Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
strucno objasnjenje mi treba
STRANA 1 OD 1
pajsgudgud strucno objasnjenje mi treba 02.10.2007. 18:24 T5850

status: user
broj poruka: 3737
Raspravljao sam se sa devojkom oko toga sta je bolje. Ona onako laicki i tvrdoglavo tvrdi da je adsl bolji od kablovskog neta( jer je neki strucnjak tako rekao).
Ja sa druge strane mislim da je adsl i kab. net manje vise ista stvar(u smislu brzine protoka ihformacija). Koliko platis toliku ce ti brzinu pustiti. Ja koristim kab.net. a zezo sam se i sa adsl-om(istih brzina) i nisam primetio neku drasticnu razliku u brzini.
Posle sam onkao laicki razmisljao i mislim da je razlika izmedju ova dva nacina prenosa informacija mozda samo u vrsti kablova koje koriste i konstrukcije modema.
Bio bih vam zahvalan ako objasnite konkretne razlike izmedju ova dva neta.
a sta ti ja znam...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krkub na primer 02.10.2007. 18:51 #29156

status: user
broj poruka: 1006



http://en.wikipedia.org/wiki/Adsl


http://en.wikipedia.org/wiki/Cable_internet


kod nas je jedina razlika u trzisnom mrganu koji ti (ne) omugucava ovaj ili onaj...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 02.10.2007. 19:23 #29158

status: user
broj poruka: 726


Da ti kazem nesto (`Nesto` - eto,rekao sam) - osim ako ne zelis da koristis internet za igranje na online serverima,potuno je svejedno za koji oblik ces se odluciti.

Ukoliko,ipak,namjeravas da provodis dio vremena igrajuci online,onda bih prednost dao kablovskom internetu - ovdje je lag nepoznanica,dok kod ADSL-a umnogome zavisi od provajdera i broja korisnika - sto je veci,izrazenija je mogucnost `opterecenosti`,`zagusenosti`,`zagadjenosti meta-materije koja se koncentrise iznad modema,a posledica je emisije UV zraka iz monitora` itd.Onda si prinudjen da zatrazis od ADSL provajdera da ti `ukljuci` game protocol (koji se dodatno naplacuje),kako ga vole nazivati...

U svakom slucaju - dial-up...
Znas na cemu si...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud fala vi 02.10.2007. 19:34 #29159

status: user
broj poruka: 3737
Ipak su se moje pretpostavke pokazale tacnijim da ne kazem da je kab.net. u prednosti u odnosu na adsl posle posete vikipediji.
Hvala jos jedno krkub.

Ako neko ima jos nesto da doda neka slobodno napise. Interesuje me i neko konkretno misljenje. Pozdrav.
a sta ti ja znam...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud Re: 02.10.2007. 19:42 #29160

status: user
broj poruka: 3737

a sta ti ja znam...

::
::
:: Da ti kazem nesto (`Nesto` - eto,rekao sam) - osim ako ne zelis da koristis internet za igranje na online serverima,potuno je svejedno za koji oblik ces se odluciti
::
:: Ukoliko,ipak,namjeravas da provodis dio vremena igrajuci online,onda bih prednost dao kablovskom internetu - ovdje je lag nepoznanica,dok kod ADSL-a umnogome zavisi od provajdera i broja korisnika - sto je veci,izrazenija je mogucnost `opterecenosti`,`zagusenosti`,`zagadjenosti meta-materije koja se koncentrise iznad modema,a posledica je emisije UV zraka iz monitora` itd.Onda si prinudjen da zatrazis od ADSL provajdera da ti `ukljuci` game protocol (koji se dodatno naplacuje),kako ga vole nazivati..
::
:: U svakom slucaju - dial-up..
:: Znas na cemu si..

Ma j**e mi se za igranje
Ja sam na sbb i skroz su korektni.Jednom sam ih cak zamolio da mi produze trajanje paketa na pola sata, a oni mi produzili na 10.dana.
Mene je interesovalo samo koja je od ove dve konekcije bolja, jer sam se kao sto rekoh raspravljo sa `strucnjakom` odozgo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni ... 02.10.2007. 19:47 #29162

status: user
broj poruka: 4506



U prakticnom radu razlika je tome sto i pri istim paketima ( npr 256 kb ) brzina downloada kod adsl-a nemoze preci 27-8 kb/s dok kod kablovskog pri istom paketu ide i do 31-2 kb/s i pritom sto je kablovski internet mnogo stabilniji od adsl-a...iz iskustva sam video da je kod adsl-a caki kad je brzina `stabilna` ona varira do 5 kb /s gore dole a to kod kablovskog nema, konstanta ce biti brzina ako nema zagusenja....a i ono sto su ti vec rekli, upload je veci u odnosu na adsl kao i bitna stavka (nekima) manji lag pri online igrama

ajd uzdravlje :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 02.10.2007. 19:50 #29164

status: user
broj poruka: 726

::jer sam se kao sto rekoh raspravljo sa `strucnjakom` odozgo

Ma,nema rasprave,samo cista sila...Poslusaj me.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard SBB 02.10.2007. 20:14 #29165

status: user
broj poruka: 267
Po ovom pitanju vise puta sam vec izneo svoje misljenje, pri kojem ostajem i sad kad se odnos SBB - ADSL promenio tj. kada su duplirali ADSL. Dakle flat256 (SBB) imas 256Kbps(32KB/s) + lokal 512Kbps (64KB/s) za mislim 1390,00 Din. (odnos down/up-load 2:1), bitno za torrent-e, gde moras da drzis ratio). ADSL sa druge strane 512 flat oko 1400 Din. (bar ja placam kod YUBC-a) znaci ukupan net 512Kbps (lokal ne postoji) imas `gubitke`, znaci realno 50-54KB/s (odnos d/u 8:1), ja kod SBB-a nisam imao gubitke skoro uopste, za ostalo si dobio odgovor od drugih...

P.S. Nisam kod SBB-a jer nemam uslove (preselio se)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
SkyFire Generalno... 02.10.2007. 20:50 #29169

status: user
broj poruka: 18472
ADSL-Kablovska kod nas potpuno isto.Jeste da sada mozes daleko veci protok da dobijes na ADSL-u tako da generalno dajem prednost ADSL.Da je u pitanju samo DSL,kakva crna kablovska,to je praistorija,tu su protoci abnormalne brzine ali to ce kod nas doci tek kad se Crni Dordje povampiri i pobije ove `turke` u vladi koji nam zagorcase zivot

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: ... 03.10.2007. 01:38 #29190

status: user
broj poruka: 829
::
::
:: U prakticnom radu razlika je tome sto i pri istim paketima ( npr 256 kb ) brzina downloada kod adsl-a nemoze preci 27-8 kb/s dok kod kablovskog pri istom paketu ide i do 31-2 kb/s i pritom sto je kablovski internet mnogo stabilniji od adsl-a..


a recimo moje iskustvo (ali samo sa adsl-om) je da mi tera 30~32kbps konstantno(ranije, sada ide od 49.5 ~ 51.5kbps), znaci ne usporava za 5kbps kako kazes... ima dana kada uspeju da opterete mrezu pa mi ponekad ide 30-ak umesto 50~52kbps, ali to je retko i ne traje ne znam ni ja koliko...


::iz iskustva sam video da je kod adsl-a caki kad je brzina `stabilna` ona varira do 5 kb /s gore dole a to kod kablovskog nema, konstanta ce biti brzina ako nema zagusenja....a i ono sto su ti vec rekli, upload je veci u odnosu na adsl kao i bitna stavka (nekima) manji lag pri online igram

meni uzasno retko varira toliko brzina download-a, a koristio sam/koristim sijaset razlicitih menadzera, i ne secam se da je ijedan oscilovao 5kbps, osim kad ukljucim firefox, e onda ide nanize...:-)
a za upload, sto jes jes, tu jeste razlika ako nije isti paket(512/64).
::
:: ajd uzdravlje :

poz :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: SBB 03.10.2007. 01:40 #29191

status: user
broj poruka: 829

::(odnos down/up-load 2:1), bitno za torrent-e, gde moras da drzis ratio)

interesuje me, koji bittorrent je to u pitanju?... samo informativno, nista licno!:-)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Auuuuu, u kakvoj sam ja selendri!!! 03.10.2007. 08:05 #29197

status: user
broj poruka: 729
Èitam kako ovde hvale SBB i čini mi se kao da živim ko zna gde. Ja SBB vezu od 256K u Valjevu plaćam 1750 dinara, a ne kao što piše na sajtu - 1390 (čini mi se).
Istina, kada sam skidao demo za PES 2008 preko http protokola (ništa torenti, peer2peer i druge mandže) uspeo sam iz osmog puta da skinem (svaki download je trajao po čitav dan, 1.1 Gb pri prosečnoj brzini od 25-28 kb/s) jer su mi serveri obavezno na oko 80% odbacivali konekciju.
A download preko torenta je živi piš. Trenutno skidam film Zodiac (axxo verzija) i Zone Alarm Internet Security. S obzirom da ZA ima oko 10 Mb očekujem da će, valjda, sutra biti skinut, a Zodiac oko nove godine, taman da imam šta da gledam, u pripitom stanju. I jedan i drugi se downloaduju fantastičnim brzinama između 0,2 i 0,8 kb/s. Da se žalim ne vredi, jer će lako da dokažu da je veza u redu. A to što guše P2P protokole...pa, dođavola, zar sam uzeo internet da download-ujem nešto ili da se obrazujem.
A da je u lokalu brzo, jeste, nema šta. Tu koristim ApexDC++. I ako neko postavi neki novi film ili igru da se skida preko lokala, šanse da dođete do slobodnog slota i svučete to, jednake su šansi da na kladionici pogodite 12 prelaza. Auuu, koliko sam se glupih filmova naskidao, čisto da se ne kaže da mi flatrate radi bezveze.
A moj bata ima telekomov ADSL i download preko torrenta mu ne spada ispod 45 kb/s, tako da čim vidim nešto zanimljivo (a toga ima, fala bogu, vazda) ja njemu šaljem torrent da mi skida, tako da je, jadan, počup`o i ono malo kose što ima na glavi, kad mu bacim mail.
Pa, gde ja to živim...

ATI cards are like buses... They`re huge, red and have bad drivers.
American Grafitti

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gepard Re: 03.10.2007. 09:20 #29200

status: user
broj poruka: 267
@Ruff

:: a recimo moje iskustvo (ali samo sa adsl-om) je da mi tera 30~32kbps konstantn

za ovo prosto ne mogu da poverujem, kod mene dok je bilo 256/64 ADSL je vukao max. 25KB/s, a sto se oscilovanja tice to su okvirne cifre sto sam stavio gledano u flashget-u, sad sa 512/64 najcesca cifra je 51.2KB/s, ali ocigledno guse p2p jer mi torrenti na ADSL-u rade uzas sporo imam i wireless 512/512, pa to uglavnom koristim za torrente (isti file na ADSL-u se vuce do 10KB/s, a na KBCNet-u ide max. brzinom 62-64KB/s)...

:: interesuje me, koji bittorrent je to u pitanju?... samo informativno, nista licno!:-

demonoid, cinemanija, valhalla,... (ne mora redosled da bude ovakav )


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni Re: Auuuuu, u kakvoj sam ja selendri!!! 03.10.2007. 10:02 #29203

status: user
broj poruka: 4506



:: Èitam kako ovde hvale SBB i čini mi se kao da živim ko zna gde. Ja SBB vezu od 256K u Valjevu plaćam 1750 dinara, a ne kao što piše na sajtu - 1390 (čini mi se).
:: Istina, kada sam skidao demo za PES 2008 preko http protokola (ništa torenti, peer2peer i druge mandže) uspeo sam iz osmog puta da skinem (svaki download je trajao po čitav dan, 1.1 Gb pri prosečnoj brzini od 25-28 kb/s) jer su mi serveri obavezno na oko 80% odbacivali konekciju.
:: A download preko torenta je živi piš. Trenutno skidam film Zodiac (axxo verzija) i Zone Alarm Internet Security. S obzirom da ZA ima oko 10 Mb očekujem da će, valjda, sutra biti skinut, a Zodiac oko nove godine, taman da imam šta da gledam, u pripitom stanju. I jedan i drugi se downloaduju fantastičnim brzinama između 0,2 i 0,8 kb/s. Da se žalim ne vredi, jer će lako da dokažu da je veza u redu. A to što guše P2P protokole...pa, dođavola, zar sam uzeo internet da download-ujem nešto ili da se obrazujem
:: A da je u lokalu brzo, jeste, nema šta. Tu koristim ApexDC++. I ako neko postavi neki novi film ili igru da se skida preko lokala, šanse da dođete do slobodnog slota i svučete to, jednake su šansi da na kladionici pogodite 12 prelaza. Auuu, koliko sam se glupih filmova naskidao, čisto da se ne kaže da mi flatrate radi bezveze
:: A moj bata ima telekomov ADSL i download preko torrenta mu ne spada ispod 45 kb/s, tako da čim vidim nešto zanimljivo (a toga ima, fala bogu, vazda) ja njemu šaljem torrent da mi skida, tako da je, jadan, počup`o i ono malo kose što ima na glavi, kad mu bacim mail
:: Pa, gde ja to živim..
::
:: ATI cards are like buses... They`re huge, red and have bad drivers.
:: American Grafitti
::
::


Auuu brate za te pare ja imam adsl ovde i to 1mb...ja se ne zalim :), 120 kb/s kilobajt gore dole .) ...valjda ce srediti to i u Valjevu ....

mada koliko sam cuo (ne znam da li ce biti tako) trebalo bi da se brzina adsl-a opet duplira do nove godine zbog pristigle konkurencije i uskorog prestaka monopola....(nesto slicno kao na Kosovu..tamo telekom nudi 2 mb za 1600 din )

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Dodatak... 03.10.2007. 16:59 #29237

status: user
broj poruka: 729
:: mada koliko sam cuo (ne znam da li ce biti tako) trebalo bi da se brzina adsl-a opet duplira do nove godine zbog pristigle konkurencije i uskorog prestaka monopola....(nesto slicno kao na Kosovu..tamo telekom nudi 2 mb za 1600 din

Misliš da će, ako prestane monopol, doći neke normalne firme i sve početi iole normalno da radi? Sa mobilnom telefonijom su se zeznuli, jer je Karić nešto drndao preko evropskog suda, pa kad su mu otimali firmu koju je on oteo od države, koja je to plaćala narodnim (našim) parama, morali su da se okanu monopola, da ne bi nagrabali na sudu. Ali, ovde se neće drugi put zeznuti. Ovde više neće Kurta i Murta imati monopol, nego će Kurta imati svoju, a Murta svoju firmu, pa nek vidi mali Mujo kakva je ovde demokratija i nema monopola.
Evo moje prognoze: pošto verovatno jedan od braće blizanaca Petrović (jedan direktor Dunav osiguranja, drugi direktor Telekoma, ili je to možda jedan te isti čovek...šala) ne zna kome sad i da li da mune lovu za to, pošto može (ali, najverovatnije, neće) da se umeša i EU, napraviće dil sa SBB, pa ćemo tako imati ne-monopol (joj, Bože, ako neko sa dva grama mozga to može da proguta...), dobićemo još jednog `operatera fiksne telefonije`, ali će sve biti po starom. SBB će da uzima od telekoma linije za fiksnu telefoniju, a bilo koji drugi provajder neće moći da, mimo telekoma, mrdne sa internetom napolje. Tačno je da je Telekomu prestao monopolski položaj još 1. januara 2006. godine, ali nije zakonski usklađeno kako koristiti usluge stranih, pa i domaćih, firmi za potrebe fiksne telefonije ili inteneta. A kako nam je efikasna skupština (ukoliko se, ponavljam, ne umeša EU) taj zakon će otprilike biti donet za jedno desetak godina.
Pogledajte malo, recimo, nemačke sajtove. Oni tamo nemaju ni ADSL...najgora veza koju tamo nude je DSL od 1Mb/s koju daju uz telefonski broj! A vezu od 16Mb/s naplaćuju 25€.
A to na Kosovu je posebna priča. Izgovor im je da tako pomažu srpskom narodu. Pa, kako to nazvati osim užasavajući bezobrazluk.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud bla bla 03.10.2007. 18:24 #29246

status: user
broj poruka: 3737
I tako od pitanja za net vi mene ubediste da pobegnem iz zemlje
Doduse ne na Kosovo, ali nemam nista protiv Kanade...
Svega ovoga naravno ne bi bilo da ja nisam pito za internet:)
a sta ti ja znam...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: Re: 03.10.2007. 18:50 #29254

status: user
broj poruka: 829
:: @Ruf
::
:: :: a recimo moje iskustvo (ali samo sa adsl-om) je da mi tera 30~32kbps konstantn
::
:: za ovo prosto ne mogu da poverujem, kod mene dok je bilo 256/64 ADSL je vukao max. 25KB/s, a sto se oscilovanja tice to su okvirne cifre sto sam stavio gledano u flashget-u, sad sa 512/64 najcesca cifra je 51.2KB/s, ali ocigledno guse p2p jer mi torrenti na ADSL-u rade uzas sporo imam i wireless 512/512, pa to uglavnom koristim za torrente (isti file na ADSL-u se vuce do 10KB/s, a na KBCNet-u ide max. brzinom 62-64KB/s)..


ma dobro bilo je i meni uspona i padova, vidjao sam i ja 28, ali ne secam se da je ikad usporavao i terao na max 28kbps... verovatno zavisi do provajdera, kao i koliko komsiluk koristi svoj adsl (ako ga ima), a sasvim je moguce da je u pitanju i pozicija u gradu... sve se to sabira a konacan rezultat mozemo da uporedjujemo...


::
:: :: interesuje me, koji bittorrent je to u pitanju?... samo informativno, nista licno!:-
::
:: demonoid, cinemanija, valhalla,... (ne mora redosled da bude ovakav


he, mislio sam na klijenta/program za download, jer i to ima ulogu u brzini - > sto prostiji klijent, i sa manje opcija, to ga je i teze(nemogucnije) podesiti a bez pravih opcija ne mozes postici prave(zeljene) brzine...

::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646104.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs