Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
zamena termalne paste na laptopu
STRANA 1 OD 1
markozutic zamena termalne paste na laptopu 02.09.2015. 17:47 T61991

status: user
broj poruka: 1463
već tri godine ovaj laptop iz potpisa, i nikad mu nije menjana temalna pasta, kontam da je vrema za to.

ranije sam menjao samo na cpu i desktop gpu karticama,gde je proces samo skinem kuler i heatsink, obrišem očistim, nanesem novu pastu i to je to i tako svake godine.
ovde nisam primetio neke razlike u temperaturama od prvog dana, pa nije bilo ni potrebe da se to radi.

Moje pitanje je koja je najbolja termalna pasta koja se moze naci kod nas i gde je naći, a da ne bude nešto previše skupo :D

takodje u jednoj temi sam našao da je neki forumaš našao temralnu žvaku, tj temralne pad-ove, gde naći to u slučaju da se i u mom laptopu nalazi tako nešto?

i to je to :)


Asus K53SV
Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo)
HM65
8GB DDR3 1333MHz
500GB 5200rpm
15.6 LED HD (1366x768)
GT540M 1GB GDDR3 (DirectX 11)Optimus / HD3000
N1030 WiFi+BT3.0
Altec Lansing® stereo speakers
W7Pro
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 02.09.2015. 19:01 #602047

status: user
broj poruka: 9388
Pastu uzimaj istu kao sto si uzimao i za desktop a sto se tice jastucica, oni se ne menjaju, vec sa vracaju nazad iako se ostete, vazno je samo da ih ne uklanjas. Ako pola ostane na kuleru a pola na cipu, kada vratis kuler na svoje mesto, oni se ponovo sklope u celinu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markozutic re 03.09.2015. 02:00 #602059

status: user
broj poruka: 1463
a pastu sam koristio neku šugavu titan, jel ima šta bolje i gde kod nas naći neku kvalitetniju od toga? :)

valjal ovo čemu?

http://pcpractic.rs/proizvodi/kuleri-hladnjaci-i-oprema/35371-arctic-pasta-za-hladnjak-arctic-mx-4-4g


Asus K53SV
Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo)
HM65
8GB DDR3 1333MHz
500GB 5200rpm
15.6 LED HD (1366x768)
GT540M 1GB GDDR3 (DirectX 11)Optimus / HD3000
N1030 WiFi+BT3.0
Altec Lansing® stereo speakers
W7Pro

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 03.09.2015. 03:20 #602061

status: user
broj poruka: 3104
Pa vidi ovako, Titan Nano Grease koju predpostavljam da si koristio ima do 5stepeni celzijusa razlike od te koje si linkovao. Tj, ta razlika ne vredi para. Dodatno Titan je nekako cvrsci i treba malo veci pritisak da se razmaze prilikom postavljenja kulera, te to moze bili jedna od minimalnih razlika.

Po zelji ako bas zelis najbolje mozes Artic Silver 5 koja je skuplja za onoliko koliko kosta Titan, onda za njim idu Artic MX4, Artic Ceramic i naravno Noctua NT-H1 (sve do 3 stepena razlike izmedju jedne i druge).

Evo linka http://pcberza.rs/komponente/hladjenje-paste/409-0-0-0/2/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: re 03.09.2015. 08:05 #602063

status: user
broj poruka: 18941
Uzmi tu pastu sa linka, odlicna je.


:: a pastu sam koristio neku šugavu titan, jel ima šta bolje i gde kod nas naći neku kvalitetniju od toga? :
::
:: valjal ovo čemu
::
:: http://pcpractic.rs/proizvodi/kuleri-hladnjaci-i-oprema/35371-arctic-pasta-za-hladnjak-arctic-mx-4-4
::
::
:: Asus K53S
:: Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo
:: HM6
:: 8GB DDR3 1333MH
:: 500GB 5200rp
:: 15.6 LED HD (1366x768
:: GT540M 1GB GDDR3 (DirectX 11)Optimus / HD300
:: N1030 WiFi+BT3.
:: Altec Lansing® stereo speaker
:: W7Pr
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Prvo nabavi sve sto ti treba... 03.09.2015. 09:33 #602065

status: user
broj poruka: 7761
OBAVEZNO NABAVI KVALITETNU ZVAKU !!!

Samo gde naci kvalitetnu zvaku...

Zato ti predlazem da zamenu ne radis u kucnoj radinosti... kvalitetne zvake sa dobrom termalnom provodljivoscu nema na domacem trzistu... zato ti je VMARC i rekao da ne skidas nego da vratis nazad postojecu... verovao ili ne zvakice koje se nalaze u laptopu su kvalitetnije od novih koje se mogu naci na slobodnom trzistu i nakon visegodisnjeg perioda eksplatacije...

Problem sa pastom u odnosu na zvaku je taj sto je pastu nemoguce naneti u debljem sloju a ponekad je zazor izmedju CPU/GPU i hladnjaka preko ½mm i tu pasuje samo zvaka...

Da ne pominjem vreme potrebno za rastavljanje laptopa da bi prisao samom CPU ili GPU...

I za karj jos jedno pitanje da li si siguran da ti je potrebno menjanje paste i/ili zvake u laptopu ?

Ako radi ne diraj, ako stuca i kuca nosi u neki provereni servis, niako ne kod ortaka ili ortakovog drugara koji se razume u te stvari...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Prvo nabavi sve sto ti treba... 03.09.2015. 12:37 #602074

status: user
broj poruka: 18941
Zvaka je zvaka, a pasta je pasta, i jedno i drugo ima svoju svrhu, ja nisam morao nigde nikad da menjam zvaku, odnosno termalnu traku. Pasta se menja, a tu traku da zamenis, nece to ni doziveti hw. Pastu nema svrhe stavljati umesto trake, i obrnuto.


:: OBAVEZNO NABAVI KVALITETNU ZVAKU !!!
::
:: Samo gde naci kvalitetnu zvaku..
::
:: Zato ti predlazem da zamenu ne radis u kucnoj radinosti... kvalitetne zvake sa dobrom termalnom provodljivoscu nema na domacem trzistu... zato ti je VMARC i rekao da ne skidas nego da vratis nazad postojecu... verovao ili ne zvakice koje se nalaze u laptopu su kvalitetnije od novih koje se mogu naci na slobodnom trzistu i nakon visegodisnjeg perioda eksplatacije..
::
:: Problem sa pastom u odnosu na zvaku je taj sto je pastu nemoguce naneti u debljem sloju a ponekad je zazor izmedju CPU/GPU i hladnjaka preko ½mm i tu pasuje samo zvaka..
::
:: Da ne pominjem vreme potrebno za rastavljanje laptopa da bi prisao samom CPU ili GPU..
::
:: I za karj jos jedno pitanje da li si siguran da ti je potrebno menjanje paste i/ili zvake u laptopu ?
::
:: Ako radi ne diraj, ako stuca i kuca nosi u neki provereni servis, niako ne kod ortaka ili ortakovog drugara koji se razume u te stvari..
::
:: Citat:
:: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 03.09.2015. 13:55 #602076

status: user
broj poruka: 9388
Pogotovo da ti ne pada na pamet da stavljas pastu preko zvake :) Za 5-6 dana papa GPU :)

Ako radi, ne diraj. Hladjenje se na laptopovina ne dira minimum 5 godina eksploatacije, a ni posle :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markozutic re 03.09.2015. 16:05 #602082

status: user
broj poruka: 1463
ja mislim da je pasta kod mene, i da zazor nije toliko veliki kao da bi morala žvaka da se stalja, kontam da je to češći slučaj sa memoriskim čipovima i sa starijim konfiguracijama gde nije bilo moguće da sve bude u istoj ravni :)


Asus K53SV
Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo)
HM65
8GB DDR3 1333MHz
500GB 5200rpm
15.6 LED HD (1366x768)
GT540M 1GB GDDR3 (DirectX 11)Optimus / HD3000
N1030 WiFi+BT3.0
Altec Lansing® stereo speakers
W7Pro

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 03.09.2015. 16:20 #602084

status: user
broj poruka: 9460
Upravo zato se i stavlja zvakaca guma :)

U laptopu najcesce ima samo 4 srafa koji se zategnu kod CPU, a ostalo `visi` i nije moguce da se ravno i sa nekim ravnomernim pritiskom vrsi hladjenje ostalih cipova koji su povezani lulom i zato stave zvaku i pritisak se ravnomerno rasporedi i hladi koliko toliko, ali nikada nece biti bolje od same paste.

::kontam da je to češći slučaj sa memoriskim čipovima i sa starijim konfiguracijama gde nije bilo moguće da sve bude u istoj ravni :

Na grafickim karticama pogotovo je jako tesko napraviti hladnjenje da istim pritiskom pokriva GPU i brdo VRam cipova, regulatore napona...zato tu zvaka odradi posao...i moze da odstupa i po 1-2mm i opet ce naleci sve kako treba...

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markozutic 43 03.09.2015. 16:28 #602085

status: user
broj poruka: 1463
Pa da, gile, ali meni je najbitniji gpu i cpu :)


što setiče paste, ova MX4 mi je odlična jer nije ni električno provodna ni kapacitivna a vidim da ima i postojanost, tj garantuju da 8 godina ne mora da se menja i da neće gubiti svojstva, da se neće stvrdnuti i postati lošiji provodnik toplote

Asus K53SV
Intel i7 2670QM 2.20GHz(3.10 Turbo)
HM65
8GB DDR3 1333MHz
500GB 5200rpm
15.6 LED HD (1366x768)
GT540M 1GB GDDR3 (DirectX 11)Optimus / HD3000
N1030 WiFi+BT3.0
Altec Lansing® stereo speakers
W7Pro

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile 44 03.09.2015. 16:29 #602086

status: user
broj poruka: 9460
Ok je ta, i svaka prava pasta, a ne one sa kupinda za 100 din pola kile koja se razvodni...

Menjaj, i gledaj da sve lepo legne i to ti je to...Verovatno je na CPU pasta, a na gpu i chipsetu zvaka, nju ne diraj jer je 99.9% dobra...

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Hmmm... 04.09.2015. 08:52 #602120

status: user
broj poruka: 7761
Imam tri laptopa i sva tri imaju zvaku...
3 od 3...

A ti da li si ubedjen da imas pastu ili ti se zvaka rastopila od toplote pa ti lici da je bila pasta... ovo se desava kad je protok vazduha u laptopu blokiran pa u kucistu sve kipi...

Jos jednom proveri da li ti je u laptopu pasta ili zvaka... i da li je zazor izmedju CPU/GPU i hladnjaka veci od 0.1mm ako je veci pasta ne moze to da popuni...

Moj savet je dobronameran a ti sam odluci... bolje da te u servisu kosta par cika Vajferta nego da te kosta ceo laptop bez obzira koliko on vredi...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Hmmm... 04.09.2015. 10:14 #602123

status: user
broj poruka: 18941
Abneru, pa tačno se vidi, ako je `žvaka`, oblik procesora će se ocrtati na traci kada se skine, a nema šanse da je otopi 200c, ako je pasta, na hladnjaku će ostati ocrtana kockica po ivicama, onaj ko zna odmah primeti šta je, to se zna i očigledno je.

Žvake u raznim oblicima/strukturama na procesorima, i u retkim slučajevima foliju od bakra sam viđao samo na ultra matorim laptopovima i PC-hladnjacima.


:: Imam tri laptopa i sva tri imaju zvaku..
:: 3 od 3..
::
:: A ti da li si ubedjen da imas pastu ili ti se zvaka rastopila od toplote pa ti lici da je bila pasta... ovo se desava kad je protok vazduha u laptopu blokiran pa u kucistu sve kipi..
::
:: Jos jednom proveri da li ti je u laptopu pasta ili zvaka... i da li je zazor izmedju CPU/GPU i hladnjaka veci od 0.1mm ako je veci pasta ne moze to da popuni..
::
:: Moj savet je dobronameran a ti sam odluci... bolje da te u servisu kosta par cika Vajferta nego da te kosta ceo laptop bez obzira koliko on vredi..
::
:: Citat:
:: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 E, dođavola 04.09.2015. 11:46 #602131

status: user
broj poruka: 261
Upravo sam dva sata pre tvoje poruke uradio baš to:
Kako se `žvaka` mestimično pocepala, kapnuo sam po kap Arctic MX-4 na južni most i grafički čip računajući da će kontakt biti bolji.

Šta može da se desi?
Da li da otvaram ponovo lap top i čistim. U tom slučaju mi je potrebna nova `žvaka` za te čipove...


:: Pogotovo da ti ne pada na pamet da stavljas pastu preko zvake :) Za 5-6 dana papa GPU :
::
:: Ako radi, ne diraj. Hladjenje se na laptopovina ne dira minimum 5 godina eksploatacije, a ni posle :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: E, dođavola 04.09.2015. 12:26 #602132

status: user
broj poruka: 18941
Skini sa neke stare neispravne graficke karte, ili starog CD-roma, ali najbolje sa neke masivne graficke, tu su kvalitetne trake, ima i da se kupi po elektronicarskim prodavnicama u krajnjoj soluciji.


:: Upravo sam dva sata pre tvoje poruke uradio baš to
:: Kako se `žvaka` mestimično pocepala, kapnuo sam po kap Arctic MX-4 na južni most i grafički čip računajući da će kontakt biti bolji
::
:: Šta može da se desi
:: Da li da otvaram ponovo lap top i čistim. U tom slučaju mi je potrebna nova `žvaka` za te čipove..
::
::
:: :: Pogotovo da ti ne pada na pamet da stavljas pastu preko zvake :) Za 5-6 dana papa GPU :
:: ::
:: :: Ako radi, ne diraj. Hladjenje se na laptopovina ne dira minimum 5 godina eksploatacije, a ni posle :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs