Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
2 kompa, 2 sprata i nauka:-)
STRANA 1 OD 1
Ruff 2 kompa, 2 sprata i nauka:-) 03.09.2007. 03:54 T5476

status: user
broj poruka: 829
komp1: chaintec ct6bta3, intel 550mhz, 288ram
komp2: p5k, e4400, 2gb ram
kompovi ce se nalaziti na razlicitim spratovima!

treba mi jeftin nacin(mada ako cu se postedeti busenja poda, rado cu izdvojiti jos novca) da ih povezem u mrezu(koja ne mora da bude brza, samo da su povezani, i da fajlovi mogu da se prebacuju) i po mogucstvu da oba imaju podjednak i punopravan izlaz na internet.

koji su sve nacini da ih povezem? mislim da bi mi bilo najbolje wireless routerom, mada o njima ne znam nista, ako je jedan komp zicom(usb, firewire) vezan za ruter, a drugi ima wireless prijemnik, da li se ta dva mogu umreziti, ili za to trebaju dva prijemnika?... i ako uzimam wireless prijemnike/adaptere, da li je bolje uzeti usb ili pci primerak?

i jos nesto. imam jedan usb bluetooth adapter, da li bih kupovinom jos jednog mogao da resim pitanje umrezavanja, i da svaki put kad se komp upali, ovaj drugi ga prijavi na mrezu? imam neki sivi msi bToes, ne znam da li je 1.1 ili 2.0(mislim da je 1.1) ali zna li neko brzine prenosa podataka za oba standarda?... i ako bih se povezao ovako, da li bi ih mogao obojicu povezati na net(a da ne bude da se jedan konektuje preko drugog, to bih da izbegnem, ali ako se ne isplati...)?

Nikolas

p.s. povezan sam preko euneta, da li oni za dz menjaju adsl modem za ruter(i da li postoje teoretske sanse da ponude i wireless router)?...:-)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: 2 kompa, 2 sprata i nauka:-) 03.09.2007. 09:13 #26685

status: user
broj poruka: 729
:: treba mi jeftin nacin(mada ako cu se postedeti busenja poda, rado cu izdvojiti jos novca) da ih povezem u mrezu(koja ne mora da bude brza, samo da su povezani, i da fajlovi mogu da se prebacuju) i po mogucstvu da oba imaju podjednak i punopravan izlaz na internet
:: koji su sve nacini da ih povezem? mislim da bi mi bilo najbolje wireless routerom, mada o njima ne znam nista, ako je jedan komp zicom(usb, firewire) vezan za ruter, a drugi ima wireless prijemnik, da li se ta dva mogu umreziti, ili za to trebaju dva prijemnika?... i ako uzimam wireless prijemnike/adaptere, da li je bolje uzeti usb ili pci primerak

Mislim da će ti ASUS WL-500g Premium (Router or Access Point - ASUS WL-500g Premium 802.11g Wireless Router, WAN:1xRJ45 for 10/100BaseT, LAN:4xRJ45 for 10/100BaseT, 2 x USB2.0 host ports) i koji košta oko 100€ odraditi posao, ali je povezivanje svega toga prokleto zahebano i postoji šansa (doduše mala) da sve to ne profunkcioniše kako treba.

:: i jos nesto. imam jedan usb bluetooth adapter, da li bih kupovinom jos jednog mogao da resim pitanje umrezavanja, i da svaki put kad se komp upali, ovaj drugi ga prijavi na mrezu? imam neki sivi msi bToes, ne znam da li je 1.1 ili 2.0(mislim da je 1.1) ali zna li neko brzine prenosa podataka za oba standarda?... i ako bih se povezao ovako, da li bi ih mogao obojicu povezati na net(a da ne bude da se jedan konektuje preko drugog, to bih da izbegnem, ali ako se ne isplati...)

Batali ovo, uglavnom je zeznuto povezati ih tako, jer moraš da nađeš bluetooth 1 klase (domet do 100 metara) X 2 komada, pa onda petljancija da ih nateras da se vide međusobno...pa deljenje mreže... uf, samo kad se setim... Teoretski, sve zvuči relativno jednostavno i lako, ali u praksi nikad ne funkcioniše kako treba...

`Grešiti je ljudski, ali da se stvarno zabrlja potreban je kompjuter.`
Marfijev zakon
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg wireless router 03.09.2007. 10:11 #26687

status: user
broj poruka: 711
Ako neces da busis pod, dovoljan je WLAN ruter... Mozes da uzmes onaj ASUS ili Linksys WRT54GL... U zavisnosti od toga da li zelis da skroz izbegnes kablove trebace ti i jedna ili dve WLAN kartice... Podesavanje moze da bude zeznuto, ali nije strashno... Imas ovde na forumu vise odgovora kako to uraditi...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff re 03.09.2007. 12:26 #26690

status: user
broj poruka: 829
a da li bi ste mogli da mi kazete da li i asus ide na linuxu(trenutmo skidam par doticnih os-ova, pa da se spremim...)?

koja je razlika izmedju asusovih WL-500G Premium(80e) i WL-520G(55e), i linksysovih WRT54(83e) i WRT54GL(90e)? da li svi podrzavaju ono sto sam zamislio? da li bih mogao da uzmem wl-520g posto je najjeftiniji, da li bi radio kako treba? citao sam ranije teme o tome koliko para toliko wirelessa, ali nema ih puno...

i interesuje me, sta bi jos pored rutera morao da imam, jel su obavezne dve kartice, ili jedan moze da se zicom veze sa njim? i da li cu u tom slucaju moci da imam lokalnu mrezu izmedju njih dvojice?

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: re 03.09.2007. 12:58 #26691

status: user
broj poruka: 729
:: koja je razlika izmedju asusovih WL-500G Premium(80e) i WL-520G(55e), i linksysovih WRT54(83e) i WRT54GL(90e)? da li svi podrzavaju ono sto sam zamislio? da li bih mogao da uzmem wl-520g posto je najjeftiniji, da li bi radio kako treba? citao sam ranije teme o tome koliko para toliko wirelessa, ali nema ih puno..

Ako želiš da radi kako treba, nemoj `škrtariti`...neko na forumu napisa poslovicu `nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari`, pa to primeni ovde. Ne znam u čemu su razlike, ali je svakako bolje imati više mogućnosti.

:: i interesuje me, sta bi jos pored rutera morao da imam, jel su obavezne dve kartice, ili jedan moze da se zicom veze sa njim? i da li cu u tom slucaju moci da imam lokalnu mrezu izmedju njih dvojice

Napisao si da imaš P5K ploču (oznaka Asus-a), a ako je deluxe verzija onda imaš WiFi na njoj. Ruter postavljaš blizu starog kompa (zbog povezivanja putem mrežnog kabla) a onda ruter podesiš kao acces point...(uf, komplikovano za objašnjavanje ovako, vezano za IP brojeve i deljenje mreže, podešavanje rutera, itd). Naravno, imao bi i pristup oba računara što na net, što međusobno...


`Grešiti je ljudski, ali da se stvarno zabrlja potreban je kompjuter.`
Marfijev zakon
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 03.09.2007. 14:14 #26692

status: user
broj poruka: 3529
Kao sto ti rece kolega, router na jedan(stari komp) vezes preko lan kabla, a sa drugim je bezicno vezan(preko wifi kartice)! Sve vec imas objasnjeno sto se tice konfigurisanja IP adresa i ostalog(vezanog za deljenje neta), samo malo pogledaj po forumu u delu za umrezavanje!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: re 03.09.2007. 14:23 #26693

status: user
broj poruka: 711
:: koja je razlika izmedju asusovih WL-500G Premium(80e) i WL-520G(55e), i linksysovih
:: WRT54(83e) i WRT54GL(90e)? da li svi podrzavaju ono sto sam zamislio? da li bih mogao da

Za Asus ne znam, ali za Linksys je razlika u kolicini flash memorije i OS-u na samom ruteru... GL verzija ima veci flash i OS joj je baziran na Linuxu + sto postoji 3rd party firmware za njega (npr dd-wrt) koji sadrzi mnoge stvari koje original nema (vpn, voip, hotspot itd) Ako biras izmedju ov dva Linksys modela, uzmi skuplji... Razlika u performansama opravdava cenu...

Skoro svaki ce ti podrzati ono sto si zamislio, posto svi podrzavaju funkcije koje ti trebaju. Razlike jedino mogu da budu u kvalitetu prijema i brzini linka...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Ako imas razvucene telefone... 03.09.2007. 17:27 #26706

status: user
broj poruka: 1389
ako je telefon u paraleli na spratovima - isti broj ili lokal, mozes da stavis PNA (Phone Network Adapter) - PCI - 1Mmps - 10ak EUR komad.

Ide preko plavo bele - bije lepo rastojanje...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff nemam deluxe:-(( 03.09.2007. 19:13 #26715

status: user
broj poruka: 829
...a i telefonima su razliciti brojevi... ako sam dobro shvatio, nisu dvojnici, a to bi bilo super resenje...

@nastyb. nije da skrtarim, nego mi je novi komp iscedio finansije... znam za tu poslovicu i slazem se sa njom, samo moracu da sacekam onda da sakupim pare...

znaci jedan ruter i jedna bezicna kartica bi resile ceo problem oko umrezavanja...
koje bi ste mi pci/usb adaptere predlozili?...
ne mora da bude najbolji, posto ce on morati da ide na stari komp, a nov ce morati da se zakaci na ruter...

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646106.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs