Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
PC Berza Caffe
Zivot u Austriji
STRANA 1 OD 1
nidzakv Zivot u Austriji 02.02.2015. 13:08 T60371

status: user
broj poruka: 660
Par pitanja ako neko ima nekog iskustva...

Interesuje me kakve su mi sanse da se sa srpskim pasosem zaposlim u Becu, i da dobijem neku boravisnu dozvolu? Krenuo bih sa devojkom koja takodje ima srpski pasos..

Tamo imam rodbinu kod koje bi mogao da provedem turisticki onih 3 meseca, i za to vreme da nadjem neki poslic. Ne na crno, naravno.

Ne znam samo kakvo je stanje kod poslodavaca, da li oni hoce da zaposle nekog sa nasim pasosem?






fx6300 | 990fxa-ud3 rev4.0 | Samsung 840 EVO | 4Gb @ 1866 | gtx 460 Hawk | Seasonic X-series 650KM3
dead silent pc
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vodos Re: 02.02.2015. 17:37 #581556

status: user
broj poruka: 864
Sanse za posao postoje, firme imaju pravo da zaposle koga god hoce, ali....

Realno, sanse da se zaposlis u firmi ciji su vlasnici Austrijanci su nikakve, prosto zato sto oni najpre moraju da zaposljavaju sa svog biroa, a bogami i tamo ima nezaposlenih.

Drugo - moras da znas jezik ako mislis da tamo radis i zivis. Ako ga ne znas, pocni da ga ucis, jos veceras.

Pogledaj da li bi mogao da se prijavis za `rot-weiss-rot` kartu, pa polako.

https://www.migration.gv.at

Ono sto znam, i sto ne bi bio veliki problem - ako si doktor, sanse su ti vece u startu.


Zašto grafitnom olovkom ne mogu ponovo da otključavam množioce procesora ??

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @nidzakv 02.02.2015. 18:48 #581563

status: user
broj poruka: 17084
Ne mozes da radis sa turistickom vizom, poslodavac moze da ide u zatvor a ti da trajno budes proteran.
To govorim ako je sve legalno i na belo.

Na crno mozes da se kockas.

Moja sestra i njen muz su otisli pre par meseci u Austriju/Linc ali on je dobio madjarsko drzavljanstvo i pasos, dakle sad je gradjanin evropske unije zvanicno
i sva vrata su otvorena/biro/zdravstveno/socijalno itd.
Samo sto naravno moras da znas Nemacki jezik da bi ti iko dao bilo kakav posao.

Cpu: FX 6300 + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:10 Gb Kingston
SSD: Pyro 120 gb + HDD 500 gb
MBO:Asus M5A97
Case:Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w
Keyboard: Logi iluminated
Mouse:Mx 518+v7 bloody
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nidzakv ..... 02.02.2015. 21:54 #581584

status: user
broj poruka: 660
Da da, nemacki planiram da naucim startujuci od ove nedelje.

`rot-weiss-rot` - To koliko vidim je jedino nacin da se zaposlim tamo.

@Dex, mislio sam da ako za ta 3 meseca nadjem poslodavca koji ce mi obezbediti radnu dozvolu.

A sa druge strane da bi dobio radnu dozvolu treba mi boravisna dozvola...

Ovo je bas paradox...


Jel ovo previse komplikovano ili mi se cini ? :)


fx6300 | 990fxa-ud3 rev4.0 | Samsung 840 EVO | 4Gb @ 1866 | gtx 460 Hawk | Seasonic X-series 650KM3
dead silent pc


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zeljkoa Ne samo ... 02.02.2015. 22:37 #581589

status: admin
broj poruka: 712
... da ga naučiš. Već moraš da položiš zvanični A1 kurs nemačkog jezika u Geteovom institutu u Beogradu ( i ti i devojka ), inače ništa od bilo kakve vize sem turističke.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Željko Arnautović,
Network IT doo
https://www.lisica.rs - https://www.pcberza.rs - https://www.networkit.rs
https://www.bginfo.rs - https://www.kginfo.rs - https://www.nsinfo.rs - https://www.nisinfo.rs

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nidzakv .... 02.02.2015. 23:04 #581591

status: user
broj poruka: 660
Ja sam mislio bez A2 da ne krecem.


fx6300 | 990fxa-ud3 rev4.0 | Samsung 840 EVO | 4Gb @ 1866 | gtx 460 Hawk | Seasonic X-series 650KM3
dead silent pc


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vodos ...ili da ti pojednostavim... 03.02.2015. 00:56 #581599

status: user
broj poruka: 864
Nadji sponzora. Nekoga ko ima Austrijsko drzavljanstvo. On ti moze pomoci oko te prve crveno belo crvene karte. Kako ?
Za pocetak, neka ti otvori racun u nekoj banci tamo. Stavi ti 12.000 evra, i nominuje ih na tvoje ime za potrebe tvog zivota tamo (oko 870 evra mesecno) da bi ispunio prvi njihov uslov za dobijanje te karte. Ne mozes da dobijes nikakvu vizu, jer gradjanima Srbije nije potrebna viza. U periodu od jedne godine, regulisi znanje jezika i pronadji posao.
Svrha te karte i jeste da se asimiliras u njhovo drustvo na period od jedne godine, ali ne na njihovoj grbaci.
Dakle, treba ti dobar saradnik, jer tih 12.000 evra moze da bude i trik-lova, koju nikada neces potrositi. Takodje, potrebno je da imas i prijavljeno boraviste (neku adresu) tamo, a sto se tice zdravstvenog osiguranja - kupi ga ovde.
Hocu da ti kazem da je sve stvar tvoje spremnosti, i da nista nije nemoguce.

Zašto grafitnom olovkom ne mogu ponovo da otključavam množioce procesora ??

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nidzakv ..... 03.02.2015. 01:55 #581604

status: user
broj poruka: 660
Hvala brate na predlogu, to je odlicna kombinacija ali nemoguce je da mi uplate tolike pare..

Ne znam samo zasto nije izvodljivo, da odem u Bec, tamo sam nadjem ili mi neko nadje posao, nadjem stan i to je to? Sta je prepreka? Kapiram da mi je RWR radna dozvola ali to mozda mogu da dobijem i dok sam turisticki tamo?

To mi nekako izgleda najjednostavnije...


fx6300 | 990fxa-ud3 rev4.0 | Samsung 840 EVO | 4Gb @ 1866 | gtx 460 Hawk | Seasonic X-series 650KM3
dead silent pc


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vodos Re: RWR 03.02.2015. 12:31 #581636

status: user
broj poruka: 864
RWR ti nije eksplicitno radna dozvola - to ti je dozvola da boravis u Austriji duze od naznacenih 90 dana u okviru perioda od 180 dana koje imas po beloj sengen listi.
Kada imas RWR, onda imas OSNOV i da mirno, bez stresa, bez cimanja od strane policije trazis posao, radis neke humanitarne stvari, ucis jezik, studiras ako hoces itd. itd.

E sada, ako ne mozes da obezbedis RWR, onda da ti pojasnim svari na BELO, i stvari na CRNO :

1. Na BELO, ti samo teoretski mozes da iznajmis stan, jer su ti 99% stanodavaca Austrijanci, a oni traze ugovor na najmanje 6 meseci sa tobom, pa placanja preko banke (cime oni posle regulisu porez drzavi jer zaradjuju iznajmljujuci ti stan) itd. itd.
Dakle, moras da imas VEOMA fleksibilnog stanodavca, plus papiri za policiju, plus sve to na najvise 80 dana (Policija mora da zna gde boravis, od cega zivis)...dakle opet ti trebaju pare, jer bi i u tom slucaju zakup stana trebalo da platis unapred, bas zato sto si dosao samo sa pasosem.

2. Na CRNO mozes isto, nadjes stanodavca koji ti iznajmi stan, ali onda on ne moze da placa porez, pa za taj period jednostavno taj stan stoji kao neizdat. Imas i opciju da ti neko od rodbine tamo ko ima papire iznajmi stan, a ti se prijavis policiji da si u njihovom stanu i na toj adresi, ali opet do 90 dana maksimalno.

3. Posao : Ti ne mozes da dobijes posao regularno, jer si dosao kao turista, i kao turista mozes izaci. AKo te neko i zaposli na crno, testira te i slicno, on mora da ti bude sponzor i za buducu radnu vizu. To znaci, najpre elaborat zasto bas ti a ne neko sa biroa, pa garancije za tebe po pitanju novca, pa ugovor ponudjen za rad na neodredjeno (ili duze odredjeno vreme) , pa advokat koji sve to gura u emigrantskom...
I opet sve to odlucuje emigrantsko...

Kao sto sam ti rekao, mogucnosti ima, ali su pocetna prava ogranicena, tako da kad krenes u tu pricu moras da se naoruzas informacijama i da imas uvek i plan B i bar tri koraka unapred isplanirana.


Ako si resio, onda je za pocetak dobro da znas, kao sto sam ti rekao, da sve to MOZE da se sredi...

Zašto grafitnom olovkom ne mogu ponovo da otključavam množioce procesora ??

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @nidzakv 03.02.2015. 13:10 #581637

status: user
broj poruka: 17084
Aj razmisli malo samo, ako nema prepreke da bilo ko udje u zemlju nadje bilo kakav posao iznajmi stan i ostane tu ceo zivot, sta bi onda Austrijanci radili kad bi doslo sirotinje iz okoline i uzelo im sve posove tek tako.

Moras da znas jezik, moras da dobijes radnu vizu, ne turisticku, moras da imas puno para na racunu, mora neki austrijanac da garantuje za tebe da ti da posao i prjavi te, (minimum 6 meseci unpred placena kirija= 5 000e) Da imas drzavljanstvo neke od zemalja evropske unije.
Dakle nekoliko (ne sve) od ovih uslova moras da ispunjavas. Ti za sad imas 0 koliko vidim.

Nije to bas tako Nikola, svi bi mi otisli u Austrije Nemacke Engleske...

Na crno mozes uvek da odes i probas da radis kod nasih muvatora, i to ti je opet rizik.

Cpu: FX 6300 + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:10 Gb Kingston
SSD: Pyro 120 gb + HDD 500 gb
MBO:Asus M5A97
Case:Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w
Keyboard: Logi iluminated
Mouse:Mx 518+v7 bloody
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nidzakv ..... 03.02.2015. 21:52 #581681

status: user
broj poruka: 660
Vodos:


Hvala brate na iscrpnom odgovoru. Pocecu polako da ucim nemacki, jezici mi nisu problem, nostrifikacija diplome i ostale stvari, pa cu da probam da izmuvam nesto sa tim rodjacima.. Mora da postoji nacin da se njihov bro ubedi da sam `bas ja` najbolje resenje za taj posao.

@Dexter Brate u pravu si, ali odbijam da prihvatim da sa zakljucan u ovoj kanalizaciji od zemlje. Da, imam 0 uslova trenutno, ali recimo naucim jezik na nivo A2 npr, to je vec veliki plus, prevedem diplomu, engleski govorim/pisem odlicno, i sa tim mogu da trazim RWR, i polako da ih smaram preko neta, sanse su iste kao i kada kod nas trazis posao preko sajtova..

Ne mislim ja da krenem za par meseci, ovo planirma usput, jedno po jedno, za godinu dana vec bih mogao nesto konkretno da probam. Mozda i manje..


fx6300 | 990fxa-ud3 rev4.0 | Samsung 840 EVO | 4Gb @ 1866 | gtx 460 Hawk | Seasonic X-series 650KM3
dead silent pc


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @nidzakv 03.02.2015. 21:55 #581683

status: user
broj poruka: 17084
Uci jezik tek onda sve ostalo.
Srecno, sta da ti kazem.

Cpu: FX 8320 + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:10 Gb Kingston
SSD: Pyro 120 gb + HDD 500 gb
MBO:Asus M5A97
Case:Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w
Keyboard: Logi iluminated
Mouse:Mx 518+v7 bloody
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs