Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Kako podesiti ovaj deo za mikrotik
STRANA 1 OD 1
damirkic Kako podesiti ovaj deo za mikrotik 11.02.2014. 09:38 T56680

status: user
broj poruka: 342
od SBB treba da dobijem wifi ruter i staticku adresu. Sta treba u mikrotik 951 konfiguraciji da unesem u quickset (datu IP?) tako da mikrotik ruteru mogu da pristupim van mreze sa bilo koje lokacije i naravno da imam internet konekciju u mrezi. Sta SBB treba da mi da od podataka da bi ovo podesio?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
offline71 re 11.02.2014. 19:08 #541476

status: user
broj poruka: 462
Za udaljeni pristup meni je najlakše rešenje podizanje pptp servera na mikrotiku,em mu možeš pristupiti preko winbox-a em možeš pristupiti deljenim fajlovima u mreži,ako ima potrebe za tim.Pošto kažeš da ćeš dobiti ruter,moraćeš da uradiš portforward na adresu koju će mikrotik dobiti od sbb rutera.Za quick set ti ne mogu pomoći,pošto čak ne znam ni kako izgleda(ne koristim ga),a ako zapne uvek možeš pogledati uputstvo http://www.umrezen.in.rs/networking/podesavanje-mikrotik-rutera-za-pocetnike/ i podešavanje pptp servera http://www.youtube.com/watch?v=a3veURdqo50 .Malo sam konfuzan,nadam se da me razumeš šta sam hteo da kažem :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict po nabadanju ce sve da radi - ne treba cak ni quickset 11.02.2014. 19:31 #541480

status: user
broj poruka: 4515
SBB u port 1. - taj port je podesen za uplink i na njemu je podignut DHCP Client.

Staticku IP ne ukucavas nigde, to ce da ti dodeli SBB.

Spolja MikroTiku pristupas po javnoj statickoj koji ti dodeli SBB.




:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
damirkic nece bas tako samo ubadanjem 12.02.2014. 18:22 #541667

status: user
broj poruka: 342
dobili smo cisco home gateway i treba da se radi port forwarding. Kako to izvesti na mikrotiku nakon sto na wan-u SBB modem/rutera fiksiraju staticku IP adresu? Sta podesiti da mogu da se nakacim direktno na mikrotik na ruter spolja, koristim pptp i slicno?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict Re: nece bas tako samo ubadanjem 12.02.2014. 19:20 #541688

status: user
broj poruka: 4515
Moja greska, mislio sam da sbb deli modeme.


Posto imas cisco ruter, u okviru njega mozes da uradis DMZ na lokalnu ip adresu koju je dobio mikrotik na ETH1.

recimo, DMZ na 192.168.0.100

Sta se desava dalje, sve sto gadja javnu ip adresu, po bilo kom portu redirektuje se na lokalnu adresu gde je mikrotik.

Tebi bi cable modem bolje legao nego taj cisco ruter, jbg.

Pogledaj da li ima na WAN-u Bridge, ako ima mozes to da stavis da simuliras modem.





:: dobili smo cisco home gateway i treba da se radi port forwarding. Kako to izvesti na mikrotiku nakon sto na wan-u SBB modem/rutera fiksiraju staticku IP adresu? Sta podesiti da mogu da se nakacim direktno na mikrotik na ruter spolja, koristim pptp i slicno
::
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
damirkic Cek da skapiram 12.02.2014. 20:21 #541698

status: user
broj poruka: 342
Oni su mi rekli da bi na Cisco WANu fiksirali staticku adresu i rekli su da bi trebalo odraditi port forwarding na mikrotiku. Da li to u praksi znaci ovo da ja WAN interfejs na mikrotiku sad fiksiram recimo na 192.168.88.5 i u okviru firewall napravim 2 lanca za dst i src nat tako da sve sto ide na 192.168.88.5 dolazi sa njihove staticke WAN i obratno sve sto se salje sa 192.168.88.5 ide za sve portove na staticku IP.

Ja imam u okviru WAN podesavanja da mi se dobija na mikrotiku sa dhcp a imam i static opciju koja kad kliknem izbaci neku javnu IP.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict Re: Cek da skapiram 12.02.2014. 22:27 #541722

status: user
broj poruka: 4515
da, ti ces tu staticku javnu dobiti na WANu cisco rutera.
A ako ti je na MT ukljucen DHCP klijent na ether1, on ce dobiti 192.168.0.x. od Cisco rutera.

Na Cisco ruteru ukljuci DMZ na 192.168.0.x (to je portforward za sve protove).

na mt za klijente ide

ip firewall - NAT - chain srcnat - src ip 192.168.88.0/24 - out interface: ether1
- action: mascarade

tako ce klijenti vezani sa mikrotika (192.168.88.0/24) imati pristup internetu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

najbolje bi bilo ako bi imao Cable modem, i da on odmah dodeli na ether 1 javnu staticu adresu, ali ovo moze da se napravi o ovako, to je takozvani `dupli nat`.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Scenario 1.

Hoces remote desktop na masinu iz LAN-a 192.168.88.5?
Da bi to uradio moras da uradis portforward na mt, mogu ti dati uputstvo...
Posle toga gadjas remote desktop preko javne adrese.

Nadam se da je malo jasnije :)

:: Oni su mi rekli da bi na Cisco WANu fiksirali staticku adresu i rekli su da bi trebalo odraditi port forwarding na mikrotiku. Da li to u praksi znaci ovo da ja WAN interfejs na mikrotiku sad fiksiram recimo na 192.168.88.5 i u okviru firewall napravim 2 lanca za dst i src nat tako da sve sto ide na 192.168.88.5 dolazi sa njihove staticke WAN i obratno sve sto se salje sa 192.168.88.5 ide za sve portove na staticku IP
::
:: Ja imam u okviru WAN podesavanja da mi se dobija na mikrotiku sa dhcp a imam i static opciju koja kad kliknem izbaci neku javnu IP
::
::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
damirkic ovako 12.02.2014. 22:56 #541734

status: user
broj poruka: 342
da ja od Cisca dobijem recimo 192.168.0.100 a moj lan na mikrotiku je 192.168.88.0/24

E sad ja nemam nikakav pristup Ciscu nisam nista dobio pa ne znam kako bi podesio dmz. Ja sam mislio da ce biti modem koji ce mi dati javnu IP i to je sve a ovo unekoliko komplikuje

maskaradu imam podeseno

videcu kad jave sta je bilo sa tom wan adresom kad je ubace


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs