Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Koji router ?
STRANA 1 OD 1
XXXL Koji router ? 22.06.2007. 20:23 T4804

status: user
broj poruka: 537
Potreban mi je ruter da bi podelio internet ravnopravno sa komsijom :) za oko mi je zapao `US Robotics USR848004 Broadband Router + 4port Switch` za nekih 30tak eura. Gledao sam karakteristike na njihovom sajtu ali nisam mogao da provalim da li ima neki oblik kotrole protoka, pomocu koje bi mogao da podelim net. Da li je neko imao iskustva sa ovim ruterom ? Da li neko moze da mi preporuci neki koji je bolji za slicnu cenu ? Ovaj je sigurno najjeftiniji u ponudi USR-a ali je sigurno bolji od asusa i canyon rutera :) ili gresim ? Internet koji koristim je kablovski a ide preko Scientific Atlanta (haha prvi put cuo, mozda sam neobavesten samo) cable modema, a paket je flat bez ogranicenja protoka sa niskim nivoom agregacije pa ce torenti vristati na sve strane :)
Hvala unapred na odgovorima !! !! !!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 22.06.2007. 21:10 #22283

status: user
broj poruka: 726
Nemam iskustva sa ovim ruterom,ali sudeci po brojnim postovima nezadovoljnih korisnika (na drugim forumima) kombinacije - taj model + kablovski internet,nesto ozbiljno nije u redu.Ne znaci da ces ti imati slicne probleme,ne znaci da je problem u ruteru...ipak,mozda bi trebao da razmislis o nekoj drugoj varijanti.U tom cjenovnom rangu imas nekoliko modela drugih proizvodjaca (koji se ne zovu ASUS ili Canyon).

I,da - Scientific Atlanta je lider u mnogim oblastima,a u vlasnistvu je Cisco-a,tako da ne moras da brines :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL :) 23.06.2007. 00:15 #22296

status: user
broj poruka: 537
Malo sam citao po netu i neki ljudi stvarno imaju problema sa tim USR-om. Jedino mi je jos i D-Link DI-604 zapao za oko, ali mi nije jasna jedna stvar... kako to da kod nas kosta oko 40e a bilo gde u svetu ne kosta ni 20$ ? Jel nesto nije u redu sa tim ruterima kad su tako jeftini preko grane ili su kod nas samo naduvali cene ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Linksys 23.06.2007. 02:52 #22301

status: user
broj poruka: 711
Uzmi neki od Linksys modela, ali prvo proveri da li imaju 3rd party firmware... Uglavnom su bolji zasnovani na nekoj varijanti Linuxa pa je moguce dodavati svakakve mogucnosti sto mnogi i iskoriste... Ja npr. koristim WRT54G (sada se prodaje kao WRT54GL) sa dd-wrt firmware-om koji podrzava sve ovo sto trazis + voip + vpn + ... Jedino sto je ovo i wireless AP pa mozda ima i viska funkcija u odnosu na ono sto trazis...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL hm 23.06.2007. 13:40 #22324

status: user
broj poruka: 537
@vampirbg
Da li postoji kontrola protoka na tom Linksys-u ? On kosta oko 90e i ako ne nadjem nista povoljnije a da valja, mozda i njega na kraju uzmem. Jedino sto je to ustvari AP a ja nemam potrebu za Wireless koncijama al` ko zna, mozda jednog dana i zatreba :) Najradije bi kupio neki obican ruter koji nije AP :) cisto zbog cene :)

@mrlja
Ovaj USR848004 ima `Flow control` ali nigde nisam uspeo da procitam sta je to stvarno, zvuci kao kontrola protoka a da li je... ko zna :) (posto ljudi koji ga prodaju u svojim radnjama ne znaju :p ) mogu da kupim pa da probam sam i vidim da li jeste ili nije, al kazu da nece da mi vrate pare ako nema kontrolu protoka .. cudno :)

Hvala obojici na postovima :)

Ako jos neko moze da predlozi nesto interesantno.. neka postuje :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Re: hm 23.06.2007. 19:37 #22358

status: user
broj poruka: 584
:: Ovaj USR848004 ima `Flow control` ali nigde nisam uspeo da procitam sta je to stvarno, zvuci kao kontrola protoka a da li je... ko zna :) (posto ljudi koji ga prodaju u svojim radnjama ne znaju :p ) mogu da kupim pa da probam sam i vidim da li jeste ili nije, al kazu da nece da mi vrate pare ako nema kontrolu protoka .. cudno :


`Ravnopravno za komsijom` je prvo sto je diskutabilno. Sekira na pola nece da radi.
Hardverske varijante koje to rade su mnoooogo skuplje od ovih gore pomenutih (mikrotik recimo).
Ako bas hocete po sred rutera da presecete, onda softverski sa
recimo NetLimiterom. Ne znam u kakavim ste odnosima :)

S obzirom da vas je samo dvojica, verovatno hoces da ne ugusite
jedan drugoga kada ste obojica na netu. Za to moze da sluzi QoS (Quality of Service).
QoS jeste neki vid flow controla-e, ali on ovde ima potpuno deseto znacenje
(specijalno kod USR-a i vezan je za IEEE 802.3 Ethernet standard i Full-Duplex,
regulisanje zagusenja u sabracaju, kaaaoooo, i tu su veoma podeljena misljenja,
ali u svakom slucaju ti treba QoS koji i onako nece da radi sa FC). Znaci USR otpada.

Kljucna je tvoja poslednja recenica, odnosno detalj `pa ce torenti vristati na sve strane`.
To znaci da ce operativni sistem u tom ruteru jos vise da `vristi`. S te strane je Vampire
u pravu jer imas u startu osrednjih uredjaja koji sa drugim firmwerom em dobiju mnostvo
dodatnih opcija, em se projunace i ne vriste toliko. Ili bar vriste kvalitetno, sto znaci
da ne moras da ih restartujes na svaka dva dana.

Kada budes jurio uredjaj, nemoj gledati samo njegove specifikacije, vec skini i user
manual i pogledaj ukoliko ima novi firmware sta on donosi. U user manualu cesto
imas malu skolu ovoga svega sto ti treba (NE Quick Guide, tamo imas kako da pocepas
kesu u kojoj je zapakovan ruter) i tamo ces naci odgovore da li taj uredjas to stvarno
moze ili ne moze.

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
XXXL Re: Re: hm 23.06.2007. 22:57 #22377

status: user
broj poruka: 537
U dobrim sam odnosima sa komsijom i NetLimiter ce raditi posao u pocetku dok se ne snadjemo za ruter :) Znaci ipak je najbolje resenje neki ruter sa linuxom da kupim i da ne tupim previse ? :) Na mrezi smo imali improvizovani mikrotik na P2 konfiguraciji koji je odlicno radio dok ga nije spalio grom :) a da kupujem novi pravi mikrotik (250e) samo za nas dvojicu mi i nije neka opcija :) a ponovo da instaliram mikrotik na neku masinu..ne znam gde da je stavim a da mi ne zuji po ceo dan i noc. Jel imas neki konkretan predlog za ruter ?
Hvala na detaljnom odgovoru :)


:: :: Ovaj USR848004 ima `Flow control` ali nigde nisam uspeo da procitam sta je to stvarno, zvuci kao kontrola protoka a da li je... ko zna :) (posto ljudi koji ga prodaju u svojim radnjama ne znaju :p ) mogu da kupim pa da probam sam i vidim da li jeste ili nije, al kazu da nece da mi vrate pare ako nema kontrolu protoka .. cudno :
::
::
:: `Ravnopravno za komsijom` je prvo sto je diskutabilno. Sekira na pola nece da radi
:: Hardverske varijante koje to rade su mnoooogo skuplje od ovih gore pomenutih (mikrotik recimo).
:: Ako bas hocete po sred rutera da presecete, onda softverski s
:: recimo NetLimiterom. Ne znam u kakavim ste odnosima :
::
:: S obzirom da vas je samo dvojica, verovatno hoces da ne ugusit
:: jedan drugoga kada ste obojica na netu. Za to moze da sluzi QoS (Quality of Service)
:: QoS jeste neki vid flow controla-e, ali on ovde ima potpuno deseto znacenj
:: (specijalno kod USR-a i vezan je za IEEE 802.3 Ethernet standard i Full-Duplex
:: regulisanje zagusenja u sabracaju, kaaaoooo, i tu su veoma podeljena misljenja
:: ali u svakom slucaju ti treba QoS koji i onako nece da radi sa FC). Znaci USR otpada
::
:: Kljucna je tvoja poslednja recenica, odnosno detalj `pa ce torenti vristati na sve strane`
:: To znaci da ce operativni sistem u tom ruteru jos vise da `vristi`. S te strane je Vampir
:: u pravu jer imas u startu osrednjih uredjaja koji sa drugim firmwerom em dobiju mnostv
:: dodatnih opcija, em se projunace i ne vriste toliko. Ili bar vriste kvalitetno, sto znac
:: da ne moras da ih restartujes na svaka dva dana.
::
:: Kada budes jurio uredjaj, nemoj gledati samo njegove specifikacije, vec skini i use
:: manual i pogledaj ukoliko ima novi firmware sta on donosi. U user manualu cest
:: imas malu skolu ovoga svega sto ti treba (NE Quick Guide, tamo imas kako da pocepa
:: kesu u kojoj je zapakovan ruter) i tamo ces naci odgovore da li taj uredjas to stvarn
:: moze ili ne moze
::
:: Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Re: Re: Re: hm 24.06.2007. 05:17 #22387

status: user
broj poruka: 584
:: U dobrim sam odnosima sa komsijom i NetLimiter ce raditi posao u pocetku dok se ne snadjemo za ruter :) Znaci ipak je najbolje resenje neki ruter sa linuxom da kupim i da ne tupim previse ? :) Na mrezi smo imali improvizovani mikrotik na P2 konfiguraciji koji je odlicno radio dok ga nije spalio grom :) a da kupujem novi pravi mikrotik (250e) samo za nas dvojicu mi i nije neka opcija :) a ponovo da instaliram mikrotik na neku masinu..ne znam gde da je stavim a da mi ne zuji po ceo dan i noc. Jel imas neki konkretan predlog za ruter ?
:: Hvala na detaljnom odgovoru :
::

Upravo Linksys i D-Link. Ovog prvog naravno da postujem, a za D-Linka sam emotivno
vezan jer imam 3 komada u sobi - switch, adsl modem-router i AP. Suzi izbor na 3-4
modela od ovih firmi i googlaj za probleme i za firmware, to je mnogo bitna stvar.
Ja sam moj D-Link adsl modem 302t (koji je imao jadan software) flashovao Acorpovim
prilagodjenim firmwareom (za sta me je neko najstrasnije napusio ovde) ali od obicne
spravice postade modem-router sa kojim u zivotu nisam imao problema, restartovan je 3
puta za godinu dana (ili je nestala struja ili je provajder nesto zeznuo), dok mi se
sa D-Linkovim firwareom gusio sa p2p, tako da ti je vampir pametno rekao. Skoro sam
imao prilike i da se susretnem sa jednim routerom koji mislim da je kostao 1600 dinara,
na sta mi se kosa digla na glavi, ali ispade da je firma Corega (koja je pod Allied Telesys
- Telesynom, ista stvar) i slogirao sam se kako dobro radi, a izgleda kao decija igracka.
Gooooooooooglaj, pitaj i ove u netix.co.yu-u, ali ipak da ne dramis suvise, jer
su u pitanju samo 2 racunara. Razmisli, mozda ti se i isplati da ulozis u WL AP.
Mozda kupis nekog Qteka pa ce ti trebati internet na njemu :))) Da, pogledaj i
sta ima od Zyxel-a ovde, to je isto ozbiljna firma, dok bih TP-Link zaobisao u sirokom
luku, razlicita su misljenja o njemu, ali ja ga ne volem.

Poz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs