Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Svaštara
Svaštara
nekoliko jednostavnih pitanja
STRANA 1 OD 1
SrAtlas nekoliko jednostavnih pitanja 21.07.2007. 10:26 T5063

status: user
broj poruka: 144

Pozdrav svima

ppogledao sam teme na forumu i vidim da ste cesto pisali o overklokovanju procesora ali nigde nisam uspeo da nadjem odgovore na pitanja koja mene zanimaju.pitanja su jednostavna:

1.Prilikom podizanja FSB - da li odmah povecati magistralu (npr . 200 na 400) ili ici u koracima po nekoliko mhz?Ako sam razumeo brojne forume na netu treba postupno povecavati FSB - po nekoliko mhz.Ako je tako i podignem fsb za 15 mhz sta dalje?restart i provera?Da ne bude zabune upoznat sa,m sa podesavanjima neophodnim za overklokovanje (voltaze,mnozioci,latency i sl.) jedino me zbunjuje raspon i nacin podizanja fsb.

2.ovo pitanje se odnosi na voltazu - na netu uvek pronadjem koliki je max moguc za odredjen procesor i preporucena voltaza ali nigde se ne pominje koliko treba podici v ako zelite da idete na nesto nize taktove.Ja imam Core2Duo procesor E6400 i nasao sam vodic za njegov overklok ali tu je objasnjeno za takt koji prelazi 3 ghz dok bih ja zeleo da radim na sigurnijih 3 ghz.Kako da znam kad i koliko povecati voltazu za manje taktove?Treba li je uopste menjati za recimo 2,7 ghz (moj procesor radi na 2,13)

Hvala
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vukdusan ... 21.07.2007. 10:36 #24039

status: user
broj poruka: 801


1.ides postupno, npr ako znas da ti je dobta ploca(i jos ako ima podrsku za FSB1333Mhz)odma stavi FSB na 333 pa 15 po 15, dok ne bude mogao da se ukljuci. onda resetujes cmos(ili to sama ploca odradi, zavisi od modela, i malo smanjis.

2.stavi 8*400=3200. za to bi malo trebao da dignes voltazu procesora, FSBa i severnog mosta. sve to zavisi od primerka do primerka, ne mopzes da nadjes jedinstveno resenje za svaki e6400.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
skid OC 21.07.2007. 10:50 #24041

status: user
broj poruka: 179
Generalno za clockovanje cpu-a je da prvo postepeno podižeš magistralu bez dizanja napona, i tako sve dok hoće da radi. Tek kada otkaže poslušnost počneš da podižeš napon i to u što manjim koracima. S obzirom da nemaš nameru da mnogo clockuješ mislim da nećeš ni morati da menjaš voltažu. Obrati pažnju i na RAM delioc , jer od FSB mnogo zavisi i brzina RAM-a.
Poz
Skid

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SrAtlas tnx 21.07.2007. 10:50 #24042

status: user
broj poruka: 144
Hvala

ali ako nije problem

mozemo li da se vratimo na onih 333?Podignem fsb na 333 (sa 266).Sta dalje?Da li onda sledi restartovanje i provera ili nastavljam da podizem?Ustvari nisam razumeo `15 po 15` - da li da podignem sa 333 na 348 (15) pa da resetujem ili moze da se dogodi da se sistem resetuje u toku podesavanja u biosu ako sam preterao?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dragojlo2 Buduci da ne zeliz neki max oc ... 21.07.2007. 10:56 #24043

status: user
broj poruka: 718

...probaj samo fsb da promenis ,bez dizanja napona ...Obicno su 6400 terali na default naponu do 3ghz... znaci stavi fsb375 (ovo ako imas ddr2 800) i v core stavi na 1,35v (default) i probaj ako se podigne ok..,ako ne spustaj fsb u razmacima po 10(znaci 365,355 itd) dok ne bootuje i to je najveci takt tvoga procesora na tzv difolt(default) naponu...Dalje mozes samo sa podizanjem napona a dokle mozes tako to ces pronaci sam , s`time sto ces napon podizati od 1,4v u koracima po 0,2v ...Ako neko misli drugacije neka me ispravi ... Mozes ti i fsb i napon da podizes u koracima i manjim ,ali ce to da ti oduzme vreme...`Ajd u zdravlje!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SrAtlas hvala 21.07.2007. 11:05 #24045

status: user
broj poruka: 144
Hvala svima

sublimirao sam sva tri odgovora i dosao do zakljucka da je najbolje da prvo podignem na 350 i restartom da proverim.Ako sve bude ok onda se vracam u bios da jos malo podignem fsb (dvadesetak mhz).Ako ne podigne sistem,vracm se u koracima od po 10 mhz (unazad).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
CarlosO re 21.07.2007. 23:20 #24086

status: user
broj poruka: 54
Posle svake promene u biosu da bi sacuvao i probao novo setovanje pritisni na tastaturi F10 i enter posle cega ce uslediti restart i tako dok ide.Posle ce ti ploca verovatno vratiti na default pa ti onda stavi najblizi nizi takt ne kom je htela da se probudi,i to je to.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646116.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs