Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
Koji ADSL ruter
STRANA 1 OD 1
gepard Koji ADSL ruter 25.04.2007. 16:46 T4131

status: user
broj poruka: 267
Sutra dobijam ADSL USB modem od YUBC-a i mogucnost koriscenja ADSL-a, posto su mi zahtevi veci, potrebno je povezati vise racunara na internet, potreban mi je i dobar ruter. U YUBC-u su mi ponudili Zyxel 660H za 4800 + porez...

Zeleo bi da cujem (procitam) vase misljenje o tome koji ADSL ruter bi mi odgovarao.

Da napomenem da sam do skora koristio SBB kablovski net (preselio se nemam uslova za SBB) sa TP-link ruterom (najjeftiniji ne secam se oznake modela oko 30-35 evra) i bio relativno zadovoljan... Potrebno je i da racunaru moze da se pristupi i spolja (vpn), ali mislim da to sa skoro svakim ruterom mogu da postignem sto zavisi od podesavanja (illi gresim)

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Koji ADSL ruter 25.04.2007. 20:01 #17161

status: user
broj poruka: 9384
Zyxel 660H za 4800 + porez...
::
:

Uzmi ga, savrsen je. Ako ti je potrebno do 4 racunara u lanu, izbor je gotovo savrsen. Ako ides na vise od 4 racunara, onda uzmi neki ADSL router sa jednim LAN portom (moze TP-Link oznaka nesto 880 ako ne gresim) i neki 8 ili 16 port switch. Mada da se ja pitam, uzeo bih tog ZyXela pa dalje svakako nastavljao switchevima za 4+ racunara, jer je stvarno odlican.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 25.04.2007. 22:34 #17175

status: user
broj poruka: 217



Ajde da i ja uskocim sa jednim pitanjem.

Jel` ima neko iskustva sa TP-Linkom 8840. Na korak sam da ga kupim, pa ako neko iskusniji ima sta da kaze - sad je pravo vreme.

Ipak molio bih da se suzdrzite od preporucivanja Linksys, Allied i slicnih jer mi je cena ipak trenutno jako bitna.

Znaci treba mi prosecan ADSL modem/router za povezivanje i sherovanje neta na dva kompa. Port forward i sl. ali bez nekih naprednih mogucnosti.
Cena konkretnog TP-linka je taman 3700-3800din. Da...ili...Ne.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 25.04.2007. 22:56 #17177

status: user
broj poruka: 9384

:: Cena konkretnog TP-linka je taman 3700-3800din. Da...ili...Ne

Upravo sam sa tim routerom odradio mrezu,medjutim jos uvek ih telekom nije pustio u rad. Ocekujem za par dana (navodno 5 ali je u praksi uvek 10) pa cu videti rezultate. U principu deluje OK, TP link je solidan low quality proizvodjac. Mislim da neces imati bilo kakvih problema u bormalnom radu.
Mrezu sam dalje odradio preko wireless routera ZyXel P-320w, koji ima cetiti LAN porta. Ako ti nije skupo i ako imas mogucnosti (tj ako ti ponude), uzmi ZyXel, odlican je brend, rame yz rame sa Linksysom a kosta znatno manje.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Licno 25.04.2007. 23:07 #17178

status: user
broj poruka: 5696
bih uzeo samo: Linksys, D-link, 3Com/USR, Cisco, Allied Telesyn...od konkretnih modela zavisi podrzanost standara ali i cena, pa se mogu naci i jeftiniji ali i skuplji. Nisu ralike bas tako astronomske, uostalom uzimas jedan komad a ne 100 komada...


M i G
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Licno 26.04.2007. 00:58 #17192

status: user
broj poruka: 9384


:: bih uzeo samo: Linksys, D-link, 3Com/USR, Cisco, Allied Telesyn...od konkretnih modela zavisi podrzanost standara ali i cena, pa se mogu naci i jeftiniji ali i skuplji. Nisu ralike bas tako astronomske, uostalom uzimas jedan komad a ne 100 komada..
::
::
:: M i G

Pa da. Ali ZyXel ti je u mnogo bolji od D-Linka i AT. Te dve firma su samo tako precenjene i marketinski pogurane od strane uvoznika i distributera, dok je ZyXel ozbiljna firma, koja pravi ozbiljne uredjaje. Dobro je da su krenuli i kod nas...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Diorama re 26.04.2007. 01:41 #17195

status: user
broj poruka: 140
ja sam od sezama dobio conexant takodje 4x lan i ok je skroz nego da vas pitam jel to znaci da mogu da povezem 4 pc-ja na net preko ovog mog???nisam probao
naravno pod uslovom da je moj pc upaljen i logovan na internet
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg ... 26.04.2007. 10:43 #17216

status: user
broj poruka: 711
TP-Link je low cost resenje... Ukoliko ti nisu preveliki zahtevi verovatno ce ti obaviti posao... Ne znam kako stoji sa softverom i koje su mogucnosti konkretnog modela...

D-Link su, bar kod mene, radili ok...

Ukoliko imas malo vise kesha onda ti preporucujem Linksys AG241 (ili slican)... Ima sve sto ti treba, a postoji i gomila neoficijelnog firmware-a za njega...

BTW, mozda sam nesto propustio, ali zasto trazis novi ruter? Rekao si da imas TP-Link koji si koristio uz SBB...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: re 26.04.2007. 13:07 #17224

status: user
broj poruka: 9384



:: ja sam od sezama dobio conexant takodje 4x lan i ok je skroz nego da vas pitam jel to znaci da mogu da povezem 4 pc-ja na net preko ovog mog???nisam proba

DA, TO ZNACI DA MOZES

:: naravno pod uslovom da je moj pc upaljen i logovan na interne

Ne treba ti biti prikacen tvoj PC ukoliko ti je uredjaj ROUTER (a po svoj prilici jeste).

Dakle uzmi samo 4 kabla, spoj racunare sa ruterom preko LANa, (ukiljucujuci i tvoj) i na svakom od njoh podesi da dobijaju automatsku IP adresu preko DHCP servera (sto je u ovom sluucaju sam router) i trebalo bi sve da ti proradi iz prve.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard ... 26.04.2007. 13:48 #17227

status: user
broj poruka: 267
Prvo hvala svima na odgovorima narocito vmarc-u.

Sto se tice pitanja vampirbg-a, da imao sam TP-Link (valda 402 model) u Zemunu na SBB-u, ali je to ostalo tamo posto nas je vise koristilo (delilo) mrezu, pa mi sad treba nesto slicno...

Kao sto rekoh dvoumim se da uzmem ovog Zyxel-a 660H (oko 5700) ili TP-Link 8840 (za koji mi kazu u Netiksu da su mu podesavanja skoro ista kao i kod modela 402, a kosta oko 3600-3700). Koja je znacajna razlika u korist Zyxel-a, ako znate (za vmarc-a, a i ostale...), treba li prezalioti 2000 za to?!? :) Moze i neki treci model sa `dobrim` obrazlozenjem zasto... :)

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 26.04.2007. 14:35 #17240

status: user
broj poruka: 9384


::
:: Kao sto rekoh dvoumim se da uzmem ovog Zyxel-a 660H (oko 5700) ili TP-Link 8840 (za koji mi kazu u Netiksu da su mu podesavanja skoro ista kao i kod modela 402, a kosta oko 3600-3700). Koja je znacajna razlika u korist Zyxel-a, ako znate (za vmarc-a, a i ostale...), treba li prezalioti 2000 za to?!
Ja bih to posmatrao, slicno kao Machine, dakel ne investiciju koja se zali, vec naprotiv... obezbedjivanje dusevnog mira i sigurnosti. Dakle ti znas na cemu si i kakve su ti platezne mogucnosti. Znam ljude kojima je i 500 dni veliko kao kuca jer ih nemaju ali isto tako znam i one koji `nisu dovoljno bogati da kupuju jeftine stvari`. Dakle da razimiramo, STA GOD DA UZMES RADICE TI. Ako si spreman na povremene trzavice i one ti ne smetaju (u vidu blokiranja, ili sta ti ja znam cega, paljenje i gasenje rutera u mesec - dva) onda TP- LINK (mada ce ti po svemu sudeci sve raditi ok). Ako volis da kupis i zaboravis onda ZyXel,Linksys...

Moze i neki treci model sa `dobrim` obrazlozenjem zasto... :)
Obrazlozenje konkretno ti niko nece dati. Sve su to uredjaji kojima je samo to svrha postojanaj i svi rade.

PS. Meni je razvucena mreza (Wireless i Ethernet 10/100) kompletno na ZyXelu i sve radi chuk chuk... Zaboravljam da postoji...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bachi Odgovor... 26.04.2007. 15:03 #17245

status: user
broj poruka: 25
Ako nije kasno - uzimaj slobodno TP-Link. Imamo ga na poslu, nas 10 deli Net preko njega i savršeno radi.

Jedina zamerka što kod firewalla za outbound (izlaz), podrazumevano pravilo je allow all i NE MOŽE da se menja na DENY ALL, pa da praviš izuzetke, ali to ide uz takvu nisku cenu.

Pozdrav,
Bachi

:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Odgovor... 26.04.2007. 15:08 #17247

status: user
broj poruka: 9384



:: Ako nije kasno - uzimaj slobodno TP-Link. Imamo ga na poslu, nas 10 deli Net preko njega i savršeno radi.
::
:: Jedina zamerka što kod firewalla za outbound (izlaz), podrazumevano pravilo je allow all i NE MOŽE da se menja na DENY ALL, pa da praviš izuzetke, ali to ide uz takvu nisku cenu
::
:

Eto ti ocigledan i konkretan primer. Dakle kod 80% korisnika (ukljucujuci verovatno i tebe) ovo je zanemarljiv problem. Ali ja licno nebih mogao da zivim sa tim :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard ... 26.04.2007. 16:23 #17255

status: user
broj poruka: 267
Hvala jos jednom.

Naravno da nije kasno, volim da se raspitam dobro pre nego sto dam pare za nesto, pogotovo ako teba da radi 24h na dan...

Da ruter mi treba za kucnu (stan) mrezu, a trenutni zahtevi nisu preveliki, ali siguran sam da ce porasti :), pa se stoga i raspitujem...

Za sad Zyxel ima blagu prednost (vmarc)... :)

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 26.04.2007. 22:02 #17305

status: user
broj poruka: 217



Zahvaljujem se i ja na korisnim informacijama i savetima.

Meni je ipak blizi TP-Link, verovatno cu ga uzeti sutra i namestiti/istestirati tokom vikenda, pa cu napisati utiske.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 06.05.2007. 22:10 #18301

status: user
broj poruka: 217

Uzeo TP-Link 8840 pre par dana za 3600din. Namestio sve za 10-15 min. i za sada sve radi savrseno (kuc, kuc u drvo).

Uputsvo je malo sturo, ali opet pise sve sto treba. Sam ruter je mlak na dodir, valjda nece biti problema tokom leta po tom pitanju.

Znaci, ova 3-4 dana svakako nisu dovoljna da se donese konacan zakljucak o kvalitetu rutera, ali za sada sam prilicno zadovoljan kako sve radi i lakocom konfigurisanja i busenja portova. Taman Low cost resenje, kakvo mi je i trebalo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646102.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs