Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Foto i video oprema
Skeniranje filmova i slajdova
STRANA 1 OD 1
shkomi Skeniranje filmova i slajdova 24.03.2012. 19:37 T44890

status: user
broj poruka: 844
Imam gomilu nerazvijenih filmova i slajdova i vec dosta mi se vrzma po glavi da to prebacim u digitalni oblik. Malo sam guglao, ali bih vise voleo da cujem iz prve ruke ako neko ima iskustva sa tim
1. Da li je uopste moguce kvalitetno uz pomoc skenera napraviti digitalnu fotografiju skeniranjem filmova, negativa slajdova. Kad kazem kvalitetno mislim na kvalitet koji zadovoljava kucnu upotrebu malo zaehtevnijeg korisnika po nekoj razumnoj ceni naravno.

2. Da li Canon CanoScan 9000F moze da odradi posao pod 1 ili imate neku drugu preporuku

Hvala svima unapred

Devize devize bonda elema
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miccosmo fotoradnja vs kucna radinost 24.03.2012. 20:08 #408312

status: user
broj poruka: 83
Flatbed skeneri za kucnu upotrebu nisu kvalitetno resenje pogotovo sto treba potrositi znatno vremena na podesevanje svakog frejma (kontrat, balansi boja... gama, itd) a rezultati su opet cesto losiji od namenskih skenera. Da napomene i da puno vrmena oduzima i uklanjanje prasine koju ce svakako skenere zabeleziti. A kupovati neki namenski nikonov ili epsonov skener (od 800 do 2000e) za par ili nekoliko desetina rolnica nije resenje.

Ioele dobar operater u fotoradnji sa recimo noritsu skenerom bi ti zavrsili posao vise no dobro. Naravno da se dogovoris o popustu za vecu kolicinu + sto imas i razvijanje. Noritsu skener moze da skenira do 8mp no obicno skeniraju na 3 ili 5, zavisi od radnje do radnje a neki i naplacuju dodatno vece rezolucije. Ja sam pre godinu i po ili dve (S.Palanka) dobio neku jako dobru cifru tada za skeniranje oko 60 rolni filma, mislim da je sve ukupno izaslo oko 4000din.

Pozz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 24.03.2012. 21:34 #408323

status: user
broj poruka: 4054

izvuci te filmove iz rolni na suncu da vidis dali su ti uspeli snimci .. da se nezezas mnogo ako nema nista na njima

imas aparat zasto vec nisi probao .. cisto iz znatizelje .. ako nisi zadovoljan uvek mozes odneti na profi razvijanje


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi ... 24.03.2012. 21:38 #408325

status: user
broj poruka: 844
Hvala miccosmo na savetu. Neka fotoradnja za preporuku

codeus filmovi su 95% uspesni i masa njih razvijena a i slajdovi pregledani mnogo puta. Poenta je prebacivanje u digitalni oblik.


Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus ... 24.03.2012. 21:44 #408326

status: user
broj poruka: 4054

poenta je da sam ja skontao da ti vec imas CanoScan !! .. a u stvari nemas jel ..

ako su slicice za kucne albume koji se prelistavaju kad svrati Tetka iz dojcland -canoscan ce odrati posao savrseno ..

mada dobro kaze miccosmo ako kanis prebacivati 10-tak rolni neznam koliko se isplati kupovina skenera ..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi nije 10 24.03.2012. 21:49 #408328

status: user
broj poruka: 844
Ima sigurno 50ak rolnii i mozda 30ak kutija slajdova. Slike vezane za izgradnju Novog Beograda mahom, a posle i nekih naselja Alzir, Kuvajt....

Videcu sta je isplativije. Korisna informacija za sada je da flatbed skeneri ne rade bas najbolje posao.

jos neki savet

Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miccosmo skener 24.03.2012. 22:23 #408331

status: user
broj poruka: 83
Dok sam bio u Bg nosio sam na skenireanje u BgEliteFoto u staklencu. Zadovoljan kvalitetom skeniranja ali ne razvijanja B&W filmova (rucno razvijanje - masinsko nije bio problem). Imaju sajt i imas tamo cene za osnovnu rez i za visoku rezoluciju iuz napomenu da ide popust na vece kolicine. Za rucno razvijanje moja preporuka Misa Milovic.

Pogledah na brzinu taj Canon i cini mi se da nije lose parce harvera ali ne i savrseno. Danas je em suzen izbor a i dalje je verovatno najbolje kucno resenje neki od nikonovih skenera za filmove.
Za dobar sken bi ti trebalo prvo vremena da ovladas svim korekcijama i podesavanjima pre samog skeniranja a zatim bi opet morao da ih donekle doradis u ps, pogotovo ako skener nema automatsko uklanjanje mrlja od prasine i brazdi od izgrbanih negativa.
Ne znam cenu tog Canona al po nekoj proceni je preko 600-800e a za te novce verovatno mozes i da sve iskeniras i da uzmes cak i neki entrylevel dslr sa objektivom i da sebi ustedis vreme tj da ga potrosis na nesto kreativnije.




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miccosmo @codeus 24.03.2012. 22:26 #408332

status: user
broj poruka: 83
Potseti me na domacu skrivenu kameru od pre 10ak godina kada su u radnjama u centru `operateri` zamenjivali prave rolne filma laznim i pred ljudima vadili film iz kutije da bi `utvrdili` da na njima nema nista. Kako su tek p....eli pojedini fotoreporteri.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miccosmo ispravka 24.03.2012. 22:38 #408334

status: user
broj poruka: 83
Sad vidim da je cena ipak dosta niza i da nema digital ice tehnologiju za uklanjanje prasine, ogrebotina... Da napomenem da rezolucija nije sve, bitnija je dubina boje, dinamicki opseg, odnos signal-sum samog senzora. Da se ne ponavljam uz dosta truda, vremena mozes da izvuces solidne skenove no ja sam na presao taj put i opet otisao da mi sve to urade na boljoj masini i nisam pogresio.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi miccosmo 24.03.2012. 22:39 #408335

status: user
broj poruka: 844
Hvala na iscrpnom odgovoru i trudu

Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Mogu da ti garantijem da ce i oni jeftiniji `amaterski` skeneri, koji... 24.03.2012. 23:02 #408339

status: user
broj poruka: 10988
se isporucuju sa `adapterima/granicnicima` za 35mm i 6x6 negative/diapozitive ODLICNO odraditi posao. Kolicina materijala kojom ti raspolazes i koju valja prebaciti na komp potpuno opravdava izdatak...

Kupiti:

http://goo.gl/q1qUK

evo kako se radi:

http://goo.gl/gFDnd
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Re: Mogu da ti garantijem da ce i oni jeftiniji `amaterski` skeneri, koji... 25.03.2012. 12:11 #408390

status: user
broj poruka: 6643
Ja imam potpuno drugačije iskustvo. Od toga da kao što reče miccosmo, mora da se potroši MNOGGGGGGOOOOO vremena, čak i kada ti sve ide od ruke, a kamoli dok ideš sistemom pokušaj-pogreška-ispravka-ajd` ponovo.... do toga da ni sa fotošopom ni dragim Bogom ne može da se izvuče željeni kvalitet.
I ja sam za profesionalce, nemam reklamu za nikoga, pa da pročešljaš forume koji se više bave fotografijom možda... da ideš na provereno pa makar i skuplje.
Da ponovim: fotografije su neponovljive. Nikad više, pa ih treba čuvati koliko je to moguće.
Neslaganje sa Tortom je zato što je pojam `dovoljno` i `kvalitetno` subjektivna stvar. Nekome ok, nekome nervoza i popizditis na šta liči i koliko je nerealno.
Flatbad skeneri su jeeedva dobri za pregled, ali ne i za čuvanje jedinog primerka koji postoji - za arhiviranje ipak valja uložiti u najbolje što je po razumnoj ceni moguće.
I, da je manja količina u pitanju, onda da se zezaš sam... ali, ovako, imao bi višak skener da skuplja prašinu jednom kada završiš sa digitalizacijom a i muke bi video. Usput, znanje oko skeniranja više ti ničemu ne bi služilo..


Budale veruju u sreću.

:: se isporucuju sa `adapterima/granicnicima` za 35mm i 6x6 negative/diapozitive ODLICNO odraditi posao. Kolicina materijala kojom ti raspolazes i koju valja prebaciti na komp potpuno opravdava izdatak..
::
:: Kupiti
::
:: http://goo.gl/q1qU
::
:: evo kako se radi
::
:: http://goo.gl/gFDn
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grunf011 Skeniranje za kućnu upotrebu 18.11.2012. 12:01 #454866

status: user
broj poruka: 12
Super što sam našao već postojeću temu, takođe se spremam za sličnu akciju arhiviranja starih negativa, a imam ih poprilično, nešto preko 100, fotografijom sam se bavio još od vremena ručnog razvijanja filmova.

Mislim da ovi današnji skeneri sa dodacima za negative mogu da urade posao ako je u pitanju pravljenje arhive za jednostavnu i brzu pretragu, listanje i razgledanje starih slika sa negativa, ali ne i za dobru i kvalitetnu štampu istih. Koliko mi je poznato, ekvivalent 35mm filma u današnjem digitalnom svetu je oko 20MP, dakle za pravo arhiviranje bez gubitka kvaliteta, boja, oštrie, dubine, kontrasta, itd. bio bi potreban ozbiljan skener.

Koliko sam razumeo shkomi radi isto što i ja nameravam, bez spremnosti na veću investiciju, čemu poenta profi skenera i softvera za jednu epizodu arhiviranja, i šta posle? Što se tiče svih fotoradnji koje to rade uslužno, ne želim da negiram bilo čije znanje i profesionalizam, ali teško da će neko za male pare da to uradi kao za sebe.

Nameravam za pomenutu svrhu da pozajmim na neko vreme jedan Canon skener sa dodatkom za negative (trenutno ne znam oznaku) pa ću da se zanimam.
Ovde sam našao očekivane predloge za i protiv, bilo bi dobro da se javi neko ko se bavio baš ovim pa da linkuje neke rezultate / savete i ostalo.

Recimo neki savet o tome da li postoji rizik od oštećenja negativa za vreme osvetljavanja pri skeniranju, u zavisnosti od setovanja parametara, odnosno brzine skeniranja?

Ili kako podesiti parametre kod skeniranja crnobelih filmova (kod mene je to uglavnom slučaj)

Ima o temi ponešto korisno i na:
http://www.scannerreviewsinfo.com/category/photo-scanners

Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646135.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs