Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Aparat
STRANA 1 OD 2  
JovanZ Aparat 17.03.2012. 20:06 T44798

status: user
broj poruka: 2998
Doslo je vreme da se u skorijoj buducnosti (ukoliko ne iskrsne neki veci izdatak) pocastim nekim foto-aparatom. Bacio sam oko na par modela, pa kako sigurno ovde ima mnogo upucenijih ljudi od mene, voleo bih da cujem vasa misljenja.
Neki plafon u ceni bi bilo 200 evrica.

E sada, nekako mi se najvise svideo Fujifilm Finepix s1800, zbog gomile manuelnih podesavanja, dobrog zoom-a i makro moda kao i zbog samog kvaliteta slike. Po mom misljenju mislim da je bolji od Nikon Coolpix-a L120, kojeg sam takodje uzeo u razmatranje, sa kojim je tu negde u cenovnom rangu.

Takodje sam se zainteresovan za Fuji finepix s2950

E sada, aparat bih koristio onako amaterski, sa svoju dusu jer me zanima fotografija, a cenim da je ovako nesto fino za vezbanje, a kupovina SLR-a mi je jos uvek preveliki zalogaj.

Dakle, bitna su mi manuelna podesavanja, macro mod, zoom i kvalitet slike i naravno da se uklopi u moj budzet koji je 200e.

Pa ljudi - predlozi? :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Cicija 17.03.2012. 20:51 #406813

status: user
broj poruka: 6643
Čovek bi rekao da si oba ili više aparata u tom cenovnom rangu, ne imao u rukama, već, po par dana testirao i testirao i benchmarkovao....
Ali, ti si vredno skupljao podatke o brojkama i onda ih poredio. S obzirom na to, ne postoji način da ti neko ko ima imalo iskustva (najverovantije nema sa svim aparatima koji su tvoja ciljna grupa) bilo šta dokaže - ti si već stvorio sud.

Mogu ti reći samo, da ako ti je izvor bio neki časopis koji ih je sve čmarkirao, onda sumnjaj u objektivnost jer je bar za neki model netačno, a ako si uzimao podatke samih proizvođača, onda idi kupi zvučnike od 2000W P.M.P.O koji imaju ukupno, sa kutijom 159 grama, i pevaj.
I na tarabi piše...
Inače, od tih koje si pitao, ja bih uzeo Canon...


Budale veruju u sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re 17.03.2012. 21:05 #406820

status: user
broj poruka: 2998
Nije bas tako da sam skroz stvorio sud o tome sta hocu da kupim, zato i pitam za tudja misljenja. Niti slepo verujem proizvodjacima i casopisima. Video sam slike koje su uradjene sa s1800 i L120 i onako odokativno mi deluje da je kvalitet slike na strani Fuji-a.

Hvala za preporuku, pogledacu sta Canon nudi :)

Edit: Gledam slike napravljene Canon aparatima iz slicnog cenovnog ranga, stvarno jesu bolje a i macro je dosta ostriji. A i ima duzu expoziciju. Jos samo da se resim za model, ali imam dosta vremena za to. Hvala jos jednom. Nije me sramota da priznam da se ne razumem mnogo, pa je svaki savet dobrodosao.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Miletic ??? 17.03.2012. 21:48 #406823

status: user
broj poruka: 221
pogledaj canon ixus 300hs

imao sam prilike da vidim kako radi, i deluje sasvim pristojno, e sad, cini mi se da je drugar to kupio za nekih 220 evra... ti vidi vec... dobro razmisli, pretrazi slike sa neta od svih aparata koji te zanimaju, pa odluci sam.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Mrka kapa za Canon - u ovom cenovnom rangu, on nema predstavnika 17.03.2012. 22:41 #406845

status: user
broj poruka: 10988
medju super-zoom-erima. Eventualno Powershot S130 (dobre fotke, guta baterije, spor je). Ovaj Ixux je samo 3.8 (optical zoom). Uzimaj Fuji-ja i uzivaj...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gile23 ... 17.03.2012. 22:43 #406847

status: user
broj poruka: 9122
Nokia 808 :DDD.

Pozdrav!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Tooo Gile - ti ces mu, naravno, obezbediti ovu Nokiju za 200 euroa 17.03.2012. 22:45 #406848

status: user
broj poruka: 10988
...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tristram Re: 17.03.2012. 22:49 #406849

status: user
broj poruka: 1872
:: Powershot S130 (dobre fotke, guta baterije, spor je
::
::


Jeste, slike dobre, trebaju za njega bar dva seta od 2000mAh za popodne škljocanja, brz onako, mož da prođe. Bio je u emmiju na akciji za 140e čini mi se.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 17.03.2012. 22:54 #406850

status: user
broj poruka: 4054

ovako nesto :-/ http://imageupload.org/en/file/202438/1947ea616458160a12554b2561d8b6cd-66511-fp.jpg.html


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gile23 Re: Tooo Gile - ti ces mu, naravno, obezbediti ovu Nokiju za 200 euroa 17.03.2012. 22:55 #406851

status: user
broj poruka: 9122
Ima ono ispalo iz kamiona i te fore .).

Pozdrav!


:: ..
::
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ I ja sam se sada zagrejao za SX 130 17.03.2012. 23:28 #406853

status: user
broj poruka: 2998
Najvise mi se svidja sto koliko sam citao ima skroz manuelni fokus, a sa tim bih se zapravo vise `igrao` nego sa zoom-om.

Dobro cu da razmislim pre kupovine, mada naginjem ka Canon-u.

Hvala svima jos jednom.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Masinist ako nisi gadljiv 17.03.2012. 23:33 #406856

status: user
broj poruka: 251
na polovne uredjaje, ja prodajem S1800, prvi vlasnik jos mesec dana garancije (bila je godinu)
Nigde nije ostecen, od prvog dana zastitna folija na displeju, koristio ga u 3 setnje i stoji na polici. Ima i slika na koje sam `ponosan` pa bi ti mogao poslati na mail. Mesec i neki makro... Full pakovanje.
Cena 105E
Pozz

Phenom II & Antec H2O 620
M5A99X EVO
4x2GB 2000MHz
GV-R685D5-1GD & GV-R685OC-1GB
U2312HM
PyroSE 60GB & HD103SJ
CM 690 II Adv & SST-ST85F-P
Creative Titanium
AltecLansing VS4121
Sennheiser HD201
Lycosa
Sphex
R.A.T.7 Albi

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Tooo Gile - ti ces mu, naravno, obezbediti ovu Nokiju za 200 euroa 18.03.2012. 01:16 #406878

status: user
broj poruka: 18941
aman Tortojede, opet ti sa tim fujijem, u tom cenovnom rangu MOZE da se nadje veoma dobar PowerShot koji je stvarno mocniji od fuji-ja, sto se tice performansi i kvalitetta slika, kakav bre fuji, on ne moze ni da se priblizi Canonu.


:: ..
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzonihsv re: 18.03.2012. 06:22 #406889

status: user
broj poruka: 330
Ti navedeni Fuji-ji su blago rečeno - za izbegavanje. Čak i par skupljih Fuji-ja treba izbegavati jer uopšte nemaju dobre fotke (kad se fotografija pogleda na 100%, vide se neke linije - koje u stvari obrazuju samu fotku, ali opet uveličano zaista neprivlačno izgleda). Plus, dodatne hromatske aberacije, vinjetiranje...

Nimalo kvalitetne fotke kao sa Fuji-jevom serijom sa EXR senzorom.

Doduše, S2950 je unapređen aparat serije S i kod njega navedeni problemi nisu toliko izraženi. Međutim, kvalitet fotki nije baš na zavidnom nivou. Macro je prosečan i često ispod prosečan, zum je dobar (18x) ali pri maksimalnom zumu (tele), fotografija nema isti kvalitet kao i bez zuma (wide). A HD video je sve samo ne HD video.

Da je Fuji izbacio neki nov aparat (do 20k dinara), a da ima EXR senzor, priča bi bila drugačija. Ovako, izbegavati navedeni brend u tom cenovnom rangu.

Samim tim, dolazimo do aparata kojeg bih ti ja preporučio (kao i par drugih članova u porukama iznad) - Canon SX130.

I više nego dobar macro (za tu cenovnu kategoriju), dobar zum, HD video (bolji od S2950), mogućnost upotrebe CHDK i svega što taj modifikovani firmware pruža, manuelni zum (iako zvuči interesantno, slabo ko ga koristi često - među njima sam). Ispunjava sve tvoje uslove, kao što vidiš.

Što se tiče baterija, pošto aparat košta oko 17k dinara, ostaje ti dovoljno para da uzmeš jedne od najboljih punjivih baterija koje se kod nas mogu naći - 4 Eneloop 2000mAh sa punjačem (oko 2000k dinara). Sa jednim punjenjem (u aparat idu 2 baterije) možeš da ispucaš oko 400 fotki (sve zavisi koliko koristiš zum i pregledanje fotki). Plus imaš i za SD karticu, a u okviru si budžeta.

Pošto vidim da ti je bitan i makro, evo ti primer kakav je makro na mom SX120:

ful slika - http://goo.gl/7Rqi8
100% crop - http://goo.gl/D05HN

Korištene su manuelne opcije (što pre se igraj sa istim, jer mnogo lakše praviš fotke sa dobrom ekspozicijom), CHDK firmware, PS CS5 i naravno, dobro svetlo.
Na SX130 je makro u istom ili malo boljem rangu. Naravno, manuelni fokus radi i u makro modu.

Jedini nedostatak SX130 u odnosu na SX120 jeste nešto tamnija blenda. Kod SX120 počinje na 2.8, dok dok SX130 počinje na 3.3. Osim toga, sve ostalo je zaista za pohvalu.


Tako da, preporuka za SX130, jer kad se uzme sve u ozbir, za 17k + dodatna ``oprema`` (baterije i kartica) je dobra ponuda. Ako nađeš jeftinije, još bolje po tebe.






https://www.panoramio.com/user/dzonihsv - moja galerija
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Lesenje Fuji... 18.03.2012. 08:13 #406891

status: user
broj poruka: 156

pravi kesa fotoaparate i kraj price.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Izvinjenje 18.03.2012. 10:58 #406906

status: user
broj poruka: 6643
Dakle, izvinjenje što sam pretpostavio da si glup kupac, a opravdanje - često SVI upadamo u istu šemu reklamnih polupodataka koje ne razumemo u potpunosti ili su, prosto, netačni i zlonamerno predstavljeni, pa kupimo neko sranje, posle koga nas je sramota da to priznamo.
Eto, ja sam kupio BearPaw skener jer mi je bio lep dizajn i još ponešta od Geniusa. I to dva ili tri puta od Geniusa sa istim rezultatima. Ko prizna drugi ga još više zajebavaju, šta ćeš....


Budale veruju u sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tristram Re: re: 18.03.2012. 11:13 #406909

status: user
broj poruka: 1872
Ima još jedan nedostatak, to jest ne znam pati li i SX120 od toga ali ipak da napomenem, ako imaš u pozadini neki dominantan tačkasti izvor svetlosti (čak i jaču sijalicu u tamnom kadru) videćeš svetlu vertikalnu štraftu na snimku, na fotografijama nije problem jer obično možeš malo drugačije da se namestiš ali kad je video u pitanju zna da bude.

Takođe, pošto je u pitanju zumer koji koristi AA baterije ne možeš baš da ga nosiš u džepu od košulje, ali zato dosta lepo leži u ruci i plastika je kvalitetna, nije kao da držiš disposable idiota.

::
:: Jedini nedostatak SX130 u odnosu na SX120 jeste nešto tamnija blenda. Kod SX120 počinje na 2.8, dok dok SX130 počinje na 3.3. Osim toga, sve ostalo je zaista za pohvalu
::
::
:: Tako da, preporuka za SX130, jer kad se uzme sve u ozbir, za 17k + dodatna ``oprema`` (baterije i kartica) je dobra ponuda. Ako nađeš jeftinije, još bolje po tebe.
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzonihsv Re: Re: re: 18.03.2012. 11:51 #406916

status: user
broj poruka: 330
To ti je tzv. CCD smear. Od njega ``pate`` sve kamere sa CCD senzorom. dSLR-ovi i mali broj kompakt aparata sa CMOS senzorom nemaju tih problema.

https://www.panoramio.com/user/dzonihsv - moja galerija

:: Ima još jedan nedostatak, to jest ne znam pati li i SX120 od toga ali ipak da napomenem, ako imaš u pozadini neki dominantan tačkasti izvor svetlosti (čak i jaču sijalicu u tamnom kadru) videćeš svetlu vertikalnu štraftu na snimku, na fotografijama nije problem jer obično možeš malo drugačije da se namestiš ali kad je video u pitanju zna da bude
::
:: Takođe, pošto je u pitanju zumer koji koristi AA baterije ne možeš baš da ga nosiš u džepu od košulje, ali zato dosta lepo leži u ruci i plastika je kvalitetna, nije kao da držiš disposable idiota.
::
:: ::
:: :: Jedini nedostatak SX130 u odnosu na SX120 jeste nešto tamnija blenda. Kod SX120 počinje na 2.8, dok dok SX130 počinje na 3.3. Osim toga, sve ostalo je zaista za pohvalu
:: ::
:: ::
:: :: Tako da, preporuka za SX130, jer kad se uzme sve u ozbir, za 17k + dodatna ``oprema`` (baterije i kartica) je dobra ponuda. Ako nađeš jeftinije, još bolje po tebe.
:: ::
:: ::
:: ::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 18.03.2012. 12:45 #406925

status: user
broj poruka: 2998
@Masinist
Nisam gadljiv, ali volim garanciju, a posle dosta uporedjivanja, i preporuka ostalih forumasa, ipak sam se resio za Canon.

@Dzoni, hvala na detaljnom odgovoru i slikama, stvarno je nivo detalja veoma dobar za tu cenu. Koliko sam uspeo da primetim Fuji koje sam gledao gube mnogo vise sitnijih detalja u odnosu na canona.

@Pisko, ma nema potrebe, u svakom slucaju razumem da komentar nije bio zlonameran a i bio su u pravu za Canona a i daje vise bang for the buck, barem za ono za sta meni treba, a i ja sam se malo vise zaleteo sa Fuji-ja :)

@Tristam Za tu cenu, spreman sam na takav kompromis :), a snimanje filmova me ne zanima - tako da sam resio, jos samo da skupim novce :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tristram Re: Re: Re: re: 18.03.2012. 13:10 #406928

status: user
broj poruka: 1872
Aha, nego što mi se čini da je na njemu taj efekat izraženiji nego što je normalno. Nema veze, za slike ionako ne smeta mnogo a reče da ga snimanje ne zanima.

Aparat je sve u svemu jako dobar za te pare, da se opet potrefi na nekoj akciji ne bi imao šta da se misli.

:: To ti je tzv. CCD smear. Od njega ``pate`` sve kamere sa CCD senzorom. dSLR-ovi i mali broj kompakt aparata sa CMOS senzorom nemaju tih problema.
::
:: https://www.panoramio.com/user/dzonihsv - moja galerij
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict Fuji - Kesa 18.03.2012. 14:32 #406933

status: user
broj poruka: 4515
hahahahahahahaha

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Re: Re: Tooo Gile - ti ces mu, naravno, obezbediti ovu Nokiju za 200 euroa 18.03.2012. 19:55 #406972

status: user
broj poruka: 10988
Cenjeni kolega, moras da uzmes u obzir i KONTEKST price - ne samo neke njene elemente. Jovan je SAM pomenuo DVA Fuji-jeva modela kao svoj MOGUCI izbor. Nisam mu JA to sugerisao, nego sam se saglasio sa njime (imao sam, do nedavno, S1000 i bio zadovoljan njime). Kasnije se ispostavilo da JovanZ i dalje luta po KATEGORIJAMA fotoaparata...


:: aman Tortojede, opet ti sa tim fujijem, u tom cenovnom rangu MOZE da se nadje veoma dobar PowerShot koji je stvarno mocniji od fuji-ja, sto se tice performansi i kvalitetta slika, kakav bre fuji, on ne moze ni da se priblizi Canonu
::
::
:: :: ..
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp ajde ako nekog ne mrzi 18.03.2012. 22:36 #407013

status: user
broj poruka: 3466
da mi da misljenje u vezi canon g9 aparata i ako ima neki savet ukratko za pocetnike, tj mene haha

Uzeo sam aparat pao sa kamiona, 8gb kartica, 2 baterija i lovepro valjda futrola za 30e i za 20e punjac i to je to. Kada treba ja uzmem aparat i okrenem onaj tockic na auto ili na video i rokam.

Jel ima neka forica, savet...?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ajde ako nekog ne mrzi 19.03.2012. 00:06 #407034

status: user
broj poruka: 18941
G9 je ozbiljan aparat, uzeo si jedan veoma kvalitetan prozumer, cuj neka forica, imas milion i jednu foricu s tim aparatom, moraces da se pomucis sa uputstvom, ne moze to tek tako neko da ti objasni u par recenica, previse ima detalja koje moras sam da prodjes, zagrej stolicu .)
mogu da ti kazem samo detalje na koje da obratis posebnu paznju, a to su: stabilizacija slike, blic, expozicija, podesavanja tacaka slike, i programi na tockicu i njihove mogucnisti koje su ogromne. Za pocetak to su osnovne stvari, tek posle idu finese.


:: da mi da misljenje u vezi canon g9 aparata i ako ima neki savet ukratko za pocetnike, tj mene hah
::
:: Uzeo sam aparat pao sa kamiona, 8gb kartica, 2 baterija i lovepro valjda futrola za 30e i za 20e punjac i to je to. Kada treba ja uzmem aparat i okrenem onaj tockic na auto ili na video i rokam
::
:: Jel ima neka forica, savet...?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp hvalaa Igore kralju 19.03.2012. 01:55 #407047

status: user
broj poruka: 3466



:)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Serija `G` sadrzi odlicne modele - visok kvalitet slike, sirok dijapazon podesavanja 19.03.2012. 02:34 #407052

status: user
broj poruka: 10988
(feature-rich, to jest, mnogo manuelnih kontrola, snimanje u RAW formatu...) ali...PRESKUPO (za ono sto nudi). Evo, skoro se pojavio G1X - po ceni jednog solidnog dSLR-a (Rebel3 i tome slicno). Neisplativo za amatera.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646135.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs