Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
Dezurno oko...
STRANA 1 OD 1
lllo Dezurno oko... 29.07.2008. 02:19 T11173

status: user
broj poruka: 319


...ili kako je Zakon silovao slobodu.


Четовање на Интернету, разговор преко „скајпа” (визуелна и аудио комуникација преко глобалне мреже) или слање обичног и-мејла однедавно су под јасно прецизираним надзором служби безбедности Србије. Републичка агенција за телекомуникације (Рател) недавно је прописала „Техничке услове за подсистеме, уређаје, опрему и инсталације интернет-мреже” који су ступили на снагу 12. јула ове године.

Провајдери, пружаоци интернет-услуга, дужни су да воде уредну документацију о корисницима услуга, да „надлежним државним органима за електронски надзор” омогуће пасивни мониторинг интернет-активности у реалном времену (у сваком тренутку), доставе корисничка имена и електронске адресе клијената, IP адресе (адреса корисника услуга код провајдера), МАC адресе (појединачна идентификација сваког рачунара) и пресретање саобраћаја на „peer to peer” мрежама (контрола скидања музичких и видео садржаја). „Технички услови” налажу провајдерима и да „надлежне органе” упознају и са начином заштите података о корисницима.

Техника за поменуте намене смешта се у просторијама надлежног државног органа овлашћеног за електронски надзор и/или у посебним просторијама у оквиру телекомуникационих центара, које обезбеђују и опремају јавни телекомуникациони оператори, наводи се у „Техничким условима”. Сву опрему, неопходну за ове захтеве, морају инсталирати о свом трошку, а сваки пружалац интернет-услуга мора да одреди по једног запосленог задуженог за контакт са „надлежним органима”, с тим што се то кадровско решење реализује уз сагласност „државних органа”.


Председник невладине организације Центар за развој Интернета Слободан Марковић, иначе и члан међународне интернет-организације ICANN, сматра да је Рател непотребно пожурио са објављивањем документа који је, како каже, „шок за провајдере”. Не само због скупе опреме коју морају да набаве о свом трошку, већ и због психолошког ефекта пред клијентима који стичу утисак да они „раде за БИА или МУП”, али и зато што нема ни речи о заштити приватности грађана који немају проблема са законом.



... Рателови „Технички услови” спорни су, јер предвиђају увођење потпуно аутономног система за надзор, који се може активирати без знања провајдера, .



Заштита приватности је садржана у вишем акту, Закону о телекомуникацијама, где, у ставу 1 члана 55, стоји: „Забрањене су све активности или коришћење уређаја којима се угрожава или нарушава приватност и поверљивост порука које се преносе телекомуникационим мрежама, осим када постоји сагласност корисника или ако се ове активности врше у складу са законом или судским налогом издатим у складу са законом”. Обавезе јавних телекомуникационих оператора такође су дефинисане ставом 5 члана 54 ЗОТ: „Јавни телекомуникациони оператор је дужан да надлежним државним органима омогући приступ и анализу података…, у складу са законом”, и ставом 2 члана 55: „Јавни телекомуникациони оператор је дужан да као део система, о сопственом трошку, оформи подсистеме, уређаје, опрему и инсталације за законом овлашћени електронски надзор одређених телекомуникација”, наводи се у саопштењу Ратела у коме се истиче да су „Технички услови…” донети искључиво у циљу заштите од тероризма и криминала.

preuzeto iz dnevnog lista `Politika`.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko ... 29.07.2008. 05:16 #64411

status: user
broj poruka: 1228
Mogu da hvataju decu kako koriste p2p aplikacije i tako neke likove ali generalno - mogu da ga doovaju. To sto su zaposlili likove sa ETF-a koji su ubedjeni da su cool ako im je prosek preko 9,5 i nose majice sa Pacman i slicnim motivima ne znaci da su sposobni da se izbore sa majstorima. Jednostavno uvek ce biti jedan korak iza.
E sad, ovo ce im sigurno olaksati `posao` kad su u pitanju baje... Mora to da se drzi na lancu. Bole njih dole za prosecne korisnike. Dobije se kvota koja mora da se ispuni i cao. Bas me interesuje ko ce biti prvi zrtveni jarac i kolike ce biti kazne.

Anonimnost je odavno postala rebus za medalju ali ko se ne bavi nekim kriminalnim radnjama onda ne mora ni da brine zar ne? Ko se bavi - neka dobro razmisli sta radi dok ima vremena. Nije za zezanje.

Pozdrav!

EDIT: Raduje me to sto ce ISP-i debelo da se isprse... Sad cemo da slusamo price koje su u USA i EU ispricane pre 6-7 i vise godina. Pih
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Nashman Ima jos... 29.07.2008. 08:27 #64417

status: user
broj poruka: 146


`Upravni odbor Republičke agencije za telekomunikacije RATEL 26. marta usvojio je dokument pod nazivom „Tehnički uslovi za podsisteme, uređaje, opremu i instalacije fiksne i mobilne telekomunikacione mreže“, kojim se od svih telefonskih operatera, „Telekoma Srbije,“ VIP i „Telenora“, zahteva da za potrebe nadležnih državnih organa omoguće direktan pristup i uvid u mesne, međumesne, tranzitne, međunarodne, satelitske i sve ostale vidove telekomunikacijskog saobraćaja.` Sve se slusa!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Saske Re:... 29.07.2008. 12:15 #64427

status: user
broj poruka: 1117
` likovi sa ETF-a sto su ubedjeni da su cool ako im je prosek preko 9.5 i nose majice sa Pacmanom` :D
e slatko me nasmeja...It`s funny becouse it`s true :D

Overclocking is the way of life!!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL Jos samo kamere u WC sholju da instaliraju.. 29.07.2008. 12:59 #64434

status: user
broj poruka: 537
Ovo u vecini razvijenih drzava funkcionise vec godinama, jedino smo mi bili sugavi pa su tek sad resili da uvedu monitoring. Ode privatnost u q...

Jedini problem kod nas je to sto ce se `nadgledanje` vrlo brzo pretvoriti u nesto drugo i naravno, ovo je zemlja Srbija u kojoj su svi vidovi zloupotrebe dobrodosli. Industrijska spijunaza ? U Srbiji ?? Ma jooooookkk nema toga kod nas..

Problem je i sto se nadzor ne vrsi po nalogu nadlezne sluzbe vec konstantno i u realnom vremenu i tome ima pristup samo odredjen broj ljudi (od 2 coveka do x ljudi u zavisnosti od bezbednosti pristupa samom sistemu i snalazljivosti domacih `majstora` :)) ). Kad se malo bolje pogleda, ovo je gore negu UDBA iz Titovog vremena! Naravno tome nema ko da se usprotivi kod nas.

A sto se tice ETFovaca, ja bas znam dosta kul likova sa ETF-a (ali nemaju prosek 9.5 i vecina je na drugoj godini vec 3 godine :)) )
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drzacomp konacno su me provalili... 29.07.2008. 15:21 #64442

status: user
broj poruka: 359

ok, priznajem. Ja sam Ratko Mladic. Necu stici ni da otkucam ovaj post a vec ce neko zazvoniti na vrata i pitati me da li se z
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Cobe je bio malo dete... 29.07.2008. 18:48 #64454

status: user
broj poruka: 7761
Jedino me raduje to sto kad se napuni server sa podatcima nece biti para za arhiviranje i djaba su krecili.
Mislim sta reci o zemlji cije srce sistema PVO zavisi od .ebenog kabla za dizel koji kosta 37 dinara i za koji nema para, tako da zbog dotrajalosti istog i nedostatka para u budzetu rezervno nije kupljeno vec 6+ godina (a kad ce ne zna se - ni malo se ne salim).
Sta reci o zemlji gde se uvodi kapitalizam ali se ne uvodi institucija SOCIJALNE ZASTITE i nadoknade za mase onih koji su ostali bez posla zbog nazovimo to polupravne drzave.
Cobe se uzdao u proverene metode a ovi se uzdaju u elektroniku, uostalom zato je Bogoljub Karic i zavrsio karijeru kad je provaljen da je prisluskivao odredjene sturkture, prva firma koja je napustila mrezu 063 i presla na 064 je bila `OMEGA` pardon deltoid, zatim vlada Srbije itd...

A sto se tice porpisa RATEL-a mislim sta reci ko da im je za sve to trebla odluka budalesine Cekica i kompanije, mislim stvarno.

@Zmajko,
Nadam se da si mislio i na one likove sa ETF-a koji su redovno nosili ruzicaste kalkulatore...

Ovo nam je nasa borba dala da imamo mladog lava za marsala, ko ne veruje neka prelista pardon potrazi primerak lista profil iz 2000-te godine i neka prepozna lika sa naslovne strane kako se lagano smesi u kameru ljusljuskajuci se u bazenu itd...

Tomato Republic Of Serbia !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
lllo Re: Jos samo kamere u WC sholju da instaliraju.. 29.07.2008. 18:58 #64456

status: user
broj poruka: 319


:: Ovo u vecini razvijenih drzava funkcionise vec godinama, jedino smo mi bili sugavi pa su tek sad resili da uvedu monitoring. Ode privatnost u q..

I u tim drzavama monitoring je moguc samo uz sudski nalog, ali, naravno, nacionalne sluzbe bezbjednosti se ne sjekiraju mnogo oko formalnosti :>
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg ... 29.07.2008. 20:05 #64468

status: user
broj poruka: 711
I sta im to vredi kad za slanje poste koristim nalog u inostranstvu, a sve je sifrovano i zasticeno? (cak i p2p) Samo ce da pune logove bezveze...

Ili da mozda sam sebi preko mreze saljem poruke u kojima pise npr Ratko Mladic se krije u Sve poruke idu u black hole, a ISP-u se polagano popunjava prostor za skladistenje :) To lepo pustim kad god mi je konekcija idle :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646152.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs