Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Pitanje za Linux znalce
STRANA 2 OD 2
Ispicutura re:Ja sad instalirao pop os 23.08.2022. 22:19 #676334

status: user
broj poruka: 268
Znam da je Linux poboljsao funkcionalnost kad je gejming u pitanju.

Nazalost, moj hobi je jos uvek suvise egzotican - hardcore simulacija voznje u VR.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord To je prava zanimacija :) 23.08.2022. 22:57 #676335

status: user
broj poruka: 1043

Nekad davno kao klinci smo peglali flight simulator ali bez VR

Kasnije kad sam upisao lynx isao na simulator I to je bas pravo igranje :D

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 23.08.2022. 22:58 #676337

status: user
broj poruka: 1994
nije linux bas tako nemoguc za provaliti, svidja ti se mint pa jos xfce, nista:

https://distrowatch.com/search.php

nakiti mu osobine koje te interesuju i skines top 10 (a mozes i cisto top 10, bez primesa), pa polako 1 po 1,
ono sto obrad rece jeste tacno, zato ga izbegavam za dual boot,
ali i ono sto vexoslav rece isto ima smisla, ostavi mu unparititoned space, tako obicno ide dual sa win10, pa neka se sam dogovori sta mu se svidja ili ne,
ako svih 10 zakazu, onda nesto sa tvojim podesavanjima ili samim hardverom ne stima, prost BRUTE FORCE pa dok sijalica ne zasija
pusti se te price e bas mi se ovaj sividja i necu nista drugo, na kraju dana bitno je sta radi posao a ne kako se zove, cim 1 prodje klupko ce da se odmota i za ostale


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba @Ispičutura 25.08.2022. 01:37 #676352

status: user
broj poruka: 1196
Zašto bi da koristiš linux? Nisam baš shvatio to.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Jer bi da proba na matorom laptopu 25.08.2022. 08:54 #676354

status: user
broj poruka: 1043
Brzo radi lepo izgleda i sviđaju mu se fontovi


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ispicutura Da raportiram 28.08.2022. 12:25 #676365

status: user
broj poruka: 268
svoj napredak:

Mint - nece nikako da se butuje, ne voli ga moj HP
LinuxLite - takodje
Zorin OS - sve radi, ali za moj ukus previse sporo
Puppy Linux - sve sljaka, ali me zeza tracker za posao, nece da odradi update i stalno loopuje
Antix - brz kao munja, tracker za posao puca posle odradjenog update-a

I na kraju - BunsenLabs

Instalacija prosla bez problema, sve sto mi treba za posao radi za sad kako treba, sistem radi solidno brzo. Ne kao Antix, ali svakako bolje nego WIN7.

Nisam pravio swap particiju, hteo sam samo da odradim install i i istestiram kako sljaka. Sam je napravio swap file od 1GB, i to je, cini se, taman za moje trenutne potrebe.

Zauzece procesora smesno, RAM oko 55 posto sa gomilom tabova u Chrome-u i jos nekoliko prozora otvorenih.
Kuler na CPU se mnogo manje cuje, a kuciste laptopa je maltene mlako, na WIN je bilo stalno uzareno.

Zakljucak - komparacija sa WIN7:
Na mom desktopu sa NVME sistem se dize za 20 sekundi.
Lithium na laptopu starom skoro 14 godina postaje funkcionalan za 35 sekundi. Sta vise dalje reci.

Otvaranje programa nije nesto epohalno brze, ali nekako ceo sistem mi deluje odzivnije i stabilnije.
Linux je milina.

@neba
Nemam neki profesionalan izgovor da predjem na Linux, jednostavno sam fan tehnologije i volim da isprobavam nove stvari.
Ono sto me jako nervira na WIN jeste to sto su posle XP-a upropastili renderovanje fontova, sve je nekako blago zamuceno i smeta mojim ocima.
Imam 4K displej od 50 inca, i fontovi mi opet ne deluju tako cisto kao sto su bili na XP-u na CRT monitoru.

Uz sve navedeno, Linux mi odise retro smekom, a buduci da sam veliki retro nostalgicar, to me je kupilo.
Osetio sam veliku satisfakciju kad sam uspeo prvi put nesto da instaliram preko terminala.
Cak mi je zanimljiva i koncepcija nepostojanja ikona i drag/drop funkcije.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 ..... 28.08.2022. 20:12 #676366

status: user
broj poruka: 3347
Slova su mutna na Windowsu, jer postoji jos jedan razlog, koji je verovatan.
A to je da nisi ukljucio pixel mapping na istom. To je bukvalno stavka gde sam port, ne naziv porta, nego sam port moras da prebacis u rezim PC. Tacnije, port nudi vise mogucnosti od BluRay, Console....itd. pa do PC. E sad je pitanje koji TV imas, tj. proizvodjac TV-a.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Imas Zorin OS lite za stariji hardware 29.08.2022. 14:32 #676374

status: user
broj poruka: 7700
ali dobro je da se vezbas na raznim verzijama.
system requirements:

Zorin OS Lite,
CPU: 1 GHz Single Core – Intel/AMD 64-bit processor.
RAM: 1 GB.
Storage: 10 GB (Lite), 24 GB (Education Lite), O-R 40 GB (Pro Lite)
Display: 800 × 600 resolution.


https://zorin.com/os/download/16/lite/


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Imas Zorin OS lite za stariji hardware 29.08.2022. 16:32 #676375

status: user
broj poruka: 18941
Dobro je izabrao, ovaj BunsenLabs je baziran na OpenBox-u, koji je izuzetno lagan, ako mu sve radi kako treba, super.

@Ispicutura, drago mi je da sto si nasao sa cime ces biti zadovoljan, retko ko uspeva u tome kada je GNU/Linux u pitanju. Ja privatno koristim Slackware CLI-based, samo putty ka njemu i to je to, koristim ga za server. Zadnji put dok sam imao laptop, na njemu sam koristio ElementaryOS, ali nazalost je ispustio dusu. Bio je simpa, samo previse bagovit..

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: ali dobro je da se vezbas na raznim verzijama
:: system requirements
::
:: Zorin OS Lite,
:: CPU: 1 GHz Single Core – Intel/AMD 64-bit processor
:: RAM: 1 GB
:: Storage: 10 GB (Lite), 24 GB (Education Lite), O-R 40 GB (Pro Lite
:: Display: 800 × 600 resolution
::
::
:: https://zorin.com/os/download/16/lite
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 29.08.2022. 19:30 #676376

status: user
broj poruka: 1994
nesto od programcica:

Super + t (otvori terminal)
sudo apt-get update
sudo apt install audacious kupfer redshift

audacious - Listen to music (zesce dobra komandna linija)
kupfer - Convenient command and access tool for applications and documents (ctrl + space)
redshift - Color temperature adjustment tool

dodaj u startup:
redshift -O 3700

sto se tice temp-a,
win10 na leru sa popaljenim default servisima i gomilom `free blotvera` 55 stepeni celzijusa,
lubuntu na leru default setovanja 32 stepena celzijusa, toliko


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ispicutura re 01.09.2022. 20:44 #676387

status: user
broj poruka: 268
@imarkovic

Za sada sam prilicno zadovoljan, sistem zahteva strpljenje i ucenje, a meni to nije problem posto volim da se drndam sa softverom i hardverom od svoje 16. godine.
Davno kad nisam znao nista ni o cemu, jedan lik me je zavrnuo i skoro me opljackao - uzeo mi je moju 3dfx Vodoo 2 grafiku koju sam uzeo specificno za Half Life te davne 1998, a kao nadoknadu ubacio mi malo nesto RAM-a.
Ja budala nisam znao ni kako izgleda GPU, nisam znao ni sta su drajveri.
Kad sam shvatio sta je uradio, nazalost dosta docnije, uzeo sam komp i rasturio ga u delove i opet ga sastavio, da se upoznam sa svakom komponentom. Skontao sam sta je ISA slot, PCI, AGP.
Tad sam poceo i OS sam da dizem.

Linux je strava stvar, za moje osnovne potrebe. Nemam aspiraciju da programiram, ali mi celo okruzenje odise nekim specificnim slobodoumnim smekom.
Necu da pravim nikakve skripte, zanimljivo mi je sve sam da kucam u terminalu kad se digne OS.
Tek kad sam poceo da koristim terminal, shvatio sam koliko je Window zapravo zadebilisao krajnjeg korisnika.

Nekad si cak i na Bilijevom cedu morao da radis instal iz DOS-a, nije bilo butabilnih diskova i slicno. Drajvere si sve sam morao da instaliras. Imalo je to sve neku cudnu dopadljivost. Nije bilo sve odmah dostupno na klik. Morao si da se potrudis. Makar malo.

@micika988
Hvala ti majstore za ovo RedShift podesavanje.
Program sam skontao jos odavno, posto sam odmah trazio Flux alternativu, ali ubih se blesav od traganja kako manuelno da podesim temp.
HVALA!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 02.09.2022. 13:35 #676390

status: user
broj poruka: 18941
Linux je dobar sto se tice ucenja, zahvalan, jer recimo moras da radis u bash-u. Posle nekog duzeg vremena, ucenja, steklog iskustva, jednog dana ne budes ni svestan da time sto si naucio da radis u bash-u, zapravo jos malo pa mozes da pises skripte, dobro jos malo vise, ali tu je :).

To za voodoo graficku je bas steta i jadno, ne znam kako ljudi imaju m*da da tako nesto urade, pre svega nepostenja, kradja. Neka naplati malo vise, mnogo vise, ali da zameni graficku kartu...

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: @imarkovi
::
:: Za sada sam prilicno zadovoljan, sistem zahteva strpljenje i ucenje, a meni to nije problem posto volim da se drndam sa softverom i hardverom od svoje 16. godine
:: Davno kad nisam znao nista ni o cemu, jedan lik me je zavrnuo i skoro me opljackao - uzeo mi je moju 3dfx Vodoo 2 grafiku koju sam uzeo specificno za Half Life te davne 1998, a kao nadoknadu ubacio mi malo nesto RAM-a
:: Ja budala nisam znao ni kako izgleda GPU, nisam znao ni sta su drajveri
:: Kad sam shvatio sta je uradio, nazalost dosta docnije, uzeo sam komp i rasturio ga u delove i opet ga sastavio, da se upoznam sa svakom komponentom. Skontao sam sta je ISA slot, PCI, AGP
:: Tad sam poceo i OS sam da dizem.
::
:: Linux je strava stvar, za moje osnovne potrebe. Nemam aspiraciju da programiram, ali mi celo okruzenje odise nekim specificnim slobodoumnim smekom.
:: Necu da pravim nikakve skripte, zanimljivo mi je sve sam da kucam u terminalu kad se digne OS
:: Tek kad sam poceo da koristim terminal, shvatio sam koliko je Window zapravo zadebilisao krajnjeg korisnika
::
:: Nekad si cak i na Bilijevom cedu morao da radis instal iz DOS-a, nije bilo butabilnih diskova i slicno. Drajvere si sve sam morao da instaliras. Imalo je to sve neku cudnu dopadljivost. Nije bilo sve odmah dostupno na klik. Morao si da se potrudis. Makar malo
::
:: @micika98
:: Hvala ti majstore za ovo RedShift podesavanje
:: Program sam skontao jos odavno, posto sam odmah trazio Flux alternativu, ali ubih se blesav od traganja kako manuelno da podesim temp.
:: HVALA
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Pa kad 02.09.2022. 14:23 #676391

status: user
broj poruka: 1043
I dan danas uz neki kvar ili softver apdejt za tablet ili telefon kazu otisla grejna ploča i ventilator to je plus 20 50 100eur pa ko pristane super, svasta rade djubre tari od servisera jbg


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 Re: re 02.09.2022. 16:00 #676392

status: user
broj poruka: 1994
https://pastebin.com/saX94vCq

radi i na win-u, a Flux trazi neku licencu ako se ne varam sem za licne potrebe, a i tu ga treba ubedjivati da proradi kako treba


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


::posto sam odmah trazio Flux alternativu, ali ubih se blesav od traganja kako manuelno da podesim temp.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ispicutura Da vam jos malo dosadjujem svima 06.09.2022. 19:07 #676431

status: user
broj poruka: 268

Da li bi se isplatilo ubaciti SSD u ovaj moj HP 6730s?

Trenutno sam na LXLE distrou, i veoma sam zadovoljan, ali me zanima da li bih dobio nesto opipljivo ubacivanjem SSD-a?
Napominjem da je u pitanju SATA 1 interfejs na topu.
Pretpostavljam da bi neke stvari bile brze(butovanje i startovanje programa), ali bih voleo da znam da li bi se poboljsale browsing performanse imalo - svitchovanje tabova i slicno.
Da li SSD moze da ubrza surf?

Cisto da znam, da ne bacam pare.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Naravno 06.09.2022. 20:55 #676433

status: user
broj poruka: 1043
I prva stvar posle dodavanja rama ako ga je malo, je ssd

Kakav god da je i koji god da turis, bice daleko brzi I prodisace naspram krkljavog mehaničkog koji imas unutra

Ne nesto wow kao da si presao na razer blade ali primetno da, bez zastajkivanja i čekanja.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 06.09.2022. 21:54 #676434

status: user
broj poruka: 1994
ja sam mojoj `ultra jakoj workstation` linux makini:

CPU~Dual core Intel Core m3-6Y30 (-MT-MCP-) speed/max~500/2200 MHz

turio ovo:

Samsung SSD 860 EVO M.2 500GB

radi ko munja, od VM-ova pa na dalje, jos kad se upari sa RAM diskom, zver

sto u tvom slucaju verovatno dodje ovo:

500 GB Samsung 870 EVO MZ-77E500B

i nece se mnogo pogresiti, sem ako se juri cena, onda sta god je najjeftinije


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 2 OD 2
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646143.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs