Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Kako da podesim da drugi WiFi ruter prima internet signal od prvog
STRANA 1 OD 2  
arogan Kako da podesim da drugi WiFi ruter prima internet signal od prvog 09.01.2016. 00:08 T62753

status: user
broj poruka: 524
Do skoro sam od kablovskog provajdera imao samo kablovski modem sa 1 LAN portom, koga sam povezao na WAN port samostalno nabavljenog rutera TP LINK TL-WR 741ND (u daljem tekstu 741).
NA prva 3 LAN porta sam povezao 3 desktop računara, a na zaštićen WiFi mi je povezan laptop i 5 mob. tf, od toga 4 androida i jedna Nokia Win 8.
Sve je OK, sem što u najudaljenijoj, dečjoj sobi (4 zida) WiFi signal ima samo 1 ili dve crtice od 5 i često prekidaju youtube snimci (i na tf. i na laptopu) i pored toga što sam kupio veću/jaču antenu od (valjda) 5 dB umesto originalne od 3 dB.
U sobi u kojoj je sam ruter WiFi komunikacije je odlična, sa 4 ili 5 crtica i nema prekida youtube-a ni na jednom uređaju.
Kupovinom jačeg paketa, provajder mi je, za džabe, ustupio WiFi ruter 740 (ima fiksnu antenu) koga sam instalirao umesto 741 ali je signal potpuno isti (iako ima slabiju antenu nego prethodni).

Dakle, sadašnja konfiguracija: na kablovski modem mi je povezan ruter 740 (WAN port). Hteo bih da `stari` ruter 741 odnesem u dečju sobu i da ga podesim da prima internet signal od WiFi rutera 740, a zatim da ga distribuira pod svojim mrežnim imenom. Time bi u dečjoj sobi verovatno obezbedio jači i stabilniji WiFi signal.

Vičan sam podešavanju i ADSL modema pa i WAN rutera ali ovo nikada nisam radio pa bolje da pitam. U konfiguraciji oba rutera imam opciju QSS pa mislim da bi tu nešto trebao učiniti. Na prijemnom ruteru 741 ušao sam u QSS i imam dve opcije instaliranja novog uređaja:
- da ukucam PIN novog uređaja (pretpostavljam da je to 740) ili
- da u roku od 2 minuta pritisnem QSS dugme na novom uređaju (pretpostavljam da je to 740).

Međutim, u pokušaju povezivanja na oba načina vrti mi se kružić (ušao sam u podešavanje rutera preko IE) nekoliko minuta a zatim se vrati na početnu masku.

Šta treba učiniti sa predajnim (740) i prijemnim (741) ruterom.
Molim precizne savete šta da podesim na 740 a šta na 741 da bi 741 uzimao internet signal preko WiFi od 740 (a 740 uzima internet signal preko WAN porta od kablovskog modema).

Pozdrav



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 09.01.2016. 00:17 #611392

status: user
broj poruka: 9369

Moras u taj 740N da ubacis DDWRT firmware jer on ima ociju Repeatera, odnosno AP Klijenta, sto tebi treba.
Imas tutorijale i na netu a i u nekim temama ovde, precesljaj forum.

El Capitan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC 09.01.2016. 00:38 #611393

status: user
broj poruka: 524
Znači 740N nema `fabričku` mogućnost Acess Point-a ?
Mislim da ne bih smeo da čačkam Firmware iznajmljenog rutera, ali mogu da obrnem stvari, da svoj 741 stavim da prima Internet preko WAN porta i da mi iznajmljeni 740N gađa njega preko WiFi-ja.

Dakle, da li u 741DN može da se ubaci taj DDWRT ili ga možda već ima fabrički (ja ga nisam primetio kad sam ušao u konfiguraciju preko IE)?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 09.01.2016. 00:40 #611394

status: user
broj poruka: 9369
Mislim da moze, ai je za 740N dobro ispeglan DDWRT u poslednjoj verziji.
Smes, zasto ne. Lako se vraca na stock FW ako budes morao da ga vracas SBBu.


El Capitan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Probaj WDS 09.01.2016. 01:33 #611396

status: user
broj poruka: 1389

Probaj da konfigurires u Wireless - WDS Bridging...
http://www.tp-link.com/en/faq-440.html


Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Probaj WDS 09.01.2016. 01:39 #611398

status: user
broj poruka: 9369

Ne moze, to usr@no radi i to samo sa slobodnim mrezama.
Sa enkripcijama ne radi nikako.

El Capitan

::
:: Probaj da konfigurires u Wireless - WDS Bridging..
:: http://www.tp-link.com/en/faq-440.htm
::
::
:: Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570
:: 3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win X
:: Frontier DIV
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Svaki radi usrano... 09.01.2016. 01:47 #611399

status: user
broj poruka: 1389
Deli bandwidth na dva dela... Najbolje je provuci LAN kabl da se drugi udalji do mesta gde je signal bolji pa ih povezati, a da se ne buse rupe ili kabl ne vidi...

Mada koliko vidim na TP-Link emulatoru ima mogucnost WDS sa enkripcijom, a sad da li radi, nisam probao - nisam hteo komsi da stavljam pass kad vec deli net okolo :)

Ne kosta ga puno vremena da proba WDS.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Svaki radi usrano... 09.01.2016. 02:16 #611400

status: user
broj poruka: 9369
Brate, meni je mozak izmestio i ne radi...
Stavio DDWRT, zakucao TKIP na hostu, podesio AP Client, dodao jos jedan SSID i radi i dan danas vec nekoliko godina. Zeza samo ako se stavi Auto enkripcija, zato ne moze da radi sa novijim Telekom Huaway ruterima, jer nemaju mogucnost izbora enkripcije, vec je uvek na Auto. Sa svakim TP linkom kome se enkripcija stavi na TKIP radi savrseno.
S druge strane WDS radi korektno na slobodnim mrezama.


El Capitan

:: Deli bandwidth na dva dela... Najbolje je provuci LAN kabl da se drugi udalji do mesta gde je signal bolji pa ih povezati, a da se ne buse rupe ili kabl ne vidi..
::
:: Mada koliko vidim na TP-Link emulatoru ima mogucnost WDS sa enkripcijom, a sad da li radi, nisam probao - nisam hteo komsi da stavljam pass kad vec deli net okolo :
::
:: Ne kosta ga puno vremena da proba WDS
::
:: Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570
:: 3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win X
:: Frontier DIV
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Sve zavisi od modela i softwarea 09.01.2016. 09:40 #611417

status: user
broj poruka: 1389
Ja sam vezivao dva 743ND u WDS sa sve enkripcijom. Ali to su dva ISTA rutera.
Evo sad sam jedan od njih zamenio sa 740 posto komsijin telefon ubije ruter kada otkaci sa istog pa mora gasi pali. I vodafon tab 10 mi ga je isto kucao. Nisam se doduse igrao sa AES i TKIP, mozda bi radio sa jednim bez kucanja. Mrzelo me da se zajebavam za 1000 din, pa sam uzeo dugi :) Sto se svega tice Mikrotik je majka ali je poskup. Ima ona kantica od 20-ak eur, ali je ta previse kilava i ubije je malo bolji torrent. Mada i DDwrt nije los koliko sam video.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: xenox 09.01.2016. 09:41 #611418

status: user
broj poruka: 524
Provlačenje kabla mi ostaje kao poslednja opcija, kad sam to planirao izmrio sam da mi treba 40-tak metara tvrdog UTP-a, isto toliko zidnih kanalica, dve ženske utučnice i dva meka UTP kabla, ali i da bušim zid pored 4 štoka vrata - ne isplati se.

Ovo sa WDS-om - otišao sam na predložen sajt, vidim da root i ekserni ruter treba da imaju različite adrese, a na eksternom treba da se isključi DHCP, a WDS Bridgingda podesim samo na jeddnom ili na root ili na eksternom, nema potreba na oba. Ako imaš iskustva, da ne lutam, šta tačno da podesim na root (740) i na eksternom (741) ?

Ako WDS proradi sa Enkripcijom, upravo to mi završava posao, podesiću ga danas oko 12h (po uputstvu sa sajta) pa javljam.

Pozdrav,

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
endrem Powerline 09.01.2016. 10:23 #611421

status: user
broj poruka: 224
A da uzmes lepo Powerline HomePlug AV ethernet bridge,umrezis preko strujne instalacije?Imao sam slican problem,stavljao sam razne repeater,ali se pokazalo nepouzdanim.Malo,malo pa restart repeatera.Ovako lepo preko tog homepluga zakacis drugi ruter u decjoj sobi i imaces pun signal i nece biti u repeater modu.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IceCream re 09.01.2016. 10:38 #611424

status: user
broj poruka: 791
zaboravljas da se ti boris sa signalom tj preprekama (zidovima) i da spomenuta resenja tu nece nista popraviti
moj savet vec kad neces da busisi zidove ,plafone ...
-premesti ruter u sredisnju sobu da ti kuca/stan bude ravnomernije pokrivena signalom ovo trazi verovatno busenje koje ti izbegavas
-vec kad posedujes dva wifi uredjaja onda poslusaj Vmarc-a nabaci DDWRT da bi dobio repeat mod i taj uredjaj stavi u sobu koja je na dva zida a on bi trebao da probije dodatna dva
mozes da probas i neku drugu kombinaciju
da nezaboravimo u ovakvim slucajevima probaj promenu frekvencije mozda nesto popravi
ja bih modem stavio da bude DHCP a ostalim bi ukinuo
i hvala bogu nesmeju ti slucajno uredjaji mislim na modem i rutere da budu na istoj ip adresi
dok takvo nesto resavam pingujem polazni uredaj i i setam se laptopom po zeljenoj lokaciji i eksperimentisem dok ping ne bude stabilan

PS
sto rece jedan moj drug WIfi se uci sa kljucem broj 13


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IceCream re 09.01.2016. 10:41 #611426

status: user
broj poruka: 791
endrem koliko kosta ta oprema



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
endrem re 09.01.2016. 10:50 #611427

status: user
broj poruka: 224
Od 4000 din pa navise ,zavisi od brzine,ima kod nas se kupi.Jes da je skuplje resenje,ali je po meni najbezbolnije i pouzdanije.Ne moram nista busiti i razvlaciti kablove.

http://www.emmi.rs/konfigurator/proizvodi.10.html?advanced_search=1&productTitle=homeplug&x=0&y=0
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
endrem devolo 09.01.2016. 11:20 #611430

status: user
broj poruka: 224
Licno koristim ovaj kit od Devolo.Mogu da kombinujem gde cu staviti wifi u stanu,ili u drugoj prostoriji u zgradi.
http://www.currys.ie/product/dlan-500-wifi-network-powerline-kit-triple-pack/319785/400.7.5
Na zalost nema da se kupi kod nas,donesen je iz nemacke,ali se Devolo pokazao kao najbolji proizvodjac tih skalamerija.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Powerline adapter 09.01.2016. 11:22 #611431

status: user
broj poruka: 1389
To kroz struju je najefikasnija opcija, ali sam izbegavao da je predlozim zbog tih dodatnih troskova. Mada kad je covek izlozio 40m kabla i kanalica, isplati se.

Sto se pozicioniranja drugog rutera tice, verovatno ide negde u sredinu, gde ima steker :)

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Re: Svaki radi usrano... 09.01.2016. 11:25 #611433

status: user
broj poruka: 4227
I ja sam se zezao maksimalno i kada sam mislio da ne radi: proradilo. Mada, nema pravila: nekad radi sa WEP, nekad sa WPA2, nekad loše...

Slažem se da je DDWRT u ovom slučaju jednostavnija opcija.

@endrem: ovo bi bilo dobro rešenje da već nema ruter. Ovako, više `boli`. Znam da kod TP-Linka Postoji ograničenje u maksimalnoj dužini strujnih kablova koja mora da bude između dva adaptera. Takođe, a što nisam znao, mada sada vidim na D-Link stranici da moraju da budu na istoj strujnoj fazi. Rešenje jeste dobro, ali mora da zadovolji neke preduslove. Kao i wifi, uostalom.

Pozdrav!

Vlada

:: Brate, meni je mozak izmestio i ne radi..
:: Stavio DDWRT, zakucao TKIP na hostu, podesio AP Client, dodao jos jedan SSID i radi i dan danas vec nekoliko godina. Zeza samo ako se stavi Auto enkripcija, zato ne moze da radi sa novijim Telekom Huaway ruterima, jer nemaju mogucnost izbora enkripcije, vec je uvek na Auto. Sa svakim TP linkom kome se enkripcija stavi na TKIP radi savrseno
:: S druge strane WDS radi korektno na slobodnim mrezama
::
::
:: El Capita
::
:: :: Deli bandwidth na dva dela... Najbolje je provuci LAN kabl da se drugi udalji do mesta gde je signal bolji pa ih povezati, a da se ne buse rupe ili kabl ne vidi..
:: ::
:: :: Mada koliko vidim na TP-Link emulatoru ima mogucnost WDS sa enkripcijom, a sad da li radi, nisam probao - nisam hteo komsi da stavljam pass kad vec deli net okolo :
:: ::
:: :: Ne kosta ga puno vremena da proba WDS
:: ::
:: :: Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570
:: :: 3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win X
:: :: Frontier DIV
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 09.01.2016. 11:33 #611435

status: user
broj poruka: 9369
Ako vec hoces dodatne troskove, onda kupi najjeftiniji AP i zavrsi posao. Proci ces sa 2-3000 din. Svaki AP ima Repeater mode, koji radi u svim uslovima i sa svim enkripcijama. Klasican `pojacivac` signala.


El Capitan

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC 09.01.2016. 11:39 #611436

status: user
broj poruka: 524
Ako mi WDS ne uspe (ruteri su skoro isti) onda mi je najbrže i najjeftinije neki jeftiniji AP uređaj koji završava posao.
Pozdrav,

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: VMARC 09.01.2016. 11:50 #611437

status: user
broj poruka: 9369
Najjeftinije ti je da prvo probas sa DDWRTom :) Ali da ne isnsistiram, ima tu i zezanja, najkomfornije i najjeftinije ti je ici na AP.


El Capitan

:: Ako mi WDS ne uspe (ruteri su skoro isti) onda mi je najbrže i najjeftinije neki jeftiniji AP uređaj koji završava posao
:: Pozdrav
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC. Re xenox - već pola sata radi WDS 09.01.2016. 12:25 #611439

status: user
broj poruka: 524
Konfigurisao sam ext ruter (741) po uputstvu sa WDS Bridge, sa linka koji je postavio `xenox`.
Postavio sam ga u dečju sobu gde na androidima sada signal ima svih 5 crtica.
Inače, oba rutera su podešana na WPA2 autentifikaciju.
Oba android telefona rade već pola sata bez prekida.
Takođe i moj Laptop sam povezao na WiFi ext rutera (741) - laptop je na sredini stana ali ima optičku vidljivost sa 740 ali sa ext 741 ima 4 zida ali laptops na oba rutera vidi svih 5 crtica. Ni na laptopu nema prekida.
Doduše, deca uvek primete prekid ili seckanje pre mene (više koriste Internet).
Ako je suditi po prvih 35 minuta korišćenja WDS Bridge mod radi odlično !
Čak i speedtest.net pokazuje punu brzinu (malčice manje od 10/1) kao da je samo jedan računar ubodem mrežnim kablom za modem, dakle ruteri ne unose nikakvo `slabljenj`e (makar trenutno i makar na speedtestu).

Pozdrav


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: VMARC. Re xenox - već pola sata radi WDS 09.01.2016. 12:39 #611440

status: user
broj poruka: 9369
E, pa super! Onda ce sve i da ti sljaka. Ja nisam nikako mogao da namestim, i to takodje sa dva razlicita TP Linka, jedan je bio stari, a drugi 740N. Mozda ima veze sto su tvoja dva novije generacije. Kakogod...
Uzivaj.


El Capitan

:: Konfigurisao sam ext ruter (741) po uputstvu sa WDS Bridge, sa linka koji je postavio `xenox`
:: Postavio sam ga u dečju sobu gde na androidima sada signal ima svih 5 crtica
:: Inače, oba rutera su podešana na WPA2 autentifikaciju
:: Oba android telefona rade već pola sata bez prekida
:: Takođe i moj Laptop sam povezao na WiFi ext rutera (741) - laptop je na sredini stana ali ima optičku vidljivost sa 740 ali sa ext 741 ima 4 zida ali laptops na oba rutera vidi svih 5 crtica. Ni na laptopu nema prekida
:: Doduše, deca uvek primete prekid ili seckanje pre mene (više koriste Internet)
:: Ako je suditi po prvih 35 minuta korišćenja WDS Bridge mod radi odlično
:: Čak i speedtest.net pokazuje punu brzinu (malčice manje od 10/1) kao da je samo jedan računar ubodem mrežnim kablom za modem, dakle ruteri ne unose nikakvo `slabljenj`e (makar trenutno i makar na speedtestu)
::
:: Pozdra
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Odlicno 09.01.2016. 12:50 #611442

status: user
broj poruka: 1389
Bitno da radi kako treba. A jos bolje da ne kosta nista.
Eventualno ako te zeza mozes da pomeris taj deciji blize ovom drugom, kako bi poboljsao vezu izmedju dva rutera. I onako ti je potrebna samo struja uticnica za taj poduhvat.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: xenox 09.01.2016. 15:09 #611455

status: user
broj poruka: 524
Za sada evo preko 5 časova nema prekida ni ne jednom od tri uređaja koja su nakačena na dečiji ruter. Naravno to što im u sobi pokazuje 5 crtica, to je samo kumunikacije od mob. tf. do dečjeg rutera (oji su sada u istoj sobi na par metara udaljenosti), to nikako nije komunikacija između dva rutera. Ali pošto nema prekida kod dece, a i na laptopu je puna brzina u speedtest-u verovatno će sve biti OK.

Pozdrav i hvala!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shortee e a 01.03.2016. 15:48 #614949

status: user
broj poruka: 570
sta mislite jel moguce povezati dva rutera narodna...TP link 740N i Zyxel330w bez kablova...dakle 740 ima ddrwrt stavljen i sljaka za sve pare sem sto u uglu stana od 80 kvadrata signal je 1 crtica i prekida ponekad...a ovaj zyxel je u izvornom stanju ,nisam jos video dali postoji neki firmware za njega...dakle ja bi to da povezem bez kablova da ovaj Zxyel bude repeater tj da pojacava signal...vidite li neke prepreke u tome ,i jel imate neke savete kako ovo bezbolno izvesti,uz potrosnju par konzervi piva za poduhvat :)

Pozdrav,
CPU:Phenom II X4 955 @3.2
MB:Gigabyte 790 XD4
RAM: 2 X 4GB Mushkin DDR3@1600
HDD: 2x250 RAID 0 + 2X500 RAID 1 + 1TB BACKUP
VGA: ATI RADEON HD 5850 1GB
CASE: CHAMBRO SPIDER
POWER: 750 CORSAIR TRUE POWER
:)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shortee fleshovao 02.03.2016. 10:36 #614977

status: user
broj poruka: 570
sinoc ovaj Zyxel na 1.9 verziju i sad ima tri opcije : Gateway,wirelles ap i Bridge mode...e a u opcijama za wifi se pojavilo wds i wds + wifi ..sta staviti da oba rutera se vide i rade zajedno bez kablova...dakle ovaj zyxel samo da siri mrezu od 740n ...

Pozdrav,
CPU:Phenom II X4 955 @3.2
MB:Gigabyte 790 XD4
RAM: 2 X 4GB Mushkin DDR3@1600
HDD: 2x250 RAID 0 + 2X500 RAID 1 + 1TB BACKUP
VGA: ATI RADEON HD 5850 1GB
CASE: CHAMBRO SPIDER
POWER: 750 CORSAIR TRUE POWER
:)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645986.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs