Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
Kako ocistiti kuciste/plocu/chipset,graficku/gpu !
STRANA 1 OD 1
SkyFire Kako ocistiti kuciste/plocu/chipset,graficku/gpu ! 06.01.2013. 01:06 T51144

status: user
broj poruka: 18472
Mnogi neupuceni dolaze sa pitanjem na koji nacin pristupiti resavanju ovog problema.
Sta se zapravo tu cisti i zbog cega..Kompjuter ,zapravo kuciste posle duzeg vremena uvuce dovoljno cestica prasine koje se nataloze unutar kucista stvarajuci oblogu koja je poznatija kao cebe.Naravno ovo ce se desiti ako bas zapustite vase kuciste..U blazem obliku imacete talog prasine..
Zasto je neophodno cistiti prasinu sto cesce?Prvo iz higijenskih i estetskih razloga.
Prasina utice nepovoljno i na zdravlje coveka a moze se reci i na zdravlje vaseg kompjutera.
Zalepljena prasina povecava zagrevanje odredjenih komponenti,na coolerima do zagusenja protoka vazduha,u napajanju cak do kratkog spoja i spaljivanja komponenti..

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Kako ocistiti prasinu u kucistu i ujedno sa ploce 06.01.2013. 01:07 #466333

status: user
broj poruka: 18472
1.Nikako koristiti usisivac kao sto vecina korisnika rade.
Mogu fatalne greske da se naprave jer usisivacem mozete usisati sitne komponente sa vase ploce ili ti cak zakaciti nesto pa napraviti lom..
2.Sve sto je potrebno jeste odneti kuciste negde gde postoji kompresor za vazduh i to lepo sve izduvati.
Napominjem i da preterano snazan pritisak isto moze da nanese stetu tako da treba biti umeren i u ovom procesu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire *Kako ocistiti samo plocu?* 06.01.2013. 01:07 #466334

status: user
broj poruka: 18472
Plocu svakako mozete ocistiti cetkicom, u principu obicna cetka za farbanje sa svinjskom dlakom.
(Nije smesno,informisite se)
Znaci nista plasticne ,grube kombinacije,to izbegavati u sirokom luku.
Nikakve cetkcice za zube i slicna pomagala!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire *Kako ocistiti chipset na ploci?* 06.01.2013. 01:08 #466336

status: user
broj poruka: 18472
Ovo podrazumeva proceduru skidanje tj vadjenje ploce iz samog kucista.
Plocu postavite na stol i pazljivo skinete pasivni cooler sa chipseta.
Ukoliko je chipset zalepljen za cooler a plocu ste vec izvadili iz kucista dovoljno je uzeti fen i zagrevati telo coolera a zatim isti vrteti levo,desno dok se polako ne odvoji od chipseta.
Ako je sistem radio,onda vam ova procedura mozda cak nije ni potrebna jer je chipset postigao odredjenu radnu temperaturu i pasta je popustila..
- Kada skinete cooler sa chipseta sledeci korak je skidanje paste..
Koja sredstva treba koristiti?
Najcesce je to Alkohol mada najidealnije i najucinkovitije resenje je Medicinski benzin.
Ja koristim oba sredstva,prvo skidam benzinom posto on ima jace svojstvo i bolje skida a posle preostale mrlje alkoholom tako da povrsina chipa bude potpuno cista i sjajna!
Deo odnosno visak tecnosti mozete pokupiti ili suvom pamucnom krpicom ili toaolet papirom!
Za benzin i alkohol koristiti vatu-najbolje resenje,moze i pamucna krpica..
-Postoje i ekstremnije situacije kada je pasta skorila i dostigla beton fazu da ni medicinski benzin a ni alkohol ne pomazu, ni najmanje nemojte slucajno strugati nozevima,smirglama,grebati raznim drugim pomocnim sredstvima jer tako mozete samo unistiti plocu tj chipset.
Ono sto treba da uradite jeste da nakapate Acetona na vatu i polako skidate sloj po sloj do samog kraja.Bez bojazni,Aceton nece nastetiti vasem chipsetu a posao ce da zavrsi najbolje moguce.Posle toga moze alkool,benzin da bi se postigla maksimalna cistoca..
Kada je ovaj proces zavrsen dolazi do faze kada treba naneti pastu na chipset.
Obzirom da se radi o maticnoj ploci preporucuju se paste koje trpe vece radne temperature i koje imaju vecu gustinu da bi ispravanje bilo u sto manjoj meri!
Iz mog iskustva Arctic silver ceramique premium..
Pastu naneti preko cele povrsine chipseta u tankom sloju,obratiti paznju da ne preterate sa pastom jer je tanak sloj ono sto je neophodno a visak samo smeta i ne pomaze ,nekad moze cak i da doprinese povisenim temperaturama!
Vratite cooler na svoje mesto i radnja je zavrsena..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Graficke karte 06.01.2013. 01:08 #466337

status: user
broj poruka: 18472
Kada je rec o grafickim kartama postupak ciscenja od prasine je veoma isti kao i sa plocom/kucistem!
Rucna tehnika -cetkicom i kompresor pod blazim pritiskom!
Zamena paste na GPU-u!
Ova procedura zahteva i malo paznje i zivaca.
Da bi dosli do GPU-a potrebno je skinuti ceo cooler sa PCB-a!
Za to je potrebno odsrafiti gomilu raznih srafica a nekad je skidanje cooler-a i malo komplikovanije jer to zavisi od modela do modela graficke karte pa nije na odmet potraziti upustvo na netu ili pomoc od nekog ko je upuceniji da se nebi napravila neka greska i da se nebi slucajno nesto polomilo!
Ako je proces skidanja coolera prosao kako treba sledeci korak je skidanje paste sa GPU-a.
Ovde se primenjuje ista procedura kao kod ploce..
Redje ce te naici da cooler zapece za GPU,ovde pre skidanja cooler -a kartu dobro zagrejati dok je jos u sistemu,u suprotnom ako ste je vec izvadili grejati fenom GPU sa spoljne strane pcb-a!Ovo se radi na osecaj nema potrebe za nekim preteranim temperaturama..Posle pridrzite cooler u rukama i nezno pomerajte levo desno dok se ne odvoji od GPU-a!
Posto su ranijih godina a i sad u dananjse vreme koriscene tzv zvake tj paste velike gustine koje brze izgube viskozitet ali tesko isparavaju predlazem da se uzme odmah medicinski benzin i sve lepo skine i ocisti.Benzin+Alkohol je idealna kombinacija.Alkohol tek uzimam na kraju da bi postigao maksimalnu cistocu do samog sjaja!
Nakon toga jasno je da treba staviti pastu.
Isto tako naneti tanak sloj preko cele povrsine chipa/GPU-a i vratiti cooler na svoje mesto..
Pastu mozete izabrati po njenom kotiranju u samom kvalitetu.Ista pasta koja ide i za CPU moze da se koristi i za GPU a mozete staviti i one sa vecom gustinom koje sam napomenuo na samom pocetku vezano za ploce..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 06.01.2013. 01:35 #466349

status: user
broj poruka: 3104

Dodao bih samo da se ne koriste velike krpe koje se ne mogu skupiti u saku kako se nebi zakacili i ostetili/iscupali delovi na sa maticne.

Vec smo imali slucaj na ovom forumu kako se decko zalio sto je iskrivio iglice na intelovom socketu.

EDIT: I da za kompresore, usled nabijanja vazduha dolazi do stvaranja kapljica, ali to ne treba da vas brine jer svaki iola pristojan kompresor ima filter pri izlazu iz boce u crevo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Voanerges - - 06.01.2013. 01:41 #466353

status: user
broj poruka: 202



Лепо је све описао чика Скај, само ниђе упутства за чишћење монитора?
Успут, чување и конзервација фискалних рачуна компоненти?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire ... 06.01.2013. 02:09 #466359

status: user
broj poruka: 18472
Ako ima jos koji detalj nek neko slobodno dopuni,ovo sam u cugu iz glave sastavio ,mozda sam nesto i propustio sta znam..Ono cega sam se setio a smatram da je bitno sam napisao..


Intel 3930K@4.8 Ghz/Asus Rampage IV Extreme/Corsair Dominator GT 32GB/MSI GTX680 Lightning/Samsung 830 256GB/Creative Titanium HD/Enermax Revolution 1050w/Dell 2709w/CM Stacker 832 i ostala cuda

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladats Lepo.... 06.01.2013. 08:20 #466392

status: user
broj poruka: 4537
Da dodam,kod ciscenja kompresorom ako doticni nema pripremnu grupu na duvaljku staviti pamucnu krpicu koja nece propusiti kapljice vode.
Ako je u pitanju industrijski kompresor kakav ja imam,ciscenje[duvanje]raditi sa rastojanja od 1/2m-1m,zbog jacine vazdusnog mlaza.



________________
CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5ct

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Ja to 06.01.2013. 08:24 #466393

status: user
broj poruka: 908

Sve radim obicnom cetkom za farbanje,prvo je naslonim na kuciste kompa zbog stat.elektriciteta onaj metalni deo.
Komp ceo rasturim,poskidam kulere,i onda lagano cetkom obrisem svaki deo,
isto koristim onaj sprej sa kompresovanim vazduhom za finish.pozeljno je
nositi onu hirursku masku jel ta prasina ubija koliko ide u nos :-)
PSU isto otvorim,pa cetkom skinem svu prasinu,ocistim kulere podmazem i to je to.
Jedino sto se kod napajanja gubi garancija ako se otvori zbog onih nalepnica

Kakva su mi sve dolazika kucista,bukvalno kilo prasine unutra,kaze covek gasu mu se komp a ono na cpu kuleru tepih 1 cm.

evo jedna http://www.dodaj.rs/f/2p/I3/1MnLnSSD/dirty.jpg

Napravicu temu gde ce da kacimo slike takvih kompova

Pozzz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 06.01.2013. 08:50 #466395

status: user
broj poruka: 18940
ma bre, ko ce da cita ovoliki text? Gde su slike, demonstracije, asistentkinje itd..?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ilicstefan au brate 06.01.2013. 14:30 #466458

status: user
broj poruka: 1577
Umro bih glup da nisam ovo pročitao.

Idem ovo kućište da bacim i neka se goni u tri znate već gde.

Da mi je znati zbog čega skidaš pastu sa grafičke i matične.

I posle mi kažu: `Uči dete da sutra nađeš posao`.

http://www.youtube.com/watch?v=vgdGfSYhwY8&feature=player_embedded#!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici Re: au brate 06.01.2013. 15:10 #466462

status: user
broj poruka: 908
Ja odmah kad kupim graficku zamenim pastu,zato sto one fabricke nisu ni za racq,napravi se beton
koji ne moze da se skine posle.
Isto je i sa onim na box kulerima od procesora


:: Umro bih glup da nisam ovo pročitao
::
:: Idem ovo kućište da bacim i neka se goni u tri znate već gde
::
:: Da mi je znati zbog čega skidaš pastu sa grafičke i matične
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladats @ilicstefan 06.01.2013. 16:02 #466469

status: user
broj poruka: 4537
Fabricke zvake nemaju istu termalnu provodljivost kao neka alternativna resenja. :D
Ja koristim Noctua Nt-H1 pastu.
U principu razlika izmedju lose-dobre paste je oko 5-7 C.
Nekome to znaci[overklokerima] a nekima ne.
U svakom slucaju nije na odmet promeniti je i ocistiti procesor-gpu.


________________
CPU-Z Validator : http://goo.gl/AS5ct

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ilicstefan Nisam rekao da ne treba promeniti fabričku pastu 06.01.2013. 16:07 #466470

status: user
broj poruka: 1577
Rekao sam da je nepotrebno menjati već postojeću pastu prilikom čišćenja. Naravno da se podrazumeva da treba to skinuti i staviti drugu još prilikom otpakivanja iz kutije.

I posle mi kažu: `Uči dete da sutra nađeš posao`.

http://www.youtube.com/watch?v=vgdGfSYhwY8&feature=player_embedded#!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire TEMA 06.01.2013. 16:20 #466472

status: user
broj poruka: 18472
Ne znam zbog cega je teznja za sarkazmom i nekim `podsmevanjem` ?
Mnogo korisnika ne zna neke nama ostalim elementarne stvari.Cak oni koji spadaju pod naprednije korisnike prave odredjene greske.A sto se tice ciscenja malo,malo pa se neko javi sa pitanjem kako ovo,kako ono.
Eto sad sam obuhvatio sve u jednoj temi i nek sluzi kao jedan vodic..
Ja se svakako trudim narodu da pomognem,ne trazim nikakvo hvala,drago mi je ako ce to nekom da koristi!
To ne radim zbog sebe.Meni to ne treba niti zbog nekog `ugleda` ,statusa ,danas sam tu sutra nisam,ne moram ni da budem na forumu ali nekom ce znaciti!

Intel 3930K@4.8 Ghz/Asus Rampage IV Extreme/Corsair Dominator GT 32GB/MSI GTX680 Lightning/Samsung 830 256GB/Creative Titanium HD/Enermax Revolution 1050w/Dell 2709w/CM Stacker 832 i ostala cuda

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Bobi4ever Za graficku 06.01.2013. 16:43 #466477

status: user
broj poruka: 4866
Najbolje je zagrejati tipa u Furmarku nekih 10 minuta pa tek onda ugasiti racunar, izvuci kabl iz napajanja, uhvatiti se za kuciste radi uzemljenja i praznjenja elektriciteta i onda krenuti da se uhvatite za komponentu, tj graficku.
Kada skinete srafove sa iste, lagano dizite hladnjak ka gore vrteci levo i desno, kako bi se hladnjak lakse odlepio od GPU-a, a kasnije po Sky-ovim instrukcijama, ocistiti GPU kao i PCB.
br>http://tinyurl.com/ch3mu7j

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Re: TEMA 06.01.2013. 19:22 #466506

status: user
broj poruka: 2155

Ova tema da se zalepi na vrhu foruma, veoma korisna, mada ce neko ostati bez posla zbog nje.

Da dodam nesto pametno nemam sve je lepo i prosto receno, ne moze da bude jasnije.Jedino mogu da postavim primere kako izgleda kuciste koje se ne cisti i njegove komponente al toga vec ima na kilo na youtube.

:: Ne znam zbog cega je teznja za sarkazmom i nekim `podsmevanjem`
:: Mnogo korisnika ne zna neke nama ostalim elementarne stvari.Cak oni koji spadaju pod naprednije korisnike prave odredjene greske.A sto se tice ciscenja malo,malo pa se neko javi sa pitanjem kako ovo,kako ono
:: Eto sad sam obuhvatio sve u jednoj temi i nek sluzi kao jedan vodic.
:: Ja se svakako trudim narodu da pomognem,ne trazim nikakvo hvala,drago mi je ako ce to nekom da koristi
:: To ne radim zbog sebe.Meni to ne treba niti zbog nekog `ugleda` ,statusa ,danas sam tu sutra nisam,ne moram ni da budem na forumu ali nekom ce znaciti
::
:: Intel 3930K@4.8 Ghz/Asus Rampage IV Extreme/Corsair Dominator GT 32GB/MSI GTX680 Lightning/Samsung 830 256GB/Creative Titanium HD/Enermax Revolution 1050w/Dell 2709w/CM Stacker 832 i ostala cuda
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire ... 06.01.2013. 19:28 #466507

status: user
broj poruka: 18472
Pa prikacena je u sekciji gde treba da bude..Evo ovde :

http://www.pcberza.rs/forum/forum.php?forid=27&katid=6
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: TEMA 06.01.2013. 22:38 #466559

status: user
broj poruka: 18940
ne ismevam nego bre mnogo teksta imas, trebao si sazetije i manje detaljnije, poneku sliku da se vidi sta se radi.. ovako si se dzabe trudio, ubio si dragoceno vreme kucajuci tekst, ja sam bas hteo da vidim iz tvog ugla i onda bap..jos jedan pasus..pa jos jedan..pa jos jedan.. oci mi ispadose.. treba cini mi se da se napravi jos jedna tema sa uputstvom koji je best buy fotoaparat, ubise ljudi sa jednom te istom pesmom


:: Ne znam zbog cega je teznja za sarkazmom i nekim `podsmevanjem`
:: Mnogo korisnika ne zna neke nama ostalim elementarne stvari.Cak oni koji spadaju pod naprednije korisnike prave odredjene greske.A sto se tice ciscenja malo,malo pa se neko javi sa pitanjem kako ovo,kako ono
:: Eto sad sam obuhvatio sve u jednoj temi i nek sluzi kao jedan vodic.
:: Ja se svakako trudim narodu da pomognem,ne trazim nikakvo hvala,drago mi je ako ce to nekom da koristi
:: To ne radim zbog sebe.Meni to ne treba niti zbog nekog `ugleda` ,statusa ,danas sam tu sutra nisam,ne moram ni da budem na forumu ali nekom ce znaciti
::
:: Intel 3930K@4.8 Ghz/Asus Rampage IV Extreme/Corsair Dominator GT 32GB/MSI GTX680 Lightning/Samsung 830 256GB/Creative Titanium HD/Enermax Revolution 1050w/Dell 2709w/CM Stacker 832 i ostala cuda
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
philaemos ... 07.01.2013. 16:34 #466701

status: user
broj poruka: 2743
Dodao bih samo par stvari:
- Ja ceo komp usisam, ali uz usisivac sam dobio kao neku cetku koja se srafi i nije gruba, tako da smanjim jacinu usisavanja na minimum i tom cetkom usisam sve sto moze. Narocito je dobra za usisavanje izmedju rebara hladnjaka na procesoru ili grafickoj.
Ako si pazljiv neces nista ostetiti ili usisati neki deo sa maticne ploce.
- Umesto medicinskog benzina nekada je bolji aceton, uglavnom aceton i koristim, pa posle njega alkohol. Ali iskljucivo za ciscenje metalnog hladnjaka procesora ili od graficke jer plastiku nagrizaju.
Za ciscenje propelera ventilatora najbolja je pamucna vata i alkohol.
- Kompresor ne znam koliko je pametno koristiti jer prasinu mozes da naguras u pokretne delove ventilatora, a ako imas u kucistu 6-7 Noctua ventova to moze da bude skupa zezancija.

@Sky
Slazem se sa Igorom, gde su slike? Inace + za trud.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs