Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Saveti oko kupovine memorije
STRANA 1 OD 1
dzigor Saveti oko kupovine memorije 20.03.2006. 22:38 T1586

status: user
broj poruka: 13
Znači, imam 256MB RAMa i mislim da je krajnje vreme da nabavim još. Hteo sam da kupim još 512, znam da imam DDR PC3200 i zanima me šta još sve treba da znam o trenutnoj memoriji da bih kupio novu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
KaiserSoze Pogledaj 20.03.2006. 22:53 #5101

status: user
broj poruka: 568


na sajtu proizvodjaca ploce koju imas pod sekcijom memory support, gde ti preporucuju neke odredjene brendove ili su mozda vec testirali kompatibilnost raznih vrsta memorije sa tvojom plocom.

U svakom slucaju, cekiraj manual pa vidi sta tvoja ploca generalno podrzava i probaj da nadjes isti takav slot memorije koji vec imas.

Ukoliko ne, menjaj ga ili prodaj pa uzmi dva identicna od 256mb ili jos bolje od 512mb.

Ukoliko zelis savet oko brenda, reci pa cu te posavetovati u odnosu na konkretnu plocu.

Pozdrav
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Freeman79 dodatak 21.03.2006. 08:57 #5107

status: user
broj poruka: 34

slazem se sa kajzersoseom samo cu da dodam da uzmes fabricki uparenu memoriju (2x256 ili 2x512) ako koristis dual channel, posto moze da se desi slaba kompabitilnost ili cak da ne rade neke memorije zajedno (sto je cudno ja sam video slucaj da ne rade memorije od istog proizvodjaca ??? :S )

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor .. 21.03.2006. 09:46 #5109

status: user
broj poruka: 13
Izgleda da moja matična ploča ne postoji na sajtu mog proizvođača. MB ECS Intel 845E/800MHz HT P4 sound/LAN AGP ATX M906HLU. Takođe nema memory support dela. Na nekom sajtu sam našao to, ali ni tu nije bilo moje ploče! Pomoć!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 21.03.2006. 10:55 #5110

status: user
broj poruka: 568
neomoj da se cimas kupi neku dobru memoriju i sigurno ce pashe

Licence to kill

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Slazem se sa prethodnim odgovorom 21.03.2006. 13:09 #5113

status: user
broj poruka: 454
Posto ta ploca (odnosno cipset) ne podrzava dual-channel pristup, trebalo bi da bilo koja memorija odradi posao. Naravno, preporuka je da bude neki poznatiji proizvodjac zbog pouzdanosti i duze garancije (npr, za Kingston sada i kod nas moze negde da se dobije dozivotna garancija).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 21.03.2006. 22:03 #5129

status: user
broj poruka: 568
dozivotna (citaj: dok se firma ne zatvori) sto je cesta pojava u zemlji gde svako zna da vodi drzavu i fudbalsku reprezentaciju, sta je za njih vodjenje firme, maciji kasalj.
pazi gde kupujes ja tako kupio pre dve godine mob. siemens A50 s 12 meseci garancije i rikne mu drajver za monitor (hardverski deo nema veze s kompjuterskim drajverima) posle 7 meseci a firma se u medjuvremenu zatvorila i qrac u dupe

Licence to kill

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor Kako 22.03.2006. 09:28 #5135

status: user
broj poruka: 13
ne podržava dual channel, radio sam test na https://www.crucial.com i tu je pisalo da imam dual channel, i jedan slobodan slot za memoriju?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Re: Kako 22.03.2006. 23:47 #5146

status: user
broj poruka: 454
:: ne podržava dual channel, radio sam test na https://www.crucial.com i tu je pisalo da imam dual channel, i jedan slobodan slot za memoriju

Da nisi pogresio kada si ovde pisao model ploce? Mozda je 865 cipset? Prilicno sam siguran da ni jedna varijanta 845 cipseta ne podrzava dual-channel (pogledaj Intelov sajt).

Sto se tice odumiranja nasih firmi, to je uvek realna opasnost, ali mislim da Imtel nece skoro.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor Evo iz manuala: 23.03.2006. 10:05 #5150

status: user
broj poruka: 13
System Memory Support
 Directly supports one DDR SDRAM
channel, 64 bits wide (72 bits with ECC)

 200/266 MHz Double Data Rate (DDR)
SDRAM devices
 64-Mb, 128-Mb, 256-Mb and 512-Mb
technologies for x8 and x16 devices
 By using 64-Mb technology, the smallest
memory capacity possible is 32 MB
 Configurable optional ECC operation (single
bit Error Correction and multiple bit Error
Detection)
 Page sizes of 2 KB, 4 KB, 8 KB and 16 KB
(individually selected for every row)
 Thermal management
 Maximum of two Double-Sided DIMMs
(four rows populated) with unbuffered
DDR200/266 (with or without ECC)
Note: Mixed mode, populating ECC and
Non-ECC Memories simultaneously is not
supported.

 2 GB Maximum using 512-Mb technology
 Supports up to 16 simultaneous open pages
 Maximum memory bandwidth of 2.1 GB/s
with DDR266

tek mi sad ništa nije jasno, ne razumem se previše u to, ali mi izgleda da prvo kaže da ne podržava, pa onda da podržava.

A evo i sa tog testa http://img229.imageshack.us/img229/1231/107310771079108510721089108310.jpg
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Re: Evo iz manuala: 23.03.2006. 12:18 #5151

status: user
broj poruka: 454
::  Directly supports one DDR SDRA
:: channel, 64 bits wide (72 bits with ECC)

Ovo znaci da imas samo jedan kanal.

::  Maximum of two Double-Sided DIMM
:: (four rows populated) with unbuffere
:: DDR200/266 (with or without ECC
:: Note: Mixed mode, populating ECC an
:: Non-ECC Memories simultaneously is no
:: supported.

Ovde samo kaze da imas dva slota za memoriju (two DIMMs) i da memorija moze biti dvostrana (tj sme da ima cipove sa obe strane, posto ploca jedan dvostrani modul vidi kao dva "reda").

Znaci, nista od dvokanalnog pristupa na ovoj ploci, jbg.


E sad, ne znam koji procesor imas ni koliko je kompatibilan sa drugim plocama i cipsetovima, ali ako je u pitanju neki P4 na preko 2GHz, mogao bi da razmislis da uzmes uz memoriju i drugu plocu, neku sa 865 cipsetom koja podrzava DDR 400 i dual channel (tvoja podrzava samo DDR266!) sto bi ti dalo sasvim pristojan rast performansi a kostalo bi te ~50e. Ako bas nisi vican ovakvim zahvatima, mogao bi da nadjes nekog ko jeste, mozda da pitas ljude kod kojih budes kupovao (trebalo bi da imaju svoj servis gde bi to mogli da ti urade). Takodje to bi verovatno znacilo i reinstalaciju Windowsa, pa nemoj reci da te nisam upozorio.

EDIT: Tek sad primetih onu sliku, ponekad sam malo povrsan citac. Tamo samo kazu da na ploci imas dva slota za memoriju od kojih je jedan trenutno prazan, ali dva slota ne znace dual-channel podrsku.
Posto sada znam i koji procesor imas, mogu definitivno da kazem da problema sa kompatibilnoscu sa plocama ne bi trebalo da bude (kljucne reci prilikom izbora: 865 cipsed, podrska za DDR 400 i dual channel, socket 478). E sad, ona poredjenja koja kazu da je cipset 865 mnogo brzi od 845 su radjena sa P4 procesorima, a ti imas Celeron. S jedne strane, u osnovi je ista arhitektura, s druge Celeron ima sporiju magistralu pa ne znam koliko moze da iskoristi brzi pristup memoriji.
Bilo bi dobro da neki drugi clan da komentar o ovome, ako si zainteresovan.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor Opet mala nejasnoća 23.03.2006. 12:39 #5152

status: user
broj poruka: 13
Ovo mi piše za trenutnu memoriju: Memorija 256MB DDR SDRAM PC400/3200 major brand. Da li je to 400 to što moja ploča ne bi trebala da podržava?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Pa, tvoj manual kaze... 23.03.2006. 12:46 #5153

status: user
broj poruka: 454
... da ploca podrzava samo DDR200 i DDR266. To ne znaci da ne mozes da utaknes DDR400, ali on onda radi na ne vise od 266. Najbolje je da proveris sa CPU-Z, skini ga sa http://www.cpuid.com/cpuz.php (sitan je) i pogledaj tab "Memory". BTW, dopunio sam prethodni post.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor ... 23.03.2006. 21:28 #5160

status: user
broj poruka: 13
To što radi na 266, koliko se to oseća? Ako ne previše, uzeću 1GB memorije, pa nek šljaka dok može, a ploču neki drugu put. Hvala svima na pomoći.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Bolje neka kaze neko sa iskustvom... 23.03.2006. 23:35 #5161

status: user
broj poruka: 454
... posto ja imam malo iskustva iz prve ruke sa Intelovim cipsetovima i procesorima. Moze biti da si u pravu sa jednostavnijom varijantom sa puno memorije. Ako koristis aplikacije kojima treba vise memorije dobitak od eliminisanja svapovanja dodavanjem memorije je veci od dobitka od njenog ubrzavanja. A ja ponekad malo preterujem i komplikujem stvari...

Hajde nek jos neko prokomentarise.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60282. Broj poslatih odgovora: 646160.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs