Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Programiranje
Ucenje programiranja.
STRANA 1 OD 1
Nightimer Ucenje programiranja. 07.08.2014. 02:12 T58320

status: user
broj poruka: 70
Pre svega dobro vece svima :)
Znam da ste svi procitali milion puta ovakva pitanja i da su misljenja podeljenja, ali...
Interesuje me web programiranje...
*Koji programski jezik odabrati za pocetnika?
*Da li je Python dobar za pocetak?
*Koliko vam je vremena bilo potrebne da sebe mozete da nazovete programerom?
*Da li bi ste mogli da preporucite neke knjige kao uvod.(Ukoliko je moguce da se skinu sa interneta)

Svestan sam da programiranje stvarno nije lako za nauciti, ali ja zaista imam volju.
Ovo pre svega postavljam zbog toga sto su misljenja toliko podeljena da ja stvarno ne znam od cega poceti. Tako da ukoliko je moguce dajte konstruktivne odgovore :)
Unapred hvala :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kutalion re: 07.08.2014. 02:13 #559323

status: user
broj poruka: 2480
Zavisi sta te zanima, ako te zanima da pravis sajtove:
HTML5+CSS, pa onda javascript+php.

Vreme je subjektivno nekom lakse ide, nekom teze. HTML5+CSS su generalno laki jako, javascript nije tezak. Php je malkice tezi.


Generalno za back-end najbolje je da pocnes sa C/C++. Od njega je sve pocelo i sve ostalo je manje vise varijacija na temu. Odatle ces najbolje da naucis osnove objektno orijentisanog programiranja. Java je takodje sjajna ako te vise zanima back end.


Q6600 @ 3.4Ghz | P5Q3 | Asus 280X DC2T | 2x4gb Crucial Ballistix@1600mhz | Samsung Evo 840 240gb| WD black 1tb| 750W cft-750-14cs | NZXT Tempest Evo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Nightimer re 07.08.2014. 02:26 #559325

status: user
broj poruka: 70
Da zanima me back-end. Nisam ja ``umetnicka dusa`` za front-end :D
C mi zvuci kao logicniji izbor na pocetku ako je sve od njega pocelo :)
Jel imas mozda neke knjige da preporucis sto se tice C i C++? :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 07.08.2014. 03:15 #559327

status: user
broj poruka: 4742

Treba da kazes sta bi da radis. Svaki jezik ima odredjenu namenu, i pogresno je generalizovati.
Za taj `back-end`, sta god to znacilo, bolje je C#. C je zastareo, ++ je tezak.
Knjiga, moze Visual C 2012 How to Program, a na YT ima mali milion videa.

Ali, sta bi da radis?




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 07.08.2014. 09:36 #559336

status: user
broj poruka: 1992
Krenes od neceg ovog tipa:


Rocket Memory Rapid Results – Core 10 Day Program
English | Size: 7.30 GB
Category: Everything Else

Permanently retain what you learn, and cut your study time in half…

Learn to construct “mental databases” in your brain to memorize virtually anything, including:
Historical dates, facts & figures…
Detailed mathematical proofs, trigonometric identities, & differential equations…
Scripts, speeches, & monologues…
Foreign languages…
And even the contents of entire books…
(I know this sounds crazy, but believe me this IS a skill that can be learned…)

Reclaim Your Memory & Unlock Hidden Mental Potential

Even if you’re a “Chronic Name Forgetter” or the “Poster Child for Poor Memory”…

Finally, learn how to properly organize your thoughts and memories…
Rewire negative mental habits…
Overcome problems with attention (Without having to medicate yourself…)
Regain self-confidence in your ability to learn…
Identify your natural mental strengths…
Improve your focus, concentration, & attention…


Pa posto jelte ovladas mentalnim sklopom, krenes na nesto ovog tipa:


Pluralsight.com - Algorithms and Data Structures - Part 1 [2011]
Pluralsight.com - Algorithms and Data Structures - Part 2 [2012]


da se malo upoznas sa generalizovanim nacinom razmisljanja. I onda se usmeris na sta vec hoces da radis, kao npr.


Udemy - Learn Complete Web Development From Scratch
Udemy – Learning Dynamic Website Design – PHP MySQL and JavaScript


i dosta za pocetak. Mnogo je bitnije da naucis kako da mislis i ucis, a ne odmah na kodiranje i da se `gadjas sa velike reci i programi`.
Vremenski limit varira od osobe do osobe, sve zavisi da li ti je cilj apsolutna kontrola nad sobom i svojim sposobnostima i pomeranje granica koje sebi zacrtas ili si jos jedan u nizu od ad hoc skocimisa, kojima su pare pre svega na umu, po ceni bajate usluge...

p.s.

rece sinak konkretno, toliko od mene :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @Nightimer 07.08.2014. 09:55 #559337

status: user
broj poruka: 17084
Ako naucis
.net i/ili javu (ne java skript)
imas posla i to da biras, sa jako lepom platom,
kreni odmah od toga.

Cpu: FX 6300 @4 Ghz
Cooler:CM v8 GTS
GPU:GTX 670 Gigabyte WF x3 OC
Ram:10 Gb Kingston
MBO:Asus M5A97
Case:CM Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w a85
Keyboard: Logitech iluminated
Mouse:Mx 518
Screen Dell 22

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markopvict idi na iOS programiranje 07.08.2014. 10:56 #559343

status: user
broj poruka: 4515
Uplatis kurs od 300e i za kratko vreme (dva meseca) znas da napravis iOS aplikaciju. Krenes posle solo/freelance ili budes guster/junior u nekoj firmi par meseci i ispeces zanat.

U roku od godinu dana mozes da krenes da zaradjujes vrlo korektno.
Sve sto treba je da se zagreje stolica i da nisi `BUZDOVAN`.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Programer 07.08.2014. 11:05 #559345

status: user
broj poruka: 1234
Treba pre svega da naučiš da praviš algoritme.
Nevezano za programski jezik.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%95%D0%B4%D1%81%D0%B3%D0%B5%D1%80_%D0%94%D0%B0%D1%98%D0%BA%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_Computer_Programming

Posle biraš konkretan programski jezik.
Za početnike nama boljeg od Pascala (Deplhi).



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kutalion Pascal mijau! 07.08.2014. 12:36 #559358

status: user
broj poruka: 2480
Nemoj pascal leba ti.... Ja i dalje ne znam pascal, ucio sam C, C++, Javu, php, javascript i jos stosta i dalje Pascal ne kontam. Apsolutno kao da si stavio meseceve rune ispred mene.

Q6600 @ 3.4Ghz | P5Q3 | Asus 280X DC2T | 2x4gb Crucial Ballistix@1600mhz | Samsung Evo 840 240gb| WD black 1tb| 750W cft-750-14cs | NZXT Tempest Evo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Ne Pascal 07.08.2014. 14:16 #559364

status: user
broj poruka: 1234
Već njegov brat Delphi.
Zbog struktuiranog programiranja.
Najlakši je za početnike.

Pre svega treba da nauči principe programiranja.
Posle je nevažan izbor jezika.
Ako hoće programiranjem ozbiljno da se bavi.
Ako će da kopira sajtiove na android telefone i iPhone, onda može kako hoće.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 07.08.2014. 14:44 #559365

status: user
broj poruka: 1372
Kao što Kutalion reče, ako hoćeš web sajtove, onda Html+Css.

Ja sam pre nekih mesec dana sedeo sa nekim likom na faksu i krenuo on nešto da mi objašnjava Html i da piše kodove. Ja sedim onako ko duduk i ništa mi nije jasno, nikada nisam učio nikakvo programiranje, gledam belo u onaj Notepad, ali svejedno, lik me je zaiteresovao, i rekao mi da odem na Codeacademy.com ako hoću da naučim.
Ja sam za manje od dve nedelje završio kurs za Html i Css, i mislim da sam dobio dobru osnovu. Bio sam oduševljen time koliko mi lako ide, s obzirom da nikada nisam radio ništa slično.
Evo recimo strane koje sam odradio za oko 1,5 h, http://skr.rs/D2H s tim da je dobar deo vremena otišao na podešavanje veličine slika da bi se uklapale.
Ja sam iskreno bio oduševljen kada sam završio i ovo malo, zato što sam mislio da treba znatno više vremena i truda za izradu sajtova.

Sve u svemu, poseti sajt pa vidi, imaš i druge jezike.

PS: Uzmi obavezno papir i olovku kada počneš da učiš, i zapisuj sve što misliš da je iole bitno.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Nightimer re 07.08.2014. 14:44 #559366

status: user
broj poruka: 70
E upravo ovo sto je miki069 rekao.
Treba mi nesto da naucim principe programiranja.
Sta je najbolje za osnovu?



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kutalion osnova 07.08.2014. 14:57 #559369

status: user
broj poruka: 2480
Rekoh ti za osnovu ozbiljnog object oriented programiranja C(ili C++ / C#) je majka.
Nakon njega Java i vec si na konju. Mozes i delphi kao sto rece miki, ja sam ga licno zaobisao.

Html/CSS nisu programski jezici nego markup system za strukturu zato ih je mnogo lakse i brze nauciti nego c/javu/php/javascript itd..

Q6600 @ 3.4Ghz | P5Q3 | Asus 280X DC2T | 2x4gb Crucial Ballistix@1600mhz | Samsung Evo 840 240gb| WD black 1tb| 750W cft-750-14cs | NZXT Tempest Evo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 07.08.2014. 23:15 #559392

status: user
broj poruka: 2588
Programiranje je malo sirok pojam. I jedno je sigurno - u danasnje vreme mozes samo da savladas neke principe, logiku, nacin razmisljanja, ali najvise vremena ces provoditi na googlu.

Danas ti je web programiranje najpopularnije, ali da bi bio kompletan u tom poslu moras da poznajes i back-end i front-end, jer se jednostavno prozimaju... Daleko od toga da ces ti sajtove da pravis samo sa html/css kombinacijom...

Realno, morao bi da savladas sledece tehnologije:
HTML 5, CSS 3, Bootstrap (Gumby ili neki drugi framework), JavaScript, jQuery (ili neki drugi js framework), AJAX, JSON (korisno je da znas i XML), pa onda recimo da se okrenes PHP-u kao server side resenju i onda:
PHP, OOP u PHP-u, neki od frameworkova (CakePHP, CodeIgniter, Zend, Laravel), neki od CMS-ova tipa WordPress, Joomla, Magento, i naravno MySQL kao baza podataka.

Mozes umesto PHP-a da se okrenes .Net-u, MSSQL-u i njohovim CMS-ovima tipa Umbraco, Sitefinity ili da savladas i PHP i .Net... :)

Svakako ceka te dosta ucenja, da se razumemo u startu, ako zelis da se ozbiljno bavis ovim poslom...

Pozz

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
Mac OS X Mavericks 10.9.3


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 07.08.2014. 23:46 #559396

status: user
broj poruka: 4742

Nauci i BASIC i asembler, ipak je od toga sve pocelo. A onda redom Lisp, Adu i Cobol.
Brate, jel imas ti neku pravu i odredjenu zelju da ti kazemo nesto konkretno, vidis da je pocela zajebancija.
Ako nemas, onda programiranje zapravo i nije nesto na sta bi trebao da trosis vreme.
Jer ozbiljna je i velika stvar, a vreme je malo.

@Dexter
Evo ja znam .net, jel imas za mene neki dobro placen posao?
Hteo bih oko 2k evra mesecno, i radim iskljucivo kod svoje kuce.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 @Nightimer 08.08.2014. 03:26 #559399

status: user
broj poruka: 1992
Programiranje ti je najobicnije rudarenje i crncenje, a prava snaga ti lezi u onima koji koordiniraju programere. Tako da ti je to nista vise do odskocne daske. Ne bih se ja tu mnogo zadrzavao. Probaj, vidi da li se nalazis u svemu tome i preusmeri se na neki management i odnose sa javnoscu. Ono sto ti je buducnost su zanimanja koja se nece moci automatizovati i sto masine nisu u stanju da rade same (human factor). E sad sta i kako uradi sam istrazivanje i sve ce ti biti jasno.

@alrad
https://www.youtube.com/watch?v=80-8WEuJ68M
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kutalion ... 08.08.2014. 03:41 #559400

status: user
broj poruka: 2480
Da bre, jebo programiranje uci da budes project leader iako nemas nikakvog iskustva u programiranju. [/sarcasm]

Da bi bio iole dobar project/team manager moras da poznajes posao bolje nego oni koji rade na njemu cak.

Q6600 @ 3.4Ghz | P5Q3 | Asus 280X DC2T | 2x4gb Crucial Ballistix@1600mhz | Samsung Evo 840 240gb| WD black 1tb| 750W cft-750-14cs | NZXT Tempest Evo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60274. Broj poslatih odgovora: 646092.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs