Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
ADSL na 2 KOPIJUTERA
STRANA 1 OD 1
durbak ADSL na 2 KOPIJUTERA 06.04.2007. 10:15 T3882

status: user
broj poruka: 221
Od provajdera sam dobio ADSL MODEM RUTER sa jednim UTP izlazom i hoću da spojim 2 kompa. Neko mi kaže da moram da kupim ruter koji ce da deli konekciju a neko switch. Sta je istina? Kažu da može i switch ali ću imati neke probleme. Molim za savet.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL :) 06.04.2007. 10:24 #15399

status: user
broj poruka: 537
Nisi napisao koja dva kompa pokusavas da umrezis i gde ti se oni nalaze i ko ih koristi :)
Najbolje je da kupis fino ruter i da ne razmisljas posto su ruteri jedva malo skuplji od switcha :) kad uzmes svic i povezes ta dva kompa, jedan ce se ponasati kao server a drugi kao kao klijent tj. jedan komp ce morati stalno da ti radi ako zelis na oba da imas net. Zato.. kupi ruter :p
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL strasno 06.04.2007. 10:25 #15400

status: user
broj poruka: 537
igubio sam iz vida da vec imas adsl ruter :) sorry :p
Mrlja je u pravu :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 06.04.2007. 10:30 #15402

status: user
broj poruka: 3529
Moze da ti radi sa kupovinom jednog svica! Naime ako ti adsl modem vec na sebi ima lan konektor on je ustvari vec router!
O povezivanju i setovanju za dva kompa smo X puta govorili na forumu, ali, aj jos ovaj!
Dakle ako ga vec koristis za vezu sa tim jednim kompom preko lan kabla(da predpostavim) on je znaci setovan i nema sta, znaci nemas nikakvu dodatnu(sl. dial up) konekciju! Ako je tako kupi samo taj svic i povezi sve uredjaje na njega, znaci modem i ova dva kompa!
Naravno proveri kod tebe na setovanju za LAN da li ti je sve podeseno na auto ili su manuelno ukucani parametri za IP adresu, masku, Gateway.... Obicno, u 99% slucajeva je sve na auto postavljeno, to znaci da je na modemu aktiviran DHCP koji ti sam svakom kompu po na osob dodeljuje adresu za lan, i na drugom isto stavis auto i to ti je to!!!
A ako nije auto setovanje, e onda ovom drugom ukucavas sve isto(gateway i masku) sem sto IP adresu menjas kod poslednjeg broja(192.168.0.1-255)!
Eto to bi ti bilo to, da na oba imas net, e a za dodatna podesavanja, tipa koji ce komp imati koliki protok, e za to ti vec treba malo ozbiljnija oprema(u vidu routera) ili da jedan od ta dva kompa izigrava server(ili neki treci)!!!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
durbak HVALA 06.04.2007. 11:39 #15413

status: user
broj poruka: 221



HVALA
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krauch mlogo komplikovano 06.04.2007. 13:57 #15421

status: user
broj poruka: 3

sve ovo je mlogo komplikovano. ja sam uveo adsl na 2 kompa prekjuche a nije da se neshto bash razumem. elem: ne znam preko kog si provajdera ali preko telekoma dobijesh modem i splitter ( pretpostavljam da to svi zovu ruter) i povezesh se vrlo prosto. na modemu imash dva vida konekcije : 1 komp povezesh preko USB kabla na modem (dobijesh kablic za to) a drugi komp povezesh sa modemom preko LAN kabla (koji takodje dobijesh ali poshto je prekratak onda kupish, obichen neukrshteni eternet kabl). i to je to. nema nikakvih servera, podeshavanja i babaroga osim shto obtejnujesh adrese atomatski (imash opciju koju kliknesh umesto da pishesh neke brojeve) vrlo prosto, trebe ti par minuta za sve i onda shljakash.yo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 06.04.2007. 14:10 #15424

status: user
broj poruka: 568
MRLJA - NE TREBA mu ukrsteni kabl UOPSTE svud ide ravan, ukrsteni ide AKO I SAMO AKO se spajaju dva kompa direktno bez posrednika (ruter/svicer/access point) mada sve novije mrezne kartice i aktivna oprema imaju `autoprepoznavanje` kabla tako da je svejedno

SHONE - ako modem ima na sebi LAN to NE MORA DA ZNACI da je ruter, moj modem (Motorola SB5101E) ima LAN izlaz ali NIJE ruter

KTRAUCH - ADSL spliter NIJE ruter

ukoliko ti provaider sa modemom nije ostavio nikakvu propratnu papirologiju istog ti vidi koji je modem i iskopaj na netu podatke o istom tako ces najlakse videti da li je ili nije u pitanju ruter. ako jeste kupi svic (kosta oko 10e) ako nije kupi ruter (kosta oko 30e)

Licence to kill

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pedjapop TP Link 06.04.2007. 14:35 #15428

status: user
broj poruka: 144
Ja resio problem tako sto sam otisao u Netiks i pazario TP Linkov ADSL2 modem + ruter sa 4 UTP porta i nema problema, mogu jos dva kompa da okacim!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: ... 06.04.2007. 16:56 #15433

status: user
broj poruka: 711
:: MRLJA - NE TREBA mu ukrsteni kabl UOPSTE svud ide ravan, ukrsteni ide AKO I SAMO AKO se spajaju dva kompa direktno bez posrednika (ruter/svicer/access point) mada sve novije mrezne kartice i aktivna oprema imaju `autoprepoznavanje` kabla tako da je svejedn

Cross ide u slucaju da se spajaju 2 ista uredjaja (npr sw-sw, komp-komp) i u slucaju da komp vezujes direktno na ruter

U svakom slucaju danas vise ni to nije bitno buduci da sami uredjaji provaljuju sta je nakaceno i podesavaju se... (ovo vazi cak i za profi opremu) Jedino se kompovi nece snaci ako sjebes kabl...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re: ludi 06.04.2007. 18:17 #15439

status: user
broj poruka: 3529
:: SHONE - ako modem ima na sebi LAN to NE MORA DA ZNACI da je ruter, moj modem (Motorola SB5101E) ima LAN izlaz ali NIJE rute
::

Aha! Znaci tako! A za sta ce mu onda taj lan konektor, objasni mi! Router je sirok pojam, generalno ruter je sve sto jelte, rutira nesto, u ovom slucaju net, pa sta, nece valjda da se kaci komp na tu lan konekciju na adsl-u pa da se na kompu kreira vpn konekcija ili sta li vec!!?
Hm! Jos se nisam sreo sa adsl modemom, da ima lan konektor a da ne moze da rutira internet kroz lan(otud mi i logicno misljenje da je svaki ruter, koji ima lan konektor)!
BTW treba neko strucno objasnjenje za pojam rutera! .)
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: Re: ... 07.04.2007. 00:32 #15466

status: user
broj poruka: 711
:: Vidi se odmah .... Hacker i struchnjak za mreze... samo malo izgleda ne poznaje gradivo..
:: Vidish OBICHNO ako ruter kachish na komp direktno ide ravan kabl, ALI ako kachish na switch OBICHNO ide crossover kabl ... ebi ga ... tako pishe u manualima... i tako mi je nakachena kucna mreza vec godinu dana i ovom prilikom ti se zelim

Los ti manual :) Evo ti link: http://www.cisco.com/warp/public/473/3.html Pretpostavljam da najveci proizvodjac mrezne opreme zna sta radi :)

::izvinuti sto ta mreza uopste radi (na praistorijskom HUB-u koji ne detektuje automatski tip kabla) ... izgleda da sam nekim nesrecnim sluchajem sklon chitanju manuala pre nego sto nesto radim, a bogami i komentarishem (takodje i izbegavam bilo kakvo kucanje ako nisam

Jesi li siguran da nisi pomesao straight i cross kabl? (straight je kada na obe strane imas TIA568A ili TIA568B raspored, dok je cross sa jedne strane TIA568A a sa druge TIA568B)

::siguran u gradivo)..... i ostalih 5 koje sam radio sa ruterom koji ima jedan UTP port.... malo prouchi gradivo ... pa se javi...

Vrlo moguca situacija... Ali, ne preterao cesta... Obicno ti daju iskljucivo modem sa RJ45 na koji mozes da prikacis ako hoces switch i koliko hoces kompova... Ukoliko od tvog provajdera dobijas dovoljno adresa za sve svoje kompove onda ce ti obaviti sve potrebe... Ukoliko je slucaj da dobijas JEDNU adresu po modemu (obicno je tako) onda si u problemu posto nemas najcesce nemas NAT na njemu... (da ne govorimo o DHCP-u)

Evo ti konkretan primer:

1) Dok je SBB delio svima adrese bez DHCP-a (i kasnije dok su se dobijale preko DHCP iz privatnog opsega) imao sam saom switch nakacen direktno na njihov modem
2) Kad je poceo da svima dodeljuje samo po jednu javnu adresu morao sam da pazarim ruter

U svakom slucaju, ne vidim zasto se raspravljate posto niko ne zna koji uredjaj covek zaista ima... Neka posalje naziv i model pa ce se lako proveriti da li moze da odradi sve sto mu treba ili mora da uzima ruter :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
durbak opet ja 07.04.2007. 08:53 #15482

status: user
broj poruka: 221
Moj modem ruter je tp link TD-8810 i treba da uzmem switch od jednog drugara pa ću da probam.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tox nesto u vezi duzine LAN kabla? 07.04.2007. 13:14 #15492

status: user
broj poruka: 4
cao narode!

planiram da umrezim 2 kompa s`tim da su udaljeni nekih 30-tak metara. Dali je to izvodljivo sa jednim crossover kablom ili cu da moram da ubacim switch na pola puta zbog jacine signala?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 07.04.2007. 15:10 #15502

status: user
broj poruka: 568
kabal ide do 100 pa i vise metara
MRLJA - ja ti se izvinjavam

Licence to suicide
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tox Re: ... 07.04.2007. 16:35 #15504

status: user
broj poruka: 4

ToX

:: kabal ide do 100 pa i vise metar
:: MRLJA - ja ti se izvinjava
::
:: Licence to suicid

hvala za info, pozdrav!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646104.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs