Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Cpu overclock cudno
STRANA 1 OD 1
ljuki Cpu overclock cudno 26.06.2007. 23:21 T4833

status: user
broj poruka: 324
Cpu Pentium4 631 3.00ghz
2x 512 mb ddr2 533mhz kingston dual ddr2
ploca gigabite 945gzm
Cpu radi na 3.337 ghz
Ram na 600mhz tj podignut je FSB 225mhz
sve radi ok ali mi je cudna temperatura CPU na ovoj vrucini 21C-26C sto mi je nelogicno kada je u sobi 28c Box cooler vrti na 4000 obrtaja iskljuceno u biosu da sam kontrolise broj obrtaja jer me plasi da ventilator ne vrti ili vrti 500-1000 obrtaja. Pitanje je da li everest prijavljuje tacnu temperaturu? Da li je ovo normalno do sada sma iskljucivo imao AMD procesore pa je sempron normalno radio na 56 c A maksimalnu temperaturu na intelu sam imao 31C posle dva sata igranja
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Re: Cpu overclock cudno 26.06.2007. 23:28 #22510

status: user
broj poruka: 18472
:: Cpu Pentium4 631 3.00gh
:: 2x 512 mb ddr2 533mhz kingston dual ddr
:: ploca gigabite 945gz
:: Cpu radi na 3.337 gh
:: Ram na 600mhz tj podignut je FSB 225mh
:: sve radi ok ali mi je cudna temperatura CPU na ovoj vrucini 21C-26C sto mi je nelogicno kada je u sobi 28c Box cooler vrti na 4000 obrtaja iskljuceno u biosu da sam kontrolise broj obrtaja jer me plasi da ventilator ne vrti ili vrti 500-1000 obrtaja. Pitanje je da li everest prijavljuje tacnu temperaturu? Da li je ovo normalno do sada sma iskljucivo imao AMD procesore pa je sempron normalno radio na 56 c A maksimalnu temperaturu na intelu sam imao 31C posle dva sata igranja

Nema tu sta da te cudi,ti Intelovi Procesori se izuzetno slabo greju.Ja sam imao P4. 3.2Ghz i Clockovan na 3.8-4.0 Ghz imao je radnu temperaturu na 26-28c.Do duse imao sam Hyper TX koji jos uvek imam na drugoj masini.U svakom slucaju to je normalno.Pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grr pipni rukom hladnjak 27.06.2007. 00:51 #22513

status: user
broj poruka: 242
nema shanse da bude hladniji od vazduha koj ga hladi. probaj josh neki program ima i bash gigabyte-ov program Easy Tune5


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
astan Re: 27.06.2007. 02:08 #22515

status: user
broj poruka: 271

Kao sto nedavno rece jedan clan foruma osnovni zakoni termodinamike moraju da se postuju tako da je nemoguce da ti procesor bude hladniji od okoline. Jedino logicno objasnjenje je da program prijavljuje pogresno temperaturu ili sam senzor nije ispravan, sta god da je u pitnju jedno je sigurno, CPU ne moze da bude hladniji od okoline ( cak i ako je iskljucen).

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 27.06.2007. 10:06 #22516

status: user
broj poruka: 726
Dobijas pogresna ocitavanja.(Teoretski) temperatura procesora se mjeri na sledeci nacin:

potrosnja procesora (W) x (koef. termalnog transfera paste + koef. termalnog transfera kulera) + sobna temperatura.Sobna temperatura ti je poznata,a za ostale vrijednosti procitas dokumenta.Odstupanja su,naravno,moguca - u zavisnosti od uslova i angazovanosti procesora,ali je ovo priblizna vrijednost.

Naravno,lakse je pogledati ocitavanja u nekom programu predvidjenom za mjerenje temperature,ali ovo sam pomenuo da bih ti ukazao da nije izvodljivo da ti CPU bude hladniji od sobe u uslovima konvencionalnog hladjenja.

Offtopic - taj procesor je svetski rekorder,postigao je takt od ~ 8,18 GHz.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Taraba ili plot, n-ti put 28.06.2007. 00:27 #22547

status: user
broj poruka: 6643
Kad sam ja bio mali, onda su dobri stubovi imali 50-tak wati (izlazne snage), oni bolji 100 a još bolji 150W. 200W je bilo za neke extreme, debile i tako, zavisi stvarno od namene... Marantz, Yamaha, Technics, Sony, AIWA.... skoro sve neke egzotične firme.
Èinjenica je bila da, uvek trebaš bar jednog do dva ortaka da bi stvar preneo na neko drugo mesto (čitaj: žurku), jer je sve bilo TEŠKO.
A, onda su yellow boys-i upali, i sećam se svog blesavog razmišljanja kad sam video zvučnike na kojima piše... 200W (P.M.P.O).... na skoro pasivnim zvučnicima od 150 grama... i tako, što reče jedan `menadžer` prevarant kod Vanje Bulića u Biserima: ma vidi on da je to neverovatno, ali, to je pounda kojoj njegova gramzivost jednostavno ne može da odoli... (uvalio nekom tipu karton ulja u pola cene, a u stvari samo maznuo kaparu za KAMION ulja).
Tako i Intel i AMD zagriženici.... pale se kao hepo cube. Proizvođači mbd-a su davno zaključili da je bolje da im senzori očitavaju netačno (u oba smera!!!) .... proizvođači kulera opet, obratno... i tako, žuti računaju da će neko da proguta 21 stepen za procesor u temperaturi okoline od 28 stepeni... vidi on da je neverovanto, ali, sve se nada da je nekim čudom baš tako, a sve za iste pare (naleteo na super procesor, pogodila se revizija ploče, primerak iz treće smene u fabrici koja nije u kini već na tajvanu... i slične papazjanije).
E, sad, činjenica je da bi ti mirnije spavao da i dalje veruješ da je temperatura stvarno 21 stepen... a, da sad nećeš, jer će crvić sumnje da se pita kolika je stvarno, i ko tu koga laže i maže, i u svemu tome ćeš prenebreći činjenicu - da li to radi stabilno ili ne, što je uglavnom jedino bitno.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re:taraba ili plot, n-ti put 28.06.2007. 10:15 #22560

status: user
broj poruka: 609
@ pisko.........e nek si mu rek`o :P:P:P:P:P


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev Re 28.06.2007. 10:28 #22562

status: user
broj poruka: 1673
Bravo Pisko, konacno neko lepo da kaze da razlike u temperaturi procesora na razlicitim plocama poticu od razlika u senzorima i njihovom podesavanju (u principu da pojednostavimo hardver, i mehanike tj. hladnjak i ventilator). Normalno tu ima uticaja i ventilacija celokupnog kucista.Ali najvaznije je da isti tip procesora trosi isto struje na bilo kojoj ploci i nema tu na GA plocama se manje greje, na Asusu kuva itd. Procesor ima svoje zahteve za strujom i naponom ciji mnozioc je snaga (elementarna elektrotehnika) a kao posledica potrosene snage je disipirana toplota.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646111.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs