Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Tržište
Vodic za kupovinu hardware-a
STRANA 1 OD 1
aiwa Vodic za kupovinu hardware-a 08.05.2005. 15:34 T566

status: user
broj poruka: 210

by mitnick@benchmark

Na forumu se redovno pojavljuju teme sa pitanjima oko kupovine HW-a, te sam reshio da napishem mali tutorial za kupovinu….


Kucishte

Kod nas postoji kultura da se ono novca shto ostane od kupovine ostalih komponenata ostavi za kucishte…Pogreshno!!!! Prvo kupite kucishte po vashoj meri, napajanje i monitor, pa tek onda pravite dalji izbor…Ono treba biti prostrano, dobro provetreno i funkcionalno…U izradi vishe nisu toliko bitna imena, zato shto se izbor dobrog kucishta vishe ne svodi na kupovinu Chieftec-a i TT-a...Svaka preporuka za DTK limarije...Dobra stvar za Chieftec i DTK je to shto za relativno male pare dobijate i napajanje sasvim pristojnih performansi…Naravno, ako izadjemo iz tog cenovnog ranga, tu su i TT Xaser, CM Stalker, mada su oni vishe shminka nego ishta ostalo…Ko voli, nek izvoli (tachnije ko ima para)

Ako se vec pakuje u Kung-Fu kucishte, zbog napajanja je najbolje izabrati super case i frontier, a izbegavati po svaku cenu JNC




Napajanje – NAJBITNIJA STAVKA….

Prvo shto trebate da znate….To shto napajanje ima 400W ili 500W uopshte nije toliko bitno…Bitnije je koliko ampera daje na granama…
Nemojte se igrati sa ovom stavkom…Ja mislim da smo i previshe puta chuli:”Spalilo se napajanje”, “Napajanje spalilo hard” i sl…

Na kung-fu napajanjima sumnjivog porekla moze da pishe sve i svashta, zato nemojte toliko obracati paznju na to…Idite na proverena reshenja, tipa Chieftec i DTK (opet vrlo topla preporuka za DTK)…Ako ste entuzijasta, onda pogledajte reshenja kompanija Enermax (Neko ce verovatno pomenuti i Tagan, ali sam imao prilichno losha iskustva sa njihovim napajanjima, te ih necu pominjati u ovom tutorijalu)…Imajte u vidu da je Enermax napajanje od 330W i vishe nego dovoljno za rad i ima bolje performance od 99% napajanja od 420-450W ostalih proizvodjacha….Ako se bash nema para (Srbija je ipak u pitanju), od napajanja iz kung-fu serije, najvishe su mi se svidela napajanja iz Super Case kucishta…


Monitor

Ovde je kupovina malo olakshana, tj srazmerna je dubini dzepa…Iako razlika u ceni izmedju CRT-a i LCD-a vishe nije toliko drastichna, neko prosto ne moze da izdvoji 300+ € za monitor i ja to potpuno razumem…

1. Onima koji mogu da izdvoje novce, svakako bih preporuchio LCD monitor…Shtiti vas i vashe ochi, zauzima mnoooogo manje prostora, ima lepshu sliku i funkcionalniji je…(Sada ce se verovatno javiti milion vas i reci kako je CRT keva, ali prihvatite da se samo 1% vas bavi nekom vrstom design-a gde je potrebno da velichina tachke bude 0.20mm I da ostali kukaju zbog para)..Nije mi cilj da se takmichim, ovo je moje vidjenje stvari.. Pri kupovini LCD-a obratite paznju na mrtve pixel-e…Bilo bi lepo probati monitor pre kupovine. Nivo tolerancije za mrtve pixel-e, a u vezi sa reklamacijom je kod svih proizvodjacha razlichit, stoga pogledajte proizvodjachev web-site..Uostalom, nije kraj sveta ni ako imate koji dead pixel, posle vrlo kratkog perioda ih necete ni primecivati…
U bujici monitora koja je preplavila trzishte, malu prednost bi dodelio modelima sa odzivom od 12ms…(Opet, ono shto pishe u specifikacijama u dosta sluchejava extremno odudara od stvarnih mogucnosti monitora) Lep izbor su LG 1730B i Samsung 710N, ako se zadrzavamo u domenu normalnih cena…DVI nije toliko obavezna stvar…Jeste +, ali ne kod jeftinijih monitora, shto zbog jeftine izrade i loshih DVI konektora, tako i zbog jeftinih DVI kablova. Zakljuchak je da verovatno necete primetiti razliku, ili cete primetiti vrlo malu i nebitnu razliku u kvalitetu slike…Toliko.


2. Oni koji se ipak odluchuju za CRT monitore trebaju samo jedno da shvate…DynaFlat nije pravi FLAT monitor…(samo tako izgleda ) Opet, koliko para, toliko muzike, pa mozete odabrati neki od jeftinijih shatro-flat monitora, do skupljih, a samim tih i boljih monitora (natural flat) kompanija Sony, IBM, DELL, Mitcsubishi, NEC itd…O njim ne bih mnogo davio, obzirom na to da je vecina vas poprilichno upoznata sa tom vrstom monitora…
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa .. 08.05.2005. 15:35 #1465

status: user
broj poruka: 210



Motherboard

Ovde je o izboru totalno sumanuto govoriti, shto zbog subjektivnog razmishljanja pri kupovini, tako i zbog prebrzog razvoja. Stoga, pomenucu samo par stvari…

Prva stvar…PRILAGODITE KUPOVINU SVOJIM POTREBAMA I PAZITE NA UPGRADE!

Primer: Ako znate da vam FireWire nikada nece koristiti, nema potrebe da jurite plochu sa FW konektorom…Obichno male razlike mogu dobro da oshamute vash dzep (FW, dodatni S-ATA kontroler i sl.)

Druga stvar…OC KOSHTA!
U zadnje vreme se cena plocha odredjuje po sposobnostima za o/c…Ako ne nameravate da se bavite dotichnim hobijem, onda ce i ECS fantastichno raditi posao…Koshta malo, a radi fantastichno…Jedan moj prijatelj je rekao:”Najbolja plocha, posle 2 godine od proizvodnje neke ploche odesh na site da skinesh novi BIOS, a ono za download samo BIOS Revision 1.0A, fantastichno!!!”. Znachi, nema mnogo pametovanja. Opet, ako ste naklonjeni istrazivanju, preporuchio bih nekoliko plocha:

Socket A – Abit NF7-S, Epox 8RDA+, MSI Kt4-V, ECS KT333
Socket 478 – Abit IC7, Asus P4C800DL, Albatron 865PE/PRO...
Socket 754 – Epox 8KDA3J, Epox 8KDA3+ (ovde mi se ponuda Abita nije svidela zbog manjka memorijskih slotova, ali boze moj, verovatno neko to i ne vidi kao propast sveta. Ja vidim, shta cu… )
Socket 939 – Ja sam se konkretno zalepio za DFI, ali obzirom da je verovatno necu naci, na ovom polju ce se tek videti pobednici…


Linkovi:
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=4354 – uporedni test A64 plocha
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=2476 – uporedni test NF2 plocha




CPU

Opet, chista politika…
Nisam pristalica tabora, volim ono shto radi dobro…Vrlo chesto menjam svoju konfiguraciju, pa sam imao prilike da probam sve shto se moze naci na trzishtu i mogu na osnovu toga objektivno da pricham o tome…Da vas ne davim mnogo, svi procesori novije generacije ce, uz dovoljno memorije i pazljivim odabirom ostatka mashine raditi svoj posao, tako da se kupovina opet svodi na isto – O/C, Prilagodjavanje svojim potrebama i kolichina novca kojom raspolazete

Ako se bavite kancelarijskim poslom, nema potrebe za CPU-ovima od 200 €, zavrshice posao i onaj od 30 (recimo Intel Celeron 1.7 ili AMD 1700+) Ako se pak bavite renderingom ili jurnjavom za frame-ovima, verovatno cete ganjati A64 3000+ (i jachi) ili Intelov ekvivalent. U obe varijante obratiti paznju na stepping CPU-a (razlichiti stepping se razlichito o/c-uje). Pa pravilu treba izbegavati Celerone (ne pricham o D varijanti), osim ako mashina nece da sluzi samo kao pisaca mashina i sl...

Jachi o/c zahteva i jache hladjenje, pa se moze desiti da vas hladjenje koshta kao polovina CPU-a (i jache, ako bash nemate pametnija posla – vodena hladjenja (tishina nema cenu) ili extra skupi cooleri poznatih proizvodjacha)

Po pravilu kupujte BOX procesore, zbog 3 godine garancije
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa .. 08.05.2005. 15:35 #1466

status: user
broj poruka: 210



VGA

U ovom sluchaju se kupovina svodi na nekoliko stvari:
1. Kolichina novca (lepeza grafichkih karata od 35 do 500+ €)
2. Igrate igrice ili ne (u sluchaju da je maximum vashe igrivosti Pacman, integrisani Intel Extreme je vrh! )
3. O/C (naravno)


1. U celoj lepezi izbegavajte 64bitne grafichke karte…Kod Ati grafichkih karata imaju sufix SE, dok se kod NV karata oznachavaju sa LE. HW podrshka za Direct X 9 je isto bitna stavka, mada je ona prisutna kod 99% grafichkih karata koje se mogu naci trenutno na trzishtu.
2. Gaming je poprilichno interesantna stvar, ali isto tako poprilichno skupa. Da bi pratili sve naslove koji se pojavlju, budite spremni da izdvojite poprilichnu sumu novca. Ja bih obratio paznju na okvir cena 200+-20 €. Topla preporuka za NV 6600GT, trenutno najbolja kupovina
3. O/C…Opet najskuplji….U ovoj kategoriji vaze prosta pravila…Kol’ko para, tol’ko muzike…Rivali se kolju iz dana u dan, a ta tucha vas moze koshtati i 500+€ (6800 Ultra, Radeon X850XT i sl.), za koje mozete da se pohvalite svakoj ribi na ulici koju sretnete skorom u 3Dmark-u 2005 (pashce na d*pe provereno )..Takodje, imajte u vidu sledece: kada ste dali 3 svoje plate za najbolju VGA na trzishtu, istog trenutka u proizvodni proces je ushlo josh njih 5 koje su bolje I jache od vashe i josh 3 igrice u kojima vash GPU sux-uje big time….

Jedna par napomena...

Kolichina memorije na grafichkoj karti NIJE OD VELIKOG ZNACHAJA...Znachi, nikakva potreba za 9200 sa 128Mb ili 9600 sa 256Mb

Karte sa istim cipom, jednako sirokom memorijom i jednakim klokom memorije uvek su i svuda jednako brze. Znachi, asus 5200 128bit nista nije brzi od innovision 5200 128bit


Linkovi:
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=6325 – uporedni test 6800
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=2967 – roundup 5200
http://www.benchmark.co.yu/show_top...to=0&sortiraj=1 – linkovi novijih testova


Memory

Prvo jedna napomena…PRI ISTIM SETOVANJIMA, ISTO RADE I MEMORIJE OD 150 EVRA I MEMORIJE OD 70!...

U ovom segmentu kupovine posebno treba obratiti paznju na potrebe, pa tek onda na faktore kao shto su o/c-abilnost i sl.)

Ako se bavite kancelarijskim poslom, 256Mb DDR400 bilo koje memorije ce biti i vishe nego dovoljno za vashe potrebe, ali ako se bavite gaming-om, renderovanjem ili nekim drugim hobijem-poslom, 1Gb neke kvalitetnije memorije se podrazumeva…

Topla preporuka ide za PQI memorije, jer su jeftine, a imaju 3 godine garancije. Kingston VR nije nishta bolji i brzi, ali je zato skuplji....

Za one shto se loze na “marka”, OCZ, Corsair, TwinMoss i ostatak ekipe ce biti i vishe nego presrecni da ponude svoje high-end memorije stegnutih setovanja, visokih magostrala i ubistveno jake cene….Ove memorije se obichno odlikuju i dodatnim hladnjacima.


Linkovi:
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=2873 – uporedni test extremnih memorija
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa .. 08.05.2005. 15:36 #1467

status: user
broj poruka: 210


HDD

Ovde takodje imamo nekoliko kriterijuma:

1. Tishina
2. Brzina
3. Temperatura
4. Velichina
5. Sigurnost podataka

1. Nivo tolerancije je kod svakog choveka razlichit, te se moze dogoditi da je nekome najbuchiji hard veoma tih, tako da je o ovome trivijalno preterano govoriti…Meni su se kao najtishi pokazali Hitachi hard diskovi…Kod njih se, na nekim serijama javljao zvuk koji je okarakterisan kao “mjaukanje”, ali se to da ispraviti odgovarajucim firmware-om…
2. U osnovi, hardovi se pored broja obrtaja (u 99% sluchajeva je u pitanju brzina od 7200rpm) dele i po kolichini kesh memorije (2Mb, 8Mb, a noviji hardovi i 16mb) Shto vishe, to i brze (naravno, razlika opet nije toliko drastichna)…Ako idemo na skuplje varijante, tu su WD Rator S-ATA diskovi na 10000rpm i SCSI varijante na 10K i 15K obrtaja…Takodje, ubrzanje mozete dobiti i stavljanjem hardova u raid 0
3. Shto veci broj obrtaja, to i veca temperatura…Nije na odmet uvek staviti neki 80mm fan da duva preko hardova…Najhladniji, opet Hitachi…
4. Razlika u ceni izmedju vecih i manjih hardova je smeshna, tako da se treba odluchiti za veci, obzirom na to da se hardovi napune vrlo brzo (filmovi, muzika)
5. Ukoliko su vam veoma bitni podaci, preporuchujem kupovinu dva harda i stavljanje hardova u raid 1. Imajte u vidu da recovery podataka moze da dostigne strashne cifre…(informacija nema cenu)

Linkovi:
RAID: http://www.compkill.com/?otvoritest=22
http://www.compkill.com/?otvoritest=16 – uporedni test HDD-ova




Opticki uredjaji

Vrlo prosta kupovina…DVD/RW vishe nije stvar luksuza, nego potreba. Za malo novaca dobijate vrlo korisnu stvarchicu. Treba obratiti paznju na DUAL LAYER modele (NEC 3520A, Pioneer 109D), jer ce vrlo uskoro doci vreme kada DL DVD-evi nece koshtati toliko, a onda dobijate mogucnost da za malo para napravite backup kompletne mashine

Za one koji bash sebi ne mogu da priushte ovakav uredjaj, preporuchujem LiteOn (Sony) Combo uredjaj, cena ima je poprilichno pala pre par meseci, tako da je sada na jako prihvatljivom nivou
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa .. 08.05.2005. 15:36 #1468

status: user
broj poruka: 210



Periferije (mouse, keyboard, speakers)

Takodje, veoma prosta kupovina….

Logitech proizvodi su se izdvojili po pitanju kvaliteta periferija od svih ostalih.

Cela serija MX misheva je odlichna, mada bih u odnosu cena/kvalitet izdvojio MX510. Ako niste navikli na malo teze misheve, trebace vam malo vremena da se naviknete, ali posle toga necete prelaziti na druge misheve….

Shto se tastatura tiche, Logitech i Microsoft za svaku preporuku…Posebno mi je interesantna Logitech slim tastatura, nalik tastature od notebook-a, za nabadache kakav sam i sam…Dva prsta i udri…

U celoj prichi treba izbegavati wireless komplete zbog kashnjenja, osim ako bash ne mora da bude tako...(kabel je kabel)


Zvuchnici….Eh, zvuchnici…Od onoga shto se moze naci kod nas na trzishtu, najbolja kupovina su zvuchnici kompanije Altec Lansing (251, 621, 641 i Logitech Z680, Z640….)

Za one sa malo plicim dzepom, Jazz, Neo, Genius i Ozaki imaju po par kompleta zvuchnika pristojnih performansi za pristojan novac…

Samo jedna napomena pre nego shto zavrshim o zvuchnicima…DOBAR 2.1 SISTEM ZVUCHNIKA JE MNOGO BOLJA KUPOVINA OD 5.1 ZVUCHNIKA LOSHEG KVALITETA! Uz to, vrlo je teshko realno iskoristiti 5.1 jer ce malo ko to da pravilno razvuce po sobi, a postoji i shum kablova



Printer

Izbor shtampacha zavisi od nekoliko faktora:

1. Da li vam je potrebno shtampanje u boji ili ne
2. Shta shtampate (fotografije, dokumenti)
3. Obim shtampe


Ako vam nije potrebno shtampanje u boji, a shtampate chesto, moja preporuka je laserski shtampach. Isplatice sam sebe vrlo brzo, a vi cete biti zadovoljni kvalitetom i brzinom shtampe…Za kucnu upotrebu, HP1010 ili Canon 1120 ce sasvim dobro raditi svoj posao.

Ako pak shtampate u boji, novije serije (primer: Canon PIXMA) imaju fantastichan otisak i imaju mnoge opcije za ushtedu boja, tako da necete svaki chas morati da chachkate kertridze…U ovoj klasi bih izbegavao Lexmark shtampache. Sa druge strane, za veci obim shtampe u boji, mozete razmisliti i o laseru. Ni color laseri vishe nisu misaone imenice…

Shto se shtampanja fotografija tiche, opet vrlo topla preporuka za Canon PIXMA shtampache…Ja sam bio odushevljen….

Za veliki obim shtampe I dalje preporuchujem HP5, ako negde uspete da ga nadjete…Jedina mana je vreme za koje izbacuje prvu stranu, zato shto se zagreva za svako shtampanje, ali posle zagrevanja, moze da izbaci I vishe hiljada stranica u “cugu”…

Linkovi:
http://www.mcse-serbia.com/male_tajne/refil.htm - refilovanje
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
aiwa .. 08.05.2005. 15:37 #1469

status: user
broj poruka: 210


SAVET PRI POJEDINACHNIM KUPOVINAMA:

Pogledajte https://www.benchmark.co.yu ,kao i https://www.bench-market.com ne skachite odmah na forum…Na stranicama uvek mozete naci neke stvari koje niste znali, a ujedno kroz uporedne testove se mozete poblize upoznati sa hardverom koji nameravate da kupite.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs