Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
os
STRANA 1 OD 1
Ruff os 29.08.2007. 04:17 T5415

status: user
broj poruka: 829
1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja. zanima me kako doticna verzija stoji sa drajverima i programima, i da li se u nedostatku 64-bitnog programa/drajvera nekako moze primeniti 32-bitni? i jedno smesno pitanje. jel ima sp2?

2.takodje voleo bih polako da predjem na linux, samo ne znam koji. molim da mi preporucite neki koji je jednostavan za pocetnike(mada ni ne mora, snaci cu se, vazno je samo da je stabilan i da ima velike potencijale), a bilo bi lepo ako bi imao i 64-bitnu verziju, ili ako bi ste dodali i neki sajt sa drajverima za doticni...
razmisljam se o knoppixu, on mi se svidja, i znam da se on ne instalira vec da se nekako unpackuje na hard... ako se odlucim za njega, definitivno cu to potraziti na netu...
e da jos jedna vazna stvar: za doticni os bitno mi je da postoji neki emulator za programe sa xp-a, dok se ne naviknem...
koji mi izbor preporucujete: gnu ili kde? i koja je razlika medju njima?

unapred hvala na odgovorima!

Nikolas
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: os 29.08.2007. 12:17 #26384

status: user
broj poruka: 9392



:: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja
Iskoriscenja cega? Memorije? Samo ako imas vise od 3GB u suprotnom ostani na 32bitnom.

zanima me kako doticna verzija stoji sa drajverima i programima, i da li se u nedostatku 64-bitnog programa/drajvera nekako moze primeniti 32-bitni? i jedno smesno pitanje. jel ima sp2?

Ponekad mogu, ali je podrska dovoljno dobra. Ukoliko nemas na CDu drajvere ces u 90% slucajeva pronaci na sajtu proizvodjaca komponente.

::
:: 2.takodje voleo bih polako da predjem na linux, samo ne znam koji. molim da mi preporucite neki koji je jednostavan za pocetnike(mada ni ne mora, snaci cu se, vazno je samo da je stabilan i da ima velike potencijale), a bilo bi lepo ako bi imao i 64-bitnu verziju, ili ako bi ste dodali i neki sajt sa drajverima za doticni...
:: razmisljam se o knoppixu, on mi se svidja, i znam da se on ne instalira vec da se nekako unpackuje na hard...

Uzmi Knoppix za pocetak, on se ne otpakuje na hard vec se ucitava sa CDa u virtuelni ram.

ako se odlucim za njega, definitivno cu to potraziti na netu...
Nacices lako, mozda cak i negde kod nekog, ima toga.

:: e da jos jedna vazna stvar: za doticni os bitno mi je da postoji neki emulator za programe sa xp-a, dok se ne naviknem..

To ti bas i nece ici tako. Emulatori su sr.nje, a sa programe koji rade pod XPom, koristi instalirani XP na hardu (onaj 64/32bitni)

:: koji mi izbor preporucujete: gnu ili kde? i koja je razlika medju njima

I GNU i KDE su graficka okruzenja, ako uzmes Red Hat ili SUSE, dobices i jedno i drugo pa biraj koje ti se vise svidja.

::
:: unapred hvala na odgovorima

Nema na cemu.
::
:: Nikola

VM
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: os 29.08.2007. 12:34 #26386

status: user
broj poruka: 729
:: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja. zanima me kako doticna verzija stoji sa drajverima i programima, i da li se u nedostatku 64-bitnog programa/drajvera nekako moze primeniti 32-bitni? i jedno smesno pitanje. jel ima sp2

Drajvere možeš da nađeš gde `oćeš za 64-bitni XP, dok 32-bitni programi rade putem emulacije i trebalo bi da prođe bez problema. Takođe sam putem torrenta skinuo 64-bitni XP SP2 june2007 edition, tako da postoji (doduše, još ga nisam isprobao, jer imam legalan 32-bitni XP, a i jedno 20-sk giga downloada u torrentima, pa ne bih da ga prekidam)

:: 2.takodje voleo bih polako da predjem na linux, samo ne znam koji. molim da mi preporucite neki koji je jednostavan za pocetnike(mada ni ne mora, snaci cu se, vazno je samo da je stabilan i da ima velike potencijale), a bilo bi lepo ako bi imao i 64-bitnu verziju, ili ako bi ste dodali i neki sajt sa drajverima za doticni...
:: razmisljam se o knoppixu, on mi se svidja, i znam da se on ne instalira vec da se nekako unpackuje na hard... ako se odlucim za njega, definitivno cu to potraziti na netu...
:: e da jos jedna vazna stvar: za doticni os bitno mi je da postoji neki emulator za programe sa xp-a, dok se ne naviknem..
:: koji mi izbor preporucujete: gnu ili kde? i koja je razlika medju njima

Ne razumem se mnogo u Linux, ali mi mnogi kažu da je Mandriva (ex-Mandrake) najlakši za početnike...hmmm...i Ubuntu, čini mi se.

:: unapred hvala na odgovorima
::
:: Nikola

Pa...nisam ti mnogo pomogao
Pozdrav.

`Grešiti je ljudski, ali da se stvarno zabrlja potreban je kompjuter.`
Marfijev zakon
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg .. 29.08.2007. 12:47 #26387

status: user
broj poruka: 711
Sto se tice Linuxa, on ima podrsku za x64 mnogo duze od winblowsa tako da sa te strane neces imati problema... Od distribucija ti predlazem SUSE ili Ubuntu... Obe imaju LiveCD verzije tako da mozes da ih isprobas i bez instaliranja na disk. Sto se prepoznavanja hardvera tice, ukoliko nije u pitanju neka teska egzotika, ne bi trebalo da imas problema.

Takodje, skoro sve moderne distribucije sadrze i paket Wine koji je emulator za pokretanje windows aplikacija pod Linuxom... Sto se predloga za windows manager tice, to nemoj nikada da pitas posto ces pokrenuti lavinu tipa Partizan vs Zvezda... Instaliraj oba pa probaj... Ja licno vise volim KDE od GNOME okruzenja, ali ima tu jos i drugih WM :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: Re: os 29.08.2007. 20:45 #26436

status: user
broj poruka: 829

Nikolas

::
::
::
:: :: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja
:: Iskoriscenja cega? Memorije? Samo ako imas vise od 3GB u suprotnom ostani na 32bitnom
::
pa ako sam dobro shvatio, 64bitni xp vrsi raspodelu u stilu ovo jezgro radi ovaj program, ti ces ovaj drugi, i tako postaju efikasnija nego kad oba rade jedno isto...

:: zanima me kako doticna verzija stoji sa drajverima i programima, i da li se u nedostatku 64-bitnog programa/drajvera nekako moze primeniti 32-bitni? i jedno smesno pitanje. jel ima sp2
::
:: Ponekad mogu, ali je podrska dovoljno dobra. Ukoliko nemas na CDu drajvere ces u 90% slucajeva pronaci na sajtu proizvodjaca komponente
::
:: ::
:: :: 2.takodje voleo bih polako da predjem na linux, samo ne znam koji. molim da mi preporucite neki koji je jednostavan za pocetnike(mada ni ne mora, snaci cu se, vazno je samo da je stabilan i da ima velike potencijale), a bilo bi lepo ako bi imao i 64-bitnu verziju, ili ako bi ste dodali i neki sajt sa drajverima za doticni...
:: :: razmisljam se o knoppixu, on mi se svidja, i znam da se on ne instalira vec da se nekako unpackuje na hard...
::
:: Uzmi Knoppix za pocetak, on se ne otpakuje na hard vec se ucitava sa CDa u virtuelni ram

ali s obzirom da trenutno imam samo 1 dvd rom, ako koristim knoppix, ne mogu da ubacim ni jedan cd/dvd, sto je poprilicno glupo... a cuo sam da knoppix moze da se postavi nekako na hard...
::
:: ako se odlucim za njega, definitivno cu to potraziti na netu..
:: Nacices lako, mozda cak i negde kod nekog, ima toga

mislio sam na uputstvo za postavljanje na hdd, a vec imam verziju 5.0...:-)
::
:: :: e da jos jedna vazna stvar: za doticni os bitno mi je da postoji neki emulator za programe sa xp-a, dok se ne naviknem..
::
:: To ti bas i nece ici tako. Emulatori su sr.nje, a sa programe koji rade pod XPom, koristi instalirani XP na hardu (onaj 64/32bitni
::
:: :: koji mi izbor preporucujete: gnu ili kde? i koja je razlika medju njima
::
:: I GNU i KDE su graficka okruzenja, ako uzmes Red Hat ili SUSE, dobices i jedno i drugo pa biraj koje ti se vise svidja

ne razumem, kako to biram, jel u toku instalacije ili nakon nje, u nekim settingsima?...
i moze li knoppix to?
::
:: ::
:: :: unapred hvala na odgovorima
::
:: Nema na cemu
:: ::
:: :: Nikola
::
:: VM
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: Re: os 29.08.2007. 20:53 #26437

status: user
broj poruka: 829

Nikolas

:: :: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja. zanima me kako doticna verzija stoji sa drajverima i programima, i da li se u nedostatku 64-bitnog programa/drajvera nekako moze primeniti 32-bitni? i jedno smesno pitanje. jel ima sp2
::
:: Drajvere možeš da nađeš gde `oćeš za 64-bitni XP, dok 32-bitni programi rade putem emulacije i trebalo bi da prođe bez problema.

a jel potrebno da se instalira emulator, ili on dolazi sa instalacijom 64bitnog xp-a?


::Takođe sam putem torrenta skinuo 64-bitni XP SP2 june2007 edition, tako da postoji (doduše, još ga nisam isprobao, jer imam legalan 32-bitni XP, a i jedno 20-sk giga downloada u torrentima, pa ne bih da ga prekidam

interesuje me, ako si proverio da li funkcionise, da li bi mi poslao torrent da ga nakacim?
offtopic: torrente mozes da prebacis na drugu particiju zajedno sa temporary fajlovima(svih 20gb), i posle ih sve vratis u foldere posle instalacije 64bita... provereno, samo sa 32bitnim.
::
:: :: 2.takodje voleo bih polako da predjem na linux, samo ne znam koji. molim da mi preporucite neki koji je jednostavan za pocetnike(mada ni ne mora, snaci cu se, vazno je samo da je stabilan i da ima velike potencijale), a bilo bi lepo ako bi imao i 64-bitnu verziju, ili ako bi ste dodali i neki sajt sa drajverima za doticni...
:: :: razmisljam se o knoppixu, on mi se svidja, i znam da se on ne instalira vec da se nekako unpackuje na hard... ako se odlucim za njega, definitivno cu to potraziti na netu...
:: :: e da jos jedna vazna stvar: za doticni os bitno mi je da postoji neki emulator za programe sa xp-a, dok se ne naviknem..
:: :: koji mi izbor preporucujete: gnu ili kde? i koja je razlika medju njima
::
:: Ne razumem se mnogo u Linux, ali mi mnogi kažu da je Mandriva (ex-Mandrake) najlakši za početnike...hmmm...i Ubuntu, čini mi se
::

hvala, uzecu ih u obzir.

:: :: unapred hvala na odgovorima
:: ::
:: :: Nikola
::
:: Pa...nisam ti mnogo pomoga

malo po malo, sakupi se mnogo:-)) svaka informacija mi puno znaci!
:: Pozdrav
::
:: `Grešiti je ljudski, ali da se stvarno zabrlja potreban je kompjuter.`
:: Marfijev zakon
::

lepota x dostupnost x inteligencija = konstanta
marfijev ljubavni zakon...

steta na predmetu direktno je proporcionalna njegovoj vrednosti.
marfijev zakon za polomljene (*skupe*) predmete...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: .. 29.08.2007. 20:59 #26438

status: user
broj poruka: 829

:: Sto se tice Linuxa, on ima podrsku za x64 mnogo duze od winblowsa tako da sa te strane neces imati problema... Od distribucija ti predlazem SUSE ili Ubuntu... Obe imaju LiveCD verzije tako da mozes da ih isprobas i bez instaliranja na disk. Sto se prepoznavanja hardvera tice, ukoliko nije u pitanju neka teska egzotika, ne bi trebalo da imas problema
::

da, sad me bas zanima suse, uzecu i od njega live cd (ubuntu sam probao, valjda gnome verziju, i ok je samo da mu ono dugme tipa `start` nije gore, to me nekako nervira, tako malo i tako gore...)

:: Takodje, skoro sve moderne distribucije sadrze i paket Wine koji je emulator za pokretanje windows aplikacija pod Linuxom... Sto se predloga za windows manager tice, to nemoj nikada da pitas posto ces pokrenuti lavinu tipa Partizan vs Zvezda... Instaliraj oba pa probaj... Ja licno vise volim KDE od GNOME okruzenja, ali ima tu jos i drugih WM :

odlicno, bas sam razmisljao da potrazim emulatore na emule, ali ovo ce mi skratiti muke!
a za kde i gnome... kde je uvek plav, jel tako? a kakav je onda gnome? moj ubuntu je bio braon, ako nesto znaci...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: Re: os 30.08.2007. 00:28 #26462

status: user
broj poruka: 9392


::
:: Nikola
::
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: :: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja
:: :: Iskoriscenja cega? Memorije? Samo ako imas vise od 3GB u suprotnom ostani na 32bitnom
:: ::
:: pa ako sam dobro shvatio, 64bitni xp vrsi raspodelu u stilu ovo jezgro radi ovaj program, ti ces ovaj drugi, i tako postaju efikasnija nego kad oba rade jedno isto..
::

Lose si shvatio. Bilo je price o winxp 64bit vs 32bit i sve se svodi na to da je jedina razlika u rasporedu i adresiranju memorije. 32bit adresira do 4GB u odnosu pola meni pola aplikacijama (sto je imbecilno), dok 64bitna verzija adresira 32GB rama i to u odnosu meni koliko treba, ostalo sve raspolozivo na aplikacije. A to sa jezgrima, to radi i XP 32bita.

Za GNU i KDE si se, vidim u medjuvremenu ufurao u fazon :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: Re: Re: Re: os 30.08.2007. 03:16 #26471

status: user
broj poruka: 829

:: :: :: :: 1. posto imam e4400, voleo bih da predjem na xp 64-bit, radi boljeg iskoriscenja
:: :: :: Iskoriscenja cega? Memorije? Samo ako imas vise od 3GB u suprotnom ostani na 32bitnom
:: :: ::
:: :: pa ako sam dobro shvatio, 64bitni xp vrsi raspodelu u stilu ovo jezgro radi ovaj program, ti ces ovaj drugi, i tako postaju efikasnija nego kad oba rade jedno isto..
:: ::
::
:: Lose si shvatio. Bilo je price o winxp 64bit vs 32bit i sve se svodi na to da je jedina razlika u rasporedu i adresiranju memorije. 32bit adresira do 4GB u odnosu pola meni pola aplikacijama (sto je imbecilno), dok 64bitna verzija adresira 32GB rama i to u odnosu meni koliko treba, ostalo sve raspolozivo na aplikacije. A to sa jezgrima, to radi i XP 32bita

a da li je to `meni koliko treba, a tebi ostatak` bolje, stabilnije i efikasnije od 32bitnog sistema? ima li makar jednu od te tri osobine?

::
:: Za GNU i KDE si se, vidim u medjuvremenu ufurao u fazon :

eh a sad sam se zbunio. ako je zaista kde plav, zasto je knoppix takodje plav ako na maticnom sajtu knopper.net pise da je gnu?... i jel recimo postoji nacin da se promeni graficko okruzenje ako se meni vise dopada ono drugo?...

i koja je najnovija verzija knoppixa, mandrake-a, ubuntua i suse-a? ideja je da ih sve lepo downloadujem, full instalacione dvd-jeve(ili cd-ove, pa jos ako su i live, jos bolje) i da ih lepo menjam na particiji dok ne zakljucim koji mi se najvise svidja...

jel 25gb dovoljno za linux?...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff i jos nesto... 30.08.2007. 03:29 #26472

status: user
broj poruka: 829
...na knoppix.netu kazu da treba makar probati debian na kome je on zasnovan, posto on ima instalaciju a da postoje izvesni razlozi (`sto je za cd, nije za hdd`) zasto se bas i ne preporucuje instalacija knoppixa na hdd.
moze li mi neko reci koja bi razlika bila izmedju debiana i knoppixa? koliko se razlikuju? kakav je debian uopste?
Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60282. Broj poslatih odgovora: 646160.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs