Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Igrački rekviziti i konzole
Joystick kao kontroler kamere za video nadzor
STRANA 1 OD 1
goranvu Joystick kao kontroler kamere za video nadzor 06.06.2008. 21:33 T10256

status: user
broj poruka: 195
Imam jednu video kameru postavljenu na nosac sa rotorom koji se pokrece povezivanjem na 24v naizmenicnog napona. Ima nekoliko pinova, i u zavisnosti od toga na kojim pinovima je doveden napon, kamera se pokrece u odredjenom smeru. Zelim da napravim komandnu tablu, ali umesto dugmica radije bih koristi joystick, prirodnije je. Uzeo bih obicni, dakle ne-USB. Voleo bih da mi neko kaze ako je rasklapao te jeftine standardne joysticke koji kostaju po 7-8 eur, da li je problem unutra prici kontaktima i potenciometrima? Meni ne treba elektronika niti njegov originalni kabel, ni racunar, nego cisto kontakti radi prenosenja napona na elektromotor rotora. U pitanju su male struje, tako da to nije problem.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 06.06.2008. 22:01 #57693

status: user
broj poruka: 1673
Ako sam te dobro razumeo, kamera se pokrece dovodjenjem konstantnog napona na razlicite pinove. Za realizaciju takvog sistema upravljanja potreban ti je dzojstik sa cetri prekidaca za levo-desno i gore-dole, takvi su bili dzojstici koje su koristili stari kompjuteri zakljucno sa Amigom 500, to ces tesko naci ali nije nemoguce (polovno), dzojstik od konzola i od pc-ja ti nece vrsiti posao jer se u njima nalaze dva potenciometra koji menjaju otpor od 0 do neke vrednosti (za pc 470Kohm), (za Sony PS1 5Kohm) tako da to neces moci tako jednostavno da upotrebis. Komplikovanija ali mnogo bolja varijanta bi bila upotreba nekog od tih analognih dzojstika u sprezi sa mikrokontrolerom koji bi u zavisnosti od pomeraja palice preko AD konvertora ocitane vrednosti pretvarao u PWM (impulsno-sirinska modulacija) napon sa cime bi mogao da regulises smer okretanja i brzinu u zavisnosti od polozaja rucice. Za pomenutu namenu najbolje bi bilo upotrebiti ATMEL Mega 8 mikrokontroler koji sve potrebne elemente ima u sebi i veoma je jeftin (180 dinara). Jedino je problem sto ti takav uredjaj niko nece raditi po nekoj niskoj ceni jer je u pitanju mala serija odnosno verovatno samo jedan a razvoj hardvera i softvera je ipak isplativa tek pri vecim serijama.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: re 06.06.2008. 22:20 #57695

status: user
broj poruka: 18472
Zanimljivo sta sve ljudi znaju..Svaka cast!Lepo si mu objasnio!


Intel KICK-ASS,nVidia Is The Law - (May the force be with you) - GeForce is The Power!
@PCBeast@


http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: Ako sam te dobro razumeo, kamera se pokrece dovodjenjem konstantnog napona na razlicite pinove. Za realizaciju takvog sistema upravljanja potreban ti je dzojstik sa cetri prekidaca za levo-desno i gore-dole, takvi su bili dzojstici koje su koristili stari kompjuteri zakljucno sa Amigom 500, to ces tesko naci ali nije nemoguce (polovno), dzojstik od konzola i od pc-ja ti nece vrsiti posao jer se u njima nalaze dva potenciometra koji menjaju otpor od 0 do neke vrednosti (za pc 470Kohm), (za Sony PS1 5Kohm) tako da to neces moci tako jednostavno da upotrebis. Komplikovanija ali mnogo bolja varijanta bi bila upotreba nekog od tih analognih dzojstika u sprezi sa mikrokontrolerom koji bi u zavisnosti od pomeraja palice preko AD konvertora ocitane vrednosti pretvarao u PWM (impulsno-sirinska modulacija) napon sa cime bi mogao da regulises smer okretanja i brzinu u zavisnosti od polozaja rucice. Za pomenutu namenu najbolje bi bilo upotrebiti ATMEL Mega 8 mikrokontroler koji sve potrebne elemente ima u sebi i veoma je jeftin (180 dinara). Jedino je problem sto ti takav uredjaj niko nece raditi po nekoj niskoj ceni jer je u pitanju mala serija odnosno verovatno samo jedan a razvoj hardvera i softvera je ipak isplativa tek pri vecim serijama
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 06.06.2008. 22:34 #57698

status: user
broj poruka: 1673
Zanimljivo sta sve ljudi znaju..Svaka cast!Lepo si mu objasnio!

To mi je svakodnevni posao, elektronicar signalno-sigurnosnih postrojenja.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: re 06.06.2008. 22:55 #57701

status: user
broj poruka: 18472
Joa bolje je kad neko zna svoj posao...I to je svakako za pohvalu...

Intel KICK-ASS,nVidia Is The Law - (May the force be with you) - GeForce is The Power!
@PCBeast@


http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: Zanimljivo sta sve ljudi znaju..Svaka cast!Lepo si mu objasnio
::
:: To mi je svakodnevni posao, elektronicar signalno-sigurnosnih postrojenja
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
goranvu ... 07.06.2008. 13:01 #57764

status: user
broj poruka: 195
Puno hvala na odgovoru. Zato sam i pitao sto ne znam kakvi su danasnji dzojstici, jer nisam igrac i nikad nisam imao nikakav dzojstik. Posto me mrzi da se petljam sa elektronikom, mada mi je to delimicno struka, ali jednostavnije ce biti da napravim neke dvosmerne prekidace i to ce da radi posao.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646130.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs