Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Koji oprogram za prepravku BIOS-a?
STRANA 1 OD 1
vuk125 Koji oprogram za prepravku BIOS-a? 10.06.2007. 20:18 T4680

status: user
broj poruka: 2929
Potrebno mi je da u bios ubacim delilac za memoriju DDR360 odnosno 180 i DDR300 odnosno 150
koji je program najbolji za ovo znam da ima par, koji biste mi vi preporucili???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re prepravka biosa 10.06.2007. 20:30 #21428

status: user
broj poruka: 1673
Ukoliko 100 posto znas sta radis i sta treba da menjas onda je program hex editor sasvim dovoljan, ali ostaje pitanje da li je moguce setovati clock generator da radi na toj nestandardnoj frekvenciji. Svaka greska vodi u flesovanje sa programatorom. Moj savet ti je da se manes corava posla pogotovo ako nemas iskustva...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE LM 10.06.2007. 20:47 #21431

status: user
broj poruka: 5696
Pa da, HexEditor, ali se bas mora znati sta i gde jer je sve takoreci predstavljeno `kriptovano` tacnije hexadecimalnim zapisom, covek je sa GRFa pa zna ali je ipak nepregledno za razumevanje i rizik da se ne promeni jos nesto pride ako omasis brojanje bytecode-a. Postoje GUI palikacije za AMI i AWARD BIOS: http://www.geocities.com/SiliconValley/Chip/4378/

ali ako nemas dual bios opciju (dvostruka zasticena kopija) u slucaju riknjavanja primarnog bilo fizicki bilo logicki, bolje idustani. Sasvim je drugo pitanje moze li kristal zaoscilirati na nespecifincim ucestalostima, to ostaje experimentalno proveriti.

M i G

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re re bios 10.06.2007. 21:21 #21439

status: user
broj poruka: 1673
Pa naravno da tacno mora da zna gde je koje setovanje upisano i sta tacno cemu sluzi. I sa kompletnom servisnom dokumentacijom o doticnoj ploci, posao je veoma riskantan. Ukoliko je EEprom u socketu i imas programator, napravi kopiju i probaj da li radi pa tek onda se upusti u avanturu editovanja Bios-a. Disasembliranjem Bios-a dobijas asemblerski kod koji moze posluziti za nalazenje na kom mestu se vrsi odabir adrese clock generatora i koja vrednost se upisuje za odredjenu frekvenciju. Za to je potrebno znati na kojoj adresi se nalazi clock generator (zavisi od toga kako je ploca projektovana). A vrednosti koje treba upisati mozes saznati iz uputstva (datasheet) proizvodjaca clock generatora (npr ICS, itd) stim sto dodatna komplikacija moze nastati ukoliko su adresni bitovi usled neke optimizacije, pri projektovanju ploce, povezani sa odstupanjem (npr ukrsteni A0-A1 sa A1-A0).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Odustani 10.06.2007. 21:36 #21444

status: user
broj poruka: 6643
To je napravljeno tako da ne pokušavamo. Samo za pametne doduše, tako, da pošto su pametni sami zaključe da se ne isplati rizik.
Osim, kao i za sve ostalo što se tiče PC-a, a ja to uvek kažem: ništa tu nije potrebno znati, ničega se bojati, samo je potrebno imati dovoljno para.... nisam te utešio, al` mi nije ni namera.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krkub c c c 10.06.2007. 22:03 #21453

status: user
broj poruka: 1006



if it isn`t broken, don`t fix it...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 Koji oprogram za prepravku BIOS-a? 10.06.2007. 22:05 #21454

status: user
broj poruka: 2929


Nasao sam MODBIN6 program i u okviru opcije DDR clock dodao sam DDR300 i DDR360 posto ove delioce nisam imao i u okviru opcije za mnozioc HTT Linka dodao sam 3.7 i 3.8 mnozioc, ovo mi je bilo potrebno sada samo treba videti da li ovo sve radi.
Odgovaralo mi za HTT 267xx3.8=1014 i 273x3.7=1010. Ovo sam preparvio u oficijelnom biosu i nista drugo nsam dirao, trebalo bi da funkcionise, ostaje samo da ovo upisem u rom chip, ako nesto ne valja upisacu EPORMOM onaj koji radi.
Mada mi ovih 3.7 i 3.8 za HTT link malo smrrde jer nisam siguran kako ce ploca da se ponsa kada ih vidi da su prisutni.

Sta vi mislite o svemu ovome??
Ti MACHINE sta kazes na ovo???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Koji oprogram za prepravku BIOS-a? 10.06.2007. 22:09 #21457

status: user
broj poruka: 5696
Ako imas nekog ASUSa ili GA sa duplim onda si osiguran, mada postoji teorijska verovatnoca da usled loseg clockgen-a ostetis neki IC ili tranzistor pa da ti vracanje oficijelnog ne urodi plodom jer si nesto poterao na taktu koji mu nije prijao. U svakom slucaju radi SAMO ako mozes vratiti stari ukoliko je ovaj korumpiran, inace batali


M i G

::
::
:: Nasao sam MODBIN6 program i u okviru opcije DDR clock dodao sam DDR300 i DDR360 posto ove delioce nisam imao i u okviru opcije za mnozioc HTT Linka dodao sam 3.7 i 3.8 mnozioc, ovo mi je bilo potrebno sada samo treba videti da li ovo sve radi
:: Odgovaralo mi za HTT 267xx3.8=1014 i 273x3.7=1010. Ovo sam preparvio u oficijelnom biosu i nista drugo nsam dirao, trebalo bi da funkcionise, ostaje samo da ovo upisem u rom chip, ako nesto ne valja upisacu EPORMOM onaj koji radi
:: Mada mi ovih 3.7 i 3.8 za HTT link malo smrrde jer nisam siguran kako ce ploca da se ponsa kada ih vidi da su prisutni
::
:: Sta vi mislite o svemu ovome?
:: Ti MACHINE sta kazes na ovo???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vuk125 Koji oprogram za prepravku BIOS-a? 10.06.2007. 22:24 #21461

status: user
broj poruka: 2929

Znaci postoji mogucnost i da se nesto Hardverski zezne ako ovo upisem???
Zar je moguce to??

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stripy Re: Koji oprogram za prepravku BIOS-a? 11.06.2007. 01:27 #21482

status: user
broj poruka: 4163
:: Znaci postoji mogucnost i da se nesto Hardverski zezne ako ovo upisem??
:: Zar je moguce to?

Moguce je moguce, svakako moguce (rece Djule Van Gogh). A to ti kazem i ja. Desice ti se sledece. Prepravices program biosa (bilo kojim od navedenih programa), restatovaces masinu i dobices mrak, tj skenjaces bios. Ako ti se bios chip nalazi u postolju sa koga mozes da ga vadis bez lemilice, nabavi isti drugi bios chip, napravi backup kopiju pa se zezaj. U suprotnom ne savetujem ti da to probavas
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646111.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs