Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Svaštara
Svaštara
Koliko vas DERU u Srbiji
STRANA 1 OD 1
PhatPhuck Koliko vas DERU u Srbiji 05.01.2014. 23:02 T56216

status: user
broj poruka: 1886
Pogled na sliku je dovoljan:
http://www.blic.rs/data/images/2014-01-05/419592_grafikapanorama_lb.jpg?ver=1388931761.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/432398/Zasto-skupo-placamo-hranu

`Na putu od proizvođača do potrošača, roba prolazi kroz ruke dobavljača, distributera, trgovaca... Svako od njih uzima za sebe deo zarade, znatno veći nego njihove kolege u svetu, pa su hrana, odeća, obuća i bela tehnika kod nas mnogo skuplji nego u ostatku Evrope. Uslove za ovakvo poslovanje učesnicima u trgovinskom lancu stvaraju neefikasna država, trgovački, proizvođački i uvozni lobiji i monopoli, skupa proizvodnja i neinformisani potrošači.

Koliko tačno bilo koji učesnik u trgovinskom lancu zarađuje, dobro je čuvana tajna, a da stvari mogu da budu neuporedivo jeftinije, govori nam poseta inostranstvu, gde istu robu građani mogu da pazare za opipljivo manje novca, a da stvari i namirnice mogu da budu jeftinije, dokazuju i razna akcijska sniženja na kojima se cene značajno spuštaju, a da trgovci i dalje imaju dobru zaradu.

Svetski trgovinski lanci našli su računicu po kojoj im je prodaja isplativa čak i kada je razlika između nabavnih cena i onih na rafu tri-četiri odsto. Trgovci u Srbiji koji za hranu, slatkiše, kozmetiku i hemiju zaračunavaju marže i do 44 odsto, tvrde, pak, da je to nemoguće. Ipak, kolike su tačno njihove marže, nijedan trgovac ne želi da otkrije.

- Da bi prosečna trgovina u Srbiji preživela, potrebna joj je marža od bar 15 odsto. Ako bismo od prodaje proizvoda samo hteli da isplatimo radnike, marža bi bila oko pet odsto. Ako hoćemo da platimo i zakup lokala i komunalije, to je još toliko, a tek onda dolazi naš profit - objašnjava trgovac Žarko Milinković.


Trgovci u regionu, čini se, nemaju ovakve troškove jer su njihove marže znatno niže. U Republici Srpskoj, na primer, iznose oko osam procenata. `
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Nas? 05.01.2014. 23:57 #535528

status: user
broj poruka: 3000
Tebe ne deru, dakle?:-)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladapsd Re: 06.01.2014. 00:01 #535530

status: user
broj poruka: 1006
To je to...gladan narod se najbolje dere na cenama hrane. Pre 2 godine sam bio u Pragu i kupovao u Tescu (hotel mi je bio blizu) cene su bile od 50% (salate na merenje) do nekih 10-20% nize nego u nasim velikim marketima, a o kvalitetu voca i povrca da ne govorim (npr. jeo sam pomelo koji tamo ima totalno drugaciji ukus i duplo je socniji od ovih nasih sparusenih). Takodje cene u svakom malo vecem marketu u Grckoj su u sezoni veoma slicne cenama u nasim mega marketima (takodje kvalitetnija roba, npr. meso, voce itd...). Lidl da i ne spominjem (mada jedina je mana sirina asortimana robe).
Ne vodim evidenciju, ali mi se cini da su cene osnovih namirnica po slobodnoj proceni u 2013. skocile izmedju 15 i 30% (neka me neko ispravi ako gresim, mozda je i vise), a onda izadje ona guvernerka i kaze kako je inflacija rekordnih 1,nesto %????
Nisam po struci ekonomista i voleo bih da mi neko objasni kako cene odose u muski polni organ a inflacije maltene da nema????
PS nadjoh vest:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/428936/Inflacija-na-najnizem-nivou-za-40-godina

I5 4670+CM 212Evo/Asus H87-pro/Asus GTX760 DirectCU II/4x2GB Kingston HyperX 1600MHz/120GB Kingston V300 + WD black 750GB + 1.5Tb ext/OCZ 600W ModXtream PRO/Chieftec LCX-03/Dell U2311H/Altec Lansing 4100/Xonar D1

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem +1 06.01.2014. 01:02 #535539

status: user
broj poruka: 3797
Upravo to, kada vidim da nesto kosta 600 dinara, i oni ga u maksiju snize na 350, mogu misliti koliko ih izadje, znaci ni 200.
Zato su ljudi drugari moji poceli da uzimaju hranu iz maksija i da se sluze, pa cak i jedu, kao kod svoje kuce. I treba tako, sta ce biti? Pozvace policiju? I onda sta, nemam sta da jedem, ukrao sam kilo cevapa, dakle sta cemo ? Krivicna prijava, prekrsajna? Samo neka se ljudi goste, ima jos dosta fazona, ali necu o tome javno. :)



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem Nek naprave sistem kao sto je bio u Libiji, 06.01.2014. 01:13 #535540

status: user
broj poruka: 3797
znaci drzava mi pruzi sve, ali da kazemo vecinu stvari. tu je kada treba kredit za stan da se digne, plati ga trecinu u startu, tu je kada treba da se pomogne finansijski za trece dete u porodici kada se dobije, ne radi onaj samo ko ne zeli da radi, za 10e napunis ceo auto vrhunskim gorivom i zaboravis kada si sipo.
sta mene onda boli tuki, sto moj predsednik gadafi ima zlatnu solju u kojoj kenja? necemo svi da budemo kao on, ali neka sistem pruzi bato i neka se ne stedi, pa neka se on greje na zlato sto se mene tice.

E onda u takvom sistemu, u centru grada odseces ruku onome ko je ukrao od iste te drzave, privatne prodavnice, obicnog coveka. u sred centra, da se vidi na svim vestima. e tako se to radi, tako se jedna drzava dovodi na pravi kolosek. Pa neka njih 30 ostane bez jedne ruke, 31 nece postojati.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Vucko... 06.01.2014. 03:06 #535550

status: user
broj poruka: 1394
Pa niko ovde nece da bude Gadafi :) To si Libijci imali, sad su dobili demokratiju....

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Pisem kao ekonomista, IT je samo hobi 06.01.2014. 03:10 #535551

status: user
broj poruka: 776

Inflacija nije jedini faktor rasta cena. Postoje proizvodi (kategorije) koji bitno uticu na velicinu i strukturu BDP drzave, te Vlada i regulatorna tela (ministarstva isl) diktiraju ponudu i cenu datih proizvoda koje ce kupovati finalni potrosaci. Stoga drzava tu ima odredjenu vrstu legitimnog monopola. Po teoriji ta dobra (kao sto su: hleb, mleko, ulje, itd) treba da budu najpovoljnija, sto jelte gore navedeno nije slucaj. Takodje postoje dobra kod kojih se placa porez na luksuz tkz akcize (npr: gorivo, cigare, alkohol) koji su takodje kontrolisani od strane drzave (posredno ili neposredno), i upravo te akcize uvecavaju marzu drasticno. Drugi proizvodi (odeca, igracke) su obicno iz uvoza, a fiskalna politika odredjene proizvode (od navedenih) ogranicava putem carina i kvota, sto takodje uvecava cenu. A sa druge strane imate jako jeftinu robu made in Turkish koja je pristupacnija zbog iste carinske politike i jeftinije radne snage (Kina). A odnos ponude i traznje je takodje bitan. Ovde i dalje postoji visoka traznja za proizvodima koji su gore navedeni, a ponuda vrlo skromna. Pa znate vec zakon traznje. Sto se tice domacih proizvoda, cena im skace iskljucivo zbog neelasticnosti traznje, posebno u ovom praznicnom periodu. Svakome treba prasence, picence, razno mezence za NG, Bozic, karton (ili vise) jaja za uskrs itd, tako da prodavac vidi dobru sansu da zaradi. Takodje ako naletite na jako jeftine iole brendirane proizvode, mozemo govoriti i o dampingu, no to je vec druga (iako srodna) tematika.

Eto vam drugari pojednostavljeno objasnjenje rasta cena ne ukljucujuci inflaciju. Mada mi je iskreno IT uvek bio zabavniji od ekonomije :D

:
:: Nisam po struci ekonomista i voleo bih da mi neko objasni kako cene odose u muski polni organ a inflacije maltene da nema???
::
:: I5 4670+CM 212Evo/Asus H87-pro/Asus GTX760 DirectCU II/4x2GB Kingston HyperX 1600MHz/120GB Kingston V300 + WD black 750GB + 1.5Tb ext/OCZ 600W ModXtream PRO/Chieftec LCX-03/Dell U2311H/Altec Lansing 4100/Xonar D
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
prashinar Re: +1 06.01.2014. 11:50 #535570

status: user
broj poruka: 517
Tako je, neka se goste. Sta ih briga sto svaki manjak placaju radnici koji ionako primaju bedne plate. Zato to dzaba zderanje gazde trgovina ni ne osete. Sve placa radnik. I to, i nesposobne sefove, i ostecenu tehniku koja je ispala kupcima pa su je reklamirali...


:: Upravo to, kada vidim da nesto kosta 600 dinara, i oni ga u maksiju snize na 350, mogu misliti koliko ih izadje, znaci ni 200
:: Zato su ljudi drugari moji poceli da uzimaju hranu iz maksija i da se sluze, pa cak i jedu, kao kod svoje kuce. I treba tako, sta ce biti? Pozvace policiju? I onda sta, nemam sta da jedem, ukrao sam kilo cevapa, dakle sta cemo ? Krivicna prijava, prekrsajna? Samo neka se ljudi goste, ima jos dosta fazona, ali necu o tome javno. :
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisavici RUN 06.01.2014. 12:05 #535571

status: user
broj poruka: 908



Odavde for your life!!!
Doveli silne strucnjake,onog Krstica sa Jejla koji je digao PDV i smanjio plate sto je mogla moja baba nepismena da uradi ili onog alkoholicara Francuza sto siluje sobarice po hotelima!!!

Crno nam se pise,zuti ili ovi zvalavi radikali isto je to nesposobni sljam nam vodi drzavu,umesto da otvaraju fabrike i da proizvode nesto(makar cackalice)idu i lizu dupe Arapima,Rusima,Evropi svma redom ne bi li dobili neki zajam
Feti tebra razumem te ali ipak je ovo IT forum kaci te vesti negde drugde
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 Auuuuuuu 06.01.2014. 12:11 #535573

status: user
broj poruka: 17086
200% zarada cista na odeci...
I ostalo je veoma veselo.

Cpu:AMD FX 6300 @ 4 Ghz
Cooler:CM v8 GTS
GPU:GTX 670 Gigabyte Windforce x3 OC
Ram:10 Gb KingstonHyperX@1600MHz
MBO:Asus M5A97
Case:CM Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w a85
Mouse:Mx 518
Screen: Dell


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peterpan Re: Auuuuuuu 06.01.2014. 12:40 #535576

status: user
broj poruka: 776

Zapravo marza nije isto sto i cista zarada. Marza ukljucuje profit, to stoji, ali i PDV, akcize, carine i druga opterecenja nabavne cene...

:: 200% zarada cista na odeci..
:: I ostalo je veoma veselo
::
:: Cpu:AMD FX 6300 @ 4 Ghz
:: Cooler:CM v8 GT
:: GPU:GTX 670 Gigabyte Windforce x3 O
:: Ram:10 Gb KingstonHyperX@1600MH
:: MBO:Asus M5A9
:: Case:CM Storm Enforce
:: PSU:Chieftec 650w a8
:: Mouse:Mx 51
:: Screen: Dell
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60288. Broj poslatih odgovora: 646231.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs