Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Acer Aspire 2920 pomoć
STRANA 1 OD 1
gray Acer Aspire 2920 pomoć 07.12.2015. 16:29 T62565

status: user
broj poruka: 170
Pozdrav kolege forumaši :)
Kao što je napisano imam problem sa navedenim lap topom. Naime pojavio se česti problem kod Acera, a to je takozvani crni ekran. Komšija mi doneo da vidim da li mogu da ga sredim. Prvi put sam ga otvorio i ocistio i proradio je. Rekos super znači samo malo čišćenja. E tu nastaje problem. Vratim mu ga i već uveče me zove jer se pojavila crna debela linija na desnoj strani monitora. Donese i ono stvarno. Otvorim ga opet, kompletnog rastavim. Očistim sve kontakte, proverim sve žice, sastavim i on radi. Palio ga, gasio, celu noc bio upaljen... I zovnem ga da ga uzme. Rekoh da ja ga upalim da mu pokažem da radi ali... Opet ista priča :( Zatamljen ekran, vide se pozadinska svetla ali ništa više. Potraga po internetu mi je dala 2 odgovora. Prvi je da kod njih zna da bude bios problematičan, corrupted, a drugi da mu odlazi inverter. Probaću sa biosom, mada sam ga već vraćao na default. Interesuje me da li neko zna/ima gde može da se kupi invertor? Pašuju sa serije 2420, 2920 i 2920z. Oznaka invertera je 19.ANK01.001. I naravno koja mu je cena. Na KP sam našao neke ali uglavnom su za druge serije. Značilo bi mi ako neko može da mi pomogne. Unapred hvala.

P.S. Ako je potrebna još neka informacija ne ustručavajte se. Bitno mi je samo da požurim jer mu je to ćerkin lap top, a na njemu ima doktorat pošto je pre mesec dana doktorila.

P.P.S. Nije grafika u pitanju jer sam probao na eksternom monitoru i sve radi bez i jednog problema :)

Dovie`andi se tovya sagain.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Svakako da BIOS nije problematican: 07.12.2015. 22:46 #609182

status: user
broj poruka: 10988
``Nije grafika u pitanju jer sam probao na eksternom monitoru i sve radi bez i jednog problema :)``
Da BIOS pravi probleme, ne bi imao sliku ni na eksternom monitoru.

Dakle, otis`o inverter.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gray Uhh 08.12.2015. 01:22 #609196

status: user
broj poruka: 170
Hvala na odgovoru torto :)
To sam i ja zaključio pa sam zato i pitao da li neko ima na prodaju taj ivreter... Još jedna interesantna stvar. Eksperimentisao sam malo. Igleda da je zimogrožljiv :( Čim ga malo ohladim, na primer iznesem na terasu, čak i u hodnik kao što sam odneo komšiji da ga vidi, neće da radi tj. samo zatamljen ekran. A unesem ga u sobu, 24 stepena, radi skroz normalno... Sa takvim stanjem se nisam još susreo niti sam čuo za to :)



Dovie`andi se tovya sagain.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: Uhh zimogrozljiv 08.12.2015. 03:46 #609200

status: user
broj poruka: 914


Ja trebam sutra-prekosutra da idem kod mog mehanicara jer i njegov komp ujutro tek posle par restarta pokrene hdd koji je inace do sad radio samo 3-4 dana . Sumljam na na napajanje ili plocu...

:: Hvala na odgovoru torto :
:: To sam i ja zaključio pa sam zato i pitao da li neko ima na prodaju taj ivreter... Još jedna interesantna stvar. Eksperimentisao sam malo. Igleda da je zimogrožljiv :( Čim ga malo ohladim, na primer iznesem na terasu, čak i u hodnik kao što sam odneo komšiji da ga vidi, neće da radi tj. samo zatamljen ekran. A unesem ga u sobu, 24 stepena, radi skroz normalno... Sa takvim stanjem se nisam još susreo niti sam čuo za to :
::
::
::
:: Dovie`andi se tovya sagain.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 08.12.2015. 08:47 #609202

status: user
broj poruka: 9388
Pre nego sto se upustis u nabavku invertera, moras probati sa drugim ekranom. Ako se isto ponasa sa drugim ekranom, onda je verovatno inverter. Zasto tako? Pa zato sto je lakse naci polupani ekran za dzabe, koji ce posluziti u svrhu testa, nego se cimati par dana a mozda cak i nedelja, da se nadje inverter pa onda se ispostavi da nije on vec ekran.

E sada, rekao si da se vidi samo pozadinsko osvetljenje, a inverter tome i sluzi, da daje pozadinsko osvetljenje i naveo si da daje nekakvu mrlju, na sta inverter nema nikakvog uticaja, on ili pali lampu (pozadinsko osvetljenje) ili ne pali. Ne moze da izaziva mrlje, osim ponekad malu promenu na ekranu u donjem desnom uglu, ako mu ne valja konektor za lampu pa se pregreva.
Te simptome, koje si ti naveo, izaziva ekran i retko graficka (sto nema veze sa prikazom na eksternom monitoru, jer grafika zna da crkne na LCD izlazu a da radi normalno na VGA), ali tesko da je do nje.
1. Ekran
2.
3.
4.
5. Inverter
...
99.
100. Graficka

El Capitan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: Uhh zimogrozljiv 08.12.2015. 08:50 #609203

status: user
broj poruka: 9388
Sada sam i ovo procitao..
Ovo BAS smrdi na graficku...
Da nije kombinacija AMD i Ati?

El Capitan

::
::
:: Ja trebam sutra-prekosutra da idem kod mog mehanicara jer i njegov komp ujutro tek posle par restarta pokrene hdd koji je inace do sad radio samo 3-4 dana . Sumljam na na napajanje ili plocu..
::
:: :: Hvala na odgovoru torto :
:: :: To sam i ja zaključio pa sam zato i pitao da li neko ima na prodaju taj ivreter... Još jedna interesantna stvar. Eksperimentisao sam malo. Igleda da je zimogrožljiv :( Čim ga malo ohladim, na primer iznesem na terasu, čak i u hodnik kao što sam odneo komšiji da ga vidi, neće da radi tj. samo zatamljen ekran. A unesem ga u sobu, 24 stepena, radi skroz normalno... Sa takvim stanjem se nisam još susreo niti sam čuo za to :
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: Dovie`andi se tovya sagain.
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: Re: Re: Uhh zimogrozljiv 09.12.2015. 03:40 #609262

status: user
broj poruka: 914


Ma jok prolazi post ali nema hdd-a inace mislim da je intel 865 ,keleraba i ati 92xx...
Ali sam odlozio jos par dana posto sam morao do Mazestika kod cika zube pa me na hladno boli rana....
:: Sada sam i ovo procitao.
:: Ovo BAS smrdi na graficku..
:: Da nije kombinacija AMD i Ati
::
:: El Capita
::
:: ::
:: ::
:: :: Ja trebam sutra-prekosutra da idem kod mog mehanicara jer i njegov komp ujutro tek posle par restarta pokrene hdd koji je inace do sad radio samo 3-4 dana . Sumljam na na napajanje ili plocu..
:: ::
:: :: :: Hvala na odgovoru torto :
:: :: :: To sam i ja zaključio pa sam zato i pitao da li neko ima na prodaju taj ivreter... Još jedna interesantna stvar. Eksperimentisao sam malo. Igleda da je zimogrožljiv :( Čim ga malo ohladim, na primer iznesem na terasu, čak i u hodnik kao što sam odneo komšiji da ga vidi, neće da radi tj. samo zatamljen ekran. A unesem ga u sobu, 24 stepena, radi skroz normalno... Sa takvim stanjem se nisam još susreo niti sam čuo za to :
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: Dovie`andi se tovya sagain.
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: Re: Re: Uhh zimogrozljiv 09.12.2015. 10:01 #609265

status: user
broj poruka: 9388
Gde kod tih kasapina!!!!
BTW. Pricao sam o laptopu (to da hoce u toplom ali nece u hladnom)
Ne zaleci se za inverter. Prvo probaj drugi ekran i to uvek u toploj sobi (bez sale). Ako se bude ponasao normalno, onda eksperimentisi sa tim istim drugim ekranom ali u hladnom. Ako se i dalje normalno ponasa, onda je ekran.
Ako se isto ponasa sa drugim ekranom, onda mu sasvim otkaci inverter i gledaj da li ce da se pali u hladnom. Sliku ces videti jedva u pozadini, ali je vazno da li ce da je prikazuje ili nece. Ako ne bude pokazivao sliku, bataljuj ploca je. Ako bude pokazivao sliku svaki put 100 od 100 paljenja, onda je 99% inverter.
Ponavljam, inverter ne moze da utice na mrlje niti bilo kakve druge anomalije na ekranu osim da ne da pozadinsko osvetljenje, sto mu je jedina svrha.

El Capitan

::
::
:: ...posto sam morao do Mazestika kod cika zube pa me na hladno boli rana...
:: :
:: ::
:: :: El Capita
:: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: ::
:: :: :: ::
:: :: :: ::
:: :: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gray Re:Re: 09.12.2015. 11:08 #609266

status: user
broj poruka: 170
Uvek radim u toplom ali me je ovo bas zagolicalo pa sam probai u hladnom. Da objasnim još malo šta am zaključio. U pitanju nije potpuno taman ekran vec dođe nekako siv i pod jakim svetlom pokazuje pozadinu uvek. Kao kroz gust dim mada se u 3 prilike pre poslednjeg otvaranja javila uspravna debela crna linija na desnoj strani erkana iako se sadržaj desktopa video svuda u pozadini. Upravo sam ga probao i na 17 stepeni o normalno funkcioniše. U 50 od 50 pokušaja radi bez problema. Gledao sam filmove, pregledao net i slično i radi bez da štucne, a u njemu je intel T5450 i x1300 i 3GB RAM-a. Videću da nabavim neki ekran da probam pa šta mu bog da :)
Zbog tebe i VMARC i ostalih i visim na PC berzi godinama ali nisam nešto posebno pisao jer sam uglavnom nalazio na rešenja jer je neko pisao. Hvala svima na odgovorima :)



Dovie`andi se tovya sagain.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 09.12.2015. 11:36 #609270

status: user
broj poruka: 9460
Mislim da je tu problem sam panel. Pogotovo to sto ti se pojavljuje crna debela strafta. Moguce da je popustio flet na samom panelu ( u gornjrm delu ) ili je jednostavno krenuo da crkava,

Pozadinsko svetlo, kao sto, WMARC kaze, nema veze sa tvojim problemom. Jedino ako i ono ne zeza pa ti je slika skroz crna, jer ne osvetljava. Imas ti tu vise problema...

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gray Re 09.12.2015. 11:53 #609272

status: user
broj poruka: 170
To me i brine. Moraću kao automehaničar sve da probam ponasob kako bih utvrdio šata je u pitanju... Hvala svima na odgovorima :)



Dovie`andi se tovya sagain.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 09.12.2015. 12:05 #609274

status: user
broj poruka: 9460
Oce to, da imas dva odvojena kvara, pa ti se sve izmesa pri dijagnostici :)

Pozadinsko mora uvek da startuje, bez obzira nakvar panela. Dakle, svaki put kada startujes lap, mora i inverter da startuje lampe ( to ces najbolje videti u zamracenijoj prostoriji.

Ako je to ok, a nemas sliku na panelu, ili je do flat kabla koji ga vezuje za m. plocu ili je sam panel ili njegova kontrolerska elektronika ili flet koji je veze za panel. Sve osim flet-a ka maticnoj je u biti nepopravljivo.

To s to je `zimogrozljiv` je najverovatnije u tome sto se ti kontakti `drze o babinom zubu` i svaka promena temperature ce da utjece na kvalitet spoja...materijali se skupljaju/sire na razlicitim temperaturama, a los kotakt se maltene meri u mikronima...to je ono, prdnes i dodje slika...

Raskopaj panel, odspoji ga, ponovo vrati i to je to. Eventualno mozes malo da pipkas prstima oko gornjeg fleta i prati sliku..Ako i dalje, zeza, mrka kapa, zameni ceo panel i resio si problem 99%.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646136.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs