Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Čudan zvuk koji prati restartovanje računara
STRANA 1 OD 1
Kwaki Čudan zvuk koji prati restartovanje računara 06.08.2015. 23:55 T61853

status: user
broj poruka: 17
Sam zvuk je kao grebanje iglom po krutoj plastici ili varničenje i može da traje 15ak sekundi pre restartovanja računara, u početku se pojavljivao samo kada mi je računar pod stresom. Prvi put kada se desilo nisam uopšte shvatio da takav zvuk izlazi iz računara. Ništa ne smrdi kao da je izgorelo. Trenutno se računar restartuje skoro svaki put kada ga upalim (obavezno prethodi opisani zvuk). Izgleda da traje duže kada sam skinuo drugi hard disk, a C ne mogu da proverim zato što mi otvori bios što mi ne pomaže, a nemam način da instaliram windows na drugom disku kako bih proverio C pod stresom. Zvuk se takođe ponekad čuje prvih par sekundi kada upalim napajanje od računara. Pišem sa tog računara zato što sada radi, ali pokušaj da ga upalim pre ovoga nije uspeo, a i tada je bio otkačen drugi hard disk. Kada ga pustim da se sam restartuje, on sačeka duže nego kada ga sam restartujem da počne opet da se pali. Pokušao sam da proverim C za loše sektore i došao je do određene tačke u koraku sa indeksima i tada se restartovao. Jednostavno sam zbunjen zato što sam mislio da sam rešio problem kada sam otkačio drugi hard disk i računar je radio, zato što pre toga nije trajao do učitavanja windowsa, ali nemam pravi način da proverim da li je ovo do C ili nečeg drugog. Takođe sam uspeo da prebacim bitne podatke sa diska koji sam otkačio kada sam ga za napajanje prikačio preko 4-pin molexa umesto SATA power kabla i tada je bio stabilan, ali sam ga svejedno otkačio iz straha. Svaki put kada sam čuo zvuk duže vreme dok mi je računar radio, radio je normalno sve do samog restartovanja. Pokušaću još par stvari, ali ne znam da li ću moći da dođem do internet browsera posle toga, tako da pišem sada. Slutim na napajanje, zato što mesecima imam problem sa zamrzavanjem računara koje prati neaktivnost diska, mada to opet može da bude do hard diska. Takođe juče, kada prvi put nisam uopšte mogao da dođem do windowsa, kućište od napajanja je bilo toplo kao grafička, koja se baš i ne greje, ali sada je iste temperature kao i soba. Možda je taj jedan hard disk napravio dovoljnu razliku da napajanje ne štuca. Ako je neko imao slično iskustvo ili ima ideju šta se dešava ili barem kako tačno da znam u čemu je problem, unapred zahvaljujem.

Specifikacuje su: C Western Digital od 160GB, matična ploča je Sapphire P67 Black Hydra, grafička je Radeon 5450HD, procesor je Intel Pentium G620 2.6GHz, napajanje je 400W. Računar mi radi više godina.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Šta bi sa naponima? 06.08.2015. 23:59 #600524

status: user
broj poruka: 4228
Okreće li se ventilator na napajanju?

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Meni to zvuci kao problem sa napajanjem - ili ventilator, ili neka prigusnica... 06.08.2015. 23:59 #600525

status: user
broj poruka: 10988
koja `cvrchi`...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kwaki Odgovori 07.08.2015. 00:24 #600527

status: user
broj poruka: 17
Svi ventilatori se vrte, računar prijavljuje po svakidašnjim brizinama. Što se napona tiče, u to ću ući kada sledeći put budem palio računar, zato što mi ništa ne garantuje da ću opet stići do windowsa, pa pokušavam da istražim što više mogu preko interneta dok još traje. Takođe ću pokušati da sastavim još jedan računar koji imam ovde pa da probam hard disk u njemu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko To što se ventilatori vrte ne mora 07.08.2015. 00:34 #600529

status: user
broj poruka: 4228
da znači i da se vrte dovoljo brzo da bi mogli da ohlade komponentu. Na žalost, bez nekih drugih podataka, kao što su brzine i naponi, mislim da je teško oceniti da li je problem napajanje, disk ili možda i jedno i drugo. Vidi, pa skupi te podatke. Ako možeš da izađeš na internet ili imaš instalacioni CD/DVD za ploču instaliraj program koji prate parametre ili skini neki sa interneta

P.S. Obriši iz Svaštare poslednji komentar da bismo obrisali temu.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kwaki Ventilatori 07.08.2015. 00:55 #600530

status: user
broj poruka: 17
Imam softver od matične. CPU ventilator se vrti na 2000-22000 obrtaja, dok se ventilator od napajanja vrti oko 1000 što su im uobičajne brzine, temperature su uobičajne i očekivane i oba puta kada se restartovao pod stresom sam stigao da pročitam temperaturu procesora koja je bila oko 52-53 C, što je otprilike i najveća temperatura koju vidim na njemu, generalno ne radim ništa zahtevno. Što se tiče napona, ne znam tačno šta gledam i šta treba da poredim ali imam vrednosti preko SpeedFan programa koji sam sad instalirao, samo ne znam šta znače.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 07.08.2015. 06:37 #600537

status: user
broj poruka: 9460
Za pocetak raskaci sve sa ploce...CPU, RAM, G. karticu, PCI kartice ako imas, npajanje 20+4 + 6..pa ocisti i ponovo sve zabodi. Ako se i dalje desava, zameni napajanje, pa ako se ponavlja, 99% maticna ploca zeza.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IceCream re 07.08.2015. 08:06 #600540

status: user
broj poruka: 791
slican problem sam imao i ja ,cudni zvuci nestabilno dizanje sisitema itd razlog su bili nekvalitetni kablovi na napajanju gubili su kontakte


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 07.08.2015. 08:27 #600541

status: user
broj poruka: 9388
A da nije hard disk?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Mnogo informacija 07.08.2015. 19:01 #600579

status: user
broj poruka: 4228
@VMARC: verovatno si ti u pravu, ali vidiš da je čovek upao u vrzino kolo.

@Kwaki: Pretpostavljam da ti je C ovaj WD od 160 GB? Čime ga proveravaš? Da li imaš Hiren`s Boot CD ili DVD? Ako imaš napiši šta prijavljuje HD Sentinel. Naravno, ako možeš skini trial verziju sa interneta, pa probaj.

Može biti da se deformisao SATA konektor za napajanje, pa da on cvrči - šmercuje. Zašto ne priključiš samo preko molexa?

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kwaki Hvala svima 07.08.2015. 21:33 #600588

status: user
broj poruka: 17
Posle vađenja svih hard diskova problem se nastavio, pa sam sastavio drugi računar te je i on počeo da pravi isti zvuk, ali je na drugom kraju stola dok je zvuk ostao na istom mestu. Ispada da je zvuk pravio produžni kabl, a nisam mogao tačno da skapiram odakle zato što je jednom cvrčao sa jednog kraja, a drugi put kod utičnice, a oba su istom ćošku sa računarom i jednostavno se tako odbijao zvuk :( . Izvinjavam se što sam vas cimao i hvala na saradnji.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 07.08.2015. 21:47 #600590

status: user
broj poruka: 9460
Verovatno neki krs kineski produzni. Bacaj to i nabavi neki ok produzni. Ne daj Boze, ali lako moze pozar da izazove...

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: ... 07.08.2015. 22:12 #600593

status: user
broj poruka: 4228
+10

To se ne popravlja, to se baca. I iseci kabl da ga neko ne uzme.

Pozdrav!

Vlada

:: Verovatno neki krs kineski produzni. Bacaj to i nabavi neki ok produzni. Ne daj Boze, ali lako moze pozar da izazove..
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs