Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Tržište
skotovi pokvareni
STRANA 1 OD 1
vukdusan skotovi pokvareni 02.07.2007. 11:42 T4877

status: user
broj poruka: 801

Sad sam zvao dve velike firme, i obe kaze da cene nisu smanjene zbog promene poreza sa 18 na 8 posto, niti znaju kad ce biti. bezobrazluk!!!!pa sta je to smanjenje poreza, samo varka da se zamazu oci onima koji ne prate it industriju pa da misle kao da se nesto promenilo??? ovako samo jos vise zaradjuju uvoznici i prodavci, drzava dobija manje, a mi vise placamo!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vukdusan ... 02.07.2007. 12:03 #22741

status: user
broj poruka: 801


to smanjenje poreza je namenjeno vecoj dostupnosti kompjutera obicnom srbinu, a ne jos vecem bogacenju ionako previse bogatih vlasnika firmi!!!kazu kao:kad uvoznik smanji smanjicemo i mi.mozda je uvoznik vec smanjio???i da nije opet je lose.

p.s.pisao sam kuriru, videcemo sta ce biti.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dyca re 02.07.2007. 12:37 #22743

status: user
broj poruka: 1574
Ja mislim da firme jos nisu u obavezi da to primene na cenama..valjda treba tek oko 12. jula da krene da se to primenjuje..u svakom slucaju se nadam da ce doci barem do nekog pada cena..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner smanjenje poreza ne utice na kontrabandu 02.07.2007. 14:36 #22750

status: user
broj poruka: 7761
Kao sto rekoh, smanjenje poreza ne utice na svercovanu robu koje je bar 40%.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko RE: kontrabanda 02.07.2007. 15:29 #22754

status: user
broj poruka: 6643
... ako ćemo pravo, to bi moglo da znači da komponente treba da POSKUPE 8%, jer do sada ič nije uplaćivano za porez - sve je na crnjaka, kao i reklamacije i garancija... ili, 40% što reče kolega. Mrze pojeftinjenja, al` što vole asterixe i ostale zvezdice pored cena i PDV-a!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gigatroncc PDV - Pojasnjenje 02.07.2007. 16:54 #22756

status: client
broj poruka: 8
Da se razjasne neke stvari ,
ni jedan zakon ne sme da se primenjuje dok se njegov tekst ne objavi u Sluzbenom glasniku Srbije.Zakon koji je usvojen u Skupstini RS 29.06.2007. ce tek danas biti objavljen u Sluzbenom glasniku br.61 i stupice na snagu 09.07.2007. odnosno sedam dana nakon izlaska u Sluzbenom Glasniku.Do tog datuma niko nece moci da prodaje komponente za racunare i racunare sa nizom poreskom stopom , jer ce u suprotnom biti u poreskom prekrsaju.Od 09.07.2007. svi prodavci racunara i racunarske opreme bi trebalo da koriguju poresku stopu i samim tim spuste cene istih.U Privrednom savetniku ce odmah nakon objavljivanja u Sluzbenom glasniku RS biti objavljena dodatna pojasnjenja i tumacenja zakona,odnosno,bice razjasnjeno na koju robu ce se zaracunavati PDV u iznosu od 8% a na koju ce se i dalje zaracunavati 18%.

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dyca re 02.07.2007. 17:53 #22757

status: user
broj poruka: 1574
Da li oni mogu da odugovlace to smanjenje tako sto ce traziti definisanje zakona(npr. da li se zakon odnosi na ovo ili ono islicne stvari)??Ili moraju da ga primene pa onda mogu da se zale,ali su cene manje..??Ja se premisljam da li da cekam to smanjenje ili da kupim komp odmah pa me jako interesuje,jer 10% nije mala razlika u ceni...??


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Kao što reče... 02.07.2007. 22:18 #22760

status: user
broj poruka: 4228
gigatroncc, ni za računare, ni za računarske delove, kao ni za bilo koju drugu robu, ako je zakon usvojen u skupštini, neće se primenjivati dok se ne objavi u Službenom Glasniku, tako da nije nikakav bezobrazluk prodavaca (još) u pitanju. Mada, ako se na vreme (a neće) ne definiše šta su to računarske komponente za koje važi posebna stopa od 8 %, verujem da će svaka računarska prodavnica slobodno tumačiti šta je sa 8 %, a šta sa 18 % poreza. A i pojeftinjenje nije 10 %, već oko 8.5 %. Svejedno, pozdravljam ga! Ali ne i tunel između skupština!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi Re: skotovi pokvareni 02.07.2007. 23:23 #22761

status: user
broj poruka: 568
::
:: Sad sam zvao dve velike firme, i obe kaze da cene nisu smanjene zbog promene poreza sa 18 na 8 posto, niti znaju kad ce biti. bezobrazluk!!!!pa sta je to smanjenje poreza, samo varka da se zamazu oci onima koji ne prate it industriju pa da misle kao da se nesto promenilo??? ovako samo jos vise zaradjuju uvoznici i prodavci, drzava dobija manje, a mi vise placamo!!

Ti hoces ``sad i odma`` e pa drzava, zakon i ekonomija tako NE funkcionisu. Osim sto mora proci skupstinsku proceduru i biti objavljen u Sl.Glasniku a da bi ovaj zakon imao efekta moraju se rasprodati zalihe komponenti uvezene po staroj stopi poreza od 18%, pa ko je lud da za robu plati 18% poreza a posle prodaje po ceni analognoj za 8% poreza ???
To je ista prica kao i kad je Euro naglo pao sa 89 na 82 dinara svi su mislili kako cene moraju odmah pasti i odmah su vikali ``lopovi! lopovi! lazovi!`` a niko nema blage veze da se cena uvezene robe kreira analogno trenutnom kursu Eura i stopi poreza onoga trenutka kad ode na trziste i da ce jeftinija roba biti ona koja se uveze posle pada Eura tj. u nasem slucaju posle pada stope poreza.

Pun mi je k...c vise vas kojima je za sve kriv neko ``drugi``
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dsb Re: Re: skotovi pokvareni 02.07.2007. 23:51 #22762

status: user
broj poruka: 244
:: ::
:: :: Sad sam zvao dve velike firme, i obe kaze da cene nisu smanjene zbog promene poreza sa 18 na 8 posto, niti znaju kad ce biti. bezobrazluk!!!!pa sta je to smanjenje poreza, samo varka da se zamazu oci onima koji ne prate it industriju pa da misle kao da se nesto promenilo??? ovako samo jos vise zaradjuju uvoznici i prodavci, drzava dobija manje, a mi vise placamo!!
::
:: Ti hoces ``sad i odma`` e pa drzava, zakon i ekonomija tako NE funkcionisu. Osim sto mora proci skupstinsku proceduru i biti objavljen u Sl.Glasniku a da bi ovaj zakon imao efekta moraju se rasprodati zalihe komponenti uvezene po staroj stopi poreza od 18%, pa ko je lud da za robu plati 18% poreza a posle prodaje po ceni analognoj za 8% poreza ??


Nisam bas siguran da ovo ovako funkcionise mislim da je bezmalo drugacije no mozda gresim, valjalo bi da neko od ekonomista ovo objasni.
Ono sto ja znam i u sta sam potpuno siguran je da se prodavcima na kraju godine vraca pdv koji oni plate, sto ce reci bez obzira sto ce za par dana biti smanjen pdv na 8 % ako prodaju komponentu koju su uvezli ranije i platili porez od 18% njima ce tih 18% biti vraceno jer vraca im se onoliko koliko su platili, nebitno je sto ce tu komponentu prodati kada je pdv 8%
Ono u sta nisam siguran i to bi neko od prodavaca mogao da objasni je sledece, ja nesto kontam da se do konacne maloprodajne cene dolazi otprilike ovako uzevsi neki suludu varijantu da se kupuje od prve ruke odnosno od uvoznika sto se nikad ne desava. Neko uveze komponentu i plati carinu i plati svoj porez od 18 ili 8 % nebitno no kod racunanja MP cene oni na cenu bez tog poreza dodaju svoju marzu i pdv koji treba kupac da plati. Ne vidim logiku da se racuna i pdv koji su oni platili jer kao sto rekoh taj novac se ionako njima vraca a i kad bi u lancu od uvoznika do MP kupca bilo 4-5 `ruku` znaci konacna cena bi bila jedno 1.18 na peti veca plus svacija marza , te bi stoga MP cena od cene iz prve ruke bila suludo veca, a obzirom da se ponavljam pdv svima u lancu vraca na kraju godine sem krajnjem MP kupcu naravno ispalo bi da svi izmedju sem marze imaju i zaradu od toga sto im drzava vrati novac od pdv-a kojeg su uplatili ako i ta suma ulazi u MP cenu. Jasno je da u lancu svi moraju da plate pdv ali posto im se vraca na kraju godine ne bi trebali da ga uracunavaju u MP cenu nego samo marzu.
Mozda ja ovo lupetam bezveze jer kao sto rekoh slab sam sa ekonomijom, a mozda je ovo ipak i Srbija u kojoj je sve moguce pa i pdv na pdv na pdv..... u MP ceni, nazalost.
Cak i da jeste ovako kao sto mislim da nije i da se uracunava pdv na pdv na pdv, konacna cena ce utesno opet biti manja jer ce u njen obracun eto bar uci krajnji pdv koji placa kupac koji ce eto sad biti 10% manji gde bi cena trebala biti nekih 8,5% manja, jedino ako prodavci ne povecaju marze da bi cene ostale iste.



Sto se samog zakona tice izasao je u sluzbenom glasniku br 61 od 29.06. i obzirom da vazenje poconje 8 dana kasnije znaci negde od 07.07. bi se morao primenjivati.

http://www.parlament.sr.gov.yu/content/cir/akta/akta_detalji.asp?Id=402&t=Z
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vukdusan Re: Re: skotovi pokvareni 03.07.2007. 11:56 #22782

status: user
broj poruka: 801



:: ::
:: :: Sad sam zvao dve velike firme, i obe kaze da cene nisu smanjene zbog promene poreza sa 18 na 8 posto, niti znaju kad ce biti. bezobrazluk!!!!pa sta je to smanjenje poreza, samo varka da se zamazu oci onima koji ne prate it industriju pa da misle kao da se nesto promenilo??? ovako samo jos vise zaradjuju uvoznici i prodavci, drzava dobija manje, a mi vise placamo!!
::
:: Ti hoces ``sad i odma`` e pa drzava, zakon i ekonomija tako NE funkcionisu. Osim sto mora proci skupstinsku proceduru i biti objavljen u Sl.Glasniku a da bi ovaj zakon imao efekta moraju se rasprodati zalihe komponenti uvezene po staroj stopi poreza od 18%, pa ko je lud da za robu plati 18% poreza a posle prodaje po ceni analognoj za 8% poreza ??
:: To je ista prica kao i kad je Euro naglo pao sa 89 na 82 dinara svi su mislili kako cene moraju odmah pasti i odmah su vikali ``lopovi! lopovi! lazovi!`` a niko nema blage veze da se cena uvezene robe kreira analogno trenutnom kursu Eura i stopi poreza onoga trenutka kad ode na trziste i da ce jeftinija roba biti ona koja se uveze posle pada Eura tj. u nasem slucaju posle pada stope poreza
::
:: Pun mi je k...c vise vas kojima je za sve kriv neko ``drugi`

ok, vidis i sam da sam pogresio.izvinjavam se.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gigatroncc Pojasnjenje - jos jedan pokusaj 03.07.2007. 12:42 #22785

status: client
broj poruka: 8
Prvo , slazem se sa user-om ` ludi ` povodom price vezane za kurs.Mnogo puta se na ovom i na slicnim forumima pominjalo i pljuvalo po prodavcima i racunarskim firmama kako reklamiraju i objavljuju nesto sto nemaju na stanju,kao da je neko lud da pored konstantih padova cena drzi ,sve sto je u mogucnosti inace da nabavi ,na lageru.Uvoznici opreme imaju rizik pada cena uracunate u kalkulaciju cene kroz takozvane ` price protection ` i apsolutno je poslovno logicno da koristimo njihove lagere u nasoj prodaji i cenovnicima.Da li to znaci ,na primer,da ako sam ja u mogucnosti da nabavim preko 300 razlicitih modela notebook racunara , treba od svakog modela,u svim radnjama da imam po minimum jedan komad na lageru(odnosno po dva komada,posto jedan treba da bude izlozen,da moze da se vidi i posle da ga bacim).Ne ne znaci i ne pada mi napamet,mislim da je i ovih cetrdesetak modela puno.Pa auto kad idete da kupite imate 3 komada na stanju a za vas model cekate dva meseca a kosta mnogo vise.
I pored tih rizika ima nas koji se trudimo da nam prodavnice izgledaju u skladu sa svetskim standardima i da budu pune robe.U tim slucajevima rizik pada cena uglavnom snosimo mi sami.Medjutim ako ja u maloprodaji imam lager koliki imam,koliki uzgred nemaju neki uvoznici,i ako je kurs u trenutku kad sam ja kupovao robu bio recimo 83.00 a za par dana je kurs pao na 81. vrlo je logicno da ne mogu da pratim pad kursa jer cu u protivnom biti u minusu.Takodje,se prati prosek starosti lagera i pri podizanju kursa pa ne dizemo kurs ni kad kurs raste samo na osnovu porasta kursa , vec se prate razni parametri pre podizanja istog.
Sto se tice PDV-a , zakon zvanicno stupa na snagu 09.07.2007. ali se nece primenjivati( ovo je zvanicna informacije) jos najmanje nedelju dana posle toga dok ` ekspertski tim ` Vlade Srbije ne utvrdi detaljno na koje ce stvari biti 8% a na koje 18%.To ce biti objavljeno u Privrednom Savetniku.Znaci kako stvari stoje do 15.07.2007. sve po starom.
Inace,onog trenutka kada dobijemo zvanicni dokument,istog casa ce sve cene biti korigovane i objavljene u nasim cenovnicima i na nasem sajtu.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vukdusan Re: Pojasnjenje - jos jedan pokusaj 03.07.2007. 12:57 #22786

status: user
broj poruka: 801



:: Prvo , slazem se sa user-om ` ludi ` povodom price vezane za kurs.Mnogo puta se na ovom i na slicnim forumima pominjalo i pljuvalo po prodavcima i racunarskim firmama kako reklamiraju i objavljuju nesto sto nemaju na stanju,kao da je neko lud da pored konstantih padova cena drzi ,sve sto je u mogucnosti inace da nabavi ,na lageru.Uvoznici opreme imaju rizik pada cena uracunate u kalkulaciju cene kroz takozvane ` price protection ` i apsolutno je poslovno logicno da koristimo njihove lagere u nasoj prodaji i cenovnicima.Da li to znaci ,na primer,da ako sam ja u mogucnosti da nabavim preko 300 razlicitih modela notebook racunara , treba od svakog modela,u svim radnjama da imam po minimum jedan komad na lageru(odnosno po dva komada,posto jedan treba da bude izlozen,da moze da se vidi i posle da ga bacim).Ne ne znaci i ne pada mi napamet,mislim da je i ovih cetrdesetak modela puno.Pa auto kad idete da kupite imate 3 komada na stanju a za vas model cekate dva meseca a kosta mnogo vise
:: I pored tih rizika ima nas koji se trudimo da nam prodavnice izgledaju u skladu sa svetskim standardima i da budu pune robe.U tim slucajevima rizik pada cena uglavnom snosimo mi sami.Medjutim ako ja u maloprodaji imam lager koliki imam,koliki uzgred nemaju neki uvoznici,i ako je kurs u trenutku kad sam ja kupovao robu bio recimo 83.00 a za par dana je kurs pao na 81. vrlo je logicno da ne mogu da pratim pad kursa jer cu u protivnom biti u minusu.Takodje,se prati prosek starosti lagera i pri podizanju kursa pa ne dizemo kurs ni kad kurs raste samo na osnovu porasta kursa , vec se prate razni parametri pre podizanja istog
:: Sto se tice PDV-a , zakon zvanicno stupa na snagu 09.07.2007. ali se nece primenjivati( ovo je zvanicna informacije) jos najmanje nedelju dana posle toga dok ` ekspertski tim ` Vlade Srbije ne utvrdi detaljno na koje ce stvari biti 8% a na koje 18%.To ce biti objavljeno u Privrednom Savetniku.Znaci kako stvari stoje do 15.07.2007. sve po starom
:: Inace,onog trenutka kada dobijemo zvanicni dokument,istog casa ce sve cene biti korigovane i objavljene u nasim cenovnicima i na nasem sajtu
::

mnogo hvala na objasnjenju.jos jednom se izvinjavam.

inace sve pohvale za komsije(gigatron), imate odlican izbor i ljubazni ste.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dyca Re: Pojasnjenje - jos jedan pokusaj 03.07.2007. 13:10 #22788

status: user
broj poruka: 1574
:: Prvo , slazem se sa user-om ` ludi ` povodom price vezane za kurs.Mnogo puta se na ovom i na slicnim forumima pominjalo i pljuvalo po prodavcima i racunarskim firmama kako reklamiraju i objavljuju nesto sto nemaju na stanju,kao da je neko lud da pored konstantih padova cena drzi ,sve sto je u mogucnosti inace da nabavi ,na lageru.Uvoznici opreme imaju rizik pada cena uracunate u kalkulaciju cene kroz takozvane ` price protection ` i apsolutno je poslovno logicno da koristimo njihove lagere u nasoj prodaji i cenovnicima.Da li to znaci ,na primer,da ako sam ja u mogucnosti da nabavim preko 300 razlicitih modela notebook racunara , treba od svakog modela,u svim radnjama da imam po minimum jedan komad na lageru(odnosno po dva komada,posto jedan treba da bude izlozen,da moze da se vidi i posle da ga bacim).Ne ne znaci i ne pada mi napamet,mislim da je i ovih cetrdesetak modela puno.Pa auto kad idete da kupite imate 3 komada na stanju a za vas model cekate dva meseca a kosta mnogo vise
:: I pored tih rizika ima nas koji se trudimo da nam prodavnice izgledaju u skladu sa svetskim standardima i da budu pune robe.U tim slucajevima rizik pada cena uglavnom snosimo mi sami.Medjutim ako ja u maloprodaji imam lager koliki imam,koliki uzgred nemaju neki uvoznici,i ako je kurs u trenutku kad sam ja kupovao robu bio recimo 83.00 a za par dana je kurs pao na 81. vrlo je logicno da ne mogu da pratim pad kursa jer cu u protivnom biti u minusu.Takodje,se prati prosek starosti lagera i pri podizanju kursa pa ne dizemo kurs ni kad kurs raste samo na osnovu porasta kursa , vec se prate razni parametri pre podizanja istog
:: Sto se tice PDV-a , zakon zvanicno stupa na snagu 09.07.2007. ali se nece primenjivati( ovo je zvanicna informacije) jos najmanje nedelju dana posle toga dok ` ekspertski tim ` Vlade Srbije ne utvrdi detaljno na koje ce stvari biti 8% a na koje 18%.To ce biti objavljeno u Privrednom Savetniku.Znaci kako stvari stoje do 15.07.2007. sve po starom
:: Inace,onog trenutka kada dobijemo zvanicni dokument,istog casa ce sve cene biti korigovane i objavljene u nasim cenovnicima i na nasem sajtu


Da li to znaci da ce stvarno doci do pojeftinjenja,ili ce prodavnice da dignu cenu proizvoda,pa da budu i sa 8% poreza iste kao pre???Zanima me jer treba da kupim konf.,bas u gigatronu,pa ne znam da li se isplati cekati jos...Pozz i Hvala na odgovorima..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 03.07.2007. 14:47 #22797

status: user
broj poruka: 726

::Medjutim ako ja u maloprodaji imam lager koliki imam,koliki uzgred nemaju neki uvoznici,i ako je kurs u trenutku kad sam ja kupovao robu bio recimo 83.00 a za par dana je kurs pao na 81. vrlo je logicno da ne mogu da pratim pad kursa jer cu u protivnom biti u minusu

Ti si prilicno detaljno opservirao relacije u jednom segmentu trzista i u vecini iznesenog se slazem,osim u ovoj,mozda kljucnoj,stavci - `gubici` ili `minusi` u poslovanju.Da pojednostavim - ovo je cuveni modus operandi svih IT trgovaca i sluzi kao izgovor da bi se odrzao projektovani kurs poslovanja,tj. projektovana zarada.Dakle,nece prodavci biti u stvarnom gubitku zbog VARIJACIJA KURSA,vec ce ZARADITI MANJE OD PLANIRANOG,ali ce,ipak,ZARADITI.Na kraju,kad se budu svodili bilansi u knjigama,jednom vlasniku trgovine moze `bosti` oci sto je u tekucoj godini zaradio manje nego u prethodnoj ili manje od planiranog,pa ce tvrditi kako je `na gubitku`.
Napominjem,ovdje sam govorio o prodavcima IT `robe` i uzeo sam u obzir kolicinu artikala koji se uvezu i prodaju na trzistu.U nekim drugim slucajevima,narocito kad je rijec o vecoj kolicini robe koja je popularna,moze doci do gubitaka,ali to nije za ovaj post.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
misa Re: Re: Pojasnjenje - jos jedan pokusaj 03.07.2007. 15:04 #22799

status: admin
broj poruka: 876
:: @Dyc
::
:: Da li to znaci da ce stvarno doci do pojeftinjenja,ili ce prodavnice da dignu cenu proizvoda,pa da budu i sa 8% poreza iste kao pre???Zanima me jer treba da kupim konf.,bas u gigatronu,pa ne znam da li se isplati cekati jos...Pozz i Hvala na odgovorima.
::

@gigatroncc je lepo objasnio a ja ću još malo dopuniti. 7 dana po izlasku u službenom glasniku svi prodavci imaju obavezu da odrade nivelaciju cena (u ovom slučaju 10%). Ako bi želeli da vrate cene na staru vrednost bila bi potrebna još jedna nivelacija a, samim tim i mogućnost da reaguje tržišna inspekcija. Znači, sačekaj još par dana i dobićes jeftinije komponente.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Re: 03.07.2007. 15:25 #22801

status: user
broj poruka: 726




::U nekim drugim slucajevima,narocito kad je rijec o vecoj kolicini robe koja je popularna,moze doci do gubitaka,ali to nije za ovaj post

ccc...koja NIJE popularna.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dyca Re: Re: Re: Pojasnjenje - jos jedan pokusaj 03.07.2007. 15:28 #22802

status: user
broj poruka: 1574
:: :: @Dyc
:: ::
:: :: Da li to znaci da ce stvarno doci do pojeftinjenja,ili ce prodavnice da dignu cenu proizvoda,pa da budu i sa 8% poreza iste kao pre???Zanima me jer treba da kupim konf.,bas u gigatronu,pa ne znam da li se isplati cekati jos...Pozz i Hvala na odgovorima.
:: ::
::
:: @gigatroncc je lepo objasnio a ja ću još malo dopuniti. 7 dana po izlasku u službenom glasniku svi prodavci imaju obavezu da odrade nivelaciju cena (u ovom slučaju 10%). Ako bi želeli da vrate cene na staru vrednost bila bi potrebna još jedna nivelacija a, samim tim i mogućnost da reaguje tržišna inspekcija. Znači, sačekaj još par dana i dobićes jeftinije komponente

Hvala na odgovorima,stvarno ste mi pomogli...cim kupim komp javljam utiske..pozz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
7of9 Kreiranje cene proizvoda 03.07.2007. 16:01 #22810

status: user
broj poruka: 5
Evo da vam pojasnim kako se to računovodstveno odredjuje:
Pri uvozu robe radi se ulazna kalkulacja koja sadrži nabavnu cenu u stranoj valuti, zavisne troškove, i prodajnu cenu koju formira prodavac.
Nabavna cena se množi sa dnevnim srednjim kursom Narodne Banke Srbije.
Zavisni troškovi su transport, troškovi carine i špedicije, ali bez PDVa.
Prodajna cena koju formira prodavac može biti odredjena procentualnim rastom ili odokativnom metodom ali nikako manja od:
Nabavna cena*kurs+zavisni troškovi.
U svakom slučaju cena ne zavisi od PDVa

Što se plaćanja PDVa pri uvozu tiče on se obračunava posle u PDV prijavi.
Ako ste u toku meseca (ili 3 meseca, zavisi od perioda na koj predajete prijavu), izdali računa sa PDVom u većem iznosu nego što ste uvezli/kupili robe i platili tekućih računa, moraćete državi da uplatite razliku, u suprotnom, država vam vraća preplaćeni PDV.
Kod normalnog poslovanja, sa ne mnogo brljanja (posto je ovo ipak Srbija), PDV na godišnjem nivou je skoro izjednačen.

Tako da gledano od strane firmi njima skoro sasvim sve jedno kolika je stopa PDVa posto im se sve računa bez PDVa tako da oni u stvari zaradu ostvaruju na osnovu podizanja cene između realne cene pri uvozu i prodajne cene(bez PDVa), kupcima.

Kod prodaje preko par preprodavaca je problem pošto svako od njih u svom obračunu podigne cenu za odredjeni procenat. Tako da je svaki naredni kupuje sa većom nabavnom cenom. Pri čemu PDV nije bitan sve dok se roba ne proda kupcu. Tako da u našoj državi PDV generalno gledano plaćaju samo krajnji kupci, tako da bi sniženje stope PDVa u svakom slučaju trebalo da dovede do sniženja cena robe u maloprodaju.

Ali da ne brinete i uvoznici plaćaju PDV po stopi od 5 ili 10%, u zavisnosti od robe koju uvoze i ona im ulazi u troškove carine.

Kada bi sve to bilo odradjeno pravilno nakon usvajanja i objavljivanja odluke o smanjenju stope PDVa trebalo bi da dođe do pada cena na malo, ali bi i za mesec dana prilikom narednog uvoza trebali da fomiraju niže prodajne cene(zbog smanjenja uvoznog PDVa sa 10 na 5%), što se verovatno neće desiti jer će uvoznici tada iskoristiti priliku da sebi povećaju zaradu.


Nadam se da vam je ovo bilo iole korisno i da sam dovoljno pojednostavila.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs