Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Svaštara
Svaštara
Alternativni izvori energije (grejanja)
STRANA 1 OD 1
jumperjack Alternativni izvori energije (grejanja) 09.05.2013. 20:58 T52999

status: user
broj poruka: 497
drage kolege, ima li neko od vas ikakvog dodira sa solarnim plocama, termalnim pumpama, magnetnim grejacima ili bilo cime sto ima neke veze sa alternativnim izvorima enerije za grejanje stambeniih objekata, tj kuca? Ako neko ima voleo bih ( i verovatno mnogo drugih ljudi) da cujem iskustva iz prve ruke i konkretne predloge...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Osnovna stvar: terminoloska razjasnjenja/razgranicenja. 09.05.2013. 21:17 #491790

status: user
broj poruka: 10992
1. Univerzalni kljuc se zove ``elektricna energija``. Nju je lako pretvoriti u bilo koju drugu vrstu energije odnosno ``naterati`` je da proizvede neki ``rad``(toplota, svetlost, mehanika...). Inace, sve energije se, uz manje ili vece gubitke mogu transformisati jedna u drugu.

2. Na raspolaganju su ti (u praksi) dva obnovljiva izvora (resursi) za dobijanje ``elektrike``: vetar i Sunce.

3. Najjednostavnije (i u praksi potpuno provereno) resenje je dinamo-masina pokretana vetrom (``elektro-vetrenjaca``) koja moze da ``direktno`` isporucuje elektricnu energiju potrosacu, ili da se ova akumulise (akumulator, baterije). Samo na putu Beograd - Zrenjanin, postoji barem 4-5 domacinstava koja se potpuno ili pretezno snabdevaju energijom na ovaj nacin (tortojed primetio iz autobusa a potom citao o pomenutima u novinama).
- - - - - - -

Solarni panel(i): velike povrsine zastakljenih panela, na krovu kuce ili na nekom uzvisenju, stubovima itd. I o tome ima dosta napisa u nasoj strucnoj kao i popularnoj literaturi...

Evo i jednoga prakticnog primera DIREKTNOG solarnog grejanja:
http://goo.gl/j1B6c

Obrati paznju na tekstove inzenjera Lambića (Zrenjanin i N Sad, institut Mihajlo Pupin).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
jumperjack druze... 09.05.2013. 22:04 #491800

status: user
broj poruka: 497
bez ljutnje ali mislim da sam malo prerastao takav nacim razgovora jer to sto si ti napisao sam davno prelistao u literaturi i na netu... procitaj, molim te, kraj mog posta u kome stoji `iskustva iz prve ruke` znaci neko ko je u najmanju ruku imao dodira sa slicnim stvarima ili ima licno slican nacin grejanja koji nije vezan ni za jedno zlocinacko udruzenje protiv gradjana ove napacene zemlje zvano EPS ili Srbija gas, kolubara rudnici, Srbija sume ili sl...mani me vise google varijanti!
Postujem sto si uzivo video vetrenjace izmedju BG i ZR ali to nije odgovor na pitanje koje sam postavio!
I da te ispravim... vecina altirnativnih resenja uopste ne ukljucuje tvoj `univerzalni kljuc` tj pravljenje elektricne energije jer su upravo u tome najveci gubici...nego se koriste druga resenja kao npr... http://www.youtube.com/watch?v=h49-6_TgLDA ili nesto ovako http://www.youtube.com/watch?v=_S9vEzKgJsU


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Bez ljutnje, naravno... Samo, eno Svetislava Jurisica, koji nudi 10.05.2013. 01:05 #491834

status: user
broj poruka: 10992
kontakt i detaljnije informacije o magnetnom grejanju, tako da je postavljanje ovako strucne teme na PC Berzi relativno deplasirano... Sto se konkretnih predloga tice, ja sam ti poslao i link prema opisu konkretnog objekta koji je grejan direktno solarnim panelima - kolektorima (pitao si i za solarne ploce, vezano za grejanje)...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ramzesIII re.. 10.05.2013. 11:13 #491917

status: user
broj poruka: 1017

Kao i Tortojed, mogu samo da predlozim neke stvari iz bliskog okruzenja.
Najjeftinije ulaganje koje ce doneti odredjenu ustedu je grejanje vode.
Zadnji put kad sam pitao kostalo je oko 800 evra, panel + `rezervoar`.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
jumperjack To me zanima i jos dosta toga... 10.05.2013. 14:37 #491952

status: user
broj poruka: 497
ali kao sto sa rekao iz prve ruke tipa imam x ploca grejem rezervoar od toliko litara, temperature vode na izlazu je toliko stepeni i kostalo je toliko....
Gledao sam dosta domacih izvodjaca i znam da se njihove specifikacije u teoriji razlikuju dosta od prakticne primene pa bih voleo da znam od nekog ko ima takav sistem grejanja ili neko njegov blizak ko nece pricati kojesta...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60288. Broj poslatih odgovora: 646224.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs