Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Vesti, testovi, uputstva i noviteti na IT sceni
Crysis - Quad Core - Usko grlo ne postoji!
STRANA 1 OD 1
SkyFire Crysis - Quad Core - Usko grlo ne postoji! 19.10.2008. 14:33 T12701

status: user
broj poruka: 18472
Evo pomagao sam nekom kolegi sa drugog foruma da mu rasjasnim dilemu oko igre Crysis i arhitekture procesora sa 4 jezgra tj Quad Core...Poznavajuci tu cinjenicu da igra ne podrzava ovu arhitekturu nije mi bilo mrsko da to i dokazem i odradim par testova...Naime,igra je toliko zavisna od GPU-a da CPU prakticno i nema neke primene niti svoja svojstva i da visina CPU-a u ovim sintetickim testovima ne igra nikakvu ulogu...
Igra je toliko zahtevna i opterecuje hardware bez potrebe a iskoristivost performansi je jako losa..Usko grlo se ne pojavljuje cak ni na 2.0 Ghz Quad Core Q9650...Inace test je radjen na 4XAA jer me je tako momak zamolio i onda sam ja odradio komplet sve da bi ovu nekakvu misteriju razjanio svima ostalima!Takodje je postavka bila na sve moguce nacine dok je karta bila na def..
Smatram da ce ovo pomoci mnogima koji su u nekakvim zabludama vezanim za ovu igru i uticaj samog CPU-a na istu kao i za mnoge druge ostale igre...

Link:
Crysis Warhead Karta na def,CPU 4.3 Ghz,AA4X,1280X1024..

http://img152.imageshack.us/my.php?image=crysiswarheadtest4xaacpjj0.png

Na istim setovanjima samo na Crysis prvom delu :

http://img339.imageshack.us/my.php?image=crysis1test4xaagpunadefad4.png

Link 2 :
Crysis Warhead GPU Default,CPU Default..ostala setovanja ista..

http://img515.imageshack.us/my.php?image=crysiswarheadsvenadefaumy2.png

Na istim setovanjima samo na Crysis prvom delu :

http://img291.imageshack.us/my.php?image=crysistestsvenadefaultzm3.png

Link 3 :
Crysis Warhead GPU Default,CPU 2.0 Ghz ..ostala setovanja ista..

http://img390.imageshack.us/my.php?image=crysiswarheadcpu20ghzpk2.png


Na istim setovanjima samo na Crysis prvom delu :

http://img386.imageshack.us/my.php?image=crysiscpuna20ghzjx5.png

Ovaj poslednji driver i nije nesto...Bolje performanse je davao prethodni 178.13 koji sam koristio...
Sa OC-om karte od 100Mhz + za GPU dobija se 10+ FPS

Inace izabrah ove dve igre kao najaktuelnije i koje su navodno pokazatelji i merilo brzog hardware-a u raznim review-ima i testovima sirom neta...Praksa se pokazala sasvim drugacije bar sto se sintetickih testova tice..Jos jedan dokaz da cpu sa kartom GTX280 nije usko grlo ni na dosta nizim clockovima...Inace ovim sam hteo da dokazem i zahtevnost drugog dela u odnosu na prvi gde je igra dodatno opterecena bez i jednog razloga i potrebe..Evo vec duze vreme hocu da vam prenesem iskustvo i konacno sam se naterao da iskoristim deo vremena i razjasnim neke cinjenice koje se znaju vec odavno...Takodje se nadam da ce ovo nekom pomoci...Pozdrav za sve..






I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ti samo probas Crysis sa Nboodia 19.10.2008. 14:55 #75993

status: user
broj poruka: 7700
Probaj malo test sa ATI.Bas me zanima kako bi ispalo sa ATI 4870 x2 na vecim rezolucijama.


Pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed tako je, brate 19.10.2008. 15:03 #75994

status: user
broj poruka: 10988



Meni se tastatura usijala pokusavajuci da objasnim (na raznim forumima) kako novije igre zavise (gotovo) iskljucivo od performansi gr karte (narocito od `shader clock-a` i memory clock-a). Ne vredi - ljudi se raspravljaju oko toga sta je bolje imati za tu i tu kartu: Athlon 5000 ili E6600.

A kada se samo setimo da je efikasnost tkz. grafickog podsistema do pojave PCI expresa mogla DRASTICNO da se poveca jednostavnim podizanjem FSB-a (overklokovanjem CPU-a)!
Ja sam na Pentium3 konfiguraciji, ne menjajuci graf kartu dobijao porast fps-a za 25-30% samim dizanjem `magistrale` sa 100MHz na 133MHz (Celeron + GeForce 4 - 4200 Ti) u igrama poput Quake2/3, Unreal Tournament... Taj trend se delimicno nastavio i sa prvim cetvorkama (AGP).
E, ali to NEKIMA nije odgovaralo. Hajde da menjamo nacin na koji CPU/RAM saradjuje sa grafikom, ne isplati nam se da korisnik uspe da potera najnoviju igru prostim overklokovanjem CPU-a.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zandarm Re: Ti samo probas Crysis sa Nboodia 19.10.2008. 16:13 #75998

status: user
broj poruka: 1454
A ti samo smaraš.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I Don`t Know What That Means

:: Probaj malo test sa ATI.Bas me zanima kako bi ispalo sa ATI 4870 x2 na vecim rezolucijama
::
::
:: Pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
cele1988 .... 19.10.2008. 16:21 #76000

status: user
broj poruka: 1424
da to vazi za INTEL cpu ali sa AMD-om je druga prica jednostavno igrice sa C2D preko 2GHZ razbijaju kako rade dok AMD sa na 3GHZ nemoze to da postigne jednostavno L2 kesh je mali kod AMD...
Ovo govorim iz iskustva da intel 4300@ 2.8GHZ sa 2900Xt u Crysis mu zadate optimum detalje da sam namesti i on stavi sve na HIGH dok istu karticu izcupam i stavim u 5000+ BE @3.2GHZ i on sve stavi na MEDIUM(sve radi na high 1680x1050 sem senki kojie su na low i fps ide od 20-30 prosecno koko 24-5) po neki put malo zasecka jedva primetno ali sa intelo klizi bar 15-20% bolje radi. Jednostavno crysis i amd nekako neradi bas najbloje
inace da ne ispadne da pljujem amd ja imam amd 5000BE i vise volim amd od intela
pre toga 3200 venice, bartona 3000+, Tbri 1700+ tj bas sam pravi AMD-ovac


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
cele1988 ... 19.10.2008. 16:22 #76001

status: user
broj poruka: 1424
inace da napomenem da sa drugim igricama nemam problema sve radi na HIGH sa 60+ fps samo taj crysis


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Zandarm nisam znao da si postao picin postar 19.10.2008. 16:42 #76006

status: user
broj poruka: 7700
Ja pitam coveka ako ima mogucnosti da proba sa ATI ne pitam tebe ,tako da bih te zamolio da mi se ne obracas .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: .... 19.10.2008. 16:50 #76008

status: user
broj poruka: 18472
Tacno je to za AMD...Upravo taj problem postoji vezano za Crysis..Jednostavno CPU postaje usko grlo za GPU kad je u pitanju ova igra...Postoji mogucnost da je igrica jednostavno vise podesena ka Intel athitekturi CPU-a i zato dosta bolje radi sa Intel-om!Uzeci u obzir da Crysis promovise i nov hardware u kom je ukljucen QX9770 Intel platforma i ostale perverzije kako i GPU poslednje generacije nije ni cudo sto je AMD iskljucen jer se sve to koorporacijski i radi...Uvek postoje interni dogovori gde jedna firma od druge zavisi i uzima profit i obrnuto..To je tako najprostije objasnjeno!

I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: da to vazi za INTEL cpu ali sa AMD-om je druga prica jednostavno igrice sa C2D preko 2GHZ razbijaju kako rade dok AMD sa na 3GHZ nemoze to da postigne jednostavno L2 kesh je mali kod AMD...
:: Ovo govorim iz iskustva da intel 4300@ 2.8GHZ sa 2900Xt u Crysis mu zadate optimum detalje da sam namesti i on stavi sve na HIGH dok istu karticu izcupam i stavim u 5000+ BE @3.2GHZ i on sve stavi na MEDIUM(sve radi na high 1680x1050 sem senki kojie su na low i fps ide od 20-30 prosecno koko 24-5) po neki put malo zasecka jedva primetno ali sa intelo klizi bar 15-20% bolje radi. Jednostavno crysis i amd nekako neradi bas najbloje
:: inace da ne ispadne da pljujem amd ja imam amd 5000BE i vise volim amd od intela
:: pre toga 3200 venice, bartona 3000+, Tbri 1700+ tj bas sam pravi AMD-ovac
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: tako je, brate 19.10.2008. 16:58 #76009

status: user
broj poruka: 18472
Potseti cu te samo na jos ovo da bar ne ispadne da je samo GPU bitan...Da bi mocni Graficki procesor poslednje generacije mogao da da svoje prave performanse tj da pokaze svoju pravu snagu mora da ima sta da ga pogura...Interna veza izmaedju GPU-a i CPU-a je usko povezana i sto brzi CPU bolje radi GPU...Naravno da je u danasnje vreme sve vise bitno iskoriscenje GPU-a a manje CPU-a u igrama pa sam zato i postovao sve ovo...Inace ja sam hteo da skrenem paznju najvise na iskoristivost Dual Core arhitekture u odnosu na Quad Core kako i samu visinu clock-a u igrama!

I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

::
::
::
:: Meni se tastatura usijala pokusavajuci da objasnim (na raznim forumima) kako novije igre zavise (gotovo) iskljucivo od performansi gr karte (narocito od `shader clock-a` i memory clock-a). Ne vredi - ljudi se raspravljaju oko toga sta je bolje imati za tu i tu kartu: Athlon 5000 ili E6600
::
:: A kada se samo setimo da je efikasnost tkz. grafickog podsistema do pojave PCI expresa mogla DRASTICNO da se poveca jednostavnim podizanjem FSB-a (overklokovanjem CPU-a)
:: Ja sam na Pentium3 konfiguraciji, ne menjajuci graf kartu dobijao porast fps-a za 25-30% samim dizanjem `magistrale` sa 100MHz na 133MHz (Celeron + GeForce 4 - 4200 Ti) u igrama poput Quake2/3, Unreal Tournament... Taj trend se delimicno nastavio i sa prvim cetvorkama (AGP)
:: E, ali to NEKIMA nije odgovaralo. Hajde da menjamo nacin na koji CPU/RAM saradjuje sa grafikom, ne isplati nam se da korisnik uspe da potera najnoviju igru prostim overklokovanjem CPU-a.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
TheBear E Sky 19.10.2008. 17:28 #76011

status: user
broj poruka: 6502
ti kazes da si sa istim setovanjima radio Crysis gore a setovanja u prvom delu su ti na High, a ovde u Warheadu na Enthusiast tj. Very High iz prvog dela. Inace bi imao manje FPS i u prvom Crysisu da si stavio na Very High.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: E Sky 19.10.2008. 17:34 #76012

status: user
broj poruka: 18472
Setovanja se odnose na postavku u testu a sama problematika je vezana za uticaj CPU na igru a ne na procenat FPS-a i igri...Inace i to sto ti zelis meni da kazes moze da se uporedi...Spusticemo test na Gamer (Warhead) vs Hi u (Crysis) i videces razliku u zahtevnosti izmedju ova dva Crysis-a!

I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: ti kazes da si sa istim setovanjima radio Crysis gore a setovanja u prvom delu su ti na High, a ovde u Warheadu na Enthusiast tj. Very High iz prvog dela. Inace bi imao manje FPS i u prvom Crysisu da si stavio na Very High
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zandarm Re: Zandarm nisam znao da si postao picin postar 19.10.2008. 18:10 #76015

status: user
broj poruka: 1454
Nisam ja postao ništa i ne branim nikoga. Čovek priča o glupoj igrici i kako je očajno napravljena, a ti ulećeš sa pričom o grafičkoj karti. Jbg, meni je to nelogično. U svakom slučaju izvini, moja greška.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I Don`t Know What That Means

:: Ja pitam coveka ako ima mogucnosti da proba sa ATI ne pitam tebe ,tako da bih te zamolio da mi se ne obracas .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ne mislim ja nista lose o Skyfire 19.10.2008. 18:28 #76018

status: user
broj poruka: 7700
Da se razumemo igrica je stvar ukusa ,on je jednom hvali, drugi put je kritikuje ,ali posto je coveku po njegovim recima dostpuno dosta hardvera ,ja sam ga zamolio ako moze da proba na ATI 4870 x2 verovatno bi zanimalo dosta ucesnika foruma to ili na recimo 4850 ili 4870 .Nista ja lose o coveku ne mislim ,sem u slucaju kad pocne da preti ucesnicima foruma,sa time se nikako ne slazem ....


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba E, Sky-e 19.10.2008. 18:49 #76021

status: user
broj poruka: 1196
Cpu-z ti pokazuje da je CPU na 2 GHz, a Crysis Benchmark da je na 3 GHz. Možda ti je i u tom testu CPU bio na defaultu, sa uključenim opcijama za obaranje takta (kad je CPU neaktivan, jel te...). Znači, test je možda lažnjak. Zašto?

Još jedna stvar. Ako si već hteo nešto da dokažeš, onda si test trebao da radiš sa MAKSIMALNIM podešavanjima, rezolucijom, AA i ostalo. Ovako, nemoj pogrešno da shvatiš, mislim da nisi ništa dokazao.

Moram unapred da kažem da mi namera nije bila da te vredjam, zadirkujem ili da se svađam. Samo iznosim svoje zapažanje. Pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Panta019 Predlog 19.10.2008. 19:03 #76024

status: user
broj poruka: 1583
Skyfire, da li mozes te iste testove koje si izvrteo da probas sa nekom slabijom grafom tipa ati 4850, nvidia 9800gt, nvidia 9600gt da bi rezultati bili malo merodavniji jer mi se cini da su ove slabije grafe malo osetljivije na CPU radni takt nego taj gtx280.

U pravu je Neba. Primera radi kada si odradio OC na 4.3ghz to je Crysis benchmark detektovao.


___________________________________

I pijan i trezan za kompjuter vezan.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: E, Sky-e 19.10.2008. 19:14 #76025

status: user
broj poruka: 18472
To se benchmark nesto slogirao..Definitivno sam fixno bio na 2.0 Ghz sa pogasenim opcijama u biosu...Ipak to nije moglo da mi promakne...Razmilsjao sam o tome unapred!Inace vidi se podbacaj u Crysis 1 od 4 FPS!Desavalo se i ranije da izbaguje ceo test...

@obradmi@ Pravi profesionalac i jeste tu da ukaze na sve prednosti kako i na mane svakog Hardware-a tako i Software-a...U oblasti IT-a nikad nista nije bilo savrseno niti je u zivotu bilo sta savrseno...Malo si pogresio poentu jer je ovde rec o saradnji CPU-a sa Igrom a ne o tome kakva je igra kao igra...Inace ne znam zasto se izjasnjavas da ne mislis nista lose o meni jer me u tom kontekstu niko nije ni pomenuo?Inace rado bih probao i sa X2 4870 ali trenutno ne mogu da ga imam na raspolaganju od firme sa kojoj saradjujem...Ako neka druga firma zeli da se ponudi da odradim testove ja cu vrlo rado prihvatiti
Inace to dal se ti slazes sto ja nekom tamo nesto prigovaram ili kako kazes pretim to je tvoja licna stvar..Ni meni mnogo toga u zivotu nije drago i mnogo toga mi se ne svidja pa sta da radim ...Inace zapamti jednu istinitu stvar-Ne radi se nista na pamet i bez razloga vec sve po zasluzi!

I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: Cpu-z ti pokazuje da je CPU na 2 GHz, a Crysis Benchmark da je na 3 GHz. Možda ti je i u tom testu CPU bio na defaultu, sa uključenim opcijama za obaranje takta (kad je CPU neaktivan, jel te...). Znači, test je možda lažnjak. Zašto
::
:: Još jedna stvar. Ako si već hteo nešto da dokažeš, onda si test trebao da radiš sa MAKSIMALNIM podešavanjima, rezolucijom, AA i ostalo. Ovako, nemoj pogrešno da shvatiš, mislim da nisi ništa dokazao
::
:: Moram unapred da kažem da mi namera nije bila da te vredjam, zadirkujem ili da se svađam. Samo iznosim svoje zapažanje. Pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ja na tebe gledam kao na profesionalca 19.10.2008. 19:36 #76029

status: user
broj poruka: 7700
Zato sam te i pitao za Ati .Sve jace firme imaju Ati 4870 x2.Ako ti bude dostupna 4870 x2
isprobaj pa nam javi svima na forumu i ja sam u dilemi sta da kupim.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
OCz re 19.10.2008. 19:55 #76031

status: user
broj poruka: 2900
Crysis benchmark tool prijavljuje 3GHz a ne 2GHz zbog multiplier-a koji je koristio, u ovom slucaju x6 a ne x9 koji je i def. za CPU.
A 90% slicnih `programa` ( pa i recimo sistem propertis u samom windows-u ) ne prepoznaje ni jedan drugi multiplier osim samog def. multiplier-a za CPU.
I zato Bench tool misli da je multi x9 a ne x6 kako i jeste i ispisuje 3GHz a ne 2GHz.

9*335 = 3015MHz
6*335 = 2010MHz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed samo da ne bude zabune 19.10.2008. 21:15 #76041

status: user
broj poruka: 10988


Ako CPU ima podesivi mnozilac, onda bi onaj najveci trebao da bude `default`. Oni manji su tu da posluze u slucaju overklokovanja pri povecanoj frekvenciji `magistrale` CPU-a. Recimo, moj procesor (e8400) po defaultu radi na 3GHz (9x333) a najnizi moguci mnozilac mu je 6. Dakle, 9 je default vrednost. Je li tako? Zasto ovo iznosim ovde? Zato sto pojedini blesavi programi tipa CPUz i Core2Temp u `identifikovanju` procesora prepoznaju vrednost aktuelne frekvencije dobijene na osnovu NAJMANJEG mnozioca. Pre par meseci me je taj famozni Temerature tool zaprepastio `obavestivsi` me da imam procesor koji radi na 2GHz. A ja ga teram na 3.6 (9x400).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
OCz re 19.10.2008. 21:29 #76042

status: user
broj poruka: 2900
CPUz ce ti uvek prepoznati mnozilac onakav kakav jeste.
A ostali, ajde npr. CoreTemp. on ce da ( starije verzije ili kako koj CPU ) on ce prepoznati samo def. mnozilac.
A def. mnozilac = najveci koji CPU ima.

Znaci nije najmanji nego najveci tj. def.

A nije ni bitno, objasnili smo uglavnom zbrku oko Bench tool-a i CPUz-a, nije Sky varao !

Doduse, cache isto igra ulogu, stavi D930 na 2GHz i Q9650 na 2GHz pa da vidimo dal je isto ..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: re 20.10.2008. 00:18 #76061

status: user
broj poruka: 18472
Upravo tako...Uopste mi to nije palo na pamet...Zahvaljujem mladi kolega na dopuni...


I Want to believe - The truth is out there
OC House
@PCBeast@

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=298049

:: Crysis benchmark tool prijavljuje 3GHz a ne 2GHz zbog multiplier-a koji je koristio, u ovom slucaju x6 a ne x9 koji je i def. za CPU
:: A 90% slicnih `programa` ( pa i recimo sistem propertis u samom windows-u ) ne prepoznaje ni jedan drugi multiplier osim samog def. multiplier-a za CPU
:: I zato Bench tool misli da je multi x9 a ne x6 kako i jeste i ispisuje 3GHz a ne 2GHz
::
:: 9*335 = 3015MH
:: 6*335 = 2010MHz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs