Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Uporedni test dva Ram Drive
STRANA 1 OD 1
Srdjanc Uporedni test dva Ram Drive 21.10.2015. 20:50 T62285

status: user
broj poruka: 3104
Virtuel Drive predstavlja softwerski napravljeni skladistni prostor koja se nalazi ili na HDD/SSD ili na Ram-u i oponasa ili HDD/SSD ili USB uredjaj za skladistenje memorije ili CD/DVD/BlueRay.
Onaj koji se nalazi na Ram-u se i naziva Ram Drive, a obicno oponasa particiju na HDD/SSD.

Ram Drive uglavnom sluzi za vrsenje poslova koji zahtevaju veliku brzinu protoka koje su brze i od SSD uredjaja kao i za smanjenje upotrebe postojacih SSD i HDD uredjaja tj. produzenje njihovog zivotnog veka.

Brzina Ram Drive zavisi pre svega od same brzine Ram-a, a potom se nabrajaju procesor, OS i programi koji se koriste. Nije ne moguce videti protok od 10GB/s na Ram Drive kod prosecnih racunara.

Sta se mora znati pre pocetka rada sa Ram Drive-om:
1. Nalazi se na Ram-u te u slucaju nestakna struje ili bilo kakvog normlanog prestanka rada racunara, svi podaci se ne povratno brisu. Ne pomazu ni Recuva ni slicni programi zato sto podaci nisu bili na HDD/SSD.
2. Prilikom gasenja racunara podaci sa te particije se brisu osim ukoliko program za Ram Drive nema opciju da sve to sacuva na fizickoj particiji pa i da povrati prilikom ponovnog pokretanja.
3. Sto je veca particija Ram Drive, to je sve vise zauzeto Ram-a.
4. Neki programi za Ram Drive prave particiju tokom bootovanja, neki tek nakon logovanja, a neki samo po pozivu.

Iz puke dosade, a i zelje da se uverim da li se trziste promenilo i da li ima nesto bolje od onog sto trenutno koristim (a koristim kako bih smanjio upotrebu SSD i HDD tako sto sam na Ram Drive stavio i Temp od Windowsa i Cache od Firefoxa, torrente, Popcorn Time, a ponekad koristim kad prepakujem nesto).

Do sada sam koristio WinRamTech Ram Drive ali mi za oko pao ImDisk Virtuel Disk Driver koji je Freeware a takodje nema limita u velicini particije (poput Dataram Ram Disk), ali ni u broju particija.

WinRamTech ranije poznat kao Qsoft je beskonacna probna verzija sa tim da na svaka tri meseca treba da se reinstalira. Za razliku od vecine programa, on se instalira kao Driver preko Device Menagera gde su mu i podesavanja za velicinu, format particije ukljucujuci NTFS kao i opcija za cuvanje i ponovno ucitavanje podataka prilikom iskljucivanja i ukljucivanja racunara. Ovaj program je jedini koji sam siguran da pravi particiju jos tokom bootovanja.

ImDisk Virtuel Driver je Freeware bez reklama ili slicno. Podesavanja su mu, opet za razliku od vecine programa, u Control Panelu, ali moze i preko Command Prompta. Ovaj program za razliku od predhodnog moze da `izigrava` USB Flash Driver, a i CD/DVD, mada jos i sam Windows od osmice to moze sam da radi, a za USB nisam nasao funkciju. Sam po sebi nema podesavanja da sam pri pokretanju racunara pravi particiju te tu posle par komplikacija i pravljenja *.bat fajlova koji nece sami da rade u Admin modu te pravljenja *.exe fajla koji hoce, uspeo sam da napravim da pravi sam nakon logovanja.

Prednost WinRamTech je sto pravi particiju tokom bootovanja te je na vreme spreman da prihvata sve radnje dok ImDisk to radi tek nakon logovanja sto ga cini daleko sporijem. Medjutim ImDisk nekako i sa tom zaostaloscu uvek stigne na vreme spreman za rad, pogotovo za Temp, cime se izjednacava sa WRT.

Glavna prednost ImDisk u odnosu na WinRamTech je u tome sto dok WRT odmah zauzme onoliko Ram-a koliko ste stavili velicinu particije, ImDisk trosi samo onoliko koliko je zauzeto MB na particiji bez obzira na velicinu particije. Problem je samo sto iako se rastereti particija, zauzece Ram-a ostaje isto do restarta, sto ga izjednacava sa WRT. Druga prednost je sto ne treba se reinstalirati svaka tri meseca.

Evo i testa brzine na mom racunarom sa Dual Channel Ramom na 1600Mhz i velicinom testa od 4GB sa:
http://www.dodaj.rs/?3N/j0/2tIx0Aa6/ramdrive2.png

Zakljucuje se da je WRT skoro duplo brzi tamo gde najvise treba, a to su sitni fajlovi za Temp i Cache. Mada kad se stavi prst na celo i razmisli kada se uporedi brzina SSDa i ImDiska, zakljucuje se da u opste ta program nije za bacanje i da je veoma upotrebljiv zbog vise od desetostruke brzine. Jos ako se doda to da i on takodje stiti SSD/HDD od habanja kao i WRT onda se smatra sigurno upotrebljiv i preporucljiv svima koji imaju osam ili vise GB Ram-a.

Moj zakljucak je da cu verovatno preci na ImDisk Virtual Disk Driver.

Zahvaljujem se svima koji su procitali i molio bih da ko ima znanje i volje da dopuni ovaj moj test sa drugim Ram Drive programima.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Evo ti jos jedan 21.10.2015. 23:44 #605689

status: user
broj poruka: 1389
http://www.softperfect.com/
isto freeware, moze da snima i da ucitava image, a moze i bez njega...
Nisam testirao brzinu... stedi mi SSD za iste namene kao i tebi :)

Ako neko dosta stampa moze da tamo prebaci i spool folder, da ne dere hard za nesto sto ce sigurno biti obrisano.

Ja ramdrive koristim jos od 1988 za razne namene. Jedno vreme cak i sa drvspace za kompresiju (drzao DBF fajlove koji se dobro kompresuju).

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 22.10.2015. 00:39 #605691

status: user
broj poruka: 3104
Gledam skoro SMART na SSDu i kaze da sam za godinu dana koliko ga imam, preturio 4TB. Hajmo sad prst na celo da nisam prebacio Temp, a pogotovo Cache od FF i IE koliko bi to bilo? Bruka koliko ova stvar cuva dugotrajnost i performanse SSD i HDD, ovo mora svako da ima po meni ili barem Cache da forsira direktno u memoriju umesto na disk.

Ovo za Spool nisam ni znao da moze, za mene su uvek postojala samo dva Temp foldera, u Windows i u Users. Da li ima jos nekih Temp foldera koji se ne javljaju cesto?

I da, odmah da pitam da li ovaj program moze da kreira particiju sa sistemom? Cuvanje podataka sa te particije me zaista ne interesuje zato sto je tu samo Temp a ne bitno :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Moze 22.10.2015. 12:37 #605710

status: user
broj poruka: 1389
Kreira fat, fat32, i ntfs, a mozes da navedes i koje foldere hoces da napravi.
spool folder menjas u registriju...
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Print\Printers
promeni putanju koja je u kljucu
DefaultSpoolDirectory

Iskljuci system restore ako ti ne treba
iskljuci last acces time
Stopiraj event logove ako ti je sistem stabilan i ne trebaju ti...

Windows 7 pise po disku kao manijak, tako da sam poceo da gasim komp umesto da ga ostavljam da radi. Za XP sam nasao PE kompnente kojima mozes da zabranis upis na disk C i em ne pise nista po disku, em ti virusi ne mogu nista... Sedmica toliko zvrlja da za dan pojede RAM, dok je XP mogao danima bez problema sa tom zezalicom.
Verujem da su naredna sarena sranja jos gora po tom pitanju.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 22.10.2015. 13:03 #605714

status: user
broj poruka: 3104
Dobro to za foldere je lako, samo napravis *.bat i stavis u Startup folder

if not exist `B:\Temp` mkdir B:\Temp
if not exist `B:\TempW` mkdir B:\TempW
if not exist `B:\Popcorntime` mkdir B:\Popcorntime
if not exist `B:\Printers` mkdir B:\Printers

Ok moze i *.reg sto je lakse prilikom reinstalacije ukoliko znas da ces odmah napraviti taj folder mada ja sam to sinoc ovako http://www.dodaj.rs/f/1o/vP/4Pixu9hM/print.png

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Print\Printers]
`DefaultSpoolDirectory`=`B:\Printers`

Sve sto sam znao sam pogasio.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646130.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs