Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Opticka vlakna...?
STRANA 1 OD 1
stevs986 Opticka vlakna...? 22.05.2007. 00:20 T4456

status: user
broj poruka: 100

Pozdrav, izvinjavam se svima ako tema nije na svom mestu, ali mislio sam da je ovde najprikladnije.


Imam seminarski rad na temu `Karakterizacija optickih vlakana`, e sad ja ne trazim uradjeni seminarski ili tako nesto (iako ne bi skodilo :D ) nego samo da me neko malo uputi na neku literaturu po mogucstvu na srpskom jeziku jer mi engleski nije bas na zavidnom nivou. Unapred hvala...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Opticka vlakna...? 22.05.2007. 00:34 #19861

status: user
broj poruka: 5696
Fiber-opticka vlakna, ha? Sta studiras?

Davno bese kada sam polozio elektro-tehnicke materijale i opto-elektroniku...evo cega se secam: Osnovna karakteristika je prenos informacija u vidu svetlosti karakteristicne talasne duzine kroz jegro obmotano reflektorom koji je dizajniran tako da ne interferira sa osnovnim nosiocem, zrakom koji se krece kroz sredinu poprecnog preseka. Ne moze se prenositi elektricni impuls. Mala potrosnja, velika brzina prenosa, sa minimalnim gubicima pri transferu. Koristi se u telekomunikacionim sisteimama (modemi: modulator-demodulator signala...). Obisno se polazu na dno okeana i to tako da ne bi doslo do pucanja vlakana, ne sme se presvise savijati da ne bi doslo do efekta `stojeceg talasa` i apsolutne refleksije. Zavrsni poprecni preseci se uglavnom laserski obradjuju, glacaju kako bi spojevi bili max. upotrebljivi...e, sada, da li je ovo sve 100% tacno, ne dajem glavu

Za ostalo imas Google ili poznatu biblioteku elektro-tehnickog fakulteta BU. Zamoli nekoga ko ima index ETFa da ti iznese potrebno stivo da se iskopira...


M i G

::
:: Pozdrav, izvinjavam se svima ako tema nije na svom mestu, ali mislio sam da je ovde najprikladnije
::
::
:: Imam seminarski rad na temu `Karakterizacija optickih vlakana`, e sad ja ne trazim uradjeni seminarski ili tako nesto (iako ne bi skodilo :D ) nego samo da me neko malo uputi na neku literaturu po mogucstvu na srpskom jeziku jer mi engleski nije bas na zavidnom nivou. Unapred hvala...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stevs986 Re... 22.05.2007. 00:42 #19863

status: user
broj poruka: 100



Studiram na visoj elektrotehnickoj u Bg-u, imam drugove na ETF-u, znaci tamo mogu pronaci potrebne stvari. Pokusao sam sa Google-om ali ne ide bas lepo samo nesto povrsno. Hvala u svakom slucaju...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: Re: Opticka vlakna...? 22.05.2007. 00:54 #19870

status: user
broj poruka: 711
::duzine kroz jegro obmotano reflektorom koji je dizajniran tako da ne interferira sa osnovni
::nosiocem, zrakom koji se krece kroz sredinu poprecnog preseka. Ne moze se prenositi

I cija se gustina povecava sa presekom kako bi se sto veci deo zraka koji izadje vratio nazad u jezgro... Za ono sto ne uspe da se vrati, tu je kosuljica :) BTW ovo je definicija za single mode vlakno... U slucaju da je u pitanju multi mode onda se kroz isto jezgro propusta veci broj zrakova razlicitih talasnih duzina...

::presvise savijati da ne bi doslo do efekta `stojeceg talasa` i apsolutne refleksije. Zavrsni
::poprecni preseci se uglavnom laserski obradjuju, glacaju kako bi spojevi bili max.

Mora pod mikroskopom, jer i najmanji defekt u spoju dovodi do promene gustine jezgra u nekom delu vlakna i moze dovesti do `vracanja` raka unazad ili ga reflektovati u kosuljicu...

::upotrebljivi...e, sada, da li je ovo sve 100% tacno, ne dajem glav

Ovo sto si rekao je tacno... Doduse moje znanje o optickim kablovima je ograniceno na kompjuterske kablove (i uglavnom prakticnu primenu) tako da je za ovo mozda neko drugi merodavniji...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Re: Opticka vlakna...? 22.05.2007. 00:56 #19872

status: user
broj poruka: 5696

Pa ni ja nisam iz te struke...kolega, tvoja dopuna je i vise nego korisna i pozeljna

M i G

:: ::duzine kroz jegro obmotano reflektorom koji je dizajniran tako da ne interferira sa osnovni
:: ::nosiocem, zrakom koji se krece kroz sredinu poprecnog preseka. Ne moze se prenositi
::
:: I cija se gustina povecava sa presekom kako bi se sto veci deo zraka koji izadje vratio nazad u jezgro... Za ono sto ne uspe da se vrati, tu je kosuljica :) BTW ovo je definicija za single mode vlakno... U slucaju da je u pitanju multi mode onda se kroz isto jezgro propusta veci broj zrakova razlicitih talasnih duzina...
::
:: ::presvise savijati da ne bi doslo do efekta `stojeceg talasa` i apsolutne refleksije. Zavrsni
:: ::poprecni preseci se uglavnom laserski obradjuju, glacaju kako bi spojevi bili max.
::
:: Mora pod mikroskopom, jer i najmanji defekt u spoju dovodi do promene gustine jezgra u nekom delu vlakna i moze dovesti do `vracanja` raka unazad ili ga reflektovati u kosuljicu..
::
:: ::upotrebljivi...e, sada, da li je ovo sve 100% tacno, ne dajem glav
::
:: Ovo sto si rekao je tacno... Doduse moje znanje o optickim kablovima je ograniceno na kompjuterske kablove (i uglavnom prakticnu primenu) tako da je za ovo mozda neko drugi merodavniji...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
blackwolf Opticka vlakna 22.05.2007. 14:40 #19925

status: user
broj poruka: 1471

Black Wolf

Evo jednog malog teksta

http://bs.wikipedia.org/wiki/Opti%C4%8Dko_vlakno
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
blackwolf Evo još jedan 22.05.2007. 14:42 #19926

status: user
broj poruka: 1471

Black Wolf

http://hr.wikipedia.org/wiki/Svjetlovod
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Promeni smer 22.05.2007. 18:27 #19937

status: user
broj poruka: 6643
To je ipak teren za saobraćajni fax - telekomunikacije i vojnu akademiju - veza. Ostali ga ipak samo informativno uče.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Promeni smer 23.05.2007. 00:10 #19992

status: user
broj poruka: 5696
Zoki, nisi u pravu ovog puta. Najjaci smer je na ETFu BU i to je odsek fizicke elektronike, optoelektronika. Ne moram posebno da navodim sta ETF znaci za nasu zemlju i koliko je jak! Ceo razvoj i prozivodnja se obavlja tu. To je tako i u racunartsvu i telekomukacijama, RATEL, Telekom, Telfor...sve je pod jurisdikcijom elektro-tehnickog fakulteta


M i G

:: To je ipak teren za saobraćajni fax - telekomunikacije i vojnu akademiju - veza. Ostali ga ipak samo informativno uče.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Brzina je važna 23.05.2007. 23:20 #20055

status: user
broj poruka: 6643
Ma, ja gledam da njemu treba pravi odgovor što brže, pa ako se ne snalazi na jednom mestu, neka proba na ostalima. Nije tu toliko bitan sam fax, jer se i ne ide na neku vrhunsku stručnost u tamo nekom seminaru, već, da li će i šta da mu neko odgovori, ponudi od materijala... pa ako nekog zna, ili ovo pročita na vreme, eto.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs