Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
adsl i wireless
STRANA 1 OD 1
cika-VELJA adsl i wireless 29.09.2007. 22:00 T5820

status: user
broj poruka: 22
ima li ko tutorijal za podesavanje adsl modema( routera ) i wireless routera. Konkretno adsl modem je Huawei smartAX MT882 i router je TP-LINK TL WN542G. Adsl je telekomov, a adresa je dinamicka.
moze i strucna pomoc umesto tutorijala!
Bolje znati malo a cesto nego mnogo a retko povremeno nikad, kojekude!!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Lako 29.09.2007. 23:45 #28948

status: user
broj poruka: 9388
Posto ti je ADSL Router po defaultu DHCP server, prokaci ga na jedan od LAN (NE WAN) portova. Pre toga na TP linku iskljuci DHCP server. Onda se dalje igraj sa WEP kayevima i uopste sigurnoscu bezicne mreze, to ti je lako..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg ... 30.09.2007. 04:31 #28958

status: user
broj poruka: 711
Mozes da koristis dupli NAT, tj da ti oba rade kao ruteri (znaci povezes eth port adsl rutera i wan port tp-linka). Ovo je malo bolje sa sigurnosne strane, ali moze da bude zeznuto za podesavanje ako koristis p2p

Takodje, mozes da adsl ruter podesis da se ponasa kao modem i da svo rutiranje obavlja tplink

Treca mogucnost je da svo rutiranje radi adsl ruter, a da tp-link stavis da radi kao obican AP...

Na tebi je da odlucis sta ces... Tutorijala imas na netu koliko hoces (www.google.com) a ni podesavanje nije toliko komplikovano da sam ne mozes da provalis (ionako se svemu pristupa iz browsera)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
cika-VELJA radi 30.09.2007. 10:04 #28962

status: user
broj poruka: 22
radi!
Hvala svima!
evo ako nekom treba kako to ide. Tp linku sam dao lan adresu 192.168.3.1 a wan sam stavio na static ip i to 192.168.1.3, default gateway 192.168.1.1 bas kao i dns
iskljucio dhcp na tp linku a racunarima dao adrese iz opsega 192.168.3.2-24 gde sam za gateway stavio 192.168.3.1
Bolje znati malo a cesto nego mnogo a retko povremeno nikad, kojekude!!!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 30.09.2007. 19:19 #28982

status: user
broj poruka: 9388


:: Mozes da koristis dupli NAT, tj da ti oba rade kao ruteri (znaci povezes eth port adsl rutera i wan port tp-linka). Ovo je malo bolje sa sigurnosne strane, ali moze da bude zeznuto za podesavanje ako koristis p2

Ne moze. ADSL ruter ne moze da ide preko WANa. Kablovski i wireless mogu i trebaju.

::
:: Takodje, mozes da adsl ruter podesis da se ponasa kao modem i da svo rutiranje obavlja tplin

Suvise komplikovano.

::
:: Treca mogucnost je da svo rutiranje radi adsl ruter, a da tp-link stavis da radi kao obican AP..

Najjednostavnije i gore predlozeno. Sa bazbednosne strane zadovoljavajuce OK.

::
:: Na tebi je da odlucis sta ces... Tutorijala imas na netu koliko hoces (www.google.com) a ni podesavanje nije toliko komplikovano da sam ne mozes da provalis (ionako se svemu pristupa iz browsera

Poslednju (cetvrtu) opciju, koja je blago modifikovana prva sa ipak korisnim i dupliranim NATom, covek je sam provalio :))
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: Re: ... 30.09.2007. 20:36 #29001

status: user
broj poruka: 711
:: Ne moze. ADSL ruter ne moze da ide preko WANa. Kablovski i wireless mogu i trebaju

Nisi dobro procitao sta sam napisao :) Iz WAN porta TPLINKA ide u LAN (tj. eth port ADSL rutera, buduci da je WAN port adsl rutera vec rezervisan za telefonsku liniju i tesko bi ugurao rj45 kabl u njega) Tako sam ja kod sebe povezao Linksys ADSL ruter i WRT54G wireless ruter :) Jedino sto moras da se setis da na ADSL ruteru podesis DMZ kao drugom ruteru ili da forwardujes sve portove koji ti trebaju...

:: Poslednju (cetvrtu) opciju, koja je blago modifikovana prva sa ipak korisnim i dupliranim
:: NATom, covek je sam provalio :)

Nije nista modifikovano :) Jedino sto ja koristim DHCP sa WRT54G posto imam i kablovski net za backup pa da lakse mogu da prekonfigurisem, a i firmware na WRT54G mi dozvoljava vise stvari :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs