Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Laptop i Tablet PC
Predvidjen `mod` rada za laptop racunare
STRANA 1 OD 1
bygynon Predvidjen `mod` rada za laptop racunare 13.09.2007. 22:51 T5616

status: user
broj poruka: 4
PozZ!

Kada kazem mod, pre svega mislim na broj radnih sati tokom jednog dana. Jel postoji neko pisano ili nepisano pravilo vezano za to sto se tice laptop racunara (`zamor` materijala, pregrevanje i slicno...)?
Kod desktopa znam da nije problem da rade dugo vremena bez gasenja, ali s laptopovima se nisam susretao pa nisam najbolje upucen.
Treba da kupim kompjuter za posao, i on bi trebao da bude ukljucen u proseku oko 10h na dan. Jel da uzmem laptop ili je bolje da se drzim desktop varijante?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drzacomp pa moze, a i ne mora :) 13.09.2007. 23:17 #27531

status: user
broj poruka: 359
ako ti nije bitno da bude `mobilan` uzmi desktop. manje kosta, i neuporedivo lakse i jeftinije se sredjuje ako ne-daj-boze nesto crkne
sto se tice `moda` meni jedna toshiba radi i po 16h na dan u CADovima i jedino sto mogu da zamerim jeste da se leti, ako nemas klimu, hard malo vise greje (oko 44 celzijusa) inace mislim da ne postoje bas neka pravila kao sto si prvo pitao vezano za vreme konstantnog rada. Po mom znanju ono sto najvise `nervira` komp jeste cesto paljenje i gasenje, zbog promene temperature (siri se - skuplja se itd.) a za elektronske komponente ce ti valjda odgovoriti neko ko se u to razume...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 13.09.2007. 23:33 #27534

status: user
broj poruka: 726

Ukoliko dinamika posla ne zahtijeva ceste migracije :),onda je prakticnije resenje desktop racunar.Nudi konformniji (prilagodjavas polozaj monitora i tastature sopstvenim ergonomskim zahtjevima) i stabilniji rad,uz znatno manje utrosenog vremena,jer su performanse uvijek na strani klasicne masine.

Ako se odlucis za laptop,uz podrazumijevanih 10 h konstantnog rada,dobices novog prijatelja - adapter za struju,sto ogranicava osnovnu svrhu ovakvih racunara - mobilnost i dodatno umanjuje upotrebnu vrijednost.Mozes da ocekujes najvise 3 sata autonomije baterije,pod pretpostavkom da radis u text editoru.

Prateci efekti su - prekomjerno zagrijavanje komponenti,sto moze,ali ne mora uticati na radni vijek (i same plastike,ali to je manje vazno),neminovne dileme:`Sta je sa ovom mrcinom od baterije?`,ogranicena mogucnost zamjene komponenti,komplikovaniji servis u slucaju kvara komponenti...

Laptop je vise pitanje estetike nego stvarne funkcionalnosti .

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
astan Re: Predvidjen `mod` rada za laptop racunare 14.09.2007. 08:26 #27542

status: user
broj poruka: 271
Neki kvalitetniji modeli i marke bi trebalo bez problema da izdrze takav nacin rada par godina ali ipak bih ti preporucio redovan bekap (isto se odnosi i na desktop racunare ali ovde jos vise) podataka. Sto se tice udobnosti u radu niko te ne sprecava da kupis neki monitor od 21-22 inca i neku ekstra dobru i ergonomsku tastaturu i misa i da ih prikljucis na taj laptop i da imas osecaj udobnosti kao da radis na desktopu (tako sam ja uradio). Moj HP radi po osam sati dnevno ponekad par dana radi bez gasenja ali ne uzimam sebe kao reper posto to traje tek nekih 9 meseci ali znam ljude koji tako rade na laptopu vec nekih tri, cetiri godine.


:: PozZ
::
:: Kada kazem mod, pre svega mislim na broj radnih sati tokom jednog dana. Jel postoji neko pisano ili nepisano pravilo vezano za to sto se tice laptop racunara (`zamor` materijala, pregrevanje i slicno...)?
:: Kod desktopa znam da nije problem da rade dugo vremena bez gasenja, ali s laptopovima se nisam susretao pa nisam najbolje upucen
:: Treba da kupim kompjuter za posao, i on bi trebao da bude ukljucen u proseku oko 10h na dan. Jel da uzmem laptop ili je bolje da se drzim desktop varijante?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
adamadam da se nadovezem 14.09.2007. 10:01 #27548

status: user
broj poruka: 397



da ne otvaram novu temu imam jedno pitanje oko laptop-a
kada se vec planira dug rad na njemu, znaci baterija nece izdrzati planirani rad,
i stavi se na punjac da se koristi, da li je bolje izvaditi bateriju ili ne smeta da bude
na punjacu sve zajedno sa baterijom?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni Re: Re: Predvidjen `mod` rada za laptop racunare 14.09.2007. 10:26 #27552

status: user
broj poruka: 4506



:: Neki kvalitetniji modeli i marke bi trebalo bez problema da izdrze takav nacin rada par godina ali ipak bih ti preporucio redovan bekap (isto se odnosi i na desktop racunare ali ovde jos vise) podataka. Sto se tice udobnosti u radu niko te ne sprecava da kupis neki monitor od 21-22 inca i neku ekstra dobru i ergonomsku tastaturu i misa i da ih prikljucis na taj laptop i da imas osecaj udobnosti kao da radis na desktopu (tako sam ja uradio). Moj HP radi po osam sati dnevno ponekad par dana radi bez gasenja ali ne uzimam sebe kao reper posto to traje tek nekih 9 meseci ali znam ljude koji tako rade na laptopu vec nekih tri, cetiri godine
::
::
:: :


hahaha i koja je poenta laptopa onda???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bygynon Thanks 14.09.2007. 10:43 #27553

status: user
broj poruka: 4
Thanks guys, desktop it is!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Re: da se nadovezem 14.09.2007. 11:25 #27555

status: user
broj poruka: 726



::
::
::
:: da ne otvaram novu temu imam jedno pitanje oko laptop-
:: kada se vec planira dug rad na njemu, znaci baterija nece izdrzati planirani rad
:: i stavi se na punjac da se koristi, da li je bolje izvaditi bateriju ili ne smeta da bud
:: na punjacu sve zajedno sa baterijom
::

To je vrlo zanimljivo pitanje.Neki proizvodjaci preporucuju da se baterija ukloni ukoliko laptop radi duze vremena na punjacu.Medjutim,u prirucnicima takodje mozes pronaci podatak da baterije imaju kontrolu punjenja i kad dostignu odredjeni nivo (100%),prestaje njihovo dopunjavanje,tj. ne postoji rizik od overcharge-a.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Rizik 14.09.2007. 19:36 #27586

status: user
broj poruka: 6643
Da, skoro bi i ja obe ruke dao da prepunjavanje danas nije moguće, ali, ne bih baš bio siguran šta li se dešava kad kapacitet - napunjenost, padne ispod 100%, a, čak i kad se ne koristi napajanje iz baterije, a pogotovo kad ista ostari, to stanje se sve kraće i teže dostiže i održava - dolazi do zamora materijala. Dakle, da li se dešava da, npr. padne kapacitet na 80-90%, pa se automatski uključi punjenje - pa isključi, pa..... pošto duge godine radim sa uređajima koji moraju da imaju alternativno baterijsko ili i druga napajanja, doduše, starije generacije ali raznih proizvođača, čest problem je upravo ta `inteligencija` punjenja, naime, kad baterija ostari, nikada ne može da postigne kapacitet nove, ali je u realnosti, i dalje upotrebljiva čak i duži vremenski period... ako `inteligencija` punjača to stanje ukapira kao `prazno`, onda, non-stop je puni, greje bateriju, greje sebe, greje..... dok pametniji ne popusti. To je ono što treba izbeći. I, da, memorijski efekat. Iako se proizvođači kunu da novi tipovi baterija to nemaju, ipak imaju.... najbolje je uvek je prazniti do dozvoljenog minimuma i uvek je napuniti do daske.... kao i za sve ostale baterije - osim akumulatora kola.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bygynon Re: Rizik 14.09.2007. 20:21 #27593

status: user
broj poruka: 4
Dobro, da uzmemo da hoću da napunim bateriju tokom rada na računaru, i pošto dostigne 100%, a planiram da ne gasim računar jedno duže vreme, da li treba da ugasim računar pa da je izvadim, ili je moguće da se izvadi i dok je računar upaljen preko gradske mreže?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 14.09.2007. 21:43 #27599

status: user
broj poruka: 726

bygynon,moguce je da se izvadi i moguce je da se stavi u toku punjenja ali je preporucljivije prethodno ugasiti laptop.

Pisko,bilo koji scenario podrazumijeva zamor materijala,kao sto si rekao,a jedna (i najvaznija) od posledica je pad stepena ucinka baterije.

Ne znam zasto postavljas pitanja kad nekoliko redova kasnije ponudis besprekoran odgovor :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
astan Re: Re: Re: Predvidjen `mod` rada za laptop racunare 14.09.2007. 21:50 #27601

status: user
broj poruka: 271
Pa ako sam ne shvatas onda ti ja sigurno ne mogu objasniti.


::
::
::
:: :: Neki kvalitetniji modeli i marke bi trebalo bez problema da izdrze takav nacin rada par godina ali ipak bih ti preporucio redovan bekap (isto se odnosi i na desktop racunare ali ovde jos vise) podataka. Sto se tice udobnosti u radu niko te ne sprecava da kupis neki monitor od 21-22 inca i neku ekstra dobru i ergonomsku tastaturu i misa i da ih prikljucis na taj laptop i da imas osecaj udobnosti kao da radis na desktopu (tako sam ja uradio). Moj HP radi po osam sati dnevno ponekad par dana radi bez gasenja ali ne uzimam sebe kao reper posto to traje tek nekih 9 meseci ali znam ljude koji tako rade na laptopu vec nekih tri, cetiri godine
:: ::
:: ::
:: :: :
::
::
:: hahaha i koja je poenta laptopa onda???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Baterije... 15.09.2007. 02:33 #27617

status: user
broj poruka: 1389
... koliko samja skontao, Li-ion su najcesce u laptop masinama posto su lakse. Ne vole temperaturu, a laptop ume da proizvede lepu (ovaj moj FSC sa turionom 64 greje ko mutav) pa se preporucuje vadjenje iste (uz stavljanje lapa na UPS kako ne bi dolazilo do gubitaka podataka usled nestanka struje).
Same baterije gube kapacitet sa godistem a ne sa brojem punjenja (za razliku od NiMH i NiCD) - verovatno sto riknu pre nego sto dostignu neki veci broj ciklusa. Ne vole da odu na nulu - tu i ostanu.
Sto se ukl/iskl tice, ponasam se kao i prema desktopu. Ako mi treba upaljen ostavljam ga, ako ne gasim. Ionako ce za godinu dve biti djubre...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646134.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs