Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
Wireless za laptop
STRANA 1 OD 1
slushalica Wireless za laptop 17.05.2007. 10:26 T4397

status: user
broj poruka: 6
Pazario sam laptop(Toshiba a100-784) i posto se zelim resiti dial-up konekcije i preci na wireless interesuje me sta treba da nabavim i kolika je cena takve opreme. Sam racunar hvata signal provajdera, ali je slab.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Wireless za laptop 17.05.2007. 11:43 #19433

status: user
broj poruka: 9384

:: Pazario sam laptop(Toshiba a100-784) i posto se zelim resiti dial-up konekcije i preci na wireless interesuje me sta treba da nabavim i kolika je cena takve opreme. Sam racunar hvata signal provajdera, ali je slab.

Posto ma laptopu nemas prikljucak za eksternu antenu, onda ti je najbolja varijanta da kupis router (sada zaista ne mogu da se setim ko ga od proizvodjaca ima u ponudi, ali ga zaista ima) sa dual wireless lanom. Kosta oko 55 evra. Potrebni su ti jos i neka jeftinija antena i odredjena kolicina kabla (sto krace to bolje).

U jedan konektor za antenu rutera, umesto postojece ukacis antenu koju si dokupio, drugi WLan umrezis sa laptopom i sve radi kao odlicno.

Ostaje ti uvek i opcija obican wireless router, koji ces da vezes na provajdera i kablom 10/100 da se spojis sa laptopom. I u ovom slucaju ti narano treba i antena i kabl, osim ako ne mozes sam router da pozicioniras na mesto odakle moze da ima kvalitetan signal sa provajdetom uz pomoc njegove antere.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Antena 17.05.2007. 12:33 #19441

status: user
broj poruka: 726

Ako ti je wireless potreban iskljucivo za komunikaciju sa provajderom,onda je moja preporuka antena (koju mozes postaviti na laptop) koja radi na principu `plug and play` -
karticu ubacis u `cardbus` slot,povezes je sa antenom i dovidjenja :)



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Antena 17.05.2007. 15:13 #19454

status: user
broj poruka: 9384



::
:: Ako ti je wireless potreban iskljucivo za komunikaciju sa provajderom,onda je moja preporuka antena (koju mozes postaviti na laptop) koja radi na principu `plug and play` -
:: karticu ubacis u `cardbus` slot,povezes je sa antenom i dovidjenja :
::
::
::
::

Ali on vec ima W-LAN na laptopu. Bolja mu je onda fora Router + EXT antena + LAN kabal, jer u svakom slucaju bi morao da laptop vezuje kablom, e sada UTP ili kablom za antenu... ogranicen je za menevar svakako... s tim sto je UTP-om ogranicenje manje jer moze da koristi vecu diznu kabla.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Wireless 17.05.2007. 15:48 #19456

status: user
broj poruka: 726

VMARC,nijesi me razumio.Naravno da ima wireless na laptopu,ali mu je signal slab.Ja mu predlazem antenu kao najjednostavnije resenje.Ako planira nesto drugo - WLan,komsija,ICS,drug koji je daleko...onda je bolje uzeti nesto ozbiljnije -AP/ruter koji ce povezati sa modemom.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
slushalica Re: Antena 17.05.2007. 16:21 #19458

status: user
broj poruka: 6


::
:: Ako ti je wireless potreban iskljucivo za komunikaciju sa provajderom,onda je moja preporuka antena (koju mozes postaviti na laptop) koja radi na principu `plug and play` -
:: karticu ubacis u `cardbus` slot,povezes je sa antenom i dovidjenja :
::


Da li mislis da bi ta kartica i antena bile dovoljne da uhvatim signal, odnosno da ne moram uzimati router?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 17.05.2007. 16:54 #19461

status: user
broj poruka: 3529
Niko ti ne moze ovako garantovati da ces imati dobar signal.
Kada je wireles u pitanju nema pravila, sve zavisi od dolazeceg i odlazeceg signala a to zavisi od gomilu faktora, tako da ti je moj savet da ako hvatas vec sa lap topom taj signal npr. u stanu(kuci), izadjes na terasu ili napolje pa vidis kakav ti je onda signal, i ako ti je dosta postojan bez vecih variranja, onda ti je antena verovatno dovoljna, mada ipak cu da dodam da je ruter prava stvar za ovakve stvari i najbolje je ako mozes negde da ga pozajmis pa da vidis i sam kako to sve lepo radi!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik @slushalica 17.05.2007. 17:54 #19464

status: user
broj poruka: 726

Procitao sam tvoj mail i odgovorio.A,sto se tice kvaliteta signala,on zavisi od vise faktora.Najbolje je da se konsultujes sa potencijalnim provajderom - objasnice ti `mapu`,tj. tvoj polozaj/zonu,kapacitet signala i mogucnosti opreme.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Wireless 17.05.2007. 18:13 #19469

status: user
broj poruka: 9384



::
:: VMARC,nijesi me razumio.Naravno da ima wireless na laptopu,ali mu je signal slab.Ja mu predlazem antenu kao najjednostavnije resenje


Cekaj, ti mu predlazes antenu koja se ukljucuje u PCMCIA slot?

Koliko to kosta...?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik W-less 17.05.2007. 18:30 #19470

status: user
broj poruka: 726

Ako zeli samo izlazak na internet,ja mu predlazem antenu,nema potrebe da kupuje ruter.Koliko kosta,ne znam.Ako je ta varijanta skupa,onda moze da kupi klasicnu eksternu antenu,ali to ce mu ograniciti kretanje.Takodje,oprema se moze i iznajmiti,uz mjesecno placanje.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grr a uuuu!!! 17.05.2007. 20:11 #19486

status: user
broj poruka: 242
shtace mu ruter?
to shto ti hvatash neki signal ne znaci i da taj drugi ap hvata tvoj.oni imaju antenu od 20-24db i jaku karticu, a ti imash u kompu nesto shto moze (jedva) da radi u stanu.znaci morash antenu da stavish napolje oko 20 db (opticka vidljivost se podrazumeva) ap sa atherus cipsetom(izmedju antene i ap-a max 10 m kabla.ap i komp povezijesh utp kablom.neznam u kom iz kog si kraja ali beograd je prilicno zagushen na 2.4 ghz, tako da bi ti savetovao da se raspitash kod provajdera o mogucnosti da se kacish sa 5.2 ghz. u slicaju da bash hocesh da se shetash po kuci bez kabla onda ti treba josh jedan ap koj cesh staviti unutra, samo da znash to ti nece bash lepo raditi na primer kroz 3 zida, ili na spratu kroz betonsku plocu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Jos jednom... 17.05.2007. 21:00 #19490

status: user
broj poruka: 726

Za komunikaciju sa provajderom,nekad je dovoljna snazna antena.Ukoliko procijene da je potrebno,preporucice mu AP.Ja sam krenuo od najjednostavnijeg resenja.
Ruter,kazes?Sta ce mu ruter?On hoce izlaz na internet,dovoljan je obican AP (ruteri jesu AP,ali napredniji i skuplji).

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: W-less 18.05.2007. 01:35 #19530

status: user
broj poruka: 9384



::
:: Ako zeli samo izlazak na internet,ja mu predlazem antenu,nema potrebe da kupuje ruter.Koliko kosta,ne znam.Ako je ta varijanta skupa,onda moze da kupi klasicnu eksternu antenu,ali to ce mu ograniciti kretanje.Takodje,oprema se moze i iznajmiti,uz mjesecno placanje
::
::
::

U tome i jeste fora. PCMCIA antena, pored toga sto je blago receno neprakticna (do neupotrebljivosti) kosta koliko i dual w-lan router. tako da ta opcija otpada.

klasicna ext antena opet otpada, jer integrisana w-lan na laptopu jednostavno nema konektor za nju, vec je njena antena integrisana zajedno sa karticom i sakrivena ispod maske sa ostalom elektronikom. dakle nema gde fizicki da se prikljuci.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: a uuuu!!! 18.05.2007. 01:42 #19531

status: user
broj poruka: 9384
u slicaju da bash hocesh da se shetash po kuci bez kabla onda ti treba josh jedan ap koj cesh staviti unutra, samo da znash to ti nece bash lepo raditi na primer kroz 3 zida, ili na spratu kroz betonsku plocu.
::
::

E sada, o ovome pricam. Ne dva routera (kao sto ja imam u stanu),ili AP +router, vec dual wireless router sa 2xwlan, 1xwan i 4xutp.
A kroz 3 zida i jednu plocu meni internet radi sadvim normalno (negde oko 70% signala), uz standardne antenice. najslabiji protok u mrezi mi je 11mb/s iza ta 3 zida i ploce, ali mi to sve nije bitno jer mi je internet 1024/256 kb/s tako da ispod tog protoka nikada ne pada.

Oprema: OvisLink router za Wireless internet, spojen UTPom na ZyXEL P-320 Wireless router i rasporedjeno na Atheros Gigabyte PCMCIA na laptopu i TP-LINK PCI na desktopu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Wireless 100-ti put 18.05.2007. 11:37 #19553

status: user
broj poruka: 726

@VMARC
Ne znam koliko kosta,ako tvrdis da je skupa - u redu,ali,da je neprakticna,tu veoma grijesis.Antena se kaci na ekran (naravno,sa spoljne strane),pri dnu,tako da i estetski kriterijumi nijesu naruseni.Da ne govorimo o funkcionalnosti - mogao bi da nosi laptop sa sobom bilo gdje u gradu.

Kada govoris o eksternoj anteni - dovoljno je da kupi karticu (takodje ide u slot) koja ima interfejs za antenu i - eto,ne vidim u cemu je problem.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646104.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs