i nakon instalacije kamere na laptopu, dobiješ plavo ekran i dok ne uđeš u save mode i obrišeš drajver za kameru ne diže se sistem. Isto je bio problem za grafičku i cpu, ali se to zaobišlo, ali za kameru nije, tako da instaliram sve, a ne instaliram drajvere za kameru, što je totalna glupost. Očevi rade par dana i poslije par dana plavi ekran a ne znaš da li nešto od hardvera ili drajver prepoznat od OS-a. Na desktop mašinama nisam do sad imao problema.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re 28.08.2021. 20:40 #672121

status: user
broj poruka: 7700
Neka nauce nesto od Linux-a ,a ne prodaju ti istu stvar upakovanu u drugu ambalazu,uvek su to i radili.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_ZAH7LWl-o&t=383s

https://www.youtube.com/watch?v=OWmD8obq4eQ


:: Najavljeno je da finalna verzija će biti ograničena u pogledu hardvera, ali da pravilo za kamere ostaje, pa je ispala nebuloza da npr instalirao sistem i nakon instalacije kamere na laptopu, dobiješ plavo ekran i dok ne uđeš u save mode i obrišeš drajver za kameru ne diže se sistem. Isto je bio problem za grafičku i cpu, ali se to zaobišlo, ali za kameru nije, tako da instaliram sve, a ne instaliram drajvere za kameru, što je totalna glupost. Očevi rade par dana i poslije par dana plavi ekran a ne znaš da li nešto od hardvera ili drajver prepoznat od OS-a. Na desktop mašinama nisam do sad imao problema
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count EaseUS Win11 Builder 1.2 30.08.2021. 08:59 #672130

status: user
broj poruka: 1330
EaseUS Win11 Builder is a freeware, portable app that will assist you in downloading Windows 11, optionally bypassing TPM, and creating a bootable USB drive.

https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_win11_builder.html

Ps.
Šta da nauče od Linux-a ? Kako napraviti hiljadu raznih distro-a/verzija sa 10% kompatibilnosti izmeđi njih i tuce kernela ??


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: EaseUS Win11 Builder 1.2 30.08.2021. 09:31 #672131

status: user
broj poruka: 7700
Pogledaj te linkove sto sam postavio ,nemoj napamet.


:: EaseUS Win11 Builder is a freeware, portable app that will assist you in downloading Windows 11, optionally bypassing TPM, and creating a bootable USB drive
::
:: https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_win11_builder.htm
::
:: Ps.
:: Šta da nauče od Linux-a ? Kako napraviti hiljadu raznih distro-a/verzija sa 10% kompatibilnosti izmeđi njih i tuce kernela ??
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 30.08.2021. 10:31 #672132

status: user
broj poruka: 4228
Nova verzija može bez ičega da se instalira najnormalnije na stare mašine, ali za kamere još nisu riješili da li da ih ubace na listu, tako da određeni Laptopi dobiju BSOD nakon instalacije drajvera za kameru. Kažu da će izvršiti reviziju podržanih modela kamera na laptopu. I sada se dosta teže oslobađa od Edge pretraživača, nego u prethodnoj reviziji. Obrišete ga i ponovo vam drugi pretraživač nudi da instalirate Edge nakon 30 dana, a u određenim slučajevima i duže.
https://smartlife.mondo.rs/tech/platforme/a28652/Windows-11-instalacija-na-starije-racunare-podrzana-kako.html
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Re: EaseUS Win11 Builder 1.2 30.08.2021. 14:01 #672133

status: user
broj poruka: 1330
Ne pričam napamet, probao sam praktično sve Linuxe do sada ali sam ostao na Mint-u 18.2 baš zbog kompatibilnosti.


:: Pogledaj te linkove sto sam postavio ,nemoj napamet
::
::
:: :: EaseUS Win11 Builder is a freeware, portable app that will assist you in downloading Windows 11, optionally bypassing TPM, and creating a bootable USB drive
:: ::
:: :: https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_win11_builder.htm
:: ::
:: :: Ps.
:: :: Šta da nauče od Linux-a ? Kako napraviti hiljadu raznih distro-a/verzija sa 10% kompatibilnosti izmeđi njih i tuce kernela ??
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: EaseUS Win11 Builder 1.2 30.08.2021. 15:14 #672134

status: user
broj poruka: 18941
O kakvoj tacno nekompatibilnosti je rec?

Nekompatibilnost nekog HW-a koji nije namenjen za Linux nije neobicna, a ovo drugo ne kapiram, kakva nekompatibilnost izmedju distro-a? Ima ih hiljadu bas zbog toga da bi svako imao ono sta mu odgovara, kernel je samo jedan, svako je slobodan da ga modifikuje i prilagodjava za svoje potrebe.

Primera radi, cist FreeBSD spada u Unix-lajk distro, ima jako ogranicenu hardversku kompatibilnost, tj. za mnoge stvari nema drajvere, ne postoje.

Ubuntu recimo ima dosta veliku kompatibilnost, ali niko ti ne garantuje da ce ti sve raditi na tvom laptopu.

RedHat je placena verzija i ako oni napisu da ce raditi na necemu, oni ti garantuju da ce raditi (nije slucaj sa CentOS-om), za to i placas, isto tako i od Microsoft-a imas podrsku.
Ono sto je dzabe, jbg, to ti je to, koristis ono sto ima.

Licno skoro oduvek koristim Slackware bez okruzenja, koji je takodje Unix-lajk distro, i ima neverovatnu podrsku sto se tice drajvera, ne postoji ploca, serverska ili desktop cije komponente nije prepoznao u mom slucaju, otprilik3 nekih 15 ploca razlicitih generacija, novije, starije i od njih nekoliko koje su specificne i po specifikacije kompatibilne samo sa RedHat/CentOS i SuSE distribucijama..

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Ne pričam napamet, probao sam praktično sve Linuxe do sada ali sam ostao na Mint-u 18.2 baš zbog kompatibilnosti.
::
::
:: :: Pogledaj te linkove sto sam postavio ,nemoj napamet
:: ::
:: ::
:: :: :: EaseUS Win11 Builder is a freeware, portable app that will assist you in downloading Windows 11, optionally bypassing TPM, and creating a bootable USB drive
:: :: ::
:: :: :: https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_win11_builder.htm
:: :: ::
:: :: :: Ps.
:: :: :: Šta da nauče od Linux-a ? Kako napraviti hiljadu raznih distro-a/verzija sa 10% kompatibilnosti izmeđi njih i tuce kernela ??
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ima Linux mnogo prednosti 30.08.2021. 19:59 #672135

status: user
broj poruka: 7700
-Otvoren kod ,moze se proveriti sta kod radi na tvojoj masini.
iz tog razloga je sistem upravljanja procesima ,mnogo bolji nego kod Windosa.
U slučaju da se proces ponaša nenormalno, mozes mu poslati odgovarajući signal pomoću komandi kao što ‎‎su kill, pkill i killall‎‎, cime ces se izboriti sa bilo kakvim implikacijama na ukupne performanse sistema.‎Bez potrebe za rebutovanjem.

-pouzdaniji za server od Windowsa.
-proces upravljanja paketima ,cini ga mnogo bezbednijim od Windows-a,kod Windosa moras
da instaliras antivirus da bi bio bezbedan od hakera i virusa ,kod Linux-a ne.
-podrska za stariji hardver,recimo Slackware Linux site je hostovan sa Pentium III, 600 MHz, sa 512 Mb RAM.

Imas dosta verzija Linux-a tacno je to ,ali on je takav prilagodljiv otvorenog kod-a ,pa ga imas u upotrebi od bankomata (Centos)do najjacih servera(Red Hat,Suse itd..) ,pa do verzija za obicnog korisnika kao Linux Mint.

A zasto i ne reci da je besplatan.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Ima Linux mnogo prednosti 31.08.2021. 08:49 #672143

status: user
broj poruka: 1330
To može i na windows-u, ne treba `otvoren kod) koji i nije baš toliko `otvoren`. može sve u sitna crevca sa prigodnim programom i to još u GUI formatu.
To sa virusima i drugim malverom, ništa nije linux sigurniji, ima rupa do rupe a praktično svako sa nekim znanjem ima dostupan kernel i može da radi kako i šta hoće. Mnogo teže sa windowsima. Jedino što Linux vadi je slabije interesovanje.
Serveri su posebna stvar, i windows server je drugačiji i mnogo sigurniji od običnih, consumer windows-a.
Virusi nisu više glavni problem, uostalom W10 i W11 imaju vrlo dobar antivirus i antimalware, ne mora ništa da se dodaje. Defender se updejtuje 2 - 5 puta dnevno i naj ažurniji je i od plaćenih AV-a. Neko vreme je bilo poželjno imati MBAM ali sada je Deffender preuzeo većinu funkcija.
Kompatibilnost HW i SW za Linux je očajno, najbolje je izabrati jedan odgovarajući distro , dobro se nauičiti i navići na njega. pa šta ti bog da.
AMD je recimo praktično digao ruke od Linuxa, distro developeri mogu da dobiju drajvere directno od proizvođača a i ti drajveri su jako prosti bez odgovarajućih API-a, nameštanja a o OC da i ne pričamo. Ni ostali proizvođači hardwera nisu ništa bolji. Ni posle, koliko već ima Ryzen, 5 godina ?, još uvek nema core/thread scheduling kao kod W10 i time gubi puno na performansama.



:: -Otvoren kod ,moze se proveriti sta kod radi na tvojoj masini
:: iz tog razloga je sistem upravljanja procesima ,mnogo bolji nego kod Windosa
:: U slučaju da se proces ponaša nenormalno, mozes mu poslati odgovarajući signal pomoću komandi kao što ‎‎su kill, pkill i killall‎‎, cime ces se izboriti sa bilo kakvim implikacijama na ukupne performanse sistema.‎Bez potrebe za rebutovanjem
::
:: -pouzdaniji za server od Windowsa
:: -proces upravljanja paketima ,cini ga mnogo bezbednijim od Windows-a,kod Windosa mora
:: da instaliras antivirus da bi bio bezbedan od hakera i virusa ,kod Linux-a ne
:: -podrska za stariji hardver,recimo Slackware Linux site je hostovan sa Pentium III, 600 MHz, sa 512 Mb RAM
::
:: Imas dosta verzija Linux-a tacno je to ,ali on je takav prilagodljiv otvorenog kod-a ,pa ga imas u upotrebi od bankomata (Centos)do najjacih servera(Red Hat,Suse itd..) ,pa do verzija za obicnog korisnika kao Linux Mint
::
:: A zasto i ne reci da je besplatan
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Ima Linux mnogo prednosti 31.08.2021. 11:02 #672147

status: user
broj poruka: 18941
Otvoren kod je otvoren kod, ne moze da bude malo otvoren ili poluotvoren, zar ne? :)

U pravu si, ni Linux nije toliko siguran, ima i on dosta rupa, ali ako odaberes dobru verziju koja redovno izbacuje zakrpe, plus dobro uredis sistem da bude maksimalno siguran koliko je to moguce, nece se desiti nista.
Plus, vrlo lako ces videti u logovima ako se desi samo pokusaj napada i veoma brzo mozes to da saseces. Mozes da custom-izujes sve u sitna crevca, da osiguras pristup SSH da bude veoma ogranicen samo za tebe. To Windows ne moze, jer nema SSH, niti to ima smisla.
Windows server je sigurniji, tacno, zato sto je tako optimizovan i ima svoj firewall, ali samim tim sto je GUI je ranjiv.
Postoji naravno i Windows non-GUI, ili `core edition`, ali to je sviranje...Niko ne koristi.

Za home korisnike, zbog komplikacija, nekompatibilnosti, ogranicenja, slabije je interesovanje za Linux, ali kada pogledas serversku infrastrukturu i sve ostalo sto postoji, tolik3 platforme za koje ni ne znamo, onda ne bih bas rekao.

Primera radi, neke od platformi:
- Sta je Android? Pise na prvom linku, operativni sistem zasnovan na Linux-u.
- Na kojoj platformi je Playstation baziran? FreeBSD.
- Na kojoj platformi je MAC baziran? FreeBSD.
- Sta je FreeBSD? Besplatan Unix opensource.
- Da li FreeBSD ima dobru podrsku za HW i SW? Apsolutno nema (uslovno receno).

Da se vratimo na Windows, virusi ce uvek biti problem, uvek izlaze novi i noviji, ne samo virusi nego razne ostale gamadi za koje sve ponovo prave zastite i to ce trajati u nedogled... Problem je sto prvo izadje gamad, pa napravi stetu i tek onda se pravi zastita, dakle prvo je nepoznat... Za Linux je olaksanje jer to nije ciljna grupa, inace bi i za njega pravili viruse i sve ostalo.

Ovo sto si napisao za kompatibilnost HW i SW, jeste ocajno, bas sam skoro pokusao da na jednom laptopu namestim sve, zeleo sam da platforma bude Slackware, i namestio sam sve, trebalo mi je malo vise vremena za to, umesto da sam samo pljusnuo Win7/W10 i cao. Slazem se da je daleko lakse namestiti Windows i ne vidim razlog zasto bi se neko opredelio za Linux, sem ako je prinudjen da placa skupu licencu, ili ako mu je intersantno.

Da ne bude kako favorizujem, meni je mnogo lakse da funkcionisem na Windows-u, tako da necu uopste da se lisavam toga i otezavam sebi zivot, ali za svoje podatke(share) koristim Slackware sa Samba-om, UFW (firewall) i DHCP server-om, jer Windows zastiti ne verujem. Tako vec nekoliko godina, od kada sam doziveo napad od randsomware-a na Windows-u, doduse mojom krivicom i mereno u sekundama zakljucano 1.5TB, ali eto to me je motivisalo da podignem server.

AMD nikako nije digao ruke od Linuxa, a evo navescu ti jedan dobar dokaz koji se moze izguglati.
RedHat (ciji je vlasnik IBM) serveri se vrte na AMD-u.
Naravno, tebi to nista ne znaci kao desktop korisniku, ali eto serveri su ono sto je daleko bitnije, to je poenta. Za sve ostalo dobijas macku u dzaku jer je FREE. To ti je sto ti je, ako mozes iskoristi. Ja to vidim kao prednost, jer kad bi bio jedan vlasnik recimo, kao kod windows-a, sta bi onda imali? Nesto slicno kao Apple.

Mint koji si odabrao je dosta kompatibilan, ali ja sam nekako oduvek voleo da tako nesto povezujem sa poslom i tako nadjem korist za obe strane napredovanjem u bash-u. U ovom slucaju je to Ubuntu server ili Debian. Sustina je slicna, ali nije slicna ako uporedimo sa CentOS-om, mislim i dalje postoji slicnost, ali ipak nije isti dizajn. Drugi smer prema Unix-u je Slackware, koji je izuzetno zanimljiv distro i nije puno tezak, takodje fino dokumentovan. Ima ih puno, ali veoma ozbiljnih distro-a ima malo.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: To može i na windows-u, ne treba `otvoren kod) koji i nije baš toliko `otvoren`. može sve u sitna crevca sa prigodnim programom i to još u GUI formatu
:: To sa virusima i drugim malverom, ništa nije linux sigurniji, ima rupa do rupe a praktično svako sa nekim znanjem ima dostupan kernel i može da radi kako i šta hoće. Mnogo teže sa windowsima. Jedino što Linux vadi je slabije interesovanje.
:: Serveri su posebna stvar, i windows server je drugačiji i mnogo sigurniji od običnih, consumer windows-a
:: Virusi nisu više glavni problem, uostalom W10 i W11 imaju vrlo dobar antivirus i antimalware, ne mora ništa da se dodaje. Defender se updejtuje 2 - 5 puta dnevno i naj ažurniji je i od plaćenih AV-a. Neko vreme je bilo poželjno imati MBAM ali sada je Deffender preuzeo većinu funkcija.
:: Kompatibilnost HW i SW za Linux je očajno, najbolje je izabrati jedan odgovarajući distro , dobro se nauičiti i navići na njega. pa šta ti bog da.
:: AMD je recimo praktično digao ruke od Linuxa, distro developeri mogu da dobiju drajvere directno od proizvođača a i ti
::
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 Re: re 31.08.2021. 11:16 #672148

status: user
broj poruka: 1994
poslednje sto mi se ucinilo vredno provere je ovo:

Windows 11 Pro_Enterprise Build 22000.100 (x64) (No TPM Required) With Office 2019 Pro Plus Preactivated July 2021, 6.6GB
ali mi jos uvek zvuci nedorecno, pa stoji na leru

stavi im ovo, nije bas temeljno testirano, ali nije pravilo probleme skorije:

WIN10 PRO 2009 SUPERLITE COMPACT X64 WPE, 2.7GB
(Windows 10 LITE x64 Version 2009 Build v19042.630)
+
KMS Matrix (minius defender)

ima `super lite opciju bez defendera`, kompakt nisam testirao, Bili bi bio ponosan,
servisno PE okruzenje,
+
instalacija
+
pinki dark tema elementi i
koliko sam mogao primetiti ostavljen je minimum neophodnih stavki za rad TTS-a ivona, alfanum, textaloud itd. provereno rade

dalje bi se moglo iskombinovati sledece:

Microsoft Office 2016 Pro Plus VL x64 MULTi-22 JUNE 2021, 2.1GB
+
SW_DVD5_Proofing_Tools_2016_64Bit_MultiLang_ComplKit_MLF_X20-42861, 720MB
+
Office 2013-2021 C2R Install v7.3.1 (use ODT)

i eto vec pristojnija kombinacija, relativno stabilna

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: Smanjio sam. Danas sam samo 16 računara , a sada je već 3 nedelja kako se igram sa instalacijama. I za kioske sam preko hobotnice instalirao sa jednog nvme na 16 ssd-a jutros. To je za 45 minuta sa jednog na 16 komada kloniranje i samo automatski set instalacije za kioske. To je 1,6 GB sa jednog na 16 komada za samo 2 minuta. Više mi je trebalo vrmena da vratim u kučište laptopa ssd
::
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Podalje od `Preactivated` 31.08.2021. 12:54 #672150

status: user
broj poruka: 1330
Posle nekoliko neugodnih iskustava sa tim preactivated i iskasapljenim windowsima ja ih izbegavam kao kugu. Nikada nisu baš ono što treba a mogu da budu opasniji od ručne granate. Ja slučajno imam 3 potpuno legalne licence za W7 ali za šaku dolara postoje licence koje su legalne i mogu da aktiviraju praktično svaki originalni windows.
Postoje alatke za izmenu windowsa, od ISO-a do već instaliranih ako neko baš mora da ima takve win.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Ima Linux mnogo prednosti 31.08.2021. 13:57 #672152

status: user
broj poruka: 7700
Koliko je dobar Win10 protiv ransomware imas na YT test koji ransomware prolazi na Win10 ,a koji ne.U sustini najjaca zastita protiv ransomware na Win10 je ukljuciti folder acces ili Kaspersky koji je kod mene nasao sto nije Windows defender.Tako da je to da Linux nista nije sigurniji od Windowsa po tom pitanju ,slicno teoriji o ravnoj zemlji.

Ja Linux-mint koristim na drugoj masini nikad nisam imao problem sa virusima ,kao na Windows-u .Pa pazi Microsoft od izlaska sa DOS-om je vec imao problem sa virusima ,za razliku od Unix-a.Da li se neko seca Mikelandjelo virusa koji je unistavao but sektor na hardu i da nije bilo Mcafee da ukanta to ,to se sirilo gore nego korona.

Linux se obraca direkno hardveru ,Windows preko DLL biblioteka ,samim tim sa adekvatno napisanim driverom je brzi od Windows-a.Ali vise se love ulaze u Windows-e ,tu su igrice ,Adobe paketi itd..
Napisao ti je Imarkovic gde se sve koriste unix-Linuxi i to pazi na jednom Apple MAC-pro gde je ulozena lova sav hardver radi savrseno pod tim OS-om.Render brzi stabilno
sve ,e jedino nema toliko igrica :) .
Windows je dobar za igrice ,tu su krekovi ,pa ako zakacis i neki virus nebitno :) .

Ransomware napadi na Windows
https://www.youtube.com/watch?v=ZbYx8V2RTjc

Ubuntu vs Windows
https://www.educba.com/ubuntu-vs-windows-10/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Windows 11 available on October 5 31.08.2021. 16:44 #672156

status: user
broj poruka: 1330
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/08/31/windows-11-available-on-october-5/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 2 OD 2
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646143.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs