Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Laptop i Tablet PC
menjanje termalne na laptopu
STRANA 1 OD 1
vaikiki menjanje termalne na laptopu 25.07.2007. 14:47 T5095

status: user
broj poruka: 304

Posedujem vec skoro 3 godine laptop FS amilo 1425
centrino 1.6
Ati 9700
512 mb ddr....

interesuje me vase misljenje
treba li menjati termalnu pastu na njemu jos uvek stoji fabriska ,a ne postoje senzori za toplotu sem za hdd tako da ne znam kako stoji sa temperaturama uglavnom posle nekoliko sati drndanja postaje neprijatno kuckati po njemu ,a igrice necu ni da spominjem

znaci interesuje me vase misljenje treba li menjati fabricku termalnu pasti ili ne jos
hvala
pozz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 25.07.2007. 15:31 #24261

status: user
broj poruka: 726


Mozes da promijenis termalnu pastu,ali bih preporucio jednostavnije resenje - postolje za laptop racunare koje funkcionise kao sistem hladjenja ili eksterni kuler.

http://www.personalmag.co.yu/blog/?postid=1364 clanak na srpskom jeziku

http://virtual-hideout.net/reviews/Titan_G4T_Pad/main.jpg - ovaj `kuler` je prilagodljiv za razlicite dimenzije racunara,zato sto se `razvlaci`.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stripy Ne treba 25.07.2007. 17:15 #24266

status: user
broj poruka: 4163
Ono sto treba da uradis je da proveris kanale kojima struji vazduh i ocistis ventilator od prasine. Tek ako to ne pomogne onda zameni pastu, ali pazljivo, lako se prave lomovi i ostecenja


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard FS Amilo M1425 25.07.2007. 17:41 #24268

status: user
broj poruka: 267
Posto imam isti laptop, mogu ti preporuciti da ne skidas hladnjak cool-er, nije jednostavno vec samo malim krstastim srafcigerom otvori veliki poklopac sa donje strane laptopa i pazljivo cetkicom (sa mekanom dugom dlakom) ocisti svu prasinu i prljavstinu, jos bolje ako negde imas kompresor da to uradis izduvavanjem (vrlo pazljivo). Proveri i ventilator dali se vrti, ako ne ili slabo moraces da ga podmazes ili kupis nov sto ce biti jako tesko zbog oblika i dimenzija...

Ako nisi vican, nista od navedenog nemoj sam da radis!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki hm i jeste i nije problem 25.07.2007. 20:30 #24269

status: user
broj poruka: 304

nije problem da ja bilo sta uradim na njemu imam dovoljno prakse sto se toga tice ali kako da isteram prasinu iz rebara kad su okrenuta na dole i ne mogu da ih vidim kad skinem poklopac jedino da skinem ceo hladnjak a ako ga skinem onda mora i nova pasta
nisam probao da skinem vent verovatno moze ispod njega da se cisti
ali cudno mi je da u njemu nema ni gram prasine ovako po ploci a i u hladnjak sam zavrivao bateriskom i isto se nista ne vidi

i dali je moguce da ovo cudo nema senzore za toplotu procesora i graficke???



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard Re: hm i jeste i nije problem 25.07.2007. 21:05 #24270

status: user
broj poruka: 267
::
:: nije problem da ja bilo sta uradim na njemu imam dovoljno prakse sto se toga tice ali kako da isteram prasinu iz rebara kad su okrenuta na dole i ne mogu da ih vidim kad skinem poklopac jedino da skinem ceo hladnjak a ako ga skinem onda mora i nova past
:: nisam probao da skinem vent verovatno moze ispod njega da se cisti
:: ali cudno mi je da u njemu nema ni gram prasine ovako po ploci a i u hladnjak sam zavrivao bateriskom i isto se nista ne vid
::

Ja sam ventilator skidao hladnjak ne i tako cistio sa kompresorom i cetkicom, doduse kod mene je bilo naslaga i na ventilatoru pa sam i to cistio...

:: i dali je moguce da ovo cudo nema senzore za toplotu procesora i graficke??
::

a za senzore da budem iskren, nije me interesovalo nisam imao problema, pa nisam ni probao nista tipa sandra, everest itd...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 25.07.2007. 21:17 #24272

status: user
broj poruka: 726

A zasto ne provjeris sa SpeedFan ili Notebook Hardware Control?Senzori moraju postojati,mozda BIOS ne moze da ih ocita...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Da li treba... 26.07.2007. 00:04 #24279

status: user
broj poruka: 4228
Da li ti se čuje ventilator glasnije nego inače, kao da se napunio prašinom, da li tandrče? Ja imam drugi model FSC laptopa, imao sam zimus problema, jer se ventilator jako čuo, bio je pun prašine i pregrevao se (jer ventilator nije mogao dobro da ga ohladi, a i rebra su bila puna prašine i slabo su odavala toplotu). Nisam želeo sam da menjam ventilator, niti da ga čistim. Pokušao sam da se obratim firmi koja se reklamira da su joj specijalnost servisiranje laptopova, ali su mi oni ponudili čišćenje mog ventilatora (ne zamenu, nemaju) za 20€, s tim da bi mi vratili novac u slučaju da to ne reši problem hlađenja/brujanja. Za manje od 20€ sam sam otvorio laptop, skinuo ventilator, skinuo hladnjak, očistio i podmazao ventilator, očistio hladnjak i stavio novu pastu. Naravno, jako je nezgodno zbog sitnih šrafova skinuti ventilator i treba pažljivo skinuti hladnjak sa procesora da se ne ošteti matična ploča ili procesor. Ja sam imao sreće da kad sam sve vratio nazad sve je radilo baš onako kako treba!
Računar mi se ovih dana više greje, ali pre u delu gde je hard disk.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki senzori 26.07.2007. 03:17 #24283

status: user
broj poruka: 304

probao sam i SpeedFan i Notebook Hardware Control i ni jedan ni drugi ne vide ni jednu temp sem harda
jedino everest pokazuje da je temp procesora 75 i ne mice se odatle berovatno je tad podesen da se ugasi mada sam jednom probao da stavim toplomer za spoljnu temperaturu na mesto gde izlazi vazduh i preko toga stavio neki material i vazduh koji je izlazio iz njega je podigo zivu do 50 (dotle je toplomer mogao i da izmeri) e sad po nekoj logici kada vazduh nagura takvu temperaturu koliko su inda vrela jezgra

ja imam utisak kao da ima neki termostat koji pali ventilator i podesava njegovu brzinu kao i na autu a blage veze nema dal ce da se spali ili nece

uglavnom vruc je bas bas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 26.07.2007. 06:38 #24285

status: user
broj poruka: 726


1.Ako ocitavanja nijesu moguca a program pokazuje temperaturu koja je konstantna -
znaci da BIOS nema adekvatan pristup senzoru ili blokira ocitavanja u Windowsu.
Resenje je da flesujes BIOS novijim.

2.Tvoj utisak da je fan aktivan samo u odredjenim intervalima je ispravan i to je
uobicajeno kod laptopova.Ako zelis da fan neprekidno radi,potrazi podesavanja u
BIOS-u koja regulisu njegovu aktivnost.

3. Moguce je da je stanje alarmantno,a moguce je i da si pretjerano zabrinut - tvoj
procesor nije u kategoriji low wattage,tu je Radeon 9700,a,prije svega,rijec je o
laptopu - jednostavno - zagrijavanje je neminovno.

Ako sumnjas da zagrijavanje nije slucajno i da je pretjerano,onda:

- ocisti prasinu ili
- zamijeni pastu ili
- kupi CoolerMaster postolje ili
- smanji voltazu procesora (postoje i posebni programi za to).




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki jadan BIOS 26.07.2007. 14:39 #24293

status: user
broj poruka: 304

bios na njemu je naj budjaviji koji sam ja video do sad jedino sto moze da se podesava to je boot i da se stavi sifra a novijeg biosa nema :(
sinoc sam ga otvorio i ipak ste bili upravu bilo je prasine ali jako malo (i naravno dovoljno ) da priguci protok vazduha napravili su se kao mali cepici na hladnjaku tj na rebrima

a sto se tice spustanja napona postoji posebno dugme za to znaci odradjeno je na ploci i njega kad pritisnem procesor padne sa 1600 na 600 i graficka se prepolovi tada nikad nisam cuo vent da se vrti do maximuma ali i onda zna da se ugreje poprilicno

u svakom slucaju hvala vam pokusacu da ocistim danas hladnjak pa cu da javim rezultate

ps.
interesuje me jos kad stavljam termalnu ako budem morao da je stavljam naravno koliko treba da je stavim i sta jos treba da se tadi (predpostavljam nista ali cisto da pitam :)

pozz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki setih se jos necega 26.07.2007. 14:55 #24294

status: user
broj poruka: 304

koliko svem ulja da stavim u ovo prcoljce od ventilatora
kad je za normalan vent dovoljna kap kako da odvoim pola kapi za ovaj ?:)))

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Re: setih se jos necega 26.07.2007. 20:31 #24308

status: user
broj poruka: 726
Kolicina paste koja se nanosi zavisi od velicine jezgra,ali mislim da je dovoljno da naneses kolicinu koja je srazmjerna dimenzijama ovog simbola (pa i manje) i `razmazes` je po ostatku jezgra.Nakon toga,postavis hladnjak.

Za ventilator (ulje) sacekaj odgovor nekog od servisera.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vaikiki na kraju 31.07.2007. 17:55 #24579

status: user
broj poruka: 304
i na kraju ostalo je na tome da sam samo ocistio prasinu iz rebara i sa ventilatora
posto nemam senzore za toplotu (bar ne one koje mogu da ocitam) temperatura kucista ili tastatura odozgo se zagreje gotovo isto kao i pre jedino sto sam primetio to je da kad krene vent da ladi mnogo brze zavrsi nego pre
verovatno zato sto lakse struji vazduh
to je sve sto sam mogao da primetim za ovo vreme
uglavnom nisam imao problema
pozz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646131.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs