Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Periferni i ostali uređaji
Ventilator na napajanju "zveci"
STRANA 1 OD 1
Igrutini Ventilator na napajanju "zveci" 18.05.2006. 20:05 T1804

status: user
broj poruka: 65
Koristim napajanje
CHIEFTEC HPC-420-302DF

primetio sam da mi jedan ventilatora na napajanju "zveci"
predpostavljam da je doslo do zaprljanja
kako postoji mogucnost da se ocisti napajanje s obzirom da je relativno novo


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Redovna procedura 18.05.2006. 20:42 #6081

status: user
broj poruka: 6643
Izvadi napajanje, izvadi ventilator (pretpostavimo da je priključen na štampanu ploču konektorom...) ili ga samo izbaci napolje koliko dozvoljava kabl. Skini nalepnicu na ventilatoru ispod koje se nalazi osigurač nabačen na osovinicu, obično se radi o rascepljenoj obujmici, pri čemu treba biti oprezan jer ista ima naviku da odleti u nezananom pravcu prilikom skidanja. Nakon oslobađanja obujmice-osigurača, moguće je izvući pokretni deo na kome se nalaze lopatice ventilatora a postaje dostupan deo u kome se nalaze jedan ili dva kuglična ležaja (kugl-lagera) koje je potrebno očistiti a zatim nanovo premazati grafitnom mašću. Ako je sve sprčeno i nedostupno, pa otpada čišćenje, nekad je dovoljno natapanje mazivom (čak i motorno ulje radi posao - ali kraće i više se lepi nova prašina). Pametno je i malo zagrejati grafitnu mast da pređe u tečno stanje... lakše upada na mesto. Sklopi sve i miran si neko vreme - u zavisnosti od zagađenja radnog prostora (pušenje, sintetička prašina, pare i sl.). Redovno čišćenje lopatica ventilatora, bez opisanog rasturanja, uveliko produžuje vek trajanja ventilatora jer je nalepljena prljavština težinom i dvostruko teža od početne i projektovane vrednosti samog rotirajućeg dela i ubrzano troši same ležajeve.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Igrutini Servis? 19.05.2006. 20:45 #6093

status: user
broj poruka: 65
Hvala na odgovoru.

Prema opisu mislim da bi pametnije bilo da to dam nekom serviseru da uradi s obzirom da tu nisam strucan.

Znas li mozda neke servise gde bi mogao da odnesem napajanje da oni to urade u mesto mene.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646130.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs