Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Molim vas za pomoc!
STRANA 1 OD 1
Bjelosh Molim vas za pomoc! 11.04.2007. 16:42 T3924

status: user
broj poruka: 54
E moji ljudi aj pomozite jer sam na granici da razlupam ovaj PC....
Zelim da umrezim 2 kompa u stanu, kupio sam utp kabl , povezao ih, napravio konekcije i nista. Jednostavno se medjusobno ne vide. Mozda je zanimljivo da na mom pc-u ne svetli lampica u ulazu u mreznu (mozda je i nema otkud znam) a na drugom svetluca. Ta mrezna 100% radi jer sam prethodno preko nje imao povezan modem od sbb-a koji sam sada prebacio na usb.
Evo i kompletnih konfiguracija otkud znam
pc1 windows xp pro sp2 (pirat), intel celeron 2.66, 1GB ram, network adapter- realtek rtl8139/810 x family fast ethernet nic

pc2-windows xp pro sp2 (original), pentium 3GHZ, 1GB ram, network adapter intel(R) pro/1000 MT network connection

Ajde neka mi neko pomogne, a ako ne znate u cemu je problem da mi detaljno objasnijte kako da namestim LAN (p.c. zelim da oba pc-a imaju pristup netu, jer mi je modem prikljucen na usb)
Aj spasite me hvala u napred!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gandy pomoc... 11.04.2007. 17:01 #15739

status: user
broj poruka: 80

Za pocetak treba ti `ukrsteni` kabl,
taj koji si imao je `normalni` mrezni kabl!!!

Da bi ti oba kompa bila na netu morace da ti bude stalno upaljen taj na koji si okacio modem preko USBa.

Mozda ti je srecnije resenje da uzmes neki router, ima ih vec od 25eur
jer onda mogu oba kompa da ti idu nezavisno na net, bez obzira koji je upaljen...

Kad nabavis kabl ili uzmes router javi se za dalja uputstva.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bjelosh re 11.04.2007. 17:03 #15740

status: user
broj poruka: 54
pa naravno da sam kupio novi kabl.... rekao sam coveku da mi mi treba utp za direktno umrezavalje. Kako da proverim da li je kabl crossover , za svaki slucaj?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 11.04.2007. 20:13 #15757

status: user
broj poruka: 3529
Ako kazes da ti ne svetli lan na drugom kompu, i ako ti se kada na njemu udjes u ControlPanel/NetworkConnections ne pojavljuje(ne stoji) LocalAreaConnection, e onda definitivno ako ti je integrisana karta, nije ti aktivirana u biosu, ili ti nije instalirana!

Da bi proverio kabl da li je CrossOver, to ti je jednostavno:
Imas dva default nacina za krimpovanje kabla, jedan je kada pogledas sam konektor od napred(sa ravne strane, ne gde su konektori) i s leva na desno parice pocinju sa recimo zelenom paricom, a drugi je kada pocinju(s leva na desno) sa narandzastom paricom!
Ako je na obe strane isti raspored parica, to ti je onda standardna veza, da ne kazem za svic(hub) itd..
A ako su strane razlicite, jedna pocinje sa jednom kombinacijom(zelenom) a druga sa drugom(narandzastom), e to ti je onda ukrsten kabl!
Eto!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Kao sto su i rekli 11.04.2007. 22:42 #15767

status: user
broj poruka: 5696
CrossOver kabl i to je to...direktno...

MiG

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Molim vas za pomoc! 11.04.2007. 23:04 #15770

status: user
broj poruka: 9388
Dobro, de... najbolje bi ti bilo da lepo odes u prodavnicu i trazis da ti izvrse test kabla.
Da li ti je LAN adapter eable/disable-ovan jednostavno ces videti iz device menagera. Ako tamo postoji onda je ok, ali i dalje ostaje problem da li je i ispravna. To dalje mozes proveriti vracanjem kablovskog modema na problematicnu karticu. Ako sve radi, stvar je opet krisalno jasna. Ostaje ti odlazak u prodavnicu. pozajmljivanje od poznanika 100% ispravnog kabla ili nosenje kabla na neka druga dva racunara...


E sad, da li si ti izvrsio uopste setovanja za mrezu? Dakle workgroup, IP adrese, Gateway, DHCP ako koristis i ostalo...?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bjelosh re 11.04.2007. 23:21 #15773

status: user
broj poruka: 54
kao sto rekoh isssao sam na ono create small offise ili tako nesto, al posto nisam ni blizu dobrog poznavaoca kompjutera volie bih da mi detaljno objasnite kako da napravim konekciju (softverski deo). Kabal jese crossover
p.s na kartici koja ne svetluca modem radi savrseno tako da je ispravna
local area conn ikonica postoji ali kada odem na view workgroup connections ima smao moj comp
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bjelosh .. 12.04.2007. 12:15 #15810

status: user
broj poruka: 54
ma imam ja 2 ikonice 1 za internet drugu za lokal...
aj mi molim te detaljno objasnis kako da podesim lan posto nisam dirao workgroup a jos manje ip-ove... kao sto rekoh nisam ja neki poznavalac pc-a. Hvala u napred


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mbjelos re 12.04.2007. 16:57 #15821

status: user
broj poruka: 53
sada se kompjuteri zovu isto, isti im je workgroup. Na prvom sam stavio ip koji si rekao ali na drugom ne dozvoljava. Ima vec ip 168.192.2.32, subnet meask je onaj koji si rekao, ima i gateway 10.0.2.254, takodje i prefered dns 10.0.0.5 i alternate dns 10.0.0.7. Kada pokusam da mu promenim ip ili izbrisem nesto od nevedenog izbaci obavestenje:combination of ip adresses and subnet mask is invalid. All of the bits in the host address portion of the IP address are set ti1. Please enter valid combination of Ip address and subnet mask. Molim te pomozi mi da ne bih razlupao oba kompa. Ako hoces mogu ti poslati na mail screen shot
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mbjelos re1000 12.04.2007. 19:34 #15824

status: user
broj poruka: 53
Znam da te mucim ali nemam nikoga ko bi mogao da pomogne. Jedino da zovnem nekog tzv majstora koji ce me odrati. Ako te ne mrzi daj mi tvoj mail da ti posaljem. Ruter nemam, poenta je samo da umrezim u LAN dva kompa. Ne treba mi samo zbog neta da budu umrezeni nego i da koriste isti stampac, podatke i sl. Pusti poruku ako hoces na bjelos@gmail.com
Jedino da iz pocetka pocnem sve da pravim. Ovak komp na kome je sbb-ov modem ne pravi problem, problem je sa ovim drugim. On je sam generisao Dns i gateway, a na ovom sa modemom su sva ta polja bila prazna a ja ukucao IP koji si mi rekao
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs