Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Grafičke i video karte, monitori, ...
Kopernikus PV 1710 ili Neovo F-417 s 12ms?
STRANA 1 OD 1
modricanac Kopernikus PV 1710 ili Neovo F-417 s 12ms? 15.12.2005. 17:28 T1172

status: user
broj poruka: 48
Nisam nesto pri velikom kesu pa me interesuje koji je bolji izbor od ova dva TFT-a.
Voleo bi da mi neko objasni sta predstavljaju oznake kao sto su 250 cd m2,ili 400:1 kontrast.Sta je vazno kod kupovine?
Slicne su cene pa se dvoumim.
Mislim da je Neovo bolji monitor ali nisam siguran.
Pomoc.Hvala.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko E, što ću ti sad pomoći... 15.12.2005. 19:27 #3386

status: user
broj poruka: 6643
Koji da kupiš, neću ti reći, pogotovo od ova dva.
cd je kratica od candela, odnosno jačina osvetljenja po površinskoj mernoj jedinici, inače, što veća to bolja, npr. za prve dve generacije lcd-tft monitora, pravilo je bilo da snaga izvora pozadinskog osvetljenja (upravo odgovornog za te kandele) skikne za 50%-100% nakon 2-3 godine... što opet znači, da će za udoban rad biti potrebna tamnija prostorija bez izvora ili odbljeska svetlosti iza ili ispred monitora (a što se tako čuuuuvajuuu oči...), kod novijih monitora to je navodno rešeno bolje, ali još nije prošlo tih 2-3 godine da bi se uverili...
Dakle, što jače pozadinsko osvetljenje, to trajniji i za sve uslove osvetljenja prostorije primereniji monitor... a to košta, videćeš i sam,
Što se tiče kontrasta, radi se o još jednoj mani lcd-a prema crt-ima, naime, isti nisu u stanju da prikažu crnu boju, (odnosno, kad jesu, onda su crkli ili su tu negde), pa što je taj odnos nasvetlije prema najtamnijoj tačci koju su u stanju da prikažu, veći, to je monitor bolji, a i to košta.
I, pravi problem je da kad se navedeni parametri poguraju nagore, onda je teže napraviti dobar odziv (lakše je slabo osvetljene i nekontrastne piksele zbrzati da se menjaju nego jako osvetljene i kontrastne koji ostavljaju "duhove"), i to, pogađaš, košta...
Zaključak: 1. igrači gledaju odziv, 2. filmadžije gledaju sve podjednako ali da odziv ipak ne bude najlošija stavka, 3. "profesionalci gledaju crt, ili, ako se radi o tekstopiscima, onda gledaju upravo te dve stavke koje tebe zbunjuju, jer daju bolje i vernije slike...
4. oni koji skupe pare za jedan model, kupe ga i ne brinu dalje, pametnije im je a i nema svrhe...






:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
modricanac Znaci ova dva otpadaju? 15.12.2005. 20:04 #3388

status: user
broj poruka: 48



Karakteristike ovih"kineza" se ne razlikuju mnogo od nekih LG ili Samsung monitora.Bar u brojkama.U cemu je fora onda?
Konkretno u cemu je mana ova dva TFT-a?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Rekoh, ne pomažem ti... 15.12.2005. 23:26 #3391

status: user
broj poruka: 6643

... u izboru kod ova dva modela. Samo sam ti odgovorio o čemu govore podaci koje si naveo. Niska cena nekog proizvoda može da govori dve stvari: proizvođač je efikasan i nije lakom ili, zna i on koliko to vredi... Dalje, nije sve što leti ptica... ili, piše na tarabi, ali... dakle, pitanje je i koliko su tačne karakteristike koje su sami proizvođači napisali. Èak i najzvučnije firme bivaju prozivane zbog podataka koje daju o svojim proizvodima (čuveni kapaciteti hdd-a, najnovije fore oko toga šta je sada odziv lcd-tft monitora, čuvene PMPO snage zvučnika, napajanja od 400W čija težina je jednaka poklopcu boljeg kućišta i sl.)
Dodži, vidi, onjuši, proveri garanciju, skoncentriši se na crknute pixele, idi na internet i googlaj forume ima li ko komentare za te monitore, nagovori bogatog poznanika da ga pazari pre tebe, pa vidi... i, na kraju veruj svojim očima...
Èisto ti govorim, ono što je dobro, to svako istakne u reklami, nisi naveo šta je sa horizontalnim i vertikalnim uglom vidljivosti, kolika je garancija, koliko crknutih pixela je "normalno", šta spada u garanciju itd. Ako je sve to prosečno, normalno ili i bolje, možda je to i dobra kupovina.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
modricanac Hvala! 16.12.2005. 18:06 #3405

status: user
broj poruka: 48
Hvala ti na iskrenoj zelji da pomognes.
I sam mislim da sve ima svoju cenu,ali i da nije zlato sve sto sija.
Narocito kod nas vazi ona U svakom slucaju hvala.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
modricanac Zaboravih... 16.12.2005. 18:08 #3406

status: user
broj poruka: 48
Zaboravih da kazem da ono nisu podaci o ona 2 monitora,vec samo
otprilike koje sam video po reklamama.
Neovo ili NE OVO sto kaze jedan tip, ima 260 cdm2 i 450:1.
Ugao gledanja - horizontalno 150 °
Ugao gledanja - vertikalno 135
Vreme odziva 12 ms
TCO Standard TCO 99
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Igor84 E sad! 16.12.2005. 21:29 #3408

status: user
broj poruka: 327
Ova stvar oko uglova vidjivosti nema veze sa zivotom. Drug je kupio Samsung 713N i kod njega su ti uglovi navodno 160 i 160. Naime, ta cifra ustvari predstavlja bukvalno ugao od kojeg ti pocinjes da nazires da monitor u stvari ima neku sliku, s tim sto boje uopste nisu realne (kao kad se gleda direktno). Horizontalni ugao do kojeg se boje vide normalno je svega nekih 30 stepeni sa jedne i sa druge strane je svega 60 stepeni. Vertikalni ugao je jos gori: dole 15 stepeni a gore 30.
Ti samo pretpostavi kako ce da to bude na Neovo i Kopernikus monitoru koji kao sto si rekao ima 150 i 135 stepeni.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
modricanac Uglovi,uglici.. 16.12.2005. 23:38 #3409

status: user
broj poruka: 48
Dobro,to je mozda i tacno.Verovatno je i 100 poato tacno,ali....
Nisam ja to izmislio vec proizvodjac navodi tu karakteristiku.
A sto je jos vaznije,zasto bih ikada gledao bilo sta na monitoru iz tog ugla,ako ga vec kupujem da se nezracim i nezamaram oci i glavu.I kada cu sve vreme da budem ispred njega ,a ne na 120,140,160 ili neznam koliko stepeni...
Mislim da je taj podatak za mene irelevantan..
Bitno mi je da ima korektnu sliku ,valjane boje i ostrinu.
Sada imam CRT Hansol koji posle 2 godine koriscenja daje sliku koja kao da je izasla iz ves masine, a prethodna dva sata bila iskuvavana...
Dakle.Valjda ce i vremenom pasti cene TFT monitora i kada necu morati da se cimam ,nego brate kupis neki Samsung i....


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs